"Пожар в тази зона е много опасен, особено при сегашните метеорологични условия. Високата температура на въздуха поддържа огъня. Появяват се нови и нови малки огнища. Опасността се крие в това, че при горенето на суха растителност и на коренища на дърветата изгаря горният слой на почвата, където се намират "утаилите се с годините радионуклиди", обясни Татяна Тимочко, ръководителка на Общоукраинската екологическа лига, цитирана от ТАСС и БТА.
 
Пепелта, която се носи от вятъра, създава опасност от разпространение на радиация на големи площи, каза тя. Разбира се, концентрацията на радиация далече от епицентъра на пожара може да е равна на пределно допустимите показатели, но в районите, които са близо до пожара, това е сериозна заплаха, защото хората може да използват "замърсени" хранителни продукти, смята еколожката.

На 29 юни в мъртвата зона около Чернобилската АЕЦ се запалида суха трева и тръстика. Първоначално горяха около 1300 декара, сега продължава да тлее торф на обща площ от 52 декара.

Информацията за пожара край АЕЦ "Чернобил" предизвика паника в България. Държавните институции у нас обаче бяха категорични, че пожарът в района на АЕЦ "Чернобил" не предизвиква повишаване на радиационния фон в България
и за момента няма опасност за здравето на българите.