Кървене при новородени: защо е важна профилактиката с витамин К и за какво да се внимава

Кървене при новородени: защо е важна профилактиката с витамин К и за какво да се внимава

© Цветелина Белутова, Капитал

Двадесет, а не две капки.


Толкова са необходими при профилактиката на новородени с витамин К. Този витамин, макар и да не е сред най-познатите за широката публика, е много важен за човешкия организъм - той има съсирващо действие и предпазва от кръвозагуба при нараняване. При новородените деца недостигът му може да доведе до т.нар. хеморагична болест, при която има кървене от кожата и носа, в стомашно-чревния тракт, а макар и рядко - в мозъка.


Профилактиката срещу дефицит на витамин К включва трикратен прием на специфичен препарат в рамките на месец от раждането на всяко бебе. И докато първите две дози са контролирани в неонатологичните отделения на болниците, за третия се разчита на личните лекари.

Родители обаче сигнализират, че не всички лични лекари са запознати със спецификата на препарата, който изписват, и има случаи, в които децата получават значително по-малки дози от необходимото. В родителските групи в социалните мрежи се разпространяват съвети за нужните дози и призиви да се следи за дозата, която децата получават.



Едно изчезнало лекарство и много страхове


Причината за объркване и опасения е изтеглянето през лятото на 2022 г. на обичайния в последните години препарат от аптечната мрежа и замяната му с хранителна добавка, чиято концентрация е значително по-малко и изисква прием на десет пъти по-висока доза.


В началото на 2023 г. за разликата в дозировката се заговори публично, след като от Националната мрежа за децата съобщиха пред БНР и "Свободна Европа", че до организацията са подадени множество сигнали от родители за зачестили случаи на хеморагична болест при новородени, като опасенията тогава бяха че причините затова се коренят в пропуски в програмата за профилактика. От мрежата настояха да бъде издадена инструкция към неонатологичните отделения и лекарите в извънболничната помощ как да се прилага новият препарат. Пред "Дневник" от Националната мрежа за децата коментираха, че вече има такъв протокол, като след издаването му, сега до тях не са достигали сигнали за пропуски в профилактиката или лечението на новородени.


Какви препарати се използват


"Дневник" потърси отговорите на най-важните въпроси, свързани с профилактиката с витамин К от д-р Боряна Слънчева, началник на неонатологията в специализираната болница "Майчин дом". Нейният екип преди повече от година изготвя и предава на Министерството на здравеопазването инструкция как да се прилага наличният препарат.


Как родители случайно откриха масови пропуски в програма за профилактика на бебета
Как родители случайно откриха масови пропуски в програма за профилактика на бебета

Според д-р Слънчева лекарите са били запознати с изчезването на препарата и разликата в дозировката с новия. Тя обясни, че в момента на пазара има само една хранителна добавка, която се изписва за профилактика на новородени, така че и в болниците, и при личните лекари дозировката е една и съща. "От направената справка само една частна болница прилага друг препарат закупен специално за целта от Германия", коментира още директорът на клиниката по неонатология в "Майчин дом".


Какво представлява хеморагичната болест


Хеморагичната болест е сравнително често отклонение в адаптацията на новородените, честота 6-7 на 10 новородени при липса на профилактика, разказва д-р Боряна Слънчева. Запасите от витамин К са ниски при раждането, ниска е и концентацията му в кърмата, а това поставя новородените в риск. Затова и профилактиката с перорално приложение на витамин К е задължителна във всички неонатологични клиника.


Тя започва в родилните отделения, където на бебето се дава 2 мг. на прием от препарата, в който има концентрация на витамина. Това вече се равнява на 20 капки от новия препарат, а не на 2, както при стария.


Третата доза, която се прилага в извънболнични условия от педиатър или общопрактикуващ лекар, е предназначена за потвърждаване на ефекта от първите две и профилактиката за много редките случаи на хеморагична болест, уточнява д-р Боряна Слънчева. За съжаление, въпреки това може да има кървене и усложнения, коментира тя.


Кога и как се проявява болестта


Класическата хеморагична болест при новородени се проявява през първата седмица, характеризира се със забавено хранене и лесно се предотвратява с малки дози витамин К при раждането. Късната хеморагична болест достига пик на 3-8 седмици, обикновено се проявява с вътречерепен кръвоизлив, често поради недиагностицирана малабсорбция (нарушения в началните етапи на смилателния процес) на витамин К. Диагнозата може да бъде трудна, обяснява специалистът.


Заболяването се среща предимно (90%) при кърмени бебета, като мъжкият пол е засегнат почти два пъти по-често от женския. Пиковата възраст, при която настъпват признаци на болестта, е четири седмици. Като профилактиката с витамин К намалява честотата на късната хеморагична болест от 5 на 100 хил. раждания до една десета от това.


Пероралната профилактика с еднократна доза намалява риска с коефициент 3. Дори и при правилно проведена профилактика такова усложнение може да настъпи с честота 1:25 хил., посочва д-р Слънчева. По думите ѝ няма странични реакции и усложнения от приложението на витамин и липсата на профилактика не води винаги до по-сериозни усложнения.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: