Комисията обяви своето решение по сигнала на Фондация “Романи Бах” срещу Столична община и нейната Наредба за организация на движението на територията на общината, предаде БГНЕС. В тази наредба фондацията открива дискриминация срещу забраната за движение на каруци в определени зони на столицата.
Съгласно коментираната наредба на Столична община се забранява движението на каруци в зона “Първа” на столицата, както по Околовръстен път и по булевардите “Цар Борис 3”, “Царица Йоана”, “Сливница”, “Ломско шосе”, “Рожен” “Владимир Вазов”, “Ботевградско шосе”, “Цариградско шосе”, Самоковско шосе”, “Александър Малинов”, “Драган Цанков”, “Св. Климент Охридски”, “Черни връх”, “България”, “Брюксел” “Симеоновско шосе”.
Недоволството на подателя е срещу пълната забрана за движение на ППС с животинска тяга по “Ботевградско шосе”, “Ломско шосе” и Околовръстен път. Около тях се намирали трите основни квартала в столицата с преобладаващо ромско население – “Христо Ботев”, “Факултета” и “Филиповци”, и по тези пътни артерии можело да се осъществи придвижването на ромите с каруци до други квартали и райони в града. Комисията прие, че на практика забраната за движение на каруци по “Ботевградско шосе”, “Ломско шосе” и Околовръстен път се приравнява на забрана за излизане от съответния квартал с такъв вид транспорт. Установената в този текст на наредбата на СОС забрана създава предпоставки за отделянето на група от хора, които имат възможност да се придвижват в рамките на своя квартал, но нямат право да го напускат с ППС с животинска тяга. В действителност приемането на ограничението на движението на ППС с животинска тяга преследва законна цел, с която се гарантира безопасността на движението. Пълната забрана обаче като средство за постигане на тази цел, според КЗД, е неподходяща, тъй като създава предпоставки за расова сегрегация. По този начин се отделя и изолира голяма група от хора от правото й да се движат с каруци по улици, отворени за обществено ползване. Общото между тези хора е че са водачи на каруци и в голям процент са роми. Нарушен е балансът между законната цел и средствата за постигането й и това води до заключение за непряка форма на дискриминация, посочват от КЗД. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.