"Росатом": Световното търсене на нови АЕЦ рязко намаля

Дял от 49% в централата в Аккую е продаден на турски компании

В този залив на Средиземно море в Южна Турция трябва да бъде построена първата турска АЕЦ
В този залив на Средиземно море в Южна Турция трябва да бъде построена първата турска АЕЦ
В този залив на Средиземно море в Южна Турция трябва да бъде построена първата турска АЕЦ    ©  akkunpp.com
В този залив на Средиземно море в Южна Турция трябва да бъде построена първата турска АЕЦ    ©  akkunpp.com

Световният пазар за новия ядрени централи рязко се сви и след като изпълни възложените му поръчки, руският ядрен холдинг "Росатом" може да остане без обекти за строителство в чужбина.

Това заяви Вячеслав Першуков, зам. генерален директор на корпорацията, цитиран от "Интерфакс".

На форума "Технопром 2017" в Новосибирск той обясни, че възможностите за изграждане на нови големи АЕЦ зад граница са практически изчерпани. "Виждаме, че пазарът се свива и за устойчиво развитие на корпорацията, за изпълнението на плановете за около 40% EBITDA към 2030 г., сме длъжни да печелим извън пазара на ядрените технологии. Това е. Иначе не става."

Першуков поясни: "Средният портфейл с поръчки е огромен - 130 млрд. долара, но вече трудно си представяме къде още можем да намерим поръчка за атомна електроцентрала." По думите му "Росатом" преминава към операционно обслужване на тези АЕЦ, като доставя гориво и ги ремонтира, но това не е достатъчно за развитието на холдинга.

След 2025 г. става сложно

До 2020 - 2025 г. все още ще можем да намерим купувачи и възложители на традиционния ни продукт, но след това ще бъде сложно, каза Першуков. От друга страна, "интересът на островни държави към плаващи ядрени централи е огромен" и "Росатом" излиза на този пазар.

Думите му се разминават с тези на Кирил Комаров, който на конференция в руската столица заяви, че "Росатом" има три пъти повече поръчки в сравнение с 2011 г., увеличава поръчките от чужбина и корпорацията е уверена, че може да продължи задграничната си експанзия.

По данни на МАГАТЕ в момента се строят 60 реактора и работят 449 в 30 държави по света. Но след аварията във Фукушима много страни започнаха бързо да се отказват от ядрената енергия - Германия, Тайван и Швейцария са последните примери и дори силно зависимата от АЕЦ Франция намалява дела на тази енергия. Китай остава най-големият пазар и до 2026 г. планира да утрои мощността на своите ядрени централи до 100 гигавата.

Междувременно "Росатом" навлиза в сектори като производство на литиево-йонни батерии, малки водноелектрически централи, ветропаркове, ядрена медицина, научни центрове за ядрени изследвания, оборудване на петролно-газовата индустрия, композитни материали и др. Стратегията на холдинга е до 2030 г. тези нетрадиционни засега дейности да носят не по-малко от 30% от общите приходи.

Трима турски акционери в Аккую

В Турция за първата в страната АЕЦ "Росатом" започва да работи с три частни партньора - Cengiz Holding, Kolin Insaat и Kalyon Insaat. Проектът в Аккую, който се очаква да задоволява 6-7% от енергийните нужди на турската икономика, се оценява на 22 млрд. долара, но не се съобщава какъв дял са поели турските партньори с подписването на 19 юни на предварително споразумение. Междуправителственото споразумение от 2010 г. определя "Росатом" да контролира 51% от проекта и компанията години наред търсеше инвеститор.

Сделката бе подписана в Москва на форума "Атомекспо" и тя е първата по привличане в чуждестранен проект на корпорацията на голям частен инвеститор, обяви Анастасия Зотеева, генерален директор на "Росатом енерго интернешънъл".

Зотеева обясни, че точната сума, с която се включват турските партньори, както и условията за участието им няма да бъде разкривана до подписване на споразумение между акционерите, което руската страна се надява да стане до края на годината. Анастасия Половинкина, директор на отдела за финансов и инвестиционен анализ на "Росатом", каза на конференцията, че турските партньори ще използват заеми от експорт-импортни агенции и банки.

Трите турски компании заемат около 30% от пазара на едро на енергия в Турция и се занимават с доставка и разпределение. Cengiz Holding вече строи хидротехническите съоръжения за АЕЦ "Аккую" в Южна Турция. Неотдавна "Росатом" получи лиценз за експлоатация на четирите 1200-мегаватови блока за срок от 49 години. Реалното им изграждане обаче може да започне най-рано през 2018 г. с получаване на строително разрешително. Турската страна много иска първият реактор да заработи през 2023 г. в чест на 100-годишнината от основаването на Турската република. Половинкина каза в Москва, че енергията от "Аккую" ще се продава на държавата и само малка част от нея ще бъде предложена на отворения пазар.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    qvd50491823 avatar :-|
    Костадин Иванов
    • + 1

    "Росатом" не е моя грижа, но може и да стане. Като ни притиснат да затворим централите на кюмюр, което е новина от вчера, идеята за Белене ще бъде възкресена от старите фенове като Р. Овч. Ще се сетим, че имаме едно платено реакторче.....

    Нередност?
Нов коментар