в-к Лечител
в-к Лечител
 

Витамините В

Брой: 3, 17 януари 2008 - ВИТАМИНИТЕ В

Кога хомоцистеинът се натрупва в опасни количества?
Без достатъчно B6, фолиева киселина и В12 сме изложени на много рискове

Време е да преосмислим знанията си относно сърдечните заболявания. Някои мазнини наистина са свързани с тези болести, високият холестерол наистина увеличава риска от увреждане на сърцето, но има и ново познание, което ще ни помогне да намалим риска от убиец номер едно и от куп други болести.
Сърдечните проблеми ще продължат да причиняват смърт, докато не признаем, че високият холестерол не е единствената причина за тях. Много хора с нормални холестеролни нива умират от инфаркт или от сърдечни болести.
Същевременно специален дериват на една аминокиселина, наречен хомоцистеин, се спотайва, оставяйки холестерола да поеме вината, докато той подмолно саботира артериите.

Хомоцистеинът е производен на аминокиселината метионин, която се съдържа в много храни: чесън, лук, бобови, риба, яйца, месо. Процес, наречен транссулфоризация, превръща метионина в хомоцистеин.
Не само лекарите, практикуващи природни лечения, вземат предвид опасността от хомоцистеина. Още преди 10 години списание Ню Ингланд джърнъл ъф медсин потвърди, че повишените нива хомоцистеин в кръвта представляват независим риск за съдово заболяване. Това означава, че дори да сте здрави и с нормален холестерол, без наследствено предразположение към болести, и с добри хранителни навици, високите нива хомоцистеин може да ви предразположат към сърдечни болести.
Тази предразположеност се усилва опасно, ако пушите и имате високо кръвно.
Като патолог в Харвард, Килмър Маккъли направи серия интригуващи наблюдение относно сърцето и хомоцистеина. Две деца умрели от генетично нарушение, наречено хомоцистеинурия, която се свързва с повишен хомоцистеин. Изненадващо аутопсията показала, че децата имат напреднала атеросклероза или втвърдени артерии, което се среща обикновено при много по-възрастни хора. Хипотезата на Маккъли е, че увреждането на тези деца се дължи на излишък от хомоцистеин и че други хора с подобен проблем също могат да пострадат. Това беше толкова радикално отхвърляне на теорията за холестерола, че Маккъли беше изхвърлен от Харвард. Той отиде в малка болница за ветерани в Род Айлънд.
Всичко можеше да спре дотам, ако през 1976 г. двама австралийци - Бриджит и Дейвид Уилкин, не бяха публикували първото изследване, свързващо хомоцистеина със сърдечните болести. Теорията за хомоцистеина стана водеща новина. Изследване след изследване потвърждаваха, че хомоцистеинът е ключ към риска от сърдечни болести. Години след като брилянтната хипотеза на Маккъли беше отхвърлена, той беше реабилитиран.
По-внимателен поглед върху изследванията на хомоцистеина показва, че равнището на тази аминокиселина е повишено при тревожно голям брой хора, страдащи от хронични болести, от артрит до рак.
Твърде възможно е хомоцистеинът да е показател и основен участник в много хронични болести. Високият хомоцистеин може би е индикатор, че детоксициращите сили на тялото намаляват и вие сте изправени пред риск от много болести. Нека обясним защо.
Хомоцистеинът е съставен от и близък до няколко съвсем безвредни вещества, като аминокиселината метионин. Той може да се променя в две посоки: да използва витамин В6, за да се превърне в други две важни аминокиселини, цистеин и таурин, или да използва витамин В12 и фолиева киселина (В9), за да се върне към метиониновата си форма. В нормалното, здраво тяло, хомоцистеинът е само кратка междинна стъпка между метионин, цистеин и таурин.
Но при всяка четвърта жертва на сърдечните болести тази крачка не е толкова краткотрайна. Ако равнището на витамин В6, витамин В12 и фолиева киселина са ниски, хомоцистеинът не може да се върне обратно към тези безвредни субстанции и се натрупва в опасни количества. Някои хора може би имат генетична предразположеност към повишени хомоцистеинни нива и се нуждаят от допълнително витамин В.
Хомоцистеинът уврежда стените на артериите и намиращият се евентуално върху тях LDL-холестерол. Затова този холестерол, известен като “лош” холестерол, е толкова опасен: не защото причинява коронарна артериална болест, а защото когато се окисли, причинява увреждане от свободни радикали и влошава артериалната болест. Хомоцистеинът е възможно да е в основата на много коронарни болести. Представете си хомоцистеина като причиняващ дупки в стените на артериите; и когато мазнината или холестеролът обградят дупките, те още повече влошават повредата.
Съвременното лечение на сърдечните болести включва коронарен байпас, процедура буквално отваряща гръдния кош; ангиопластика, която надува артериите като балони, за да открие холестеролните плаки; и безброй силни лекарства с различни странични ефекти.
Поддържането на нисък хомоцистеин често е въпрос на едно просто и естествено средство: хранителни добавки.
Високите стойности на хомоцистеина се свързват с дефицит на три решаващи витамина: В6, В12 и фолиева киселина. Още през 1960 г. Маккъли наблюдавал, че нивото на хомоцистеина се увеличава като директен резултата от дефицита на тези три витамина. Само с помощта на таблетка витамин В високият хомоцистеин може да бъде отстранен и по-рядко да има сърдечни болести. (Бел. ред. Не случайно една от най-добрите добавки за здраво сърце - Кардиосан - включва и трите витамина B6, B12 и фолиева киселина.)
Но хомоцистеинът разбива не само сърца. Тази аминокиселина оказва вредно действие и по много други начини. Сърдечните болести са само първият.
Сърдечните болести: значителен брой изследвания ясно показват, че високите нива хомоцистеин увеличават риска от сърдечни болести. Всеки 10% увеличение на нивото на хомоцистеина увеличава риска със същия процент.
Болест на периферните съдове: дори извън сърцето, нашите вени, капиляри и артерии са уязвими на излишния хомоцистеин, което води до смъртоносни болести като атеросклероза, интермитиращо накуцване, тромбоза. Изследване през 1995 г. на 48 пациенти с болест на периферните съдове установи екстремно висок хомоцистеин при половината от тях.
Мозък: хомоцистеинът е също и невротоксин, което означава, че убива невроните и тяхната защитна миелинова обвивка. Много болести на нервната система са свързани с излишния хомоцистеин и ниски нива на витамин В, включително депресия, шизофрения, МС, Паркинсон, Алцхаймер. Изследване през 1996 г. потвърди, че дефицит на витамин В12 и фолиева киселина се срещат опасно често при възрастните хора.
Диабет: хората с диабет І имат понижени нива хомоцистеин, а едно изследване установи, че много от страдащите от диабет тип ІІ развиват макроваскуларна болест във връзка с хиперхомоцистеинемия, което може би е рисков фактор за диабетна ретинопатия.
Артрит: научно изследване откри с 33% повишено ниво хомоцистеин при пациенти с ревматоиден артрит. Друго изследване установи, че 20% от пациентите с ревматоиден артрит имат повишено ниво хомоцистеин.
Бъбречна недостатъчност: тъй като хомоцистеинът - както всичко, което преминава през тялото - минава през бъбреците, хроничната бъбречна недостатъчност може да задържи излишния хомоцистеин в тялото и да причини сериозни рискове.
Консумация на алкохол: редовното пиене и алкохолизмът пречат на нормалната обмяна. Хроничните алкохолици имат два пъти по-висок хомоцистеин и значително по-ниска концентрация на фолиева киселина.
Остеопороза: изследване през 1995 г. откри, че болестта засяга деца с хомоцистеинурия, която произвежда големи количества хомоцистеин.
Рак: раково болните често имат дефицит на витамин В12 и повишено ниво хомоцистеин. Лекарството тамоксифен за рак на гърдата понижава хомоцистеина - това може бе е част от защитното му действие.
Родови дефекти: бременните са особено чувствителни към хомоцистеин, отчасти защото е свързан с дефицита на фолиева киселина, която е решаваща за нормалното развитие на плода. Многобройни изследвания показват увеличения риск от родилни дефекти при недостатъчно фолиева киселина. (Бел. ред. Именно затова натуралният продукт Ферофорте В е просто задължителен за бременните жени.)

Диетичните неволи
Съпругата на Гери Уилбър, Шийла, вярваше, че всичко ще е наред, ако не вкусват масло, а мажат хляба с маргарин, ако много рядко ядат само нискомаслени десерти и въобще се откажат от мазнините. Шийла правеше една грешка, характерна за американците. В борбата си срещу сърдечните болести, тя не виждаше истинския виновник. Всеки се нуждае от малко качествени мазнини в храната си. “Нискомаслените” заместители са всъщност по-вредни от високомаслените им алтернативи. Маргаринът съдържа транснаситени мазнини, които са още по-опасни за сърцето от маслото.
Холестеролът на Гери беше завидно нисък, но нивото на хомоцистеина надвишаваше всички норми. Нормалното ниво е 12, а при Гери беше 25. Беше ясно, че той има риск от сърдечно заболяване. Освен това въглехидратите, които той ядеше под формата на хляб, спагети, картофи и др., в тялото се превръщат така или иначе в мазнини. 
Гери започна да приема ежедневно добавки с витамини В. Намали и въглехидратите в храната за сметка на повече зеленчуци и плодове. След 4 седмици нивото на хомоцистеина му беше 12.
Обичайте витамините
Повечето хора не получават достатъчно витамини В. При оптимална доза 650-1000 микрограма фолиева киселина дневно повечето от нас приемат около 200. Предполага се, че дефицитът на фолиева киселина допринася за развитието на рак. Дори лек недостиг може да увреди белите кръвни клетки и да причини анемия. За щастие има много източници на фолиева киселина: броколи, спанак, бобови култури, зелени зеленчуци. За жалост 50-90% от фолиевата киселина се загубват при готвене.
Един от малкото недостатъци на фолиевата киселина е, че високото й ниво замаскира дефицита на витамин В12. Затова трябва да осигурите достатъчен прием на този витамин. Това е трудно, защото той се абсорбира бавно и върховите нива се достигат 8 до 12 часа след приема. И още по-лошо, абсорбирането се забавя с увеличаване на дозата, тоест колкото повече вземате, толкова по-бавно ще го усвоите. Затова е особено трудно да се установи дефицитът на витамин В12. Колкото и да поемате, няма да е достатъчно. Но витамин В12 е важен, защото предпазва обвивката на нервите, а дефицитът му - заедно с този на фолиева киселина - причинява психиатрични болести като деменция. В12 се съдържа в пилешкото месо, рибата, яйцата и бобовите храни.
И накрая, но не по важност, е витамин В6. Острият недостиг на В6 може да предизвика някои плашещи физически реакции: подуване на езика, припадъци и обезсилваща умора. Наличността на витамина зависи от това колко е обработена храната, тъй като горещината и консервирането го разграждат. Процентът на абсорбирането му обаче е висок: 71-82%. Витамин В се съдържа в сьомгата и пилетата, в орехите и бананите.
Не е трудно да се навакса дефицита на витамините В. Достатъчно е да ядете от правилните храни или да вземате добавки. Едно изследване установи, че комбинация от трите витамина намалява хомоцистеина с 49.8 %. Подсилването с витамини е винаги печелившо: така вие елиминирате не само риска от сърдечни болести, но и риска да сте уязвими за всякакви болести.
Обикновено са необходими 5-10 мг витамин В6, 50-100 микрограма В12 и 400 микрограма фолиева киселина дневно. Но това може да варира в зависимост от теглото, предишните болести и нуждите на пациента.
Хомоцистеин и удар: скритата връзка
Джоузеф Конли винаги е обичал да яде, нещо повече - той обичал и да готви. По време на работата си в една изискана нюйоркска бирария постоянно бил заобиколен от съблазнителни говежди филета, сьомги и крем-сирена. Той знаел, че ако яде от всичко, което готви, ще стане по-дебел и от свинския бут, който реже. Затова само опитвал по малко от ордьоврите и сосовете. Редовно проверявал холестерола и триглицеридите си. Но през следващите няколко години, някои негови близки починали от инфаркт.
Уплашен, Джоузеф започнал да изпробва всяко рекламирано средство за предпазване от сърдечно заболяване. Ходел на минерални бани, където го хранели със заешка храна и малки порции печено пиле. Но това не било достатъчно, защото на 44 г. получи удар и известно време бил извън строя. Въпреки че се възстанови бързо, той бил още по-уплашен. Когато разказва историята си, в съзнанието му изплува една проста дума: хомоцистеин. Спортуването и здравословното хранене са добри мерки за предпазване от сърдечни и всякакви други заболявания, но кръвните му изследвания показвали висок хомоцистеин. Препоръчано му било да прибави към добавките, които вече вземал, В12, В6 и фолиева киселина. Естествено, не е сигурно, че тази мярка ще предотврати следващ инфаркт в бъдеще, но може би витамините са ключа към здраво сърце.

Може и да не го съзнавате, но докато четете тези страници, се разгръща изумителна нова ера от медицински открития. Ние сме в центъра не само на хранителна революция, но и на революция в здравеопазването. Години наред в теорията за сърдечните болести господстваше теорията за холестерола. Но към проблема имаше ключ, който дори експертите недоглеждаха. Хомоцистеинът е един от ключовете, при това и към други сериозни заболявания.
Още по-ново е откритието за трите витамина В, които директно понижават нивото на тази опасна субстанция и може би спасяват не само сърцето, но и живота ви. 
 
Животоспасяващи числа, които трябва да знаете:

Нормална стойност на хомоцистеина: 12 микромола на литър, но колкото е по-нисък, по-добре.
Нормална стойност на холестерола: 160-220 мг/dL
Препоръчителни стойности на фолиевата киселина: поне 400 µg за жени преди менопаузата, 180 µg за жени след менопаузата, 200 µg за мъже (примерно 1 чаша сготвен спанак има 260 µg). Тези стойности не са взели предвид новите познания за хомоцистеина.
За общо добро здраве: 50-100 µг В12, 400 µг фолиева киселина, 5-10 мг В6.

Специални състояния:
Повишен хомоцистеин, сърдечно заболяване, атеросклероза, нервни заболявания (депресия, шизофрения, М.С., Паркинсон, Алцхаймер), диабет, артрит, алкохолизъм, остеопороза, рак, родови дефекти, повишен холестерол/триглицериди:
500-1000 µg В12
400-800 µg фолиева киселина
50-100 mg В6.

Бележка на редакцията: Витамините В са от изключителна важност за здравето и трябва да си ги набавяме всекидневно - чрез храната и чрез витаминни добавки. Особено добри сред тях са натуралните като Бекавит В. В чисто природния продукт Пчелен прашец също има много от ценните витамини B1, B2, B3, B5, В12 C,  D и Е. А в Хлоремакс се съдържат витамините B1, B2, B3, B5, B6, B12 и фолиева киселина, заедно с витамини C, E и К. С много високо качество е и чистият пчелен прашец в Старк полен актив, който е богат на витамини - особено тези от група В, както и C, E и D.



Брой: 3, 17 януари 2008
 
 
Продукти
 
Пикногенол - спрей (PYCNOGENOL)
 
ДИБУС (DIBUS)
 
Витатабс E50
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД