Българският език ще стане официален език за Европейския съюз, както и кирилицата - призната за официална писменост, съобщи английското списание "Икономист".

"Да се върнеш на картата на Европа е едно, но да бъдеш трайно признат от другите вероятно е съвсем различно нещо", декларира изданието.
Българската азбука е била отхвърлена по време на съветското управление преди 15 години.

С приемането на българския език за официален, в Евросъюза ще бъдат преодолени  проблеми, като този с българската транслитерация.

Министърът на държавната администрация Николай Василев дава пример за трудностите с преводите от български - град Панагюрище може да се транслитерира на латиница по седем различни начина.

През 886 г. България приема глаголицата - азбука, създадена от мисионерите Св.св. Кирил и Методий, пратени от Византия с цел културна асимилация на България. 
За основа на глаголицата послужва гръцката азбука.

В началото на X век глаголицата постепенно е заменена с кирилица - азбука създадена в Преславската книжовна школа от Св. Климент Охридски.

Св. Климент Охридски сътворява букви, които най-точно отговарят на звуково-изразноста и гъвкавостта на народната реч, с които и досега си служим.

Съвременната българска азбука има 30 букви.