Показват се публикациите с етикет Бъдни вечер. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Бъдни вечер. Показване на всички публикации

четвъртък, 1 декември 2011 г.

Постен тиквеник с газирана вода

Постен тиквеник с газирана вода

постен тиквеник с газирана вода













Продукти:

1 пакет точени кори „Фамилия”
3 ч.ч. едро рендосана тиква*
½ ч.ч. счукани орехи**
½ ч.ч. захар
½ ч.л. канела
50 мл. олио
200 мл. сода

Приготвяне:

Тиквата хубаво се задушава в олиото. Прибавя се захарта и се оставя да й изври водата. След това се добавят орехите и канелата, хубаво се разбърква и се оставя на изстине. Плънката се нанася върху две кори (които не се намазват с нищо помежду им) и се завива на руло. Подрежда се като охлюв в тавичка, намазана с олио. По същия начин се процедира и с останалата плънка и кори до образуването на вита баница. Залива се с газираната вода. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса около 30 мин. По желание се поръсва с пудра захар.

По принцип приготвям тиквеника по същия начин, но вместо с газирана вода, заливам със 100 гр. разтопен маргарин, но в последно време се старая да го избягвам. Може да се комбинират и двете рецепти, както тук.

* 1 ч.ч. = 250 мл.
**орехите ги правя доста ситни и за това пропускам галетата

тиквеник с маргарин, без газирана вода

сряда, 9 март 2011 г.

Вкусните питки на Карина



Това са едни от най – вкусните питки, които съм опитвала и за радост са подходящи за време на пост. Търпят всякакви импровизации – от сладки до солени, но като начало ще споделя класическата рецепта. За пръв път видях тази рецепта във форума на Гответе с мен, но не мога да не отдам заслуженото и на майсторката Карина, чиято слава не случайно премина границите на родината й. Публикувам рецептата с моите малки промени, а оригиналната, със снимки стъпка по стъпка, може да се види тук.

Вкусните питки на Карина

















Продукти:
(за 16 бр.)

за тестото:

500 г брашно
250 г топла вода
7 г суха мая
3 с.л. зехтин
2 с.л.мед 
2 ч.л. сол

за ароматния зехтин:

50 мл. зехтин
щипка сух босилек
щипка сух риган


Приготвяне:

В машина за хляб. Медът се разтваря в топлата вода и се поставя в контейнера. Прибавят се пресятото брашно и останалите продукти -  сухата мая, солта и зехтина. Машината се включва на програма тесто. След приключване на програмата, втасалото тесто се разделя на 16 топки. От всяка топка се прави фитил, който се завързва на възел. Питките се нареждат в тава с хартия за печене и се оставят да втасват, докато увеличат двойно обема си. Изпичат се в предварително загрята на 200 – 220 градуса фурна. Още горещи се намазват с ароматния зехтин.

Приготвянето на питките с месене на ръка или с прясна мая е подробно описано и онагледено тук


петък, 3 декември 2010 г.

Постна баница с праз лук и газирана вода


Докато правих баницата, забелязах бутилката с газирана вода. По принцип не обичам баницата със сирене с газирани напитки, но днес реших да пробвам как ще е в постен вариант и много ми хареса. 

Баница с праз лук и газирана вода



Продукти:

1 пакет точени кори „Фамилия”
600 гр. почистен и нарязан праз лук
100 мл. зехтин
100 мл. вода*
200 мл. газирана вода
100 гр. зехтинов маргарин*
1 ч.л. (с връх) сушен магданоз
сол на вкус



Приготвяне:

          Праз лукът се задушава в зехтина. Прибавя се водата и се оставя на котлона, при непрекъснато бъркане, докато не изври течността. Добавят се магданозът и солта. Плънката се нанася върху две кори (които не се намазват с нищо помежду им) и се завива на руло. Подрежда се като охлюв в тавичка, намазана с маргарин. По същия начин се процедира и с останалата плънка и кори до образуването на вита баница. Разтапя се маргарина и се залива баницата, като се внимава да е равномерно и да няма сухи участъци. Залива се с газираната вода. По желание се поръсва със сусам. Пече се в предварително загрята фурна  на 180 градуса около 30 мин.

* Редакция: Вече правя баницата без маргарин и не добавям вода на праз лука. Резултатът е същият :) 


вторник, 23 март 2010 г.

Пълнени сухи чушки с картофи

Пълнени сухи чушки с картофи


Продукти:

100 гр. сухи чушки
1 кг картофи
150 мл. зехтин
1 ч.ч. ситно нарязан праз лук
1 ч.л. червен пипер
сол на вкус










Приготвяне:

            Картофите се обелват, сваряват и отцеждат. Докато са още топли се намачкват със сол и червения пипер, разбъркват се с праза и 100 мл. зехтин. Покриват се с капак и се оставят да починат за около 15 минути докато празът омекне. Чушките се измиват със студена вода и се заливат с гореща за 15 – 20 минути, докато хубаво омекнат. Отцеждат се и се пълнят с картофената смес. Подреждат се в тава и се поливат равномерно с останалия зехтин. Прибавя се 1 ч.ч. вода и се пекат в предварително загрята фурна на 200 градуса около 30 минути. За да не загарят чушките отгоре може да се покрият с фолио, което да се отстрани 10 - 15 минути преди края на печеното.

1 ч.ч. =  250 мл.

сряда, 3 март 2010 г.

Пълнени сухи чушки с леща

            Като истински любител на лещата не мога да не споделя тази рецепта. Подходяща е и за трапезата на Бъдни вечер.

Пълнени сухи чушки с леща

Продукти:

2 ч.ч. леща
100 гр. сухи чушки (13 – 15 броя според големината)
400 гр. праз лук
100 мл. зехтин
2 ч.л. чубрица
½ ч.л. лют червен пипер
сол на вкус

Приготвяне:

            Лещата се сварява и хубаво се отцежда от водата. Празът се нарязва на ситно и се задушава в 60 мл. зехтин. Прибавя се лещата и се запържва за няколко минути. Отстранява се от котлона и се добавят чубрицата и лютия пипер. Овкусява се със сол на вкус и хубаво се разбърква. Сухите чушки се измиват със студена вода и се накисват за 15 минути в гореща вода. Отцеждат се и внимателно се пълнят с лещата. Може да се използва малка лъжичка, но трябва да е с повишено внимание, защото лесно се разкъсват. Според мен сухите чушки се пълнят най – удобно с ръце, т. нар. гнетени чушки. Подреждат се в тавичка и хубаво се намазват с останалия зехтин. Прибавя се една ч.ч. гореща вода и се пекат на 200 градуса в предварително загрята фурна до готовност (около 45 минути).   












* 1 ч.ч. = 250 мл. 

сряда, 17 февруари 2010 г.

Банички с праз лук

Банички с праз лук


Продукти:

1 пакет точени кори
600 гр. почистен и нарязан праз лук
100 мл. зехтин
100 гр. маргарин*
сол на вкус


Приготвяне:

            Праз лукът се задушава в зехтина. Прибавя се малко вода и се оставя на котлона, при непрекъснато бъркане, докато не изври течността. След това се отстранява от котлона се овкусява със сол на вкус. Когато плънката изстине се нанася върху кора и се завива на руло. Така се процедира и с останала плънка и кори. Получените „охлювчета” се подреждат във формички за мъфини, предварително намазани с маргарин. Разтапя се маргарина и с него се заливат равномерно баничките. Внимавайте да няма сухи участъци. Поръсват се със сусам. Пекът се в предварително загрята фурна  на 180 градуса около 30 мин.

* Баничките могат да се приготвят и без маргарин с газирана вода. Ето тук може да погледнете рецептата за постна баница с праз лук и газирана вода.

Постна баница с праз лук

Постна баница с праз лук













Продукти:

1 пакет точени кори
700 гр. почистен и нарязан праз лук
100 мл. зехтин
100 мл. вода
100 гр. маргарин*
1 ч.л. (с връх) сушен магданоз
сол на вкус


Приготвяне:

          Праз лукът се задушава в зехтина. Прибавя се водата и се оставя на котлона, при непрекъснато бъркане, докато не изври течността. След като се отстрани от котлона се добавят магданозът и солта. Когато плънката изстине се нанася върху две кори (които не се намазват с нищо помежду им) и се завива на руло. Подрежда се като охлюв в малка тавичка намазана с маргарин. По същия начин се процедира и с останалата плънка и кори до образуването на вита баница. Разтапя се маргарина и се залива баницата, като се внимава да е равномерно и да няма сухи участъци. По желание се поръсва със сусам. Пече се в предварително загрята фурна  на 180 градуса около 30 мин.

* Опитайте и постна баница с праз лук и газирана вода, която се получава много сочна и няма маргарин!

вторник, 16 февруари 2010 г.

Бобена салата

Бобена салата



















Продукти:

0,5 кг бял едър боб (тип Гигант)*
2 глави лук
200 мл. зехтин
4 с.л. ябълков оцет
1 ск. чесън
½ ч.л. сух джоджен
½ ч.л. чубрица
сол на вкус


Приготвяне:

            Бобът се накисва в студена вода за една нощ, след това се сварява и отцежда. Лукът се нарязва на полумесеци и се запича на сух тефлонов тиган за няколко минути. Чесънът, зехтина, оцета и подправките и се пасират и се разбъркват с боба (не трябва да е топъл, за да не се разкашка). Хубаво е да преседи около час преди консумация.

* Половината количество бял боб може да се замени с червен. Накисват се и се сваряват отделно. 

Ошав




Ошавът присъства всяка година на трапезата ни за Бъдни вечер. 

Ошав





















Продукти:

50 гр. стафиди
50 гр. сини сливи
50 гр. сушени ябълки
50 гр. сушени круши
50 гр. шипки
1 ч.л. канела
1 канелена пръчица
няколко зрънца карамфил
2 ч.ч. захар

Приготвяне:

            Плодовете се измиват със студена вода и се поставят в голяма тенджера (5 литра). Заливат се със студена вода и се варят на умерен огън. След като водата заври се прибавят подправките, а когато омекнат плодовете – захарта. Ошавът се консумира на следващия ден, като се съхранява в хладилник и се сервира охладен.




понеделник, 15 февруари 2010 г.

Пълнени сухи чушки с боб



Пълнени сухи чушки с боб

12 – 15 бр. сухи червени чушки
2 ч.ч. бял боб (от дребните сортове)
2 глави средно големи лук
2 ч.л. червен пипер
1 ч.л. (с връх) сминдух
1 ч.л. (с връх) чубрица
½ ч.ч  (125 мл.) зехтин
сол на вкус

   Бобът се накисва в студена вода за една нощ и след това се сварява и отцежда. Лукът се запържва в зехтина, прибавя се и сварения боб и се запържва за няколко минути. Прибавя се червения пипер, разбърква се 1-2 минути и се отстранява от котлона. Добавят се подправките и солта. Сухите чушки се измиват със студена вода и се накисват за 15 минути в гореща вода. Отцеждат се и внимателно се пълнят* с боба.  Нареждат се в тавичка и се намазват с малко зехтин. В тавичката се слага малко гореща вода (около 1 пръст, максимум до средата на чушките) и се запичат до готовност.

* може да се използва малка лъжичка, но трябва да е с повишено внимание, защото лесно се разкъсват. Според мен най – удобно е да се пълня сухи чушки с ръце. 


Тези чушки присъстват всяка година на трапезата ни за Бъдни вечер. 

Просфори

      Рецептата за просфори имам от архимандрит Авксентий, който ми преподаваше по Литургика в Богословския факултет. Просфората е кръгъл, квасен хляб, който се приготвя от пшенично брашно. Част от нея се използва за извършването на тайнството Евхаристия, а друга се раздава на вярващите, нарязана на малки парчета, наречени нафора.



           












     По рецептата за просфори правя питката за Бъдни вечер, като по желание може да се направи една цяла питка с паричка или няколко малки и само в едната от тях да е скрита паричката. Това е въпрос на семейна традиция. В моето семейство в питката, освен паричка, поставяме и дренче, като символ на здравето. Когато правя цяла питка използвам 0,5 кг брашно за замесването на пареното тесто и количеството брашно, което отива при замесването. Когато не е строг пост намазвам тавичката и просфората със зехтин. Пека на умерена фурна на долна решетка.

















  
                                                                  Просфори

            Правят се от парено тесто. В тавичка се слага брашно (1 кг за 6 бр.) и се изсипва върху него бавно и по малко вряла вода, като непрекъснато се бърка с дървена лъжица. Така объркано, без да се омесва, се оставя добре да изстине. В това време тавата, в която се пекат просфорите, се затопля и се намазва с восък – тънко (парафин от свещ). Изстудената, разбъркана смес се посолява и се смесва с размитата в топличка вода мая. Всичко това се омесва до твърдо тесто. Меси се повече време, та като се среже с нож да няма вътре шупли. Разделя се на определения брой просфори (малки топчета) и отново се омесва. Всяко топче се натиска отгоре с печата*, за да стане на питка. в четирите ъгли на „Агнеца” с клечица се правят малки дупчици. Питките се подреждат в тавата и се оставят 10 – на минути да „втасат”, т.е. да се отпусне малко тестото. Като се понадигнат се пекат, като се поставят в студена фурна. Готови се намазват с малко вода и се покриват с кърпа. 













* Печат за просфори се продава в църковните магазини. Освен църковните печати едно време е имало и домашни просфорни печати, които се ползват не за причастие, а за различни видове обредни и празнични хлябове. Те били разпространени в голяма част от страната и всяка християнска къща имала своя просфорник, който съхранява в домашния иконостас редом до иконата - покровителка на дома. Аз нямам печат и за това използвам клечка. 

сряда, 23 декември 2009 г.

Баклава

Баклава










1 пакет (400 гр.) фини точени кори
2 ч.ч. счукани орехи
300 гр. маргарин

за сиропа:

4 бр. ванилена захар
2 ½ ч.ч. захар
3 ч.ч. вода
сокът от 1/2 лимон

            Корите се разрязват на две еднакви части. Едната половина се поставя в тава, върху нея се разпределят орехите и се покрива с другата половина кори. Маргаринът се разтопява и с него се заливат корите. Нарязват се в желаната форма (правоъгълничета, квадратчета и т.н.) и върху всяко парченце се поставя по половин орех. Пекът се до златисто (приблизително около един час) на 150 градуса. След като изстинат напълно се заливат с топъл сироп, който се приготвя от захарта, ванилията, водата и лимона. Трябва да ври около 10 мин. След като корите се залеят с топлия сироп се изчаква да изстинат и се прибират в хладилника за една нощ.


Последователи