"Ден на репродуктивното здраве" ще се проведе в Националния дворец на културата. Събитието се провежда под надслов "Демографски срив и стерилитет".

В рамките на инициативата са предвидени безплатни консултации с водещи специалисти в областта на стерилитета. Всички желаещи могат да получат информация по интересуващите ги въпроси, с предварително записване на телефони 0878 92 55 27 и 0899 60 20 30.

Пред Министерството на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика ще се проведе мирен протест с балони на съмишленици и членове на сдружение "Зачатие".

Тази година протестът ще е срещу бездушно отношение на отговорните институции в България към репродуктивните проблеми на 15 % от работещото население във фертилна възраст у нас, съобщават организаторите.

"Денят на репродуктивното здраве" се провежда за втори път. С това събитие сдружението се стреми да обърне вниманието на обществеността върху проблемите на репродуктивното здраве, особено в контекста на сериозна и задълбочаваща се демографска криза.

Проучване на Фонда за народонаселение към ООН - 2003 показва, че около 270 000 семейства в България са с увредено репродуктивно здраве, в резултат на което не могат да имат потомство без лечение.

На фона на общо намалените възможности за раждане на деца, свързани със социално-икономическите трудности, възникващи при тяхното отглеждане, възпитание и обучение, особено по отношение на второ, трето и всяко следващо дете, осигуряването на известен брой раждания за сметка на излекувани безплодни семейства е от важно обществено значение.

Приема се, че специалисти, занимаващи се със стерилитета, биха могли да помогнат на 70 % от тези семейства, т.е. в резултат на техните усилия, българската нация би се увеличила със 189 000 желани деца - ако бъде третирана всяка от гореспоменатите 270 000 стерилни двойки в България! Ако предположим, че двойките желаят не само по едно, а по две деца, тогава бройката нараства до 378 000!

Ин витро лечението не е единственият начин, по който може да се реши проблема с безплодието, съобщават организаторите на "Ден на репродуктивното здраве" . Въпросът е как да не се стига непременно до инвитро, тъй като в огромен процент от случаите проблемът може да бъде решен далеч по-лесно, ако се открие достатъчно рано. В България обаче няма никаква стратегия за борба със стерилитета.

Кои са основните проблеми, пред които се изправят двойките, страдащи от стерилитет в България? В идеалния случай, преди да потърси специалист, една двойка може да прави опити за зачеване 1 година, без да се притеснява, че има проблем.

След това трябва да се потърси консултация от специалист по репродуктивно здраве, но центрове по репродуктивно здраве има само в големите градове - София, Варна, Пловдив, Плевен, което прави тази медицинска помощ недостъпна за хората от останалите населени места.

Късното търсене на помощ и липсата на специалисти води и до опасност от хронифициране на болестта. Ако тя е открита в началото, проблемът може да се реши бързо и лесно. Над 90% от случаите на стерилитет могат да бъдат излекувани, без да се стига до скъпи методи и асистирана репродукция. Противно на стереотипа, половите болести и абортите не са абсолютната и водеща причина за поява на безплодие.