Разделно хранене 56

  • 27 444
  • 165
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 227
Благодаря за полезната информация.

# 16
  • Мнения: 28 135
Момичета, какво ще ядем утре!
Казвайте менюта и като няма старши кой ще ни помага дали правилно се ориентираме! newsm78

# 17
  • Мнения: 3 841
И аз благодаря за инфото!
Мимка,  ето какво съм намислила аз за утре:
Сутрин: филия с маслини или кисело мляко с мед / стафиди, после- кафе
О: постно зеле (сморкови ) на фурна с месо или сирене
Со: ядки/ фреш от портокал и кафе
В: телешко варено( без картофи) и овкусена зелена салата

# 18
  • Мнения: 16 868
Ако ми позволите бих искала да внеса няколко корекции в менюто :

- Има няколко продукта в РХ,които се консумират САМОСТОЯТЕЛНО и  не се комбинират с нищо - МЕД,ПРЯСНО МЛЯКО,ПЪПЕШ/ДИНЯ.

- кисело мляко -

Тази таблица е наистина една от най-добрите, и аз се съобразявам с нея,  но доколкото виждам пише, че киселото мляко се комбинира задоволително с кисели плодове. Изобщо киселото мляко е продукт ,който се разглежда в най-различни комбинации, според различните автори. Има го като неутрален продукт, протеин, киселина....Аз лично го комбинирам с други млечни продукти ( без прясно мляко), както и с безскорбялни зеленчуци. Simple Smile

- по отношение на комбинацията зеле с месо - ако зелето е кисело - комбинацията не е по РХ, защото:

Това е комбинация БЕЛТЪЦИ и КИСЕЛИНИ. При нея разграждането на белтъчините се нарушава. Остатъците от белтъчините могат да се задържат в стомаха прекалено дълго и да започнат да се разлагат.Непълното смилане затруднява по-нататъшното разграждане на белтъчините в дванадесетопръстника, така че остатъците от белтъчините продължават да се разлагат в червата.  Примери за подобна комбинация от белтъчини и киселини са месо с кисело зеле, пиле с ананас, наденица с кисело зеле, маринована херинга, риба и лук, мариновани в оцет.







# 19
  • Мнения: 28 135
Елейка хубаво че писа меню, девойките да поправят!  Hug Все още доста има да учим....смятам, че поправките на Верчето са правилни! Hug
Моето меню ще бъде
З препечена филия с масло, три маслини, стрък селъри
О ориз с праз и салата
В най вероятно пържола с манатарки и салата
Нямам нищо против старшите да коригират, уж знам правилата, но не е изключено да се сгреши! Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 227
Добро утро.Верче страхотна информация за начинаещи като мен.Много ми се иска за напред от понеделник да ми коригирате и мойте менюта който смятам да пиша поне ден по рано за да мога да приготвя правилно храната.
Желая ви приятен ден.

# 21
  • Мнения: 3 841
Верче,  мерси за поправките! Simple Smile
Зелето ми е прясно,  но дали да дложа домат при готвене?  Май не,  а? 
Мимка,  даде ми идея за ориз със спанак:) А ориз с царевица може ли?

# 22
  • Мнения: 28 135
Верче,  мерси за поправките! Simple Smile
Зелето ми е прясно,  но дали да дложа домат при готвене?  Май не,  а? 
Мимка,  даде ми идея за ориз със спанак:) А ориз с царевица може ли?
Ириз с царевица не може мисля! Домата за мен е зеленчук, това че пишат, че е плод е биологичната му терминология, та аз го готвя с орясни зеле! Simple Smile

# 23
  • Мнения: 16 868
Момичета, аз не съм факир, но се ровя и чета и с времето се понаучава човек, а повечето неща, които качвам тук са коментари на хора занимаващи се и разбиращи доста повече и познаващи различните принципи Wink

Мога да ви кажа аз какво готвих тези дни :
- пилешка кавърма - пил.гърди, лук, морков, гъби, домаатен сок /домашен/
- мусака - тиквичка, патладжан, кайма, лук и морков, без заливка. ММ каза,, че тзи му харесва повече от традиционната с картофи - по- лека била.
- Заленчукова супа мисля да приготвя тези дни - отново с неутрални зеленчуци без застройка, фиде.
- меся си ного бързо много вкусен хляб - брашно, мая, щипка сода, щипка сол - пропорции изцяло на око, амо маята е от магазина суха - слагам 1 бр. мисля 7 гр беше. И става неверояна закуска - от хлебчето, малко масло, риган и домат........

По отношение на ориз и царевица - не е добра комбинация / ае ма зависи, коя школа избирате да следвате/, по таблицата която сложих в предишния пост не е ок комбинация.

По отновение на доматите:

- Според Шелтън ДОМАТИТЕ се отличават от всички останали зеленчуци с високото си съдържание на органични киселини – лимонена, ябълкова, оксалова. „НЕ ЯЖТЕ ПРОТЕИНИ И СКОРБЯЛНИ ХРАНИ В СЪЧЕТАНИЕ С КИСЕЛИНИ “ – пише Шелтън, подчертавайки особената вреда на такива комбинации. Безразборното консумиране по всяко време – както по време на хранене, така и преди и след него – на лимонов, грейпфрутов, портокалов и доматен сок (да не говорим за оцет, кисели сосове и т.н.), Шелтън смята за причина за стомашно-чревните заболявания. Под тяхно въздействие пепсинът се разрушава изцяло, а птиалинът от слюнката спира да действа. За това е препоръчителна консумацията на кисели плодове и домати до 30 минути преди основното хранене (не по-малко). Дори и на малките деца може да се даде мляко, 30 минути след като са хапнали кисел плод или домати.
Не забравяйте, че не е желателно доматите да се подлагат на термична обработка. За това има сериозна причината – по този начин органичните киселини, съдържащи се в тях, преминават в неорганично състояние, а това води до отлагане на соли, образуване на камъни в бъбреците и др. Така че, консумирайте само пресни сурови домати.

- https://www.bb-team.org/articles/3268_domati-apetitni-polezni-i-shiroko-dostapni

Още малко за зелето:
Прясното зеле под формата на салата съдържа ценни аминокиселини, витамини, минерални соли, микроелементи и активни ензими, подобряващи дейността на тъканните хормони....Ниската калоричност и голямото количество целулоза, правят зелевата салата важна съставна част на диетите против затлъстяване и ленивост на червата.

# 24
  • Мнения: 16 868
Добавям още един пост с примерни менюта /аз така си крада идеите за готвене и хранене/

 - закуска - боровинки. Обядът - салата от неутрални зеленчуци (чушки, домати, краставици) и пърленка с масло и шарена сол. На вечеря пилешки хапки с масло и чесън и салата.

- з акуска филия с масло и краставичка. Обяд печени картофки салата моркови. Вечеря пилешко филе салата моркови.

- Салати - броколи, карфиол, печени чушки, зелена, домати, краставици, корени от спанак, червено цвекло.

- http://teoslabee.blogspot.bg/2016/03/sochni-kufteta-na-furna.html

- http://teoslabee.blogspot.bg/2016/02/krilca-po-kitaiski.html

- печено руло от месо с плънка от гъби и лук и свежа богата салата,може би и печени чушки заляти с чесън и зехтин;

 Идеи за меню по д-р Пашкулев "Сила за живот" 2 ЗА ЛЯТО-ЕСЕН:
*МЕНЮ №1 закуска - пресни сезонни плодове или плодов сок ( според възможности и предпочитания). Обяд: богата зеленчукова салата ( чушки/ пиперки зелени и червени ,домати, зеле, кромид, маслини, копър, магданоз, растително масло, сол).+ задушени котлети от агнешко или друго крехко месо. Месото се овсусява със сол и пипер и се изпича на предварително загрята скара. После се прехвърля в тенджера или друг подходящ плътно затворен съд, поръсва се с лимонов сок, чесън и масло. Задушава се на бавен огън. За Вечеря: летен гювеч - картофи, зелен фасул, моркови, кромид, чушки, бамя, целина,тиквичка, патладжан, сол,пипер,червен пипер, растителна мазнина)

При липса на глад се пие вода или неподсладен чай. При глад се консумират плодове или плодов сок, но не по-рано от 3 часа след хранене. Към водата може да се добави лъжица мед или пчелен прашец. ВОДА И ЧАЙ НЕ Е ПИЯТ ГОРЕЩИ ИЛИ ЛЕДЕНО СТУДЕНИ.

*МЕНЮ №2 - тук не става дума за редуване на дни с определени групи, както в някои диети, а за свободно избрани дни и идеи. Може обяда и вечерята да се разменят, ако предпочитате протеините да ги приемате вечер, а скорбялата на обяд. Закуска - същата. Обяд - пълнени домати с извара и сурови зеленчуци ( краставица, чушка, магданоз, маслини ). Вечеря - постно зеле на фурна + прясна салата + 1-2 филии пълнозърнест хляб ( по желание и ако нямате алергия към глутен). Вместо хляб може да се добави задушен ориз ( за предпочитане кафяв )

*  МЕНЮ №3 - закуска - сезонен плод ( диня и пъпеш не се смесват с други плодове) обяд - лозови сърми с ориз + салата пресни зеленчуци, вечеря риба (печена на скара или фурна) + зеленчуци. Колкото повече зеленчуци - по-добре. Те са тези, които поддържат алкално-киселинния баланс в равновесие. Не пренебрегвайте сладките плодове - за да работи, мозъкът има нужда от глюкоза.

* МЕНЮ №4 - закуска - пъпеш или друг сезонен плод, обяд - мусака от телешка с тиквички и др. зеленчуци (без заливка), следобед - витаминозно зеленчуково смути, вечеря - борш с прясно зеле ( зеле, картофи, моркови, целина, кромид, магданоз, сол и растително олио).И разбира се - салатките .

* МЕНЮ №5 Сутрешно питие на д-р Аре Веерланд: Картофи, моркови,лук, целина и др. зеленчуци се варят в ок.1 литър вода заедно с 2 с.л житни трици или оризови люспи докато омекнат. Към края на варенето се прибавят 2 с.л. и се оставя да кисне от вечерта до сутринта, когато се изпива сока, вместо закуска. По-късно през деня може да се изяде остатъкът, който активира чревната перисталтика. Питието е богато на витамини от група В и алкални минерални соли. Обяд -телешко рагу (месо, задушено + лук, моркови, целина) Вечеря - спагети (без яйца) с доматен сос, гъби,лук...не забравяйте и сезонните салати.

# 25
  • Мнения: 28 135
Оххх, Верче, това за доматите аз няма да го спазвам...обичам да слагам на ястията, а в сготвения дома се засилва действието на противораковото в-во ликопен! Ликопенът:
1. Намалява риска от рак
2. Предпазва от сърдечно-съдови заболявания
3. Намалява риска от развитието на мускулна дегенврация!
Слагам домат пресен 5 мин преди да изключа ястието! Ям и промишлени количества свежа салатка от домати! Но това си е лично мое решение....останалите всеки сам решава! Simple Smile

# 26
  • Мнения: 16 868
Оо Мими, и аз ам домати и слагам в храната, но го написах инфото, което намерих, точно за да може всеки сам да си реши.
 Доматът е един от най-спорните в РХ, а много хора си го хапват като нас с теб Wink

# 27
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Здравейте от мен!
Верчето,много ми е полезно това което споделяш!
Моето меню днес е:
- Закуска- един банан
- обяд-щях да хапвам яйца със салата,но странно яйцата ми направо бяха замръзнали в хладилника.И хапнах малко макарони с краставици.
-вечеря- правя си в момента напълно разделни кюфтета от тиквички.С тиквено брашно.
Днес съм що годе напълно в режима.
Аз си се водя по "Сила за живот"по спомени,защото съм я чела преди повече от 20 години.Когато се прибера в БГ ще си купя книгата.
Момичета един бърз въпрос.С какво да съчетая брашно от елда?И според вас дали ще стане нормален хляб или въобще тесто само от това брашно?

# 28
  • Мнения: 725
Брашното от елда е по-добре да се смеси с още някакво. Поне аз така съм правила.
Моето меню за деня:
Закуска- кафе+малко мляко, после една ябълка
Обяд- кисело мляко, настъргана ябълка и 1л.чия
Вечерята ще е печени чушки с извара

# 29
  • Мнения: 4 871
Здравейте,
И аз да дойда в новата тема Simple Smile
От години се храня разделно, така се отървах от киселините.
Преди малко си сготвих една постна зеленчукова гозба, която ще ми е за вечеря. Колкото по-просто е ястието, толкова по-полезно е то! Това ми е мантрата.

Общи условия

Активация на акаунт