Кои са причините и как да ги предотвратим?

Характеризира се с бързо разваляне на симетричните зъби, най-често във фронта на детето.

Процесът е прогресивен и изисква своевременна намеса.


 Причините трябва да се търсят преди всичко в неправилните хигиенни навици в устната кухина, а именно - системно даване на детето на биберон, намазан с мед (Внимание! Специалистите съветват да не се дава мед на деца под 3 годишна възраст!!!) , подсладена вода, сок, непочистване на зъбките след консумиране на плодови пюрета и др. сладки храни.
 Образуването на млечна киселина в устата на детето в резултат на хранителни остатъци по зъбките "разтваря" не особено издръжливия зъбен емайл. Млечните зъби са с по-тънък емайл от този на възрастните и са по-уязвими от бактерии, които предизвикват гниене. Гниенето на зъбите на бебето е бързо и разрушително, бързо прониква в емайла, засяга дентина и нерва. Кариесът на ранното детство е много специфично заболяване, с тежки поражения върху временните зъби. Разбира се, това не е единствената причина за "биберонния кариес".


Като причини за него могат да се изтъкнат:
  • неправилен режим на хранене на бременната;
  • късна токсикоза на бременността, която засяга процеса на минерализация на временните зъби. Най-рискови са 6-9 месец от бременността;
  • изкуствено и непълноценно хранене на детето;
  • постоянно присъствие на въглехидрати в устата на детето - използване на подсладен биберон, нощно хранене с подсладено мляко или вода;
  • смутена калциево-фосфорна обмяна;
  • смутена функция на паращитовидните жлези;
  • честа употреба на антибиотици.



Голямо значение има неправилната минерализация на детските зъби в резултат на различни фактори. Когато рисковите фактори действат по време на късната бременност /6-9 месец/, се засяга минерализацията на зъбките. Минерализацията на детските зъбки се извършва до раждането на детето. Временното съзъбие е с по-ниска степен на минерализация, а веднага след пробива тя е още по-ниска - до 20%.
 Млечните зъби поникват в устата на детето с нормална форма и големина, но по-късно емайлът започва да се руши. Скоро след това започва да се руши и подлежащият дентин. Това може да стане в бебешка възраст, около 8-10-ти месец, но най-често се случва около 2-3-та годишнина. Слабо минерализираният емайл се "олющва", а дентинът се оцветява в тъмно кафяво. Ако не се вземат мерки, може да се развие пулпит и гангрена на временните зъби.


Кариесът на ранното детство има четири етапа:

1-ви етап - намаляване на минерализацията по вестибуларната повърхност на горните резци - появява се бяло тебеширено петно - caries incipiens. Този стадий е обратим, но рискът да се пропусне е голям. Появява се между 10-20 месец.


 2-ри етап - загуба на емайл в шиечната област с разкриване на дентина - между 16-24 месец.


 3-ти етап - процесът напредва в дентина с дифузни и дълбоки дефекти - 20-36 месец.


 4-ти етап - ангажират се пулпата и периодонциумът, зъбите се фрактурират - 30-48 месец.



Използването на биберон потопен сироп или в други сладки вещества, както и даването на подсладени течности преди сън, често водят до развитие на кариеси на временните зъби. Поради това че биберонът контактува със задната повърхност на зъбчето, първоначалните промени започват точно оттам. Когато кариесите станат видими и отпред, обикновено вече е много късно и се е развил пулпит, който:
  • може да предизвика болезнен зъбобол;
  • може да доведе до хранителни проблеми;
  • в някои случаи може да доведе до инфекции на средното ухо;
  • може да повлияе на речта на детето, както и на развитието и подреждането на постоянните зъби.


За да предпазите детските зъби от евентуално почерняване и изронване, бъдете бдителни какво и как консумира детето ви и ограничете подсладените храни и напитки.

- Не слагайте бебето да спи с бутилка пълна с мляко или плодов сок.


 - Не предлагайте биберон-залъгалка, потопен в нещо сладко.


 - Изплаквайте устата на детето след всяко хранене, особено след като е консумирало сладко.


 - Почиствайте зъбките с марля, потопена в разтвор на 3% кислородна вода и вода в съотношение 1:1.


 - Не по-късно от едногодишна възраст започнете да давате на детето си да пие от чаша, вместо от шише с биберон.


 - Когато детето ви навърши една година, обезателно го заведете на консултативен преглед при стоматолог.


 Добре е лечението да започне своевременно, за да е адекватно на скоростните процеси в устата на детето и по-специално за този тип зъбни проблеми.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:56 от BG-Mamma™