Защо искате деца ?

  • 58 213
  • 2 566
  •   1
Отговори
# 2 325
  • Пловдив
  • Мнения: 14 740
Според мен Филомена нямаше предвид ъочно високите идеали, а "традиционните ценности" като ограничение, тя си го каза. Не е опасност забиването на пирони или свиренето на китара в тоя смисъл, защото няма опасност някой да ги схване като традиционно женска роля.

# 2 326
  • France
  • Мнения: 13 039
На едно дете трябва да се дадат и корени, и крила. Дайте малко крила и на момичетата. Не се стискайте.

# 2 327
  • Мнения: 3 467
Не съм видяла някой целенасочено да "реже" крилете на момичетата.
От моят випуск всички момичета имаме завършено висше образование (някои и по две, аз също в това число).
Кой как живее в семейството си нямам поглед, но не познавам нито една домакиня от тях (тук баща ми пак ще се запени "какви са тия мъже?!").

# 2 328
  • Paris, France
  • Мнения: 14 238
Баща ти е издържал майка ти и тебе и майка ти е домакиня, така ли? А защо не приема различен модел на семейство?

# 2 329
  • Мнения: 3 467
Баща ти е издържал майка ти и тебе и майка ти е домакиня, така ли? А защо не приема различен модел на семейство?

Нищо не е издържал то точно там е майтапа. Избива комплекси. Майка ми се трепеше цял живот повече и от него.

# 2 330
  • Paris, France
  • Мнения: 14 238
При това положение ако на мене ми каже "Какви са тия мъже?", ще му отговоря "Ами не са мъже съществата от мъжки пол, дето една жена не могат да издържат".

# 2 331
  • Мнения: 141
За готвенето разбрах, че ако иска храната, на която е свикнала ще трябва да си я подсигури сама. В което няма лошо. А като заместим готвене с шпакловане(тъкмо приключихме с ремонт) например. За мен това не са ценности, а умения. Кърменето няма да коментирам подробно, но дъщеря ми видя, че то не е задължително, нито на всяка цена.

Някога образованието е било масова ценност, но не и днес. Да не говорим, колко родители избират професията на децата си. Как беше израза, "който плаща, той поръчва музиката".

Не искам да възпитавам егоисти, но не искам и да възпитам "роби" на: семейство; приятелство; връзки...

# 2 332
  • Пловдив
  • Мнения: 23 836
Единичните случаи са като "познавам един, дето пушеше по кутия на ден и умря на 92 от падане от дърво". Само че всички пушачи, дето ги познавате, са така, или направо доказахте, че кърменето ще да е вредно. Wink
О, аз този НАИСТИНА го познавам. Вуйчото на баба ми. Пушеше цигари без филтър и доживя над 90-тте. Мисля, че доживя до тази възраст защото нямаше деца Simple Smile Simple Smile Честно, това мисля.

# 2 333
  • Мнения: 379
Yahoo мн добре разбирам какво искаш да кажеш, ама тук всеки хапе и търси под вола теле, не е мястото явно за разбиране, а думите се изопачават и т.н.

# 2 334
  • Пловдив
  • Мнения: 14 740
Някога образованието е било масова ценност, но не и днес.
Направо хич. Wink
Затова още от първи клас се проучва, включително в темите в бг мама, кое училище в целия град, без значение кварталът, дава на първолаците най-супер-дупер-образование, че да запишем там детето.
А, пардон, не най-супер-дупер, а най-малко зле, "защото нали знаем каква е българската образователна система".
И затова в темите тип "защо искате деца" се сочи задължително най-късно на втората страница, че преди да родиш, трябва да си направиш сметката на колко деца можеш да осигуриш най-качествено образование.

# 2 335
  • Мнения: 4 195
Най-добре нищо да не казваме на децата си и на нищо да не ги учим. И никакви забележки. И ако сгафят някъде, да търсим виновниците другаде. Щото децата трябва да са безгрижни и необезпокоявани. И свободни.
От толкова много забежки, критики и насърчаване към традиционното от родителите ми, доста години ми трябваха да преодолея несигурност, нерешителност, срам и проблеми със свободно общуване.
Може би затова сега отричам и традициите. Едно младо момиче/момче без значение, ако е гладно и няма избор, ще се научи да готви и ще си сготви. Има информация, интернет... И без да е възпитавано в традициите.

# 2 336
  • София
  • Мнения: 12 584
Не мисля, че съм виждала друго място, в което образованието да е ценност по почти ирационалния начин, по който е тук. Това ни е от най-хубавите неща. И феминизма, дори по отношение на това. Тук си гласуваме от 20-те години, други държави, особено западните, са супер патриархални.
Жените от поколения назад работят, учат и прочее. Освен това ние сме част от ориента и като в Испания сме попили от ориента особен вид матриархат. Къщата у нас се командва от жената, пък нека да може да прави памук погача и сватбена торта дори. Затова ми е смешно като западните борби и възгледи плод на техните проблеми се просмучат истерично тук. Баба ми беше от Трънско, родена 1923-та година. Завършила колеж, беше счетоводителка. И като вдовица с две деца на 4 и 2 години се е оправила сама, работила, изгледала ги. Но е била човек, на запад жените още не са съвсем хора. Взимат по-малко пари от мъжете, че и майчинството им 3 месеца. Освен това, човек, който не е социолог може да не види патриархата зад мъжете, които гледат децата и готвят вечеря, но това тук никога няма да мине, което там е вкоренено от столетия.
Та за нашите момичета не се притеснявам, българския пример е прекрасен, виж ако хукнат по чужбина вече ще им трябват настройки за война, защото там борбата продължава със страшна сила. И тук има какво да се желае, разбира се, но у нас може да си кърмиш и да си шеф на банка.

# 2 337
  • Пловдив
  • Мнения: 14 740
Лека корекция, фактологична, не по същество. От 1936 г. имат избирателно право (само активно, тоест да гласуват) българските жени. Първоначално само омъжените, разведените и вдовиците, не знам защо момите не, сигурно защото би било твърде голяма промяна да ги извадят така рязко от опеката на семейството. Wink Някои западни държави са преди нас, други - след нас, по средата сме, не сме чак сред лидерите.
Франция конкретно е след нас.

Не сме лидери, казвам, но и изобщо не сме и не сме били толкова назад спрямо Западна Европа с правата на жените изобщо, не само избирателните, колкото се пънат да ни изкарат понякога най-правоверните.

Последна редакция: чт, 16 май 2024, 09:28 от Магдена

# 2 338
  • София
  • Мнения: 12 584
Лека корекция, фактологична, не по същество. От 1936 г. имат избирателно право (само активно, тоест да гласуват) българските жени. Първоначално само омъжените, разведените и вдовиците, не знам защо момите не, сигурно защото би било твърде голяма промяна да ги извадят така рязко от опеката на семейството. Wink Някои западни държави са преди нас, други - след нас, по средата сме, не сме чак сред лидерите.
Франция конкретно е след нас.
Ако искаш да сме точни е от 1937-ма частично и след това от 1938-ма, но в Швейцария е от 1978-ма, та все тая. Ако ще сме на ниво БАН ще ви пиша наистина по друг начин, но преди тук се сърдеха, че не могло да се пише така, явно нещата са се променили, пропуснала съм, сори.

# 2 339
  • Мнения: 2 582
Имам въпрос към бащите на момичета.
В духа, в който пишете по темата ли възпитавате дъщерите си?
Аз на моята дъщеря съм казал точно каквото писах неколкократно по-горе: че човек е свободен да прави избори, че е отговорен за последствията от тях, и че животът му се определя от изборите, които прави.
Като беше време за кандидатстване й казах кои са перспективните професии и какво трябва да учи, ако иска да ги работи. А пък ако не й се учи - може да стане сервитьорка или фризьорка. И тогава ако иска да разполага с пари, трябва да си търси богат мъж, защото родителите й няма да са все живи да й дават пари. И да си помисли какво ще му предложи срещу парите му и с какво ще трябва да се съобразява, защото не е сигурно, че ще я обича безкористно както майка й и татко й.
Засега детето влезе и учи в една от т.нар. "елитни гимназии" и се справя, но кой я знае какви решения ще вземе в бъдеще. Те младите никак не обичат старите да им дават акъл. И аз едно време не обичах баща ми да ми чете лекции - мислех, че аз по-добре знам, защото съм млад и буден, а той - стар и закостенял.
След това разбрах, че не съм бил прав, но това е нормално - на повечето хора акълът им идва отсетне, и се учат от собствения си опит. Това е видно и от всяка втора тема в този форум.

Аз не мога да готвя. Не обичам и не ми се отдава. Жива съм. Просто си намерих правилния мъж.
Той сигурно се чувства голям късметлия, че си го намерила.

Общи условия

Активация на акаунт