вторник, 8 април 2008 г.

Страх и Омраза в Мюзик Айдъл

Лесно можем да сравним гледането на Music Iodol с избиране на ястие от меню на ресторант по системата на изключването на отделните ястия. Ресторантът "Music Idol 2" е лъскав отвън, с много скъпо меню, мръсна кухня, в която готвят средно вкусна храна, а грубият обслужващ персонал надменно ни обижда, когато му кажем, какво няма да си поръчаме. Най-интересното нещо в менюто е специалитетът на заведението, който не не можем да си поръчаме в никой друг ресторант. Никой не знае какво точно представлява той, но общото впечатление е, че е нещо подобно на газирана капама, залята с горещ шоколад, и че се сервира ту с боза и лед, ту с шампанско и ягоди, а дори по някога изобщо не могат да го сготвят, въпреки че си си го поръчал още преди седмица.

Ето защо това е така.

Досегашният развой на събитията във втория български Music Idol накара участниците в шоуто, водещите, журито, менторите и дори продуцентите, и стилистите да се смеят и да плачат, да си разменят комплименти и обиди, да си помагат и да се нападат. Телевизионният екран поднася на нас, зрителите, този коктейл от любов и омраза, и ние омагьосани от него вдигаме телефоните си, за да станем участници в тази гореща смес от война и мир. Но освен емоции, това, което се случва в Мюзик Айдъл, ни дава повод и за размисъл и ни задължава освен естетическа, да дадем и морална оценка на участниците, водещите, журито, менторите и дори на продуцентите и стилистите.

Какво ни обещава Мюзик Айдъл 2? Това, което един телевизионен продукт обещава на своята публика, е минимумът от онова, което публиката по-късно очаква да получи. За да е задоволена, публиката трябва да получи малко повече от онова, което и е обещано, а за да е очарована, тя трябва да получи нещо толкова добро, колкото дори не си е представяла.

Предаването Мюзик Айдъл ни обещава три неща:

  • Присъствие на ерудирано жури. По време на първия етап от шоуто журито трябва да отсее най-добрите от всички кандидатствали. По време на втория етап журито трябва да избере най-добрите от най-добрите и в този втори етап за последен път може, и дори трябва, да се аргументира пред публиката, кой, и защо трябва да продължи в последния, трети етап. В третия етап, ролята на журито е да дава професионалното си мнение, но единствено публиката има право да отсъди кой е най-добрият от най-добрите от най-добрите и да го избере за свой музикален идол. Както през първите два етапа публиката уважава мнението на журито, така в третия журито трябва да уважава мнението на публиката.
  • Дванадесет певеца, които да се борят да спечелят признанието на публиката и още много други "певци", които да са интересни и примитивно-забавни преди всичко с начина, по-който се излагат. Публиката трябва да получава възможността да наблюдава певците в разнообразни ситуации и роли, за да прецени по-реалистично техните качества и за да се задоволи естествената потребност да опознаем по-пълно хората, които харесваме, като личности. Тези разнообразни ситуации са предимно различни по естество музикални задачи, с които изпълнителите трябва да се справят, както като певчески способности, така и като поведение на сцената. Присъствието на "reality" елемент трябва да е много добре дозирано, защото част от онова, което изгражда образа на един музикален идол пред неговата публика е именно факта, че той е възприеман като необикновен човек. "Reality" елементи в шоуто го разкриват като обикновен човек и ако тази част от шоуто не е поднесена елегантно, зрителят остава по-скоро "ограбен" и излъган.
  • Победителят в предаването ще този, когото българската публика е избрала сама за свой музикален идол.

Когато едно шоу се предлага за втори път, то идва при зрителя с обещанието, че ще донесе нещо ново, по-различно от предишния си вариант. Но колкото и да се различават два епизода от едно шоу, те винаги могат да се измерят един спрямо друг с качеството, което съдържат в себе си. Music Idol 2 обещава поне толкова високо качество, колкото и Music Idol 1.

Какво получаваме от Music Idol 2? За съжаление онова, което ни поднася Music Idol 2, е далече от онова, което ни е обещано и онова, което очакваме. Толкова е далече, че две от най-грубите грешки, които могат да се допуснат в едно шоу, са сякаш вече част от сценария:

  • Обиждане на публиката. Това че Люси си позволява да се възмущава от зрителския вот и да му дава определения е само началото. Ако вотът на зрителите не съответства с желанията на журито, нека журито каже какъв вот би му харесал и защо, а не просто да върти очи възмутено и да клати недоволно глава, сякаш публиката не си е свършила добре работата. А и като цяло е спорен въпроса, дали изобщо журито може да не се съгласи с вота на публиката или да се опитва да го манипулира, защото нали смисълът на предаването е, че в третия етап именно зрителите решават кой е по-достоен да остане. Недопустимо е Фънки да си позволява нагли и груби коментари към зрителите на шоуто, българите като народност и държавата като цяло и изобщо да си помисля да споменава определения като "абсурдистан" и "цървулландия" с нагло ококорени очи в най-гледаното ефирно време. На небосклона на това съзвездие от подигравки със зрителите, ярко грее и репликата на Андрей - "За съжаление решава публиката" - той е водещ и продуцент на шоуто. Ситуацията обаче допълнително загрубя, когато и водещите тъповато хихикайки се заповтаряха "абсурдистан" и "цървулландия". Пренебрежителното отношение към публиката е така натрапчиво, че вече се налага впечатлението, че думите "абсурдистан" и "цървулландия" са синоними на България не само в активния речник на простака Фънки, а и на сценаристите на предаването. Естествено сценария се създава пък под контрола на продуцентите, които всъшност са самите водещи Иван и Андрей. А и сякаш единственото нещо, което раздвижва сценария е един остър, вулгарен цинизъм.
  • Демонстриране, че шоуто се организира единствено за пари. "Война на гласовете" е иновация, която въвежда Music Idol 2. Абсолютно е безсмислено за зрителя, освен че гледа допълнителни изпълнения на двама от участниците. Но е доста смислено за печалбите, които осигурява това SMS състезание - едно открито изнудване на зрителя. От една страна сме принудени да гледаме допълнително тези, които вече сме определили за най-слаби, докато по-добрите участници стоят далеч от сцената, микрофоните и камерите. От друга страна става пределно ясно, че напред минава този, който инвестира повече пари в себе си в този последен етап преди изгонването, който можем спокойно да наречем и "Война на SMS-ите". В крайна сметка резултатът от това последно разместване на зрителския вот може да е толкова абсурден, че да си тръгне участник, който се харесва на по-голяма част от публиката и да остане този, чиито роднини и познати в последния момент съумеят да изпратят повече SMS-и. Такъв беше случаят с отпадането на Елена и оставането на Стоян, когато за половин час вотът на Стоян надмина този на Елена. Допълнително репликата "Гласувайте, гласувайте, гласувайте ..." се повтаря до втръсване от водещите и дори от журито. А и участникът, заради когото най-голямата част от публиката следи шоуто, явно може изобщо да не излезе на сцената. Ако това е резултат от неспособността на екипа да се справи със задачата си, да мотовира участниците и осигури излизането им на сцената, би било наистина добре, защото другото обяснение е, че това е поредният грозен скандал по сценарий. Поредната манипулация и провокация, която принизява емоцията на зрителя, обременява участниците в шоуто и превръща сценария не само в кукловод за самата сцена, а в кукловод за цялата публика. Зрителят може и да не види своя любимец, може да не го чуе да пее в това музикално шоу, защото звънът на стотинките в касичките на продуцентите заглушава всяка друга песен.
За щастие някои от участниците са много добри изпълнители и екстравагантни личности. Част и от екипа на организаторите са симпатични и се справят добре и професионално. Но въпреки това вкусът на коктейла от емоции, който до сега поднася Music Idol 2, е като цяло горчив. Все още не е толкова зле, че да можем да кажем "Няма на къде повече". Има. Може да стане още по горчиво. Но може да стане и по-добре. Зависи от екипа и неговото отношение към публиката.

4 коментара:

Анонимен каза...

Много ми хареса коментара ви за предаването. Наистина за съжаление то взе да се превръща в цирк.

Анонимен каза...

Ами аз се чуствувам по същият начин и казах, че от това Ястие, което ми го забърква Екипът на МА, няма да ям. След всяко предаване сам готова да скоча или на телефона, или във Форума, защото злобата и Омразата насаждана от екипът ми идва мноого. Миналата година един път не съм се подразнила, за да търся някога със сроден проблем, или не съм писала до BTV-то, за екипът. До тук ама нямаше един епизод, който да му се израдвам, като цяло. Mery

Анонимен каза...

Хайде стига простотии. Това предавани има правила - кой какво трабва да прави и казва. Тези правила се прилагат задължително по цял свят. Едно от правилата е, журито открито и прямо да изразява възмущението си от участниците или зрителския вот. Има страници в интернет, където са събрани подобни реплики на журито. Вижте част с приблизителен превод на български
I've been known to call someone the worst singer in the world...but you by far are the worst singer in the universe..
(Известен съм с това, че нарекох един най-ужасния певец на света, но ти си най-ужасният във вселената)

Did you really believe you could become the American Idol? Well, then, you're deaf.
(Настина ли мислиш че ставаш за АА? Е, значи си глух)

I don't mean to be rude, but you look like The Incredible Hulk's wife.
(Не искам да съм груб, но приличаш на жената на Incredible Hulk)

If your lifeguard duties were as good as your singing, a lot of people would be drowning.
(Ако изпълняваш задълженията си на спасител на плажа така както пееш, многа хора ще се удавят)

Shave off your beard and wear a dress. You would be a great female impersonator.
(Обръсни си брадата, облечи рокля и ще си велик женски изпълнител)

You sing like Mickey Mouse on helium.
(Пееш като Мики Маус с хелий)

This show is all about finding a star, not feeling sorry for people who aren't very good.
(Това шоу е да се търси звезда, а не да съжаляваме хора, които не са добри)

You take singing lessons? Do you have a lawyer? Get a lawyer and sue your teacher.
(Взимаш уроци? Имаш ли адвокат? Наеми си един и съди учителя си)

Why are you having a normal conversation with him? This is a dairy farmer dressed as a woman.
(Защо разговаряте нормално с него? Той е млекодояч облечен като жена)

You are the worst singer in America.
(Ти си най-ужасния певец в Америка)

You have just invented a new form of torture.
(Ти току що изобрети ново мъчение)

You sung like you were on a dentist's chair.
(Пееш все едно си на зъболекарски стол)

You look like one of those creatures in the jungle with the big eyes....a bush-baby.
(Приличаш на онези животинки в джунглата с големите очи)

Dialogue
Cowell: You sing like the Spice Girls.
Contestant: Thanks.
Cowell: Unfortunately, that wasn't a compliment.
(Диалог
Жури: Пееш като Спайс Гърлс
Участник: Благодаря
Жури: За жалост това не е комплимент) ...

Що се отнася да "гласувайте", при нас тази дума все едно не се чува на фона на Американ Айдъл, където това е всяка втора реплика.
Най емблематичната фигура в Американ Айдъл е членът на журито Саймън. Той е англичанин е непрекъснато плюе по американците (участници и зрители), които скандират да си ходи в Англия.

Така че хайди стига възмущения като на бабичка на пейката пред входа виждаща комшийската щерка да излиза по минижуп

Анонимен каза...

Уви, колко вярно...