Бързо, балансирано и икономично хранене - 4

  • 5 697
  • 31
  •   1
Отговори

Анкета

Притеснява ли ви наличието на тежки метали в рибата?

Опции:

  • Мнения: 711
Балансираното хранене се базира на няколко принципа. В ежедневното меню трябва да присъстват храни, които доставят на организма  небходимото количество хранителни вещества, за да функционират всички системи оптимално. Освен това, е препоръчително да се спазва съотношение между приетите въглехидрати (50%), белтъчини (30%) и мазнини (20%). Основни принципи за добро здраве са още пиенето на достатъчно вода, преработването на храната да става по възможно най-здравословния начин – чрез готвене на пара, на грил, варене, печене и т.н., и спазването на режим на хранене – поне 3 основни хранения плюс 2-3 междинни закуски.

Не на последно място по важност, поддържането на добро здраве не може да се крепи само и единствено на осъзнатия избор на здравословна храна. Задължително съчетайте начина си на хранене с редовно практикуване на спорт. Физическата активност поддържа организма ни активен, зарежда с енергия и допринася за оптималното функциониране на метаболизма на тялото ни.

Балансираният начин на хранене дава много по-добри резултати, отколкото спазването на диети. Когато се храните балансирано, тялото ви работи на пълни обороти и се справя по естествен начин с изгарянето на натрупаните, излишни мазнини.

За да синтезира ензимите и да поддържа правилното си функциониране, организмът се нуждае постоянно от витамини и минерали. Те активизират и регулират функциите, освен на ензимите, и на хормоните в тялото. Витамините са необходими и за успешното освобождаване на енергията от храната.



















Пробиотиците, от своя страна, повлияват положително храносмилателната система, като позволяват поддържане на здравословен баланс на чревната микрофлора, подобряват усвояването на хранителните вещества, постъпили с храната, и засилват цялостната имунна система.

Източници:
http://www.puls.bg/illnes/issue_417/part_4.html
https://herbamedicabg.com/shto-e-to-balansirano-hranene/


______________________________________________________________________________________________

И за да открием темата подобаващо, нека всеки сподели любимата здравословна храна на семейството  bouquet   bouquet



Последна редакция: пт, 03 ное 2017, 01:30 от Йоана*

# 1
  • Мнения: 3 743
Йоана, блестящо си се справила, всяка следваща тема става все по-хубава Simple Smile Браво и мерси

Ние вчера бяхме на тема Хелоуин, ябълки маскирани като тикви, круши чудовища, тиква, украсена с плодове, и кюфтета призраци бяха в менюто, но нищо не съм снимала.

Днес ММ готви готова пица, за утре на обяд омлет с картофена плънка.

За отслабването, аз най-успешно отслабвам с глад, но вие си ме знаете Wink

# 2
  • Мнения: 28 135
Йоанка!!! Hug bouquet
Галче, и аз най успешно отслабвам с глад, но не го умея..... hahaha
Ирче, всички гумени части, които не се ползват, пък и да се ползват прегарят.....!Но това става след много години.....! Толкова си заета направо се чудя защо не си го ползваш, това е най добрият ми помощник в кухнята, дясната ми ръка!
Хубав ден момичета, днес пътувам .....ще кача снимки.....командировка съм! bouquet bouquet

# 3
  • Мнения: X
Здравейте! Поздрави за прекрасно оформената заглавна страница на темата. Имам само една забележка относно хранителната пирамида, в случая под формата на кръг. Това е старата хранителна пирамида, в дъното на която бяха въглехидратите, а на върха и мазнините. Тази пирамида е от края на 70-те/началото на 80-те и вече е отхвърлена като неправилна и отчасти отговорна за епидемията от затлъстяване в САЩ. Първо, има значение какви са въглехидратите, не може белият хляб, корн флейксовете и макароните да са в една графа с черния хляб без бяло брашно в него, да речем. За мазнините вече всички знаят, че е вредно да се избягват. Полезните мазнини в рибата, ядките, авокадото, маслините, зехтина и т. Н. Са незаменимо ценни за здравето, психиката и мисленето ни.

# 4
  • Мнения: 87
Здравейте и благодаря за хубавата тема!
Закусих 2 средни банана, малко мляко и овесени ядки, магнезий на таблетка и чай със стевия

Чудя се какъв да ми бъде обяда...салата с месо ще бъде 100%, но  мисля, че имам някаква зависимост към въглехидратите - ако няма картофче или ориз не ми е вкусно. Но днес ориза ще бъде приготвен здравословно, без мазнина - само варен с подправки. И мисля, че този плавен преход от зависимост към въглехидратите до изключването им към всяко ядене е добър и плавен.

# 5
  • Мнения: 28 135
Оооох, и аз уж се стремя да ограничавам ВХ, не не ми се получава! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 711
Галче, не си ли много раздразнителна като си гладна  Mr. Green Аз съм ужасна  Blush Менюто ви за хелоуин звучи приказно, пак си се вихрила  chef

Здравейте! Поздрави за прекрасно оформената заглавна страница на темата. Имам само една забележка относно хранителната пирамида, в случая под формата на кръг. Това е старата хранителна пирамида, в дъното на която бяха въглехидратите, а на върха и мазнините. Тази пирамида е от края на 70-те/началото на 80-те и вече е отхвърлена като неправилна и отчасти отговорна за епидемията от затлъстяване в САЩ. Първо, има значение какви са въглехидратите, не може белият хляб, корн флейксовете и макароните да са в една графа с черния хляб без бяло брашно в него, да речем. За мазнините вече всички знаят, че е вредно да се избягват. Полезните мазнини в рибата, ядките, авокадото, маслините, зехтина и т. Н. Са незаменимо ценни за здравето, психиката и мисленето ни.

Речено-сторено! Благодаря за пояснението  bouquet

Относно мазнините, имаме един готвач в кухнята на работа, който толкова много мазнина слага като прави омлет, че лошо ми става като го видя. И тя е от тая мазнина, която мисля, че разреждат с нещо, защото е супер течна. И аз си  мисля, че като ям омлет съм отличниката на офиса, обаче май не е точно така. Много мразя когато нещо чисто и здравословно се "мърси" с подобни неща. Що например не заменят гадното олио, което е някакво евтино със сигурност, със зехтин, авокадово олио или нещо подобно за да може омлетът наистина да е здравословен  newsm78 И с други неща е така - нищо не се прави от-до, всичко е с полуфабрикати и консерви. Любимата ми супа е с боб от консерва вместо да сложат прясно сварен  Sad Отплеснах се

sc__ успех в борбата с въглехидратите! Аз много залитам по картофи, ориз не чак толкова, но видя ли картоф откачам. И все пак не мисля, че е хубаво да се изключват напълно, една нисковъглехидратна диета според мен е достатъчна за постепенно отслабване, без екстремни мерки. Освен ако си Галчето, тя отслабва с глад  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 3 743
За гладът е въпрос на нагласа.
Скрит текст:
Чисто физиологично човек може доста дни да издържи без храна, че и без вода, но мозъкът ни ни внушава през няколко часа, че едва ли не ще умрем от глад, ако веднага не хапнем нещо. Ако обаче си кажем, я да изчакам малко и усещането за глад отминава. А като мине един ден, на следващата сутрин усещане за глад не се изпитва още със ставането, освен ако нямаме нагласата за това. След няколко дни на гладуване, започват да се разграждат мазнините и вече даже нямаш желание да ядеш.

аномалия, добре дошла, първоначалната идея на темата беше половината от чинията да е пълна със зеленчуци, сурови и сготвени, 1/4 цели зърнени или бобови храни и 1/4 протеини.

Та така де, хич не съм раздразнителна като съм гладна, но както казах, всичко е въпрос на нагласа.

Йоана, разбирам те, но така е като се налага да ядеш сготвено от някой друг. Като се замислиш и на ресторант да отидеш пак не знаеш кое как са ти го сготвили. Бобът от консерва не би ме притеснявал, само може да е по-газообразуващ и доста солен. За омлета, евентуално може да си носиш кухн. хартия да попиваш мазното. А ако искаш и да допълниш яденето със зеленчуци Simple Smile

sc_ добре дошла и на теб. Успех с промяната. Ако имаш някакви въпроси, не се притеснявай да питаш

# 8
  • Мнения: 28 135
Добро утро момичета!
Добре дошли на новите, радвам с, че тмата е толкова хубава! Браво Йоанка! bouquet
Момичета, а аз си мисля много сериозно да се заема с РХ, защото не се чувствам пак комфортно, подува ми се стомаха, червата пукат.....! Лошото е, че аз пътувам много, иначе не бих хапнала външна храна......! Не само заради съставките, кой знае и кой каква хигиена спазва.....!У нас никога не се купуват пакетирани храни, полуфабрикати, газирано и колбаси! Старая се да готв прясна, здравословна храна всеки ден......домашните оценяват това и много обичат да им приготвям вкусотии!
Галче относно глада си напълно права, ноооо този пусти мозък все крещи Гладна съм! Трябва да го превъзпитам! Naughty
Днес менюто смятам да е
З чия в мляко
О някаква рибка, но пак ще съм на път
В ще правя гуакамоле, имам чудесно грамадно авокадо - 2 бр.
Хубав ден милички! bouquet

# 9
  • Мнения: X
Относно мазнините, имаме един готвач в кухнята на работа, който толкова много мазнина слага като прави омлет, че лошо ми става като го видя. И тя е от тая мазнина, която мисля, че разреждат с нещо, защото е супер течна. И аз си  мисля, че като ям омлет съм отличниката на офиса, обаче май не е точно така. Много мразя когато нещо чисто и здравословно се "мърси" с подобни неща. Що например не заменят гадното олио, което е някакво евтино със сигурност, със зехтин, авокадово олио или нещо подобно за да може омлетът наистина да е здравословен  newsm78 И с други неща е така - нищо не се прави от-до, всичко е с полуфабрикати и консерви. Любимата ми супа е с боб от консерва вместо да сложат прясно сварен  Sad Отплеснах се

sc__ успех в борбата с въглехидратите! Аз много залитам по картофи, ориз не чак толкова, но видя ли картоф откачам. И все пак не мисля, че е хубаво да се изключват напълно, една нисковъглехидратна диета според мен е достатъчна за постепенно отслабване, без екстремни мерки. Освен ако си Галчето, тя отслабва с глад  Mr. Green

 Добро утро! Картофите имат висок гликемичен индекс, следователно не са подходяща храна при диета за намаляване на теглото, както и трябва да се внимава с тях от хора с диабет например, но ако са сварени и в умерено количество човек може да ги похапва според мен  Wink Все пак имат полезни свойства и са естествена растителна храна. А и тялото има нужда от различни вещества, не може да се храни човек еднообразно.

 Омлети навън не ям. И моето наблюдение е, че по заведенията ги дават плувнали в олио. Не знам на какво се дължи това, когато правя вкъщи никога не са такива мазни. По заведенията нещата, които поръчвам са супи и салати (неовкусени и без дресинги, за да си ги овкуся сама), от време на време нещо от рода на огретен, макар че не е за предпочитане, но много го обичам. Когато съм на работа и няма предлагана храна според моите разбирания или ям много малко от нещо сравнително безвредно, колкото да залъжа глада, или не ям нищо и изчаквам да се прибера, или си нося от вкъщи в пластмасовата кутия. Омлет не си поръчвам по две причини - първо защото е потънал в мазнотия, и второ защото е необосновано скъп. Аз винаги си правя сметка на парите, и като знам, че две яйца струват някакви стотинки, а ми го пробутват за 3-4 лева си мисля, че омлетът е най-евтината храна от към продукти, от която правят най-голяма печалба в ресторанта, и предпочитам нещо друго от менюто. Често си поръчвам просто две салати. Две, защото порциите салата по заведенията според моите критерии са детски порции. В къщи ям по две кила салата на ден, ресторантските 200-300 грама за мен са виц  Laughing

# 10
  • Мнения: 711
anōmalía , много хубаво правиш. И за мен омлетът е необосновано скъп обаче като съм гладна съм като зашеметена и може и 10 лв да дам за сандвич. По заведенията не си поръчвам омлет защото го правят с яйца на прах, но на работа виждам как пред мен ги чупят и си казвам "айде от мен да мине" и бутам парите  Mr. Green обяд почти винаги си нося, а имам колеги, които винаги винаги винаги ядат навън, за мен това са грешни пари. А пък за салата да дам пари аууу, не мога. Не че не съм го правила, просто мога да си донеса от вкъщи.

Закуска: бейгъл с крема сирене и сок от моркови
Обяд: мусака с десерт банан
Вечеря: пак мусака или останалите пилешки пържоли от снощи, салатата ще е домат, краставица, зелен лук и авокадо (примерно)

Последните дни готвя рядко, но в големи количества. Ето например мусаката е безумно количество за двама души, но аз упорито сипвам всяка вечер  Laughing изцяло с телешка кайма е и забравих да сложа олио. Правих и пилешки пържолки на фурна с мед и соев сос, много хубави станаха. Салатите са ясни  - шопска, таратор, зелена. Имах малко здравословни проблеми и миналата седмица не съм готвила, ама не съм и отслабнала  Laughing хапва ми се топла храна, нещо лесно за дъвчене и приятно, явно съм в такъв период и нищо не ми се хрупа. Лениво ми е и мързеливо, спи ми се постоянно  Cry

# 11
  • Мнения: 28 135
Добро утро! Днес е задушница при нас! направих солен кейк, наполовина с пълнозърнесто брашно, не се надигна много но е супер вкусен!

# 12
  • Мнения: 3 743
хапва ми се топла храна, нещо лесно за дъвчене и приятно, явно съм в такъв период и нищо не ми се хрупа. Лениво ми е и мързеливо, спи ми се постоянно  Cry

и аз съм така, но не мога. освен това тази седмица и времето ще сменяме

за обяд спаначена баница, довечера meatloaf с бял боб и салата от зеле и моркови сигурно
за мен нищо от това Sad

# 13
  • Мнения: 28 135
Привет банда! bouquet
Днес при мен голямо готвене се оформи! За домашните пиле с грах, за мен пилешка супа, бистра по Разделното хранене, "застроих" с куркума, страшно вкусна се получи.....и реших да напрявя сурова туршия, без захар, оцет само със сол и вода, дано ми се получи естествената ферментация, ако няма добавки и ферментира без добавяне на захар и оцет се получава чудесна витаминозна зимна салатка! chef
Но Галчето беше по ферментациите, тя ще каже най добре! Party

# 14
  • Калифорния, САЩ
  • Мнения: 5 739
   Не съм се записала в новата тема и не съм получавала известия, както е известно. И се чудя защо никой не пише.  ooooh!

   Драго ми е да ви "видя", добре дошли на новите момичета.

   Ние вчера за вечеря имахме  пица и салата от зеле и моркови, че поскиторихме до ИКЕА за да поиграе в детския кът малкия.

  Днес е деня на голямото готвене, през седмицата не готвя толкова много (реших, че имам нужда и от малко време за мен, тази седмица имам около 30 километра бързо ходене - за 4 дни; чувствам се добре и освежена, но кантарът не е мръднал  Sad):):
- закуска - палачинки с банан и мед; диня и ягоди;
- обяд - печена кайма с много чедър в тавичка (като голяма палачинка се получи); зелена салата с авокадо; домати натюр; печени "пържени" картофи; печена на тиган тортия, намазана с хумус;
- вечеря - гъста яхния от червена леща; млечна салата; отново зелена салата с авокадо и чипс от лук.

   Хубава и успешна нова седмица.  Hug


Допълвам: и едни гъбки с масло, чесън и пармезан за мезе .  Crazy

Последна редакция: нд, 05 ное 2017, 23:03 от ir74

Общи условия

Активация на акаунт