Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ФАКТ: Състоянието на кожата на актрисата Анди Макдауъл едва ли зависи от кремовете, които тя рекламира.
ФАКТ: Състоянието на кожата на актрисата Анди Макдауъл едва ли зависи от кремовете, които тя рекламира.

Пазарът за бяла козметика е пренаситен от продукти, които ни обещават бързо и трайно премахване на бръчки, на акне и неравномерен тен.
Разпространено е вярването, че щом един крем е скъп, то той притежава необходимите качества да реши проблемите на всеки тип кожа. Безценните съставки и начинът на производство на висшите класове козметика ли ги прави толкова желани и скъпи?
Както във всяко нещо, така и

в козметичната индустрия съществува мода на потреблението

Компаниите производители се стремят да не изостават от нея и чрез реклама и специализирани изложения се стремят да наложат на пазара онова, което според тях е "най-горещо".
Според специалисти в естетиката обаче много рядко съдържанието на специални активни съставки в един крем вдига цената му. По-често срещаната причина са похарчените милиони за реклама и наложената марка.
Специалистите съветват да се избира козметика, която да отговаря на специфичните нужди на кожата, независимо колко струват продуктите.
Повечето кремове имат идентичен състав, описан на етикета. Необходимо е потребителят да се научи да разпознава активните съставки по името им, защото то често е различо от това, което се използва в разговорния език. От съществена важност е и подредбата на съставките на етикета - те са разположени в низходящ ред на количеството, в което са сложени.
Често крем за 6 лева дава по-адекватна грижа за кожата от такъв за 600. Това се дължи на съставките в него и на реакцията на кожата ни към тях.
Много хора се стремят да правят скъпи покупки, за да демонстрират висок стандарт на живот, или пък го правят, подведени от рекламата.
Не всяка козметична компания произвежда сама продуктите си. Често те купуват готови формули и ги продават в техни опаковки, продавайки преди всичко наложеното си на пазара име, а не качеството на продукта. Например

гликоловата киселина
е патентована съставка,
която козметичните компании купуват от
едно и също място,

за да я използват в продуктите си.
Специалистите съветват крема да се избира внимателно и в никакъв случай според цената му. Многото похарчени пари често се оказват напразни и кожата ни не получава повече от онова, което би и дал един продукт от по-нисък ценови клас.

 

Даниела Спасова:
Ниската цена на козметиката не я прави некачествена

- Г-жо Спасова, колко е важен генът за това кога започваме да остаряваме?
- Има няколко основни теории за остаряването. Най-общо те се делят на такива, според които стареенето е предвидим генетично програмиран процес, и други, които наблягат на комплекс от външни, случайни и непредвидими събития.
Съвсем отскоро се заговори за една нова теория, която твърди, че човекът остарява според начина, по който се отнася към собствения си живот и към духовните му ценности. Липсата на екология в мислите, чувствата, взаимоотношенията води до стареене, различно от генно обособеното за индивида, води до отклонения във външния вид и здравето, които не са включени в предварителния генен списък. По лицето на възрастния човек най-ясно личат доминиращите в ежедневието му настроения и убеждения за живота. Има хора, които остаряват с благородно и добро изражение, но има други, които с напрадването на годините добиват изражение на недоволство, злобливост и негативизъм.
Що се отнася до генната зависимост при остаряването, може да се каже, че със сигурност всеки човек има относителна зависимост от това, но от голямо значение са начинът на живот и работа, наличието или липсата на системни грижи за външността, здравна профилактика, отношение към слънцето, алкохола, цигарите и много още други фактори.
- Ако от ранна възраст полагаме превантивна грижа за кожата си със скъпи козметични продукти, ще изглеждаме ли по-млади на една вече зряла възраст?
- Ключово значение за красотата имат превантивните непрекъснати грижи.
Скъпата козметика
не е определяща
Далеч по-важно е козметиката да бъде подходяща за съответния тип кожа и да осигурява необходимите за възрастта елементи. Грешно е да се търси спешно кремът, който ще осигури "мигновения" ефект, след като дълго време кожата е била в дефицит на елементарни грижи. Нереално е очакването на хората, че скъпият крем може да компенсира липсата на добро здравословно отношение към кожата. Ако се полагат ежедневни адекватни грижи, всяка кожа би изглеждала и би се чувствала добре с крем, който не е скъп.
- Възможно ли е един крем от 6 лева да действа по-добре на определен човек, отколкото такъв за 160 лева?
- Да! Най-важното е той да отговаря на нуждите на кожата в момента. Аз имам клиентки, които могат да си позволят скъпа козметика, но се оказва, че се чувстват много по-добре с крем от много по-нисък ценови клас. Това, че е по-евтин, не означава, че е по-малко качествен. Това правило е особено валидно за българската козметика.
- На какво трябва да обръщаме внимание, когато избираме крем за лице?
- Бих препоръчала избора на крем да става с помощта на квалифициран козметик (не търговец). Професионалното диагностициране на кожата е основният елемент за правилен избор на продукт. Експертът козметик ще направи оценка на кожата не само по отношение на нейното омазняване, но и ще прецени състоянието на хидробаланса, чувствителността и еластичността в момента. Ще вземе предвид състоянието на кожата в предходни моменти, за да се установи дали тенденцията на промяна върви в нормалната за биологичната еволюция посока, или върви в нездравословен ритъм. Най-често хората предпочитат да си купят крем, който е препоръчан от продавачката или от приятелката, но конкретните нужди на кожата на всяка една от тях може да са съвършено различни. Често пъти клиентките купуват мазен крем, надявайки се да преодолеят усещането за сухота, но остават разочаровани от ефекта. Причината е в това, че усещането за сухота може да е предизвикано от дехидратация, а не от липса на мазнина. Във всеки случай,
когато кремът е неподходящ
като състав, независимо
колко много пари струва,
той няма да даде
очаквания резултат
- Въз основа на какви критерии се оформят класовете козметика - тези в магазина, медицинската козметика, висшата?

- Козметиката, която може да купите в магазина, в хипермаркета или на пазара, е направена така, че да се ползва от масовия потребител безрисково. Това веднага навежда на мисълта, че малкият риск се постига с ниска ефикасност на съставките. Козметичните продукти с названието "меди«цинска козметика" имат по-прецизен подход към различни групи козметични проблематики. Те трябва да се закупуват след професионална консултация. Обикновено са насочени към конкретни козметични недостатъци. Не е желателно самолечение или експериментиране с такива продукти. Има още един специфичен клас козметика - професионалната профилирана козметика. Тя се предлага в специализираните салони за красота, където специалистите са преминали обучение, добре запознати са с вариантите на приложение и могат да направят най-добрия избор за конкретната кожа. Тези продукти са с по-високи концентрации на активни съставки, прилагат се в опрелени програми и имат гарантиран ефект. Най-ефективно е да се избере аналогичната програма и за домашно използване. С такъв подход ефектът от козметичната грижа е в пъти по-забележим и гарантирано дълготраен от всяка друга, построена на случаен принцип.
- Толкова ли различни съставки има в различните кремове за лице, че един струва 400 лева, друг 120, а трети - 6?
- Тази огромна разлика в цените не идва от огромната разлика в броя на съставките, а от инвестициите в рекламата, които правят една марка по-известна. Това води до огромна заблуда в потребителите. Те смятат, че щом една марка се появява непрекъснато в медиите, значи е по-качествена от друга, за която не са чували толкова често. Това е огромна заблуда, която кара хората да купуват масово сергийна козметика на по-високи цени, с грешното усещане, че са си купили нещо качествено. В същото време продукти на по-добро качество се предлагат на по-ниски цени, но хората не могат да ги оценят, защото нямат правилни критерии за това.
- Как се произвежда козметична линия и въз основа на какво се определя цената?
- Цената се определя не само от количеството и качеството на съставките, но и от цената на труда в държавата, в която е произведена, вида и качеството на опаковката, мита, транспорт, реклама.
- Всяка компания за козметика ли има собствена лаборатория, в която проучва, произвежда, или може да използва и чужда такава?
- Преди десетилетия големи козметични марки сами провеждаха изследванията си. Сега вече има лаборатории, които обслужват целия свят и се занимават само с това да създават иновации, да патентоват активни съставки, които след това се предлагат на производителите. Затова в момента се наблюдават модни течения и в козметичното производство. Преди 7 години хитът бяха плодовите киселини. Всяка козметична марка, закупила патента, заявяваше в рекламата си, че е първата и единствена марка с подобен състав. В същото време още десетина марки поне афишираха същото. След това се започна рекламирането на козметичния витамин С. В последните години хиалуроновата киселина се превърна в модерен патент. Едва ли не всяка козметична марка го включи в съдържанието на продуктите си.
- Суровините, които се използват за изработка на кремовете на различните марки, не се ли купуват от едно и също място?
- Да, така е. В момента всеки, който произвежда козметика, може да си закупи световни козметични патенти, независимо къде е локализирал производството си - в България, във Франция или Америка. Патентни съставки се купуват от няколкото големи лаборатории, а производството на продукти може да се позиционира навсякъде по света.
- Противник ли сте на използването на кремове, купени от супермаркета?
- За мен е достойно за уважение желанието на хората да се поддържат, да се грижат за здравето и външния си вид. Нямам нищо против да се купуват продуктите от супермаркета, стига те да дават необходимата грижа за кожата в този момент.
- Медицинската козметика се рекламира като възможно най-хипоалергенната. На какво се дължи това?
- Не считам, че е коректно да се обявява за "най". Не са молко случаите на несъвместимост и непоносимост към точно този вид козметика. Пак ще кажа, че
най-хубавата козметика е тази, която съдържа необходимите за кожата
в този момент съставки

Ако тя съдържа съставки, неподходящи за кожата, независимо дали е медицинска или извънземна, няма да бъде полезна, а даже може да се окаже и вредна.
- Колко време трябва да се изполва един тестер, за да е сигурна жената, че е "нейният" крем?
- С две до три намазвания може да се установи дали кремът е подходящ.
- Можете ли да познаете кога една жена използва скъпа и кога евтина козметика по състоянието на кожата?
- По състоянието на кожата бих могла да установя дали една жена полага адекватни грижи. Доброто състояние не се определя от високата цена на продуктите, а от правилния им подбор и приложение.

Даниела Спасова е международно признат козметик, собственик на салон, преподавател по козметика.
Даниела Спасова е международно признат козметик, собственик на салон, преподавател по козметика.