Турски съд ще решава дали сравнение на Ердоган с Ам-гъл е подсъдимо

Турски съд ще решава дали сравнение на Ердоган с Ам-гъл е подсъдимо

© Reuters

Турски съд е поискал от експерти да се произнесат дали сравнение на президента Реджеп Тайип Ердоган с героя от "Властелина на пръстените" Ам-гъл може да бъде квалифицирано като обида срещу държавния глава и подсъдимо по законите на страната, предаде Би Би Си.


Лекарят Билгин Чифчи е обвинен в обида на президента, след като е споделил изображения, сравняващи президента с Ам-гъл. Чифчи, който е бил уволнен през октомври от здравната агенция на Турция, след като е публикувап изображенията, е заявил, че Ам-гъл не е лош герой и той не е обидил никого, пише турското издание Тoday's Zaman в англоезичната си версия.


Експертите, назначени от съда, ще трябва да решат дали става дума за обида на президента, като за момента не е известно точно какви критерии ще използват, за да достигнат до решение.




Ам-гъл се появява за първи път в книгата "Хобит" на Дж. Р. Р. Толкин, където е описан като "малка лигава твар". В продължението "Властелинът на пръстена" копнежът по пръстена на Саурон изкривява ума и тялото на героя.


Групата експерти ще бъде съставена от двама университетски преподаватели, двама психолози и експерт по кино и телевизионни продукции.


Съдията е взел решението за експертната група, след като е признал, че не е гледал всичките филми от трилогията на Питър Джаксън.


Изображенията, споделени от Чифчи, показват Ердоган и Ам-гъл в подобни пози, докато се хранят или изразяват учудването си.


Делото е отложено за месец февруари.


Фигура на Ам-гъл на летището в Уелингтън, Нова Зеландия.

© Associated Press

Фигура на Ам-гъл на летището в Уелингтън, Нова Зеландия.


Обидата на президента е престъпление в Турция и се наказва с лишаване от свобода. Ако бъде признат за виновен, Чифчи може да получи до четири години затвор.


Свободата на словото и третирането на журналистите в Турция е обект на много критики през последните години, а администрацията на Ердоган става все по-нетолерантна към всякакви нападки срещу президента. Правният му екип често подкрепя дела, заведени от адвокати и частни лица срещу хора, за които се твърди, че са обиждали президента.


Между август 2014 г. и март 2015 г., 236 души са били разследвани за "обида на държавния глава" - 105 са били официално обвинени, а осем арестувани.


Между юли и декември 2014 г. Турция е подала 477 иска към Twitter за премахване на съдържание, над пет пъти повече от всяка друга страна, което е увеличение със 156% спрямо първото полугодие на годината.


Международната организация "Репортери без граници" поставя Турция на 149-то място от 180 страни в индекса си за свобода на печата, напомня Би Би Си.


По време на управлението на Ердоган (като министър-председател в периода 2003 г. - 2014 г. и като президент от 2014 г. насам) 63-ма журналисти са били осъдени на общо 32 години затвор, с колективни глоби от 128 хил. долара.


Член 299 от турския наказателен кодекс гласи, че всеки, който обижда президента на републиката, може да бъде наказан с до четири години затвор. Присъдата може да се увеличи с една шеста, ако обидата е извършена публично, и с една трета, ако е извършена от пресата или друга медиа.

Ключови думи към статията: