петък, 31 август 2007 г.

Полезна и безплатна реклама чрез лекторство (2)

За тези от вас които са пропуснали да прочетат първата част на статията “Полезна и безплатна реклама чрез лекторство” могат да се запознаят с инициативата за лекторство.(има линк в менюто)



Часът беше около 5:20 сутринта, а сънят упорито се опитваше да ме напусне. И ето предадох се, трябваше да изразя всички мисли, които си играеха на хокей със съня ми, или това което беше останало от него. Това беше една априлска сутрин в която седнах да пиша, въпреки че и на мен самият ми се струваше странно.

Скоро след като статията бе публикувана и получих обратна връзка от някои читатели. След получените отзиви, започнах да развивам идеи как да се осъществи инициативата в България.

Първоначалната идея за втора статия беше доста подробна и значително по-дълга от първата. Съдържайки примерни представи колко голям ефект би имала една подобна инициатива като лекторството, решително приложена на практика.

Имаше кратък период в който се поколебах с развитието на идеята. Основното което е необходимо за реализирането на инициативата според мен е смисъл, желание и време. Когато има достатъчно важна причина да се направи нещо, тогава има смисъл да се извърви пътя до постигането на крайната цел.

За тези от читателите, които имат деца, внуци или други роднини които са малки деца, ученици, студенти или просто хора които искат да се променят, моля да възприемат долу написаните ученици, студенти и други хора като такива, каквито са им.

Това са въпроси, на които всеки сам за себе си трябва да си отговори, преди да реши дали да се включи:
- Какво ще спечеля?
- Има ли смисъл да се включа в инициативата за лекторство?
- Какво би ме мотивирало да се включа?
- Защо смятам че лекторството е инициатива заслужаваща да стане реалност?
- С какво ще променя себе си и останалите когато се включа?
- Мога ли да освободя от времето си 30 до 90 минути за една лекция?

Всеки може да изкаже собственото си мнение, относно ползите от лекторството. Чрез получаването на различни мнения, ще се получи по-пълна представа относно ползите от него.

Веднъж, в разговор с един познат мъж, той започна да ми обяснява какво е да имаш дете от гледна точка на страха.

Като се роди детето, започва страх - дали се е родило здраво, на какви лекари ще попадне и т.н. Някои родители са щастливи, ако успеят да запишат детето си в детската градина. След това страх да не го бият, в какво училище ще учи, какви ще са му учителите. С кого ще излиза, играе или запознае. Дали няма да го сгази някоя кола, да го нападне някой човек. Пуши ли цигари, пие ли алкохол, пуши ли трева, смърка ли амфетамини и т.н.

Постоянен страх, според неговите думи.

Аз лично познавах един човек, който учеше в престижно и скъпо училище, имаше родители с пари и познати, а също и приятелка. Същият този човек бе опитвал завидно разнообразие от наркотици и по мое лично мнение съвсем нямаше вид на щастлив човек. В последствие не завърши престижното училище, остана без приятелката си и доколкото ми е известно родителите му разбраха колко сериозно е положението му.

Още няколко, надявам се полезни въпроса които можете да си зададете:
На кое място сред приоритетите в моя живот са учениците и студентите?
Къде стои спокойствието и животът им сред приоритетите ми?

Лекторството само по себе си, е възможност всеки да направи реклама на себе си, на своя идея, на фирмата, продукта, услугата или каквото друго поиска ( в рамките на закона). При това, може да бъде напълно безплатно.

Този вид реклама дава изключително рядката възможност, веднага и впоследствие да се получи обратна връзка от хората присъствали на лекцията. Нещо за което се заплаща скъпо при маркетинговите и други проучвания!

Скоро след публикуването на първата статия за лекторството, се проведе и първата лекция в едно училище. Аз в последствие разбрах за това от човека изнесъл лекцията, който съвсем не беше професионален лектор.

Отзивите от лекцията по негово мнение – много добри.
-------------------------------------------------------------------------------------


Два от ефектите които предполагам ще се проявят в следствие на реализирането на инициативата за лекторство са:

1. Намаляване на властовото разстояние

“Властово разстояние (Power Distance) Степента, в която членовете на институции и организации с по-малко власт очакват и приемат неравното разпределение на властта.”

2 “Промяна към повече индивидуализъм (individualism) Противоположен на колективизъм.

Заедно, двата термина сформират едно от измеренията на националната култура. Индивидуализмът се отнася до общества, в които няма тесни връзки между индивидите – от всеки се очаква да се грижи за себе си и непосредственото си семейство.

Индивидуалистичните култури са по-либерални и по-толерантни към раз личността. В тях не само се насърчава индивидуалното развитие, но то се подкрепя и чрез съответни институции. По този начин се създава възможност преобладаващата част от индивидите да се идентифицират преди всичко със собственото си Аз и да бъдат автономни в поведението си.”

Юлиан Генчев, “Защо толкова малко успяваме?”

“Рекламните агенции и шефовете им примамват фирмите с обещания, че ще им предложат най-добрите кампании, които някога са виждали”

Целта на рекламата е : “Да продава повече стоки, на повече хора, по-често и за повече пари.”

Серджо Зийман, “Краят на рекламата каквато я познаваме”. Славен и дързък – незабравим като маркетинг мениджър на Coca-Cola.

Рекламата чрез лекторство обръща внимание на младите, тези сред които са Вашите настоящи и/или потенциални клиенти! Един поглед върху рекламата чрез лекторството, показва потенциал за изпълнение на целите на рекламата, според Серджо Зийман. А вие как мислите?

Лекторството дава още една много ценна възможност за всеки който иска да направи добра реклама – да си създаде повече лоялни клиенти.

Кой би станал лоялен клиент? Преценете сами – този който гледа реклама по телевизията, в интернет, който слуша по радиото или този за когото е отделено време и внимание чрез една лекция?
------------------------------------------------------------------------------------


На какви теми биха могли да се изнесат лекции? Отговорът е – практически на почти всякакви теми. Ето няколко примера:

Мениджмънт. Лекция за пътя по който е преминал българският мениджър, както и трудностите и проблемите през които е преминал. Защо е направил всичко това? Какво го мотивира, какви са трудностите, които среща в бизнес средата? Какво е необходимо на онези, които искат да станат мениджъри?

Медии. Как се става водещ, репортер, автор, писател… ? Какви са трудностите по пътя? Какво е мотивирало този човек? Защо именно е избрал да работи тази професия? Какво е необходимо за да станеш репортер, автор, писател… ?

Спорт. Какво е да си футболист, баскетболист, волейболист? Какво е да си шахматист, тенисист? Какво е да играещ художествена гимнастика или фигурно пързаляне? Какво е усещането от това да си спортист точно в този спорт? Какво ти дава сили да продължиш напред? За какво се бориш? През какви трудности си преминал?

Програмист. Тук познанията за реалната работа и обучението са ми неясни и няма да си позволя коментар. Споменавам професията тъй като е една от най-високоплатените и кадрите в тази сфера са дефицитни на пазара на труда в България към момента.

Готвач. Какво е да си професионален готвач? През какъв път е преминал готвачът? Какви са трудностите и удоволствията по пътя му? Защо е избрал именно готвач? Какво е необходимо, за да се стане добър готвач?

Теми за музика, кино, театър, литература, наука, телевизия, радио, кино, личностно развитие и много други. Лекциите могат да бъдат с цел представяне на обществени проблеми и как могат да се помогне за тяхното разрешаване. Такива теми като :
- Безопасност по пътищата
- Опазване на околната среда и био-разнообразието (Странджа, Иракли и др.)
- Спин
- Предаване на болести по полов път и бременност
- И безброй много други
------------------------------------------------------------------------------------


Общите ползи за всички:

Представете си един първокласник, който започва все повече да опознава света в който живее. За него този свят е като една тъмна стая в която неговата свещичка осветява най-близкото му обкръжение.

А сега си представете, че със всяко разширяване на представите си, той запалва по една малка свещичка. По този начин той вижда все повече от света в който живее и узнава все повече за него. Всяка информация от семейство, приятели, медии и т.н. запалва по още една свещичка.

Един лектор може да запали свещ там, където нито медиите, нито всяко семейство, всеки приятел може да запали. Колкото повече свещички, толкова повече светлина в стаята. Толкова по-добра представа в какъв свят живеем и каква е силата вътре в нас.

Тази статия е насочена главно към онези, които имат желание да запалят една свещичка в тъмната стая на всеки, който иска повече светлина.

Въпросът е простичък: Сами ли ще си светите, или ще споделите своята светлина с останалите?

За тези от вас, които прочетоха до тук, аз представих малко от смисъла, който виждам в инициативата. Остана и последният проблем за който се сещам – времето.

90 минути, отделени за една лекция са по-малки от:
- Времето което ще прекарате в Софийските задръствания за една година.
- Общото време, което ще ви е необходимо, за да пушите цигари една година.
- Времето, необходимо за преговори с рекламни агенции.

…Използвайте въображението си.

Имах идеи как да мотивирам всички, които се включат в лекторството. Идеите все още ги има, но те се нуждаят и от смисъл да бъдат проявени. Няколко статии като например “Кризата на пазара на труда и как да се справим с нея” също търсят смисъл да бъдат завършени.

Надявам се, когато дойде септември месец с радост да стартира инициативата за лекторство с достатъчно силна мотивация за всички, които се включат.

Относно финансовата страна на нещата – мисля че тези които не успеят да намерят възможност да изнасят лекции, биха могли да дарят пари на лектори, които да “запалят светлинка”, както правят рекламните агенции спрямо хората за рекламодателите. А даренията от своя страна мисля, че са свързани с данъчни облекчения.
-------------------------------------------------------------------------------------


А сега, ето разказ на един ученик: Из книгата на Джак Канфийлд “Принципите на успеха” на издателство Обсидиан:

“Когато Монти бил ученик в гимназията, учителят им възложил да напишат съчинение на тема “Какъв искам да стана, когато порасна”. Монти написал, че иска да притежава ранчо на площ от 200 акра, където да отглежда расови състезателни коне.

Учителят му писал двойка с обяснението, че мечтата му е нереалистична. Според него никое момче, живеещо в каравана не можело да събере достатъчно пари, за да си купи ранчо и чистокръвни коне, да не говорим за заплатите на конярите.

След това обяснение, той му предложил да преработи съчинението си, за да получи по-висока оценка, а Монти отвърнал “ Вие си задръжте двойката, а аз моята мечта.”

Днес Монти е собственик на фермата “Знамето е вдигнато”, което се простира на площ от 154 акра в Солванг, щата Калифорния, отглежда расови коне и обучава стотици конегледачи на хуманно отношение към животните.”

Още няколко въпроса, които мисля че е хубаво всеки човек да си зададе:
- Работата доставя ли ми удоволствие?
- Какво бих учил/направил, ако можех да се върна 5-10-15-20-30 и повече години назад?
- Какво би станало, ако преди 5-10-15-20-30 и повече годинки някой бе запалил онази толкова важна светлинка в стаята на познанията ми?
- Каква работа би ми доставила удоволствие и какво знам аз за нея?
- Сбъднах ли мечтата си като Монти?
- Мога ли да обясня на детето си какво е да бъдеш мениджър, актьор, програмист, репортер, спортист, учен, лекар, автор, политик, свещеник, мързеланко и други?
-------------------------------------------------------------------------------------


Приложение

Прилагам препратки към един филм и няколко цитата, които по мое мнение имат връзка със статията и инициативата:

Freedom Writers/Свободни Писатели - Филм

“Парите са това, което използват бездарниците, за да са на ниво”

Бенджамин Франклин

“Детето има амбицията да стане мъж.

Немалко мъже имат същата амбиция.”

Пиер Дако

„Най-мъчителна от всичко е неизвестността.“

„Всеки човек, който се тревожи за бъдещето, е нещастен.“

„Не за училището — за живота да се учим!“

“Страхуваме се, не защото нещата са трудни, трудни са защото се страхуваме”

Сенека

“Силата и конкурентното предимство идват само когато полезната информация, решително се приложи на практика.”

Робин Шарма, “Монахът който продаде своето ферари”. Разказва се за Джулиан Мантъл, адвокат, изоставил блестящата си кариера, за да потърси отговор на най-важните въпроси в живота.

“Трябва да поемете лична отговорност. Не можете да промените обстоятелствата, сезоните или вятъра, но себе си можете.”

Джим Рон, най-изтъкнатият американски бизнес философ.

“По принцип ние се оплакваме от обстоятелства, които можем, но не желаем да променим”

Джак Конфийлд

“Обичай визията и мечтите си, защото те са рожби на душата, модели на най-големите ти постижения.”

Наполеон Хил

“Онова от което се страхуваме най-много ни изпълва с най-голям възторг.”

От филма What The Beep Down The Rabbit Hole - КАКВО ЛИ ЗНАЕМ НИЕ?! Спускане в заешката дупка.

Нещо може да стигне и за чакащите, ако вече не са го взели пъргавите.

Ейбрахам Линкълн, Президент на САЩ

Идеята за лекторството има потенциала да се превърне в добър канал за реклама. Ползите от подобна инициатива се виждат с лесно, както за лекторите, така и за всички на които ще светне още една светлинка в стаята.

Неподозираните ползи са вероятно много повече и като такива могат да се проявят след време. Току що може да сте се запознали със канал за реклама, притежаващ неизпробвани широко в България възможности, който тепърва се заражда.

Изборът е Ваш – можете да сте от пъргавите или от чакащите! Въпросът е: Аз шофьорът ли съм или пътникът в собствената си “кола”? *

* Досега не съм писал подобна статия, а и нямам голям опит като автор. Тази статия съдържа много въпроси и предизвикателства към личността. Позволявам си да я предложа за публикуване, с надеждата че именно в този й вид ще докосне възможно най-голям брой личности, които се докоснат до нея.

Поради големият обхват от идеи и възможности на лекторството, това е задача толкова трудна, колкото да разбереш каква нужда има всяка една личност. Всеки един човек и индивид. Благодаря на тези които имаха търпението да изчетат докрай или поне това изречение.

Полезна и безплатна реклама чрез лекторство

Всеки човек по различен начин търси да намери това, с което иска да се занимава и/или работи. Това което му доставя удоволствие и му се отдава. В момента информация за това се получава от учебниците, медиите, преподавателите, родителите и други източници.

Някои от вас, вероятно по-младите помнят как са се чувствали и какво са мислили в 7-8 клас, преди да решат къде искат да учат. Може би това се крие в някоя стара тетрадка, но по-важният въпрос е защо?

В горните класове на средното образование изниква въпросът: “Като завърша, какво да правя?”

Има два отговора, които нахлуват в главата:
- Работа: както казват някои родители, “Няма ли да си намериш работа?”
- Учене: както казват някои родители, “Искам да влезеш, за да се изучиш!”

Доста млади хора избират и двете.

И същите тези млади хора утре ще трябва да покажат на какво са способни и да допринесат за своя и вашия успех, както и за този на фирмата, в която работят.

В тази връзка, бих искал да помислим заедно върху “лекторството” - една възможност за ориентация какво да започне да прави един млад човек. Лекторство съществува отдавна в някои страни, но лично аз не съм го срещал в България. А идеята за тази статия се роди преди няколко часа, когато прочетох разказ за това как един американец изнесъл първата си беседа пред петокласници.

Рубен Гонзалес, който реализирал мечтата си да участва за 3-ти път в зимна олимпиада, изпълнил обещанието си пред съседското момче да изнесе беседа в кварталното училище. Той разказал за трудностите, които е трябвало да преодолее за постигането на олимпийската си мечта. По молба на учител от същото училище, той говорил пред всичките 200 деца, като това му отнело само още един час.

Ето кратък откъс от книгата на Джак Канфийлд “Принципите на успеха”:

“След беседата учителите му казали, че редовно канят лектори, но Рубен се оказал най-добрият. Всички били единодушни, че той притежава вродена дарба за разказвач.”

След като американец, трикратен участник на зимни олимпийски игри може да води беседи пред петокласници, тогава е напълно възможно българи участници в олимпийски игри, управители на фирми и други членове на обществото да изнесят беседи в училища и университети.

Представете си какво би се случило, ако хората в България, които искат и могат да кажат нещо важно, мотивиращо, зареждащо със енергия младите, отделят 30 минути веднъж във месеца или тримесечието, за да говорят пред ученици или студенти!
- Ще придобият популярност сред младите.
- Ще покажат интерес към младите.
- Биха могли да запознаят аудиторията с дейността, която извършват, с трудностите, проблемите и най-вече с удоволствието, което им доставя това, което вършат.
- Ще отделят от времето си поне 30 минути, за да покажат на младите какво представлява истинския живот и ще спечелят безплатна от финансова гледна точка реклама за себе си и за професията, която упражняват, както и за фирмата, в която работят и продуктите и/или услугите, които предлагат.

Възможно е беседите да се записват на видео и да се пускат в интернет. При интерес от страна на ученици, те сами биха се интересували и търсили подобни записи, които са добра и безплатна реклама.

На ден у нас се харчат стотици хиляди за реклама. Лекторството е пример за една икономична и вероятно ефективна форма на мотивираща реклама. Особено на фона на дефицита на качествени млади служители на трудовия пазар, както и на кражбата на кадри от конкуренцията. Какво по-хубаво за една фирма да си направи безплатна реклама и да вдъхнови и мотивира утрешните възрастни?

На подобни беседи може да се подарява литература, както и да се прави представяне на работата на място, за да видят младите какво представлява тази или онази професия.

Личното ми мнение е простичко. По-добре да се направи малко усилие и да се помогне за по-доброто бъдеще на децата и България, отколкото утрешният хлапак, който се е чудил какво да прави с живота си направи някоя глупост за 5лв.

Въпросният Рубен Гонзалес, който продавал копирни машини, впоследствие създал връзки с корпоративния свят в Далас, където популярността му нараснала заедно със доходите, които получавал като лектор и мотиватор. Това се превърнало в негова кариера.