българи=румънци

  • 1 922
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Таз тема май сме я предъвквали няколко пъти, но аз да си кажа.

Връщам се значи от БГ след 1 месец и свекърва ми ( която много уважавам и това не е тема против нея)ме пита как беше в Румъния. Аз казах 'добре мина всичко'. След малко тя ми разказва за убити италиански войници в Афганистан/ или Ирак, не помни, и че имало и българи убити. Мъжът ми й казва ' не българи мамо, румънци'.
А тя казва ' ами аз двете нации много ги бъркам'.
Нищо не казах.  Явно няма смисъл.

Не може ли тези хора да разберат, че ние сме от различна езикова и етническа група, че букурещ, будапеща и софия не са едно място...

Става ми мъчно, на 1000 км. сме да му се незнае, не сме от друга планета.
Не може ли като знаят, че има българин в семейството, поне сега да отворят атласа и да видят откъде съм?!  Как ще възпитавам 'българско' в бъдещото ни дете, ако най-близкия му кръг си мисли, че БГ е в Северна Европа!?

Дали съм комплексарка? Може би това е комплекса на малкия човек от малката страна с голяяямата история.

Толкова ли е важно да знаем кой откъде е? Нали света е село и вече няма такива условности, като нации, принадлежност и тн.

Майка ми вече е прочела история на изкуството и се гласи да ни е гид във Венеция и Флоренция. А свекърва ми си мисли, че съм румънка!
Не става в-с за свекърва ми или за майка ми.

А за това как да живея с това, че не сме дори точка в атласа за тия хора.

# 1
  • Мнения: 1 194
И аз съм се сблъсквала с това "объркване " на двете нации, но от колеги, и то такива, с които имам по-нарядко тесни отношения. Ядосвам се понякога, но общо взето ми минава бързо...Но в случая става въпрос за свекърва ти... За мен това е неразбираемо. Нямам думи.(съжалявам) #2gunfire

# 2
  • Мнения: 5 183
Права си. Неинформираността на свекърва ти е обидна.
Аз, например, имам една съседка на 93, с която се сближихме след едно нейно падане пред дома й. Налагаше се после доста време да ходя у тях, да й правя компания, да и нося хляб и вестник, пощата, да й помагам с разни малки домакински неща- за по-основни неща идваше 4овек от някакви служби тук ... Тази жена от мига, в който разбра националността ми, запо4на да се интересува и 4ете явно. На втория ден отивам у тях и тя казва "Ти от къде си? От София ли?". Казах й 4е живея до морето, а София е столица, но не е на море. Тя:"Да, знам 4е е столицата. То сега там много наводнения има в България. Има ли проблеми в града, в който живеят родителите ти?" ...и все в тоя дух ...

# 3
  • Мнения: 59
 Thinking И аз се чудя как пък баш с румънци ни бъркат! Редовно получавам документи от една италианска фирма, където упорито пишат "Plovdiv - Romania" и дори веднъж не ни признаха Евросертификата за стоката (EUR 1). Иначе доколкото съм общувал с румънци, доста си приличаме по манталитет и в интерес на истината ми допадат, тези с които съм имал контакт.  Hug

А за свекървата не зная, но явно на никой не му дреме кое къде е на планетата Земя в консуматорските общества, в каквото успешно се превръщаме и ние...

Lennie, може би е хубаво да й се усмихнеш и да й обясниш, като дори приятелски сложиш ръка на рамото й  Peace Разбира се с карта на масата Simple Smile

И за да е малко по-весело - наскоро си говорих с един италианец, който е от Модена и е женен за българка. Та веднъж го майтапя, че Италия е млада държава, сглобена преди век и нещо от доста градове-държави и разни кралства...Той ме гледа и се хили - да, казва и ако питаш мен, ще прокарам един канал някъде до Флоренция и ще пусна вътре coccodrillo, щото надолу не било Италия! На мен ми стана смешно, пък за южняците и северняците сигурно това ще има различен ефект  newsm78  newsm47

# 4
  • Мнения: 6 167
свекърва ми във всяко друго отношение е злато.
затова не й се обиждам.
но това, че се напъва да се сети от бг ли съм или от румъния направо ме  Sick

# 5
  • Мнения: 2 379
Mи, Лени, светът е село, но за по-младите. Аз никога не съм имала проблеми с млади хора - винаги всички са знаели къде е Бг, коя е столицата и даже доста други неща, които са ме изненадвали!
По време на активната възраст на свекърва ти Бг е била една от многото и все еднакви соц. държави Tired Стува ми се разбираемо да се оплита понякога. То, ако си помислиш, и по наште новини винаги се говори за Бг и Румъния в пакет и все сравнения между двете страни (покрай приемането ни в ЕС) ...
И в момента дори за повечето българи украинец и руснак е все тая и Одеса е в Русия Simple Smile))))) Намирам аналогия.
Аз знаеш ли как ги уча? Ами обратно на повечето хора, даже им посочвам приликите - Казвам, че езикът ни много прилича на сръбски, руски или македонски Grinning Казвам, че сме на Черно море, между Румъния и Гърция... Много бързо учат Wink Мисля си, че като имат как да свържат новопостъпилата информация с нещо познато и по-лесно се ориентират Hug
'Свекър' ми много обича да следи прогнозите за времето и следи за цяла Европа Laughing От както се появих в живота им, винаги следи и за температурата в София, така че много добре ни знае къде сме на картата. Пробвай и ти с нещо такова Simple Smile

Последна редакция: сб, 13 май 2006, 15:54 от piccolina

# 6
  • Мнения: 5 475
но това, че се напъва да се сети от бг ли съм или от румъния направо ме  Sick

  Лени и моята е същата работа...само праща поздрави на родителите ми в Румъния...умотихме се да й повтаряме,къде е България,даже и книжка с илюстрации й донесох да види нещо от страната...
   #Crazy

# 7
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Според мен, за да се ориентират свекървите,най-добре им покажете на някой атлас- аз така направих. И и пратих карти4ка с формите на БГ.
Това 4е са възрастни не ги извинява, не струва нищо да си направят усилията да видят и запомнят нещо.  Naughty

# 8
  • ЯМБОЛ
  • Мнения: 1 021
Ние за тях сме задния двор1все им е тая.Иоще дълги години ще е така.Нищо няма да се промени и като влезем в Ев.съюз.При всичките ни недостатъци,ние получаваме и сега повече информация за света от тях.Дори новините като се сравнят,пак същото се получава.За това бъдете доброволни посланици по света. Peace

# 9
  • Мнения: 3 423
Чувам, че в България циганията процъфтявала.
Та може би затова жената така ни е сродила
със северните ни съседи. Другото ми предположение е,
че й е все тая на свекърва ти от коя Танганайка си,
важното е да раждаш бамбини и да не стреляш по папата.
Sorry за цинизма ми. Уморена съм.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Чувам, че в България циганията процъфтявала.
Та може би затова жената така ни е сродила
със северните ни съседи. Другото ми предположение е,
че й е все тая на свекърва ти от коя Танганайка си,
важното е да раждаш бамбини и да не стреляш по папата.
Sorry за цинизма ми. Уморена съм.

Хм... newsm78



Ленни, вземи доведи свекървата на гости в България, може би тогава ще спре да бърка.  Wink

# 11
  • Мнения: 980
И аз съм се сблъсквала с тази румънска история. Все едно Балканският полуостров е само Румъния и Гърция! Twisted Evil А иначе моята свекърва не ме е бъркала с румънка Flutter, защото другата снаха е румънка и като установиха, че не се разбираме на нашите езици и проумяха. Mr. Green даже вече знаят и че имаме обща граница с Румъния, т.е. Дунав   Joy

# 12
  • Мнения: 1 545
На мен често ми се случва да бъркат България с Унгария, щото са близки по звучене, не че някой му е ясно коя е столицата нито на Унгария, нито на България. Когато преди години Дунав пак преля, но по-страшно беше в Будапеща,  се е случвало да ме питат как е семейството ми, има ли пострадали. Преди повече се палех да обяснявам, ама вече го давам по-спокойно, приех им невежеството.
За щастие свекърва ми беше доста наясно, защото майка й имала приятелка българка.
Иначе Пиколина е права, аналогията с бившия Съветски съюз е доста точна, та и за западняците всичко зад накогашната желязна завеса е едно и също почти. Не че това оправдава обаче незнанието и незаинтересуваността.

# 13
  • Мнения: 768
Според мен няма чак такава голяма разлика между българи и румънци. Общо взето всички народи които живеем на балканите си приличаме и аз не бих се впрягала ако ме бъркат с някоя друга националност. Даже ми е забавно. Случвало ми се е да ме смятат за рускиня като ме видят за пръв път(което обикновено даже ме радва), други за туркиня, други за румънка, а най-често ме смятат за магребинка. Ако седна да се впрягам от това че някой не знае от къде съм или не е чувал много за България то значи да бъда перманентно сърдита на целия свят.
И като знам всички държави къде се намират и коя е тяхната столица да не би това да ме прави нещо повече от хората които не се интересуват от география. Не смятам че подобна дреболия въобще има значение Grinning Grinning

# 14
  • Мнения: 6 167
но това, че се напъва да се сети от бг ли съм или от румъния направо ме  Sick

  Лени и моята е същата работа...само праща поздрави на родителите ми в Румъния...умотихме се да й повтаряме,къде е България,даже и книжка с илюстрации й донесох да види нещо от страната...
   #Crazy


Гери, ми повтаряйте й. Аз нямам нерви и време. Просто - доста са възрастни, не ми пука.
моята свекърва пак казвам е супер човек.

и темата не е точно за нея, а на това, че масово не знаят ама грам нищо.
И не само за БГ. по принцип.
Мислят, че всичко що е на изток е арабин.  Иранци, Ливанци - всички са араби. #2gunfire

Явно е и от 'консуматорството' , от липсата на новини ( днес цял час ни губиха с някакви корумпирани футболни съдии) , въобще от много неща.
и с Лиска съм съгласна - станахме вече циганска държава.
нали сега бях. ми .. навсякъде са и по много. армия неграмотни, безработни хора.

Май клоня да се съглася с Пиколина, всички сме в кюпа СССР.

както се казва Карай, важно е младите да се обичат   Peace

ПС: как да няма разлика Ружа72? ние сме славяни, те не са. ние сме от съвсем различна езикова група, те са романски езици. Ако ме бъркат с рускиня, или сръбкиня, как да е.
но точно пък с румънците нямаме нищо общо.

Общи условия

Активация на акаунт