Ще поискаме общините да имат право на срок от 2 години, вместо на една, за прилагането на промените в Закона за народната просвета (ЗНП), според които задължителната предучилищна подготовка трябва да започва от петгодишна възраст, съобщи министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Това ще бъде поискано между първо и второ четене на закона. По думите на министъра в момента са обхванати около 80 на сто от децата у нас, предаде БТА.
Изпратени са писма до всички общини, за да се установи каква е тяхната готовност за въвеждането на промените.

"Този задължителен формат ще е добър, защото ще води до социализиране на децата, а за тези, за които българският не е майчин език, ще има по-специално внимание, за да могат да го научат преди първи клас", коментира Игнатов.

В момента проблемът за пълния обхват на децата в детските градини е в София, Варна, Бургас и частично в Пловдив, но в малките градове и села има свободни места в детските градини, но няма деца, посочи министърът. В страната има над 9000 свободни места в детските градини, но те не са в големите градове, отбеляза той.
Игнатов подчерта, че всички общини, които желаят, ще започнат от тази есен да въвеждат задължителната предучилищна подготовка от петгодишна възраст. "Децата ще могат да ходят и в полудневни групи в училищата, но в тях трябва да има ниска мебел и играчки", уточни министърът.

Планирани са 9 милиона лева от септември до декември тази година за петгодишната предучилищна подготовка на децата, като от тях 1,5 милиона лева са за превозването им от едно населено място в друго, в което има условия за тази подготовка. За тази година са осигурени и 7,5 милиона лева за поетапното въвеждане на целодневното обучение в първи клас, обяви още той.

Той съобщи, че на 22 юли на кръгла маса в МОМН ще бъдат представени промените в Закона за професионалното образование. Според министъра  най-важната новост в него е предложението всички професионални гимназии, които сега са държавни, да станат общински.