Държавата планира да отпуска пари за обучение и в частните училища и детски градини

Държавата планира да отпуска пари за обучение и в частните училища и детски градини

© Красимир Юскеселиев

Държавата ще подпомага финансово частните училища и детски градини. Концепцията "парите следват детето" е заложена в новия законопроект за училищното образование и предучилищното възпитание, по чийто текст все още се работи. Това заяви министърът на образованието Сергей Игнатов по време на среща с журналисти, като поясни, че идеята ще бъде подложена на обществена дискусия.


"Учениците в частните училища са български деца и няма никаква причина да им се отказва тази подкрепа," каза Сергей Игнатов. Министерството прави всичко възможно да прокара новия закон навреме, така че той да може да влезе в сила през следващата учебна година - 2012-2013 г., стана ясно по време на срещата.


Новият проектозакон предвижда също промяна в начина на оценяване на матурите и тестовете за външно оценяване. Резултатите от тях ще се изчисляват с точки, а не с оценки от 2 до 6, както е в момента. Според министерството точковата система дава възможност за по-прецизно и гъвкаво оценяване. Тя следва тенденцията в други развити държави и оценяването в международните тестовете PISA, чрез които Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) класира образователните системи на страните.




Точковата система ще даде възможност и на университетите, които приемат студенти на базата на резултати от матурите, сами да определят колко точки е минималната оценка, при която да признават изпита за издържан.


Училищата също ще имат повече свобода да прилагат различни скали за оценяване, като ще има общи насоки за превръщането на точки в оценки от 2 до 6. Насоките за проеобразуване на оценките ще зависят от конкретния предмет и от възрастта на учениците. Ако тези предложения бъдат одобрени, те ще влязат в сила най-рано от следващата учебна година.


При външното оценяване през тази учебна година също има някои малки промени. На теста за 4-ти клас ще има повече задачи със свободен отговор. Досега задачата, в която децата трябва сами да формулират отговор, беше само една, а от тази година ще бъдат 2 или 3. По думите на заместник-министър Милена Дамянова за тази промяна се знае от миналата година и учителите работят по нея с децата.


Тестовете за седми клас ще се провеждат на една и съща дата с държавните зрелостни изпити, но в различен час. Целта е да се оптимизират времето и ресурсите за провеждането им, обясни Дамянова. От учебно-изпитното съдържание за теста отпадат темите квадрат, трапец и равнобедрен трапец, защото практиката показва, че до май, когато се провежда изпитът, не всички училища успяват да вземат този материал и да го упражнят достатъчно. За учениците от седми клас също се въвеждат повече задачи по математика с кратък свободен отговор - тази година те ще са четири. В допълнителния модул ще има 4 задачи, от които 2 от формата PISA и две с разширен отговор, обясни още Милена Дамянова.