БНБ напомни на банките да внимават с кредитния ръст

Съчетанието на благоприятни икономически фактори и опитимистични очаквания крие рискове според централната банка

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Банките да се въздържат от проциклично поведение при съживяване на кредитната дейност. За това предупреждават от БНБ в последното си издание "Банките в България", като се посочва, че това е от "ключово значение".

Там се казва, че основният риск за финансовата стабилност в момента произтича от съчетанието на благоприятни обстоятелства в икономиката и породените от тях оптимистични очаквания за икономическата активност, финансовото състояние на кредитополучателите и движението в цените на недвижимите имоти. Съчетанието може да доведе до негативни явления.

С повишено внимание

Ако банките не вземат предвид процикличните обстоятелства, може да се създадат условия за прекомерно натрупване на риск във възходящата фаза на икономическия цикъл, какъвто период е в момента. От регулатора посочват, че това може да се случи включително и чрез разхлабване на стандартите за поемане и управление на рисковете в банките. Така натрупаният риск може да се прояви в периоди на потисната икономическа активност.

Това означава, че сега, когато икономиката отбелязва ръст, вътрешното потребление и пазарът на труда също са във възход и кредитирането набира скорост, увлечени в състезание и правене на печалби и пазарни дялове, банките може да направят портфейли, включително и чрез разхлабване на изискванията за кредитиране, които при обръщане на икономическия цикъл да се окажат необслужвани.

Лихвите сега са на исторически най-ниските си нива, но при следващото покачван, това би затруднило част от кредитополучателите да обслужват задълженията си. На този етап жилищното кредитиране показва най-бърз темп на растеж, като към края на март годишното му увеличение е 9.1%. Оживлението и при потребителските заеми също започва да е по-видимо – 7.2% годишен ръст. Жилищните кредити създадоха немалко проблеми при предишната криза и на кредитополучателите, и на банките.

От БНБ посочват още, че въздържането на банките от проциклично поведение предполага и акумулиране и поддържане на капиталови и ликвидни буфери в периоди с благоприятни икономически тенденции и избягване на поведение, което да амортизира тези буфери в настоящия момент.

На този етап банките заделят средства за два буфера – предпазен капиталов буфер (2.5% от рисковопретеглените активи) и капиталов буфер за системен риск за експозиции в България (3%). Новата регулаторна рамка на ЕС, прилагана и в Бългрия, има като инструментариум и антицикличен капиталов буфер, чието основно предназначение е именно защита от потенциални загуби при прекомерен кредитен ръст. Той е специфичен за всяка банка. Определя се от регулатора, към момента за банки в България няма наложен такъв.

В изданието се посочва още, че във връзка с чистенето на портфейлите си сега от необслужвани кредити банките са изправени пред някои предизвикателства. Едно от тях е това да ограничат вероятността необслужваните кредити да бъдат заменени с активи, които не носят доход или не могат да се използват за изпълнение на изискванията по отношение на ликвидността. Тоест трябва да ограничат вероятността при придобиване на обезпечения по необслужвани кредити чрез влизане във владение да натрупват активи с проблематични доходност и ликвидност.

Предупреждение първи път, втори път, трети път

Отправянето на предупреждение към банките за повишено внимание не е първото. В предишния брой на "Банките в България" БНБ беше посочила банките да внимават при отпускането на жилищни заеми, като обръщат внимание да се следи съотношението между размера на новоотпуснатите кредити и стойността на ипотекираните имоти.

След това в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България в изявление на управителя на БНБ Димитър Радев се посочваше, че растежът на кредитирането предполага повишено внимание върху кредитния риск. По думите му "периодите на кредитна експанзия са и периоди на натрупване на потенциал за бъдеща реализация на кредитен риск и поява на нови активи с проблемно качество".

В търсенето на доходност и конкурентната борба за клиенти занижаването на стандартите на кредитиране е предпоставка за натрупване на бъдещи лоши кредити.

Заради очакваното повишение на лихвите в средносрочен период Радев посочваше въпроса като "особено актуален". Беше отбелязано още, че "постигането на индивидуални цели, свързани с показатели за кредитен растеж или пазарен дял, не трябва да бъде за сметка на адекватното оценяване и управление на кредитния риск".

Все още няма коментари
Нов коментар