Розеола инфантум или позната още като шестата болест е едно от най-често срещаните вирусни заболявания при деца до 36 месеца.

 

Заболяването се причинява от Херпес вирус 6 (HHV-6). Различават се два подтипа на вирус HHV-6 – вирус А и Б, като патогенен за човека е вторият подтип.
 



При възрастни хора, наличието на херпес вирус 6 е установено при пациенти с мононуклеозоподобен синдром, енцефалит или пневмония.

 

Розеола инфантум е заразно заболяване, чийто източник може да бъде друг болен или здрав вирусоносител. Механизмът на предаване е по въздушно-капков път, като чрез секрети, отделяни от горните дихателни пътища на заразен човек, вирусът се разпръсква в околната среда.

 

Характерно за шеста болест е, че от нея боледуват само деца до 3 годишна възраст, като случаите на заразени възрастни са изключително редки.

 

Наблюдава се сезонност на заболяването, като най-бурно вирусът се разпространява в края на есента и през пролетта.

 

Шеста болест предизвиква траен имунен отговор и веднъж преболедувало розеола, детето няма опасност да се разболее отново.

 

Вирусът прониква в организма през лигавицата на горните дихателни пътища и причинява виремия - състояние на организма, при което вирусът навлиза в кръвта и чрез кръвообръщението и така има достъп до всички органи и системи в тялото. Виремията, обаче и преходна, тъй като имунната система образува специфични антитела срещу вируса. 

 

Инкубационният период след попадане на Херпес 6 (HHV-6) в организма е около десетина дни. Обикновено заболяването протича леко и не предизвиква трайни усложнения.

 

Първите симптоми на розеола инфантум са фебрилитет (повишаване на температурата до 38°-39° С), уголемени шийни възли и лек ринофарингит. Общото състояние на детето е запазено. 

 

В редки случаи заболяването може да се изрази и под формата на дискретен менингорадикулерен синдром с гръчова симптоматика.

 

Високата температура се запазва около 3 дни, след което се появяват червени петна, локализирани предимно по тялото и по-рядко по крайниците и лицето.

 

Обривът изчезва сравнително бързо – за 3-4 дни, като не оставя трайни пигментации и увреждания на кожата.

 

Диагнозата розеола инфантум се поставя от педиатър на базата на клинико-епидемиологични данни, като под внимание се взема и типичният възрастов диапазон, в който се появява заболяването. Заболяването няма възможност за вирусологична диагностика.

 

Лечението на заболяването е симптоматично и се изразява предимно в прилагане на антипиретици, седативи и витамини. Тъй като болестта не е опасна, не застрашава живота на децата и усложненията са изключително редки, пациентите не се хоспитализират, а се лекуват в домашни условия.