Имам някаква ужасна мания и страх от бъдещето

  • 1 572
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 513
Няма смисъл да казвам какво уча, работя и т.н., тъй като това няма никакво значение в момента, защото насоката и проблемът ми е някъде другаде. Студентка съм последна година и от няколко години насам вътрешно живея с постоянна и мъчителна мания за намирането на сигурна работа. Майка ми е инженер, който в момента работи като хигиенист и може би това до някаква степен има значение за състоянието ми. Много добре знам, че в живота няма нищо сигурно, освен смъртта, както казват хората и че ние не можем да сме сигурни, че дадено нещо със сигурност ще се случи в определен период. Но въпреки това живея с някакъв непрекъснат тормоз, че трябва да си намеря сигурна работа, която ще мога да работя до късна старост. Просто мисълта за безработни старини ме ужасява и веднага започвам да се тормозя къде и как да намеря сигурна работа до живот. Говорила съм си с моите близки и всички те са единодушни, че наистина в живота няма 100 процента сигурни неща, да не говорим пък работа, защото може да е наистина сигурна, но нещо да те тормози там и сам да се принудиш да напуснеш. Дори пред очите ми са мои роднини - лекар, например, което си е точно работа до живот, но въпреки огромните си умения той просто мизерства и се чуди как да намери по-добра работа някъде. Моя братовчедка пък е в държавна администрация, където работили хора до дълбока старост, но тя си докара такива здравословни проблеми от стреса и тормоза над нея, че няма търпение да се откаже от тази сигурна работа до живот.   Просто знам, че моите мисли за 50 години напред са изключително погрешни и тъпи, но някак си в мен има такава вътрешна вина, страх за бъдещето, страх, че ще работя временни работи и ще се чудя къде да си намеря работа, неистово желание да открия тази сигурна работа.... Моля ви, дайте ми някакви съвети, защото ми е много притеснено (освен да посетя психолог)

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Мисля, че това което търсите е вътрешна  сигурност, а от там ще дойде и увереността в собствените ви сили и възможности да успеете професионално. Думата "сигурност" в различни нейни разновидности и значения сте я повторили многократно, както и сте я подчертали. Явно е ключова по няколко начина.
 Вътрешната сигурност идва от възможността за поставяне, уважаване и отстояване на нашите вътрешни граници и предели. Другото нещо, което дава сигурност е контрола над нещата, които се случват. Следователно, трябва да направите така, че да си осигурите възможността да запазите и зачетете собствените си граници, с други думи да се себеотстоите - да се грижите за себе си, да реализирате желанията си, както и ясно и точно да налагате правилата, които ви устройват. По отношение на контрола правилото е, че всичко, което е във възможностите ви да го контролирате, го правите. Онова, което не може - се примирявате. В крайна сметка никой не може да контролира времето, обществените борби и катаклизми, които водят до промяна в професионалната идентичност, престиж, самочувствие.
Друг е въпросът защо търсите устои за вътрешната си несигурност в работата и професионалната реализация. Както и въпросът поради какви причини съществува тази вътрешна несигурност. Това е по-продължителна психична работа и обикновено изисква помощта на психотерапевт, защото подобна несигурност е свързана с психични травми, които са причинили безпомощност, обърканост, вина..и поради тази причина вътрешна несигурност.
Даниела Тахирова - психотерапевт

Общи условия

Активация на акаунт