Разделно хранене 56

  • 27 450
  • 165
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 724
Добре дошли на всички, които харесват този начин на хранене   bouquet.
Пожелавам ви приятно общуване и разбира се, лесно постигане на желаните резултати!
Започвам със съветите на Мим4е /която не се е появявала от много време  newsm66/ за бременни разделнички.
За да не пада желязото и хемоглобина: всяка сутрин след прясно изцеден плодов сок и 5 непечени бадема, по 1 супена лъжица семе от коприва, разбъркано с 1 чаена лъжичка мед (да бъде само от сигурен източник заради риска от алергии).
Да не се ядат цитрусови плодове и да не се пият сокове от цитруси(отново заради риск от алергии).
Да се избягват:
 - ананас, защото бромелинът разрежда кръвта и увеличава времето за съсирване на кръвта.
 - патладжани - може да предизвикат преждевременно раждане ( според информациите, които намерих в интернет не е потвърдено, но лично аз не бил искала да пробвам дали ще се потвърди или не)
 - канела - предизвиква контракции
Два пъти седмично риба и един път бобови(леща, фасул,нахут) като основно ястие за деня. Вечер най-добре салата. Количествата са колкото душа иска. 
Плодови и дори течни (пресни сокове на корем, йогурт, чай) дни не са проблем.
Зелените салати да се намалят колкото е възможно повече. По-рядко използване на силни подправки, повече течности (2,5-3л вода на ден), пробиотичен нискомаслен йогурт по 500мл всеки ден.  До обяд много плодове.

Това е в общи линии. На мен ми са най-лесни ябълките, нося си на работа и ги ям на 2-3 пъти по 3-4 ябълки, докарвам до кило-кило и половина. Ако не съм наядена в първата част от деня, през втората освирепявам и все ми се яде. През втората и третата бременности качих 7 кг  Между двете се отпуснах и докарах до 56кг, които сега боря да сваля и да се върна до 51-52. Вторият ми син сучеше до 2 години, сега третият - до когато иска. Като изключим ограниченията с храните около бременностите, това е начина ми на хранене през последните почти 7 години:)
Старата тема  http://old.bg-mamma.com/?topic=769850;topicrefid=20
Блог на разделните мами  http://club-rh.blogspot.bg/

# 1
  • Мнения: 16 868
Благодаря за новата тема.
Позволявам си да кача извадки от книги, които се надявам да помогнат на заинтересованите от режима.






# 2
  • Мнения: 725
   И аз благодаря! За кой ли път, за кой ли път, ще пробвам да започна отново. Но се налага, заради проблем със стомаха. Пожелавам си воля да успея!

# 3
  • Мнения: 28 137
Алекса благодаря за новата тема, момичета ако обещаете, че ще пишете.......и аз ще споделям опит, опитвам се да спазвам това хранене, влияе ми много добре на колити, гастрити, килограми, но пуста воляяяяя, все ми куца!
Мога да споделя днешното меню:

З кафе с мляко, неподсладено
О Свинска наденичка със салата
В Пържени кюфтета със салата
Днес се случи кофти меню, все меса, по принцип не хапвам толкова меса и не закусвам плод обаче!
Споделете вие какво закусвате, какви интересни менюта приготвяте???

# 4
  • Мнения: 3 841
Здравейте! 
Обмислям да започна да се храня разделно,  но не ми стаанаха ясно някои неща:
- според една от таблиците морковът и грахът са скорбялни зеленчуци,  а според друга могст да се комбинират свободно с всичко
- яйце - цяло,  не се ли яде
- месо + салата-може ли да е овкусена?
- има ли ограничения в к- вата
Благодаря! Flowers Hibiscus

# 5
  • Мнения: 725
Според различните източници има и известни разминавания. Яйцето се дели когато се смесва с други продукти, май нещо такова беше. Но ако е на салата може цяло, стига салатата да не е със сирене.
Ограничение в количества няма, но се спазват интервали от 3-4 часа между храненията.
Закуската и за мен е проблем. Знам,че трябва да е плод, но повечето плодове, заради фибрите ме подуват, само 🍌 ми се отразява добре. Понякога и аз пия само кафе с мляко или масло.

Последна редакция: ср, 08 ное 2017, 07:17 от Titi-piti

# 6
  • Мнения: 28 137
Елейка, аз поне не съм чувала яйцето да се дели, но ако искаш да го комбинираш с други неща се ползва само жълтъка според доста таблици, той се приема за мазнина! bouquet

# 7
  • Мнения: 227
Добро утро искам да се присъединя към вас в темата.За момента само ще ви чета защото карам друга диета.Искам да попитам тези който са по запознати мога ли предния ден да си пиша менюто да ми го коригиране,ако има нещо нередно?Ще ви бъда много благодарна.

# 8
  • Мнения: 28 137
Зори, добре дошла! И аз искам някой от старшите да се включи....да коригира менюта!

# 9
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Здравейте и от мен! Отскоро съм на този режим.
И аз го започвам заради проблеми със стомаха,подуване, газове и т.н.
Опитвам се да спазвам режим по книгата "Сила за живот".
Ще пиша редовно за да не се отпускам.
Желая много минуси и здраве на всички!

# 10
# 11
  • Мнения: 2 724
Здравeйте момичета  .Пуснах новата тема, защото бях помолена за това. В момента не се храня разделно и затова не съм активна.  Поствам нещо, което съм писала преди може да ви е полезно :
 zlati22, ако не обичаш плодове, не се насилвай, то си е мъка ...
Хапвай от време на време ,защото са много полезни и необходими за организма  Peace.
Закуската може да я редуваш с овесени ядки с плод или зеленчук .
Много вкусен вариант е сандвич от пълнозърнест хляб тип Бонус, намазан с тънък слой масло или авокадо, маслини, домат и всичко това - поръсено с подправки на вкус. За разнообразие сменяй авокадото с жълтък .
Овесените ядки някои момичета ги киснат в плодов сок, но не този от кутия, а пресен.
Предложението на  LeMonde е чудесно  Peace.
Когато си на заведение ,си поръчвай чисто месо на скара - без сосове и тнт и свежа гарнитура.
При пиците е по-сложно, но едва ли всеки ден си на пицария - може от време на време да отпуснеш душата  Very Happy.
Има плодове като динята и пъпешът, които трябва да се консумират самостоятелно .
По всяка вероятност застоят те демотивира, затова пробвай за известно време - примерно за една седмица, нещо друго, после се върни на РХ .
За сладичко - черен шоколад ,сушени плодове - но в малки количества.
Аз имам любим десерт - желирано кисело мляко с плодове .
Хубав ден на всички Hug.
И отново ще ви дам един съвет - простички съчетания -лесно съставяне на правилно меню .
Четете блога на разделните мами - там има всичко .
Успех ви желая !

# 12
  • Мнения: 2 724
И още нещо от една моя любимка от РХ
Маслините може със салати и месо. Ядките най - добре самостоятелно. Черният шоколад по своята същност не е разделен, хапни си, ако ти е сладко, но не прекалявай bouquet.
Здравейте момичета bouquet.
Аз съм от старите разделнички в темата, ако може да се нарече така. Любим режим и философия, темичката едно време беше доста активна.
Съвет към всички нови - прочетете някоя книга от РХ, то е цяла философия (препоръчвам на Леви). РХ не е механично делене на храните, а стремеж към разумно и здравословно хранене с максимално естествени продукти, без излишна обработка и подобрения. В таблиците са включени всички видове храни и е нормално, защото малко хора биха издържали на вечно ограничение, особено с това изобилие около нас. Но все пак, поне в началото, особено, ако искате да сваляте, се стремете към прости комбинации, наблегнете на плодове, зеленчуци и протеини, овесени ядки и сурови ядки. Например Леви дава следното дневно меню - закуска - ябълки, обяд - салата от 1-2 зеленчука + парче месо, с.з. кисели плодове или ядки, вечеря - салата + парче сирене. Не се препоръчва хляб, прясно мляко, за захар и т.н. да не говорим. Според Леви хлябът трябва да е соден , комбинира се със зеленчуци. Въглехидратите, независимо, че са от една група, не се комбинират, защото става пренасищане. Т.е. избягвайте хляб с картофи, хляб с ориз.
Всичко това с промяна на отношението към храната, нагласата. Идеята е да се харесвате и обичате такива, каквито сте и всичко това да доведе до едно разумно отношение към храната и тялото. Когато свалите и минете на РХ за цял живот може да включите и картофи, ориз, елда и т.н., та дори и сладко - но те ще са по - скоро глезене и награда по изключение, а не всекидневно хранене. Когато се изкушавате, примерно ви се хапва шоколад, хапнете си, без да комбинирате с друго, изчакайте след това няколко часа до следващо хранене. Нека ви бъде награда, не го считайте за провал и давайте смело напред.

# 13
  • Мнения: 2 724
И още малко информация, дано ви е полезна Hug.
Основното при РХ:Нормална жизнена дейност клетките осъществяват в алкална среда,т.е. съотношението между киселинообразуващите и алкалообразуващите храни трябва да е 20:80 или казано на кратко: на 100 г месо се падат 400 г зеленчуци .

Има вредни храни, които изобщо не се препоръчват. Те са: бялата захар и захарните изделия,солта (колкото по-малко, толкова по-добре), кафето и всичко,което съдържа кофеин, газираните напитки (особено вредни при децата).

Храни,които да избягваме са:
Рафинирана захар, консерви (всички видове), свинско месо (и производните му), оцет и сол, мазнини за пържене и паниране (по-добре топено масло), газирани напитки, кондензирано мляко, черен чай.

Храни,които да употребяваме самостоятелно:

На първо място са плодовете, които трябва да се консумират минимум 20-30 мин преди белтъчна, скорбялна храна, или 2-4 часа след нея.!!!!!!!!!!
Може да се ядат след салати от пресни зеленчуци.
Не трябва да се приемат непосредствено след хранене, защото ферментират и затормозват смилането на приетата храна.
Плодовете могат да се комбинират помежду си, а киселите такива могат да се добавят в малки количества в прясно и кисело мляко, скорбялни храни.
Лошата комбинация е :сладки плодове със скорбяла, соя и фъстъци;месо, прясно и кисело мляко, гъби; кисели плодове със скорбялни и бобови храни.
Добри комбинации са: сладки и кисели плодове; кисели плодове с ядки, семена,сирене,маслини.  Интересно е,че динята трябва да се приема самостоятелно, така че забравете вкусната комбинация "диня със сирене"

Киселото мляко също трябва да се приема самостоятелно,  за усвояването му на организма са нужни 2-3 часа.
Добра комбинация с него са:
-зеленчуци без скорбяла или с ниско съдържание(моркови, краставици, зеле, домати, тиквички, коприва, праз,киселец,чушки, спанак,зелен фасул), маслини и гъби;
-прясно мляко
-плодове, богати на захари: банан, презрели плодове, сушени плодове
Проблематични комбинации с кисело мляко са: ядки,семена, зърнени храни, сирене;
Лоша комбинация с кисело мляко:
Месо и риба; картофи и бобови зеленчуци (съдържащи скорбяла);хляб и тестени изделия, сладкиши;

Прясно мляко:
Свареното такова трябва да се приема самостоятелно!!!!!!!!
Трудносмилаемо е и следващото хранене е добре да бъде поне след 4 часа.
Добра комбинация с прясно мляко:кисело мляко, гъби
Проблематично: зеленчуци, сладки плодове, сметана, яйца
Лошо: месо и риба; скорбялни зеленчуци; хляб и тестени изделия; захар и мед; маслини, ядки, семена и зърнени храни; сирене.
Бобови растения:трябва да се консумират самостоятелно и никога в комбинация с белтъчини и скорбялни храни!!!!!!!!!!!
Може да се комбинират със зеленчукови салати (без картофи, ориз,грах,т.е.скорбяла).
Не трябва да се консумират с месо (боб с наденица не върви)Важно също вечер да не ядете бобови храни,защото са трудносмилаеми.

Месо:
Добра комбинация е месо с:
-салата от сурови безскорбялни зеленчуци;
-готвено месо с лук, праз,морков, чушки, зелен боб, зеле и други безскорбялни зеленчуци;
Лошо се съчетава месото с:
-салата от боб,леща,грах,картофи
-готвено месо със стар боб,леща,грах, картофи, ориз,брашно,зърнени храни;
-сирене,кашкавал, яйца, кисело мляко
С две думи, забравете за пиле с ориз (картофи),риба с картофена салата, сърми, пълнени чушки с кайма и ориз  и т.н .
Хляб и тестени изделия:
Употребяват се самостоятелно или с мазнини.
Добра комбинация е:
-хляб с намазано краве масло (забележете,че маргаринът никъде не се споменава; той е нещо изкуствено и се смила трудно)
-хляб с гъби, маслини, жълтък;
-хляб със сурови или варени безскорбялни зеленчуци
-хляб с ГОТВЕНО ястие от скорбялни зеленчуци
Добре е да се избягва хляб с боб; хляб с картофена салата, защото много се завишава нивото на въглехидратите.

# 14
  • Мнения: 28 137
Алекс, благодаря Hug, чудесна полезна информация си качила! Знам основните принципи, чела съм книга за разделното хранен, дори я имам, но мисля, че още допускам грешки! А и не съм съвсем стриктна което никак не е добре! Thinking

# 15
  • Мнения: 227
Благодаря за полезната информация.

# 16
  • Мнения: 28 137
Момичета, какво ще ядем утре!
Казвайте менюта и като няма старши кой ще ни помага дали правилно се ориентираме! newsm78

# 17
  • Мнения: 3 841
И аз благодаря за инфото!
Мимка,  ето какво съм намислила аз за утре:
Сутрин: филия с маслини или кисело мляко с мед / стафиди, после- кафе
О: постно зеле (сморкови ) на фурна с месо или сирене
Со: ядки/ фреш от портокал и кафе
В: телешко варено( без картофи) и овкусена зелена салата

# 18
  • Мнения: 16 868
Ако ми позволите бих искала да внеса няколко корекции в менюто :

- Има няколко продукта в РХ,които се консумират САМОСТОЯТЕЛНО и  не се комбинират с нищо - МЕД,ПРЯСНО МЛЯКО,ПЪПЕШ/ДИНЯ.

- кисело мляко -

Тази таблица е наистина една от най-добрите, и аз се съобразявам с нея,  но доколкото виждам пише, че киселото мляко се комбинира задоволително с кисели плодове. Изобщо киселото мляко е продукт ,който се разглежда в най-различни комбинации, според различните автори. Има го като неутрален продукт, протеин, киселина....Аз лично го комбинирам с други млечни продукти ( без прясно мляко), както и с безскорбялни зеленчуци. Simple Smile

- по отношение на комбинацията зеле с месо - ако зелето е кисело - комбинацията не е по РХ, защото:

Това е комбинация БЕЛТЪЦИ и КИСЕЛИНИ. При нея разграждането на белтъчините се нарушава. Остатъците от белтъчините могат да се задържат в стомаха прекалено дълго и да започнат да се разлагат.Непълното смилане затруднява по-нататъшното разграждане на белтъчините в дванадесетопръстника, така че остатъците от белтъчините продължават да се разлагат в червата.  Примери за подобна комбинация от белтъчини и киселини са месо с кисело зеле, пиле с ананас, наденица с кисело зеле, маринована херинга, риба и лук, мариновани в оцет.







# 19
  • Мнения: 28 137
Елейка хубаво че писа меню, девойките да поправят!  Hug Все още доста има да учим....смятам, че поправките на Верчето са правилни! Hug
Моето меню ще бъде
З препечена филия с масло, три маслини, стрък селъри
О ориз с праз и салата
В най вероятно пържола с манатарки и салата
Нямам нищо против старшите да коригират, уж знам правилата, но не е изключено да се сгреши! Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 227
Добро утро.Верче страхотна информация за начинаещи като мен.Много ми се иска за напред от понеделник да ми коригирате и мойте менюта който смятам да пиша поне ден по рано за да мога да приготвя правилно храната.
Желая ви приятен ден.

# 21
  • Мнения: 3 841
Верче,  мерси за поправките! Simple Smile
Зелето ми е прясно,  но дали да дложа домат при готвене?  Май не,  а? 
Мимка,  даде ми идея за ориз със спанак:) А ориз с царевица може ли?

# 22
  • Мнения: 28 137
Верче,  мерси за поправките! Simple Smile
Зелето ми е прясно,  но дали да дложа домат при готвене?  Май не,  а? 
Мимка,  даде ми идея за ориз със спанак:) А ориз с царевица може ли?
Ириз с царевица не може мисля! Домата за мен е зеленчук, това че пишат, че е плод е биологичната му терминология, та аз го готвя с орясни зеле! Simple Smile

# 23
  • Мнения: 16 868
Момичета, аз не съм факир, но се ровя и чета и с времето се понаучава човек, а повечето неща, които качвам тук са коментари на хора занимаващи се и разбиращи доста повече и познаващи различните принципи Wink

Мога да ви кажа аз какво готвих тези дни :
- пилешка кавърма - пил.гърди, лук, морков, гъби, домаатен сок /домашен/
- мусака - тиквичка, патладжан, кайма, лук и морков, без заливка. ММ каза,, че тзи му харесва повече от традиционната с картофи - по- лека била.
- Заленчукова супа мисля да приготвя тези дни - отново с неутрални зеленчуци без застройка, фиде.
- меся си ного бързо много вкусен хляб - брашно, мая, щипка сода, щипка сол - пропорции изцяло на око, амо маята е от магазина суха - слагам 1 бр. мисля 7 гр беше. И става неверояна закуска - от хлебчето, малко масло, риган и домат........

По отношение на ориз и царевица - не е добра комбинация / ае ма зависи, коя школа избирате да следвате/, по таблицата която сложих в предишния пост не е ок комбинация.

По отновение на доматите:

- Според Шелтън ДОМАТИТЕ се отличават от всички останали зеленчуци с високото си съдържание на органични киселини – лимонена, ябълкова, оксалова. „НЕ ЯЖТЕ ПРОТЕИНИ И СКОРБЯЛНИ ХРАНИ В СЪЧЕТАНИЕ С КИСЕЛИНИ “ – пише Шелтън, подчертавайки особената вреда на такива комбинации. Безразборното консумиране по всяко време – както по време на хранене, така и преди и след него – на лимонов, грейпфрутов, портокалов и доматен сок (да не говорим за оцет, кисели сосове и т.н.), Шелтън смята за причина за стомашно-чревните заболявания. Под тяхно въздействие пепсинът се разрушава изцяло, а птиалинът от слюнката спира да действа. За това е препоръчителна консумацията на кисели плодове и домати до 30 минути преди основното хранене (не по-малко). Дори и на малките деца може да се даде мляко, 30 минути след като са хапнали кисел плод или домати.
Не забравяйте, че не е желателно доматите да се подлагат на термична обработка. За това има сериозна причината – по този начин органичните киселини, съдържащи се в тях, преминават в неорганично състояние, а това води до отлагане на соли, образуване на камъни в бъбреците и др. Така че, консумирайте само пресни сурови домати.

- https://www.bb-team.org/articles/3268_domati-apetitni-polezni-i-shiroko-dostapni

Още малко за зелето:
Прясното зеле под формата на салата съдържа ценни аминокиселини, витамини, минерални соли, микроелементи и активни ензими, подобряващи дейността на тъканните хормони....Ниската калоричност и голямото количество целулоза, правят зелевата салата важна съставна част на диетите против затлъстяване и ленивост на червата.

# 24
  • Мнения: 16 868
Добавям още един пост с примерни менюта /аз така си крада идеите за готвене и хранене/

 - закуска - боровинки. Обядът - салата от неутрални зеленчуци (чушки, домати, краставици) и пърленка с масло и шарена сол. На вечеря пилешки хапки с масло и чесън и салата.

- з акуска филия с масло и краставичка. Обяд печени картофки салата моркови. Вечеря пилешко филе салата моркови.

- Салати - броколи, карфиол, печени чушки, зелена, домати, краставици, корени от спанак, червено цвекло.

- http://teoslabee.blogspot.bg/2016/03/sochni-kufteta-na-furna.html

- http://teoslabee.blogspot.bg/2016/02/krilca-po-kitaiski.html

- печено руло от месо с плънка от гъби и лук и свежа богата салата,може би и печени чушки заляти с чесън и зехтин;

 Идеи за меню по д-р Пашкулев "Сила за живот" 2 ЗА ЛЯТО-ЕСЕН:
*МЕНЮ №1 закуска - пресни сезонни плодове или плодов сок ( според възможности и предпочитания). Обяд: богата зеленчукова салата ( чушки/ пиперки зелени и червени ,домати, зеле, кромид, маслини, копър, магданоз, растително масло, сол).+ задушени котлети от агнешко или друго крехко месо. Месото се овсусява със сол и пипер и се изпича на предварително загрята скара. После се прехвърля в тенджера или друг подходящ плътно затворен съд, поръсва се с лимонов сок, чесън и масло. Задушава се на бавен огън. За Вечеря: летен гювеч - картофи, зелен фасул, моркови, кромид, чушки, бамя, целина,тиквичка, патладжан, сол,пипер,червен пипер, растителна мазнина)

При липса на глад се пие вода или неподсладен чай. При глад се консумират плодове или плодов сок, но не по-рано от 3 часа след хранене. Към водата може да се добави лъжица мед или пчелен прашец. ВОДА И ЧАЙ НЕ Е ПИЯТ ГОРЕЩИ ИЛИ ЛЕДЕНО СТУДЕНИ.

*МЕНЮ №2 - тук не става дума за редуване на дни с определени групи, както в някои диети, а за свободно избрани дни и идеи. Може обяда и вечерята да се разменят, ако предпочитате протеините да ги приемате вечер, а скорбялата на обяд. Закуска - същата. Обяд - пълнени домати с извара и сурови зеленчуци ( краставица, чушка, магданоз, маслини ). Вечеря - постно зеле на фурна + прясна салата + 1-2 филии пълнозърнест хляб ( по желание и ако нямате алергия към глутен). Вместо хляб може да се добави задушен ориз ( за предпочитане кафяв )

*  МЕНЮ №3 - закуска - сезонен плод ( диня и пъпеш не се смесват с други плодове) обяд - лозови сърми с ориз + салата пресни зеленчуци, вечеря риба (печена на скара или фурна) + зеленчуци. Колкото повече зеленчуци - по-добре. Те са тези, които поддържат алкално-киселинния баланс в равновесие. Не пренебрегвайте сладките плодове - за да работи, мозъкът има нужда от глюкоза.

* МЕНЮ №4 - закуска - пъпеш или друг сезонен плод, обяд - мусака от телешка с тиквички и др. зеленчуци (без заливка), следобед - витаминозно зеленчуково смути, вечеря - борш с прясно зеле ( зеле, картофи, моркови, целина, кромид, магданоз, сол и растително олио).И разбира се - салатките .

* МЕНЮ №5 Сутрешно питие на д-р Аре Веерланд: Картофи, моркови,лук, целина и др. зеленчуци се варят в ок.1 литър вода заедно с 2 с.л житни трици или оризови люспи докато омекнат. Към края на варенето се прибавят 2 с.л. и се оставя да кисне от вечерта до сутринта, когато се изпива сока, вместо закуска. По-късно през деня може да се изяде остатъкът, който активира чревната перисталтика. Питието е богато на витамини от група В и алкални минерални соли. Обяд -телешко рагу (месо, задушено + лук, моркови, целина) Вечеря - спагети (без яйца) с доматен сос, гъби,лук...не забравяйте и сезонните салати.

# 25
  • Мнения: 28 137
Оххх, Верче, това за доматите аз няма да го спазвам...обичам да слагам на ястията, а в сготвения дома се засилва действието на противораковото в-во ликопен! Ликопенът:
1. Намалява риска от рак
2. Предпазва от сърдечно-съдови заболявания
3. Намалява риска от развитието на мускулна дегенврация!
Слагам домат пресен 5 мин преди да изключа ястието! Ям и промишлени количества свежа салатка от домати! Но това си е лично мое решение....останалите всеки сам решава! Simple Smile

# 26
  • Мнения: 16 868
Оо Мими, и аз ам домати и слагам в храната, но го написах инфото, което намерих, точно за да може всеки сам да си реши.
 Доматът е един от най-спорните в РХ, а много хора си го хапват като нас с теб Wink

# 27
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Здравейте от мен!
Верчето,много ми е полезно това което споделяш!
Моето меню днес е:
- Закуска- един банан
- обяд-щях да хапвам яйца със салата,но странно яйцата ми направо бяха замръзнали в хладилника.И хапнах малко макарони с краставици.
-вечеря- правя си в момента напълно разделни кюфтета от тиквички.С тиквено брашно.
Днес съм що годе напълно в режима.
Аз си се водя по "Сила за живот"по спомени,защото съм я чела преди повече от 20 години.Когато се прибера в БГ ще си купя книгата.
Момичета един бърз въпрос.С какво да съчетая брашно от елда?И според вас дали ще стане нормален хляб или въобще тесто само от това брашно?

# 28
  • Мнения: 725
Брашното от елда е по-добре да се смеси с още някакво. Поне аз така съм правила.
Моето меню за деня:
Закуска- кафе+малко мляко, после една ябълка
Обяд- кисело мляко, настъргана ябълка и 1л.чия
Вечерята ще е печени чушки с извара

# 29
  • Мнения: 4 871
Здравейте,
И аз да дойда в новата тема Simple Smile
От години се храня разделно, така се отървах от киселините.
Преди малко си сготвих една постна зеленчукова гозба, която ще ми е за вечеря. Колкото по-просто е ястието, толкова по-полезно е то! Това ми е мантрата.

# 30
  • Мнения: 28 137
Спринг, щом от огодини се храниш така помагай с менютата ни и ти!  Hug
Споделяй твоите да взимаме идеи! Praynig
Каква беше простата ти зеленчукова манджа?

# 31
  • Мнения: 4 871
С най-голямо удоволствие ще помагам! Simple Smile
Направих манджата в селски стил.
Сложих глава лук, 2 моркова, зеле-накъсано (не че има значение дали е нарязано или накъсано, но реших да я направя точно така, както са я правили едно време на село-не са имали много време след като се приберат от полето и домакините набързо са накъсвали зелевите листа), добавих малко мазнина (олио), вода, родопска шарена сол (придава леко пикантен вкус) и на котлона. Когато заври и слегне, добавям още зеле. Към края (малко преди да изключа котлона) слагам доматен сок и червен пипер, разбърквам хубаво, изключвам котлона и мога да забравя манджата.
Това е в общи линии. С филийка хляб е невероятно вкусна!

П.П.:понеже става течна, може да се добави малко ориз. Аз този път сложих жито и е много засищащо.
Бон Апети! 😊

# 32
  • Мнения: 28 137
Ама ако сложим ориз не може да я ядем с филиика хляб нали?

# 33
  • Мнения: 4 871
Не може, но аз ядох  Blush
Слушам тялото си-какво приема добре и какво не. Дадени разрешени комбинации не ми се отразяват добре, а от някои забранени нищо не ми става (както казах имам проблем с киселините) и щом не ми вреди, щом нямам киселини, тогава си позволявам в тези случаи да наруша правилата.

# 34
  • Мнения: 28 137
Но моята цел е отслабване и подобряване състоянието на стомах и черва! Party

# 35
  • Мнения: 4 871
Както на теб ти е добре!
Ако сложиш жито, толкова засища и няма да ти е нужно и филийка хляб. Може пък да пропуснеш ориза/житото и да хапнеш манджата с филийка, а може и само манджа да ядеш. Както ти прецениш и според това колко си гладна!

# 36
  • Мнения: 28 137
Както на теб ти е добре!
Ако сложиш жито, толкова засища и няма да ти е нужно и филийка хляб. Може пък да пропуснеш ориза/житото и да хапнеш манджата с филийка, а може и само манджа да ядеш. Както ти прецениш и според това колко си гладна!
Жито не обичам бих яла комбинация с филиика хляб или с ориз и без хляб!

# 37
  • Мнения: 707

Момичета един бърз въпрос.С какво да съчетая брашно от елда?И според вас дали ще стане нормален хляб или въобще тесто само от това брашно?

# 38
  • Мнения: 16 868
Качвам няколко рецепти / от една група за РХ/, които има интерес да черпи идеи Simple Smile

Зелен фасул (сготвен с лук, морков, домат консерва, червен пипер, целина и на финала задължително чесънче и магданоз) и салата домат и краставица;

Боб с много праз в гърне и зелена салата;

Пълнозърнеста тортиля с домат,краставица,лютеница, авокадо,чушка;

Печени и обелени чушки, краставица на парченца, маслини и магданоз сред бялата смес от кисело мляко, бучка сирене и моцарела, овкусени с чесън и черен пипер;

Пресни манатарки с масло и мащерка и салата.

Шницели с чушка и гъби на фурна върху хартия за печене + салата за вечеря...  Към каймата, смляна в магазина се прибавя жълтък, червена чушка, лук, печурки и подправки. После в тавичката върху хартия за печене.

# 39
  • Мнения: 725
Ау, как ми се прияде жито, като прочетох. Тези дни ще си направя. Само не знам кога ще е по-добре да го ям за обяд или вечеря...

# 40
  • Мнения: 3 841
Аз мисля да прочета някоя книга,  че си има разминавания и после да рела коя школа да следвам...Коя ще ми препоръчате-" Сила на живот"?
От утре ще имам гости за два дни и съм далеч от мисълта,  че ще съм разделна,  даже като се замидлих пвече от комбинациите в менюто ми са смесени:) Дори месо и салата,  като салатата е с пармезан и дресинг, не е режимно! Simple SmileСега се сещам за любима комбинация: домати,  моцарела и босилек- мисля,  че е съвместима с режима:) Ама ако сложа и зехтин?

# 41
  • Мнения: 28 137
Домати, моцарела и босилек и зехтин си е напълно ок комбинация, но след тази салата трябва да ядеш само нещо млечно.....и как ще стане това с гости не знам! Party Примерно сирене по шопски, таратор, кашкавал, но не пане, нямаш много избор! Hug newsm78

# 42
  • Мнения: 227
Здравейте искам да попитам когато се храним разделението туршиите и печените чушки с отцет ,магданоз и чесън могат ли да се ядът и с какво се комбинират.

# 43
  • Мнения: 28 137
Туршии с нищо!
Печени чушки със всичко, те са неутрални мисля! Но ако са с оцет? newsm78 Мисля пак може с всичко!

Последна редакция: сб, 11 ное 2017, 15:10 от mimi.7299

# 44
  • Мнения: 3 841
Ако са с оцет може да се комбинират с магданоз:grinning:GrinningGrinning
Мими,  ти на какво си днес?Simple Smile

# 45
  • Мнения: 28 137
Елейка менюто ми в движение се промени! Та
З печена филия с масло, стръкчета селъри, доматка и три маслинки!
О яйца бъркани и салатка
СЗ шепа орехи
В свинско със зеле
Хубав ден!

# 46
  • Мнения: 16 868
По въпроса за туршиите:

Киселите краставички, киселото зеле и др. туршии са класифицирани в РХ като киселини и комбинацията им с белтъчини е лоша. Ето цитат: Белтъчини и киселини. При тази комбинация разграждането на белтъчините се нарушава и процесът остава незавършен. Остатъците от белтъчините могат да се задържат в стомаха прекалено дълго и да започнат да се разлагат, което може да доведе до неприятен вкус в устата. Непълното смилане затруднява по-нататъшното разграждане на белтъчините в дванадесетопръстника, така че остатъците от белтъчините продължават да се разлагат в червата. Това е валидно при комбинация на белтъчини с продукти с високо киселинно съдържание. Примери за комбинация от белтъчини и киселини са месо с кисело зеле, пиле с ананас, наденица с кисело зеле, маринована херинга, риба и лук, мариновани в оцет.

Едни от лошите комбинации в РАЗДЕЛНО ХРАНЕНЕ са:
Скорбяла и киселини. При тази комбинация не се осъществява предварително храносмилане на скорбялата от слюнката в устата и това може да доведе до храносмилателни затруднения.Примери за подобни комбинации са хляб с домати, ориз с мариновани зеленчуци, картофи и кисели краставички и др.
Белтъчини и киселини. При тази комбинация разграждането на белтъчините се нарушава и процесът остава незавършен. Остатъците от белтъчините могат да се задържат в стомаха прекалено дълго и да започнат да се разлагат, което може да доведе до неприятен вкус в устата. Непълното смилане затруднява по-нататъшното разграждане на белтъчините в дванадесетопръстника, така че остатъците от белтъчините продължават да се разлагат в червата. Това е валидно при комбинация на белтъчини с продукти с високо киселинно съдържание. Примери за комбинация от белтъчини и киселини са месо с кисело зеле, ориз със сос, пиле с ананас, наденица с кисело зеле,
ДОБРИ КОМБИНАЦИИ:Мазнини и киселини. Киселините имат благотворно въздействие върху мазнините, които с тяхното посредничество се разграждат по-бързо. Например, малки количества лимонов сок или оцет (киселини) помагат за по-лесната преработка на храни с подчертано съдържание на мазнини. Нужно е да се внимава и да не се прекалява с употребата на големи количества киселини.

# 47
  • Мнения: 227
Добър вечер.Може би вече създавам досадна но ще питам.Ако на обяд ям спанак с ориз трябва ли да ям същото на вечеря,за обяд и вечеря трябва ли да ям зърнени в случая или мога на обяд да ям спянак с ориз а на вечеря примерно пилешко със някаква салата.Понеже сутрин не закусват мога ми да пия мляко с нес кафе или трябва кафето да е чисто

# 48
  • Мнения: 28 137
Добър вечер.Може би вече създавам досадна но ще питам.Ако на обяд ям спанак с ориз трябва ли да ям същото на вечеря,за обяд и вечеря трябва ли да ям зърнени в случая или мога на обяд да ям спянак с ориз а на вечеря примерно пилешко със някаква салата.Понеже сутрин не закусват мога ми да пия мляко с нес кафе или трябва кафето да е чисто
Зорница, може всичко, което питаш! bouquet
АЗ закусвам мляко с нес кафе! За обяд можеш да ядеш една група, примерно зърнени, за вечеря друга, важното е всяко ядене да е разделно, а не по дни!

# 49
  • Мнения: 227
Много благодаря за бързия отговор.Утре ще си напиша менюто за понеделник ако има нужда от корекция моля направете я.И една молба кажете коя от книгите за разделното хранене да си купя.Благодаря предварително.

# 50
  • Мнения: 227
Моето меню за понеделник,:
Закуска мляко с нес кафе,
Обяд спанак с ориз(лук,морков,червен пипер,магданоз)
Вечеря зелена салата(марула,лук,краставица)и кисело мляко ако може

# 51
  • Мнения: 28 137
Моето меню за понеделник,:
Закуска мляко с нес кафе,
Обяд спанак с ориз(лук,морков,червен пипер,магданоз)
Вечеря зелена салата(марула,лук,краставица)и кисело мляко ако може
Добре е, но много малко храна...вечерта можеш и парче сирене или кашкавал!

# 52
  • Мнения: 227
Много благодаря ще се постарая да включа кашкавал или сирене ако съм гладна още.За мен е много важно да има кой да проверява и поправя менюто ми.

# 53
  • Мнения: 16 868
За тези, които се интересуват, малко повече инфо за киселото мляко според различните школи:

Шелтън - КИСЕЛОТО МЛЯКО МОЖЕ ДА СЕ КОМБИНИРА ЗАДОВОЛИТЕЛНО С КИСЕЛИ ПЛОДОВЕ.Не съчетавайте киселини(кис.мляко) със скорбяла!
Драйз – Добра е комбинацията на захари и киселини.Пример за подобна комбинация е кисело мляко с мед или със сладък плод.
Владимир Леви - Киселото мляко, кефира не съчетавайте едновременно с нищо. Медът обича самотата или да се разтваря с вода  или с чай.

Урсула Зум слага кис.мляко в графа неутрални продукти тип 1.По принцип доста често се говори за проблематични комбинации с кисело мляко - това са ядки,семена, зърнени храни, сирене. Лоша комбинация с кисело мляко са месо и риба; картофи и бобови зеленчуци (съдържащи скорбяла); хляб и тестени изделия, сладкиши.

Следователно хапването на кис.мляко и комбинациите с него зависят изцяло от това как организма ви го приема Simple Smile

# 54
  • Мнения: 227
Меню вторник:Закуска-кафе с мляко
Обяд-пилешко месо със зеленчуци(грах,царевица,броколи)
Вечеря-пържени яйца и печена чушка(олио,оцет и магданоз)не съм сигурна че е правилна комбинация

Последна редакция: пн, 13 ное 2017, 16:01 от zornica ivanova

# 55
  • София
  • Мнения: 1 936
Здравейте!
В разделното хранене има ли значение грамажа?
Прави ми впечатление, че повечето от вас изяждат нищожни количества храна....ами така излиза, че и е същинска диета!
Ако спазвам комбинациите и времето между отделните хранения има ли значение дали ще изям примерно 2 филии с лютеница за закуска или ще закусвам едно кафе с 20 грама прясно мляко  newsm78

# 56
  • Мнения: 16 868
Малко информация, за който се интересува :

Царевицата се причислява към скорбялните зеленчуци,които са част от въглехидратите.Ето таблица,където може да се видят подходящите комбинации:


Младият грах и салатният зелен боб често се отнасят към зеленчуците,а ако са консервирани - към скорбялата.

Относно смесванията смятам,че най-добре е всеки да реши сам за себе си в зависимост как му понася организмът комбинацията.

По-важното е да не се комбинират с хляб и протеини.

Относно граха:


# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 117
Здравейте!
В разделното хранене има ли значение грамажа?
Прави ми впечатление, че повечето от вас изяждат нищожни количества храна....ами така излиза, че и е същинска диета!
Ако спазвам комбинациите и времето между отделните хранения има ли значение дали ще изям примерно 2 филии с лютеница за закуска или ще закусвам едно кафе с 20 грама прясно мляко  newsm78

Съгласна съм с теб. И аз забелязах, че количествата на повечето девойки са минимални, както и доста бедни на полезни вещества! Какво му е здравословното  на гладен стомах едно кафе до обяд. Според мен това трябва се храним разумно, като следим да не смесваме отделните групи, а не като сме на ръба на отказване от храна. Rolling Eyes Аз лично за себе си се стремя да ям много зеленчуци и плодове, както и никога не пропускам ядене - още в 9 започвам с ябълки или друг плод  Wink  Но всеки сам си решава! Лек ден и ползотворен на всички!

# 58
  • Мнения: 28 137
Красито напълно си права, аз поне се стремя менюто да ми е разделно и разнообразно и не винаги закусвам мляко с кафе, но понеже адски обичам прясно мляко, а след него не се яде нищо 4 часа най безболезнено е да го изпия на закуска, защото тогава най малко ми се яде! Но аз не пия кафе с 20 грама мляко, а обратното чаша мляко с 20 грама кафе!  Party Според моите виждания и прясно мляко не трябва да пия, защото е пълна химия и боклук купешкото....работя по въпроса да го откажа!  Sad Но адски ще ми липсва!  Confused Днешното меню
З кафе с КОКОСОВО мляко
Втора Закуска Грозде
Обяд Пилешко с неутрални зеленчуци и салата
В останалото ми от вчера свинско със зеле
в предните менюта малко ограничавах защото искам до НГ да отслабна 3 кг, за да си вляза в роклята, но дали ще се получи??? Praynig

# 59
  • Мнения: 28 137
Меню вторник:Закуска-кафе с мляко
Обяд-пилешко месо със зеленчуци(грах,царевица,броколи)
Вечеря-пържени яйца и печена чушка(олио,оцет и магданоз)не съм сигурна че е правилна комбинация
Зори, тук царевицата ти не се съчетава с месото! Трябва само неутрални зеленчуци! bouquet

# 60
  • Мнения: 16 868
Аз лично не гладувам, преди, а сега още повече, защото съм бременна.
Храня се по 3 основни пъти на ден с по 2 междинни хранения. Кафе не пия по принцип. Освен това не спазвам правилото за 4 часа отстояние от храненията нито преди, нито сега. Преди да забременея свалих много бързо за няма и две седмици 3 кг, като не съм ограничавала порциите си. Сега е малко по-различно, защото нямам много свободно пространство в корема 😁

Моето меню например за един ден изглежда така:
З: яйце с краставица и домат
Преди О: фреш от портокал
О: салата с месо
След О: ябълка и круша
В: хляб /мое производство, за да е разделен/ и салата.

Или днес за закуска например хапнах сладко 😁

Ако ми се прияде през деня понякога замествам едната закуска с него.... понякога хапвам и след основното... човек съм с много слаби ангели към храната 😁😁😁

# 61
  • София
  • Мнения: 1 936
Значи в разделното хранене грамажите не са от значение, нали така?
Аз вчера закусвах две филии с лютеница (винаги закусвам и всяка сутрин се събуждам много гладна), 3 часа след това ябълка.
На обяд свинско с прясно зеле и салата.
Следобяд едно кисело мляко.
Вечерта почти не ядох защото не бях гладна, но по принцип вечер мога да мина с нещо много малко като примерно салата като мезе за ракийката Simple Smile
Знам, че не е редно, но аз пия алкохол вечер.

# 62
  • Мнения: 28 137

Вечерта почти не ядох защото не бях гладна, но по принцип вечер мога да мина с нещо много малко като примерно салата като мезе за ракийката Simple Smile
Знам, че не е редно, но аз пия алкохол вечер.
Еми и така става, яденето малко вечер води до добри резултати на кантара! Доволна ли си от килограмите си, свали ли нещо с РХ?

# 63
  • Мнения: 725
Ох, аз също искам едни досадни 2-3кг да сваля, които качих лятната ваканция.Та се чудя какво да предприема.
Днес съм на кафе с мляко и лъжичка мед.
За обяд смути от банан и и две зелени ябълки.
Вечеря- домат, морков, авокадо и лъжичка тахан.
Надявам се вечерята да ми стигне, ако не ще дояждам с нещо като плод или зеленчук.

Искам да предприема драконовски мерки с цел отслабване.

# 64
  • Мнения: 227
Добър вечер.Искам да кажа че и аз не гладувам.Свикнала съм сутрин да пия чаша мляко с лъжичка нес кафе.Ако огладнея преди обяд взимам плод.На обяд една порция ядене ми стига (днес 200гр.пилешко месо и зеленчуци(разбрах късно за царевицата)),вечеря омлет от две яйца и салата от краставица.
Утре закуска мляко с нес кафе,
Обяд леща,Вечеря някаква салата.
Кажете някоя рецепта за разделна храна че ми е трудно да съчетавам още се уча и като ме поправяне тук много ми помагате.

# 65
  • Мнения: 28 137
Моето меню за утре го виждам така
З препечена филия с маслинова паста, стрък селъри, половин домат
О не знам какво ще мога да хапна извън къщи
СЗ плод
В ще опитам таратор и шопска, знам, че киселото мляко не е съвсем добре да се съчетава със сирене, но на мен ми е добре! Simple Smile

# 66
  • Мнения: 16 868
Кажете някоя рецепта за разделна храна че ми е трудно да съчетавам още се уча и като ме поправяне тук много ми помагате.

Няколко поста по-напред бях давала примерни менюта, можеш да разгледаш.

Качвам още няколко идеи за ястия:

- задушен спанак със сметана, чесън, копър, пармезан;
- дроб на фурна/суджук + салата;
- Печени червени чушки, патладжан на хартия, поляти обилно с доматен сос с чесън,дафинов лист и черен пипер;
- заешко с праз;
- чушки с яйца + салата;
- Зеленчуци на скара с доматен сос + малко ръжен хляб;
- яйце е в гнездо от задушени праз, лапад и чесън, а за салата розички карфиол и парченца домат;
- спаначена супа с лук, моркови, целина, чесън, куркума и на финала масълце;
- пълнени гъбки със смес от от задушени лук и част от пънчетата, сирене, кашкавал, черен пипер, сух копър и малко сух чесън;

Последна редакция: вт, 14 ное 2017, 22:14 от ver4eto_sv

# 67
  • София
  • Мнения: 1 936

Вечерта почти не ядох защото не бях гладна, но по принцип вечер мога да мина с нещо много малко като примерно салата като мезе за ракийката Simple Smile
Знам, че не е редно, но аз пия алкохол вечер.
Еми и така става, яденето малко вечер води до добри резултати на кантара! Доволна ли си от килограмите си, свали ли нещо с РХ?
Да! Реших да свалям кг от февруари месец. Първо бях 10 дни на житния режим на Дънов. След това продължих с разделното и свалих колкото исках. Аз имам 2-3 кг за сваляне, според други дори трябва да кача, но аз не виждам нещата така.
До юни месец бях супер, но отидохме на море, не бях на РХ и след това така си остана. Върнах си килограмите, в момента съм 53,5, искам да съм около 50-51.
Моето меню за днес е:
За закуска две варени яйца
преди обяд  - 2 дребни ябълки Simple Smile
За обяд си имам салата - градинска с домат и краставица. Ще си взема готвено ако има разделно в заведението в нашата сграда, ако не - някаква пържола или кебапчета/имам и консерва риба тон.
Следобяд кисело мляко.
За вечеря най-вероятно салата домати и краставици със сирене.
Аз също смесвам сиренето с кашкавал и кисело мляко и смятам, че е ОК и не нарушава правилата...

# 68
  • Мнения: 725
Lodsi, колко си висока,че виждам, че сме еднакви кг, но аз съм нисичка (160-51,5...с надеждата за по-малко кг)
Този режим на Дънов, има ли го тук във форума и с него свалят ли се кг?
За днес:
Закуска-този път мляко с кафе
Обяд- кефир или някакво зелено смути с кефир
Вечеря- варена тиква с кокосово масло и извара

# 69
  • София
  • Мнения: 1 936
Lodsi, колко си висока,че виждам, че сме еднакви кг, но аз съм нисичка (160-51,5...с надеждата за по-малко кг)
Този режим на Дънов, има ли го тук във форума и с него свалят ли се кг?
171 см съм. С разделното бях стигнала до 49,2 кг. Но пушех, сега от почти месец не пуша и това си оказва влияние на кг Simple Smile
Житния режим го има, да, и във ФБ има страница.
Аз го правя само този, който е февруари месец, иначе знам, че може и по друго време да се прави, има си определени дати. С него се сваля много да, но ядеш по 100 грама жито (аз купувах лимец), 3 ябълки и 9 ореха на ден, няма начин да не свалиш.
Аз ви се чудя как издържате без следобедна закуска Simple Smile
Не мога да си представя да обядвам и после чак вечерта да ям отново Simple Smile

# 70
  • Мнения: 725
Е, ти си манекенка от всякъде.
Аз от 17годишна все съм си около 50-те кг -/+ 1-2.  А вече наближавам 40-те. Не мога да си представя повече или по-малко, но сега ще се амбицирам да си стигна отново 49.
Благодаря за инфото за житния режим.
Понякога огладнявам следобед и си вземам нещо дребно, други път удържам фронта. Сега, особено много съм амбицирана.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 936
Благодаря, Titi-piti, но тези 2-3 кг са ми се лепнали точно на дупето и аз виждам разлика когато съм със или без тях  bouquet
Миналият месец направих 39, така че и аз наближавам 40-те. Все по-трудно ще бъде поддържането на форма, но установих, че всичко е в главата, начин на мислене! Затова съм сигурна, че щом си се амбицирала да стигнеш отново 49 кг то ще стане  Hug
Извинявам се за спама  bouquet

# 72
  • Мнения: 227
Може ли да се комбинират салата зеле и моркови с яйца

# 73
  • Мнения: 28 137
Може ли да се комбинират салата зеле и моркови с яйца
Да! Grinning

# 74
  • Мнения: 227
Мерси Мими

# 75
# 76
  • Мнения: 3 841
Здравейте!
Моето меню за днес мисля да бъде:
З: кафе/ филия с домат и маслини
- банан
О: крем супа от моркови( без сметана) + картофена салатА
- кафе/ орехи
В: салата от домати,  рукола,  чушка и чесън + телешко или хляб( зависи какво ще ми се яде)

# 77
  • Мнения: 28 137
Елейка, чудно меню!
Аз нещо се разболявам и не знам какво ще хапвам!
Закусих филия с масло....и шарена сол! За обяд съм извадила едно пиле и мога да го направя печено и някаква салата!
Ще мисля!

# 78
  • Мнения: 28 137
Елейка, чудно меню! bouquet
Аз нещо се разболявам и не знам какво ще хапвам!
Закусих филия с масло....и шарена сол! За обяд съм извадила едно пиле и мога да го направя печено и някаква салата!
Ще мисля!

# 79
  • Мнения: 3 841
Мими,  дръж се,  няма да се разболяваш. Всички покрай мен са болнички - кой с вирус с повръщане, кой с ангина,  кой с кашлица... И малкият продължава да кашля,  та затова и намах време да пиша...
Следобяд хапнах банан с кисело мляко,  май сбърках, а?

# 80
  • Мнения: 28 137
Киселото мляко по добре самостоятелно, нали писа Верчето, карай другия път ще знаеш! Май по някои теории можеше със кисели плодове..... newsm78

# 81
  • Мнения: 16 868
Аз си хапвам плодови кисели млека 😁
До колкото разбирам от прочетеното- ако ти е добре на корема, значи е ок комбинация. Различни школи, различни препоръки ..

Шелтън - КИСЕЛОТО МЛЯКО МОЖЕ ДА СЕ КОМБИНИРА ЗАДОВОЛИТЕЛНО С КИСЕЛИ ПЛОДОВЕ.Не съчетавайте киселини(кис.мляко) със скорбяла!
Драйз – ДОБРА е комбинацията на захари и киселини.Пример за подобна комбинация е кисело мляко с мед или със сладък плод.
Владимир Леви - Киселото мляко, кефира не съчетавайте едновременно с нищо. Медът обича самотата или да се разтваря с вода или с чай.Урсула Зум слага кис.мляко в графа неутрални продукти тип 1.По принцип доста често се говори за ПРОБЛЕМАТИЧНИ комбинации с кисело мляко - това са ядки,семена, зърнени храни, сирене. ЛОШИ комбинации с кисело мляко са месо и риба; картофи и бобови зеленчуци (съдържащи скорбяла); хляб и тестени изделия, сладкиши.

# 82
  • Мнения: 3 841
Аз си хапвам плодови кисели млека 😁
До колкото разбирам от прочетеното- ако ти е добре на корема, значи е ок комбинация. Различни школи, различни препоръки ..

Шелтън - КИСЕЛОТО МЛЯКО МОЖЕ ДА СЕ КОМБИНИРА ЗАДОВОЛИТЕЛНО С КИСЕЛИ ПЛОДОВЕ.Не съчетавайте киселини(кис.мляко) със скорбяла!
Драйз – ДОБРА е комбинацията на захари и киселини.Пример за подобна комбинация е кисело мляко с мед или със сладък плод.
Владимир Леви - Киселото мляко, кефира не съчетавайте едновременно с нищо. Медът обича самотата или да се разтваря с вода или с чай.Урсула Зум слага кис.мляко в графа неутрални продукти тип 1.По принцип доста често се говори за ПРОБЛЕМАТИЧНИ комбинации с кисело мляко - това са ядки,семена, зърнени храни, сирене. ЛОШИ комбинации с кисело мляко са месо и риба; картофи и бобови зеленчуци (съдържащи скорбяла); хляб и тестени изделия, сладкиши.


Абе достс противоречиво! Simple Smile Н мен ми беше вкусно:)>))))

# 83
  • Мнения: 16 868
Това е важното Simple Smile
И на мен са ми вкусни, друг е въпросът колко са и млека това дето го купуваме ....но друга тема..

# 84
  • Мнения: 28 137
Разделно хранещите как сте? bouquet
За десет дни минус 1.5 кг, доволнаааа! Wink
Днес по случай деня на хистиянското семейство малко прегреших, ядох зелена салата с печено пиле, но за празника хапнах два бовбона Линдор! ooooh!
От утре силно стягаме редиците, щото време до НГ не остана и трябва да се вталим! bouquet
Хайде пишете, менюта, проблеми, да можем да се надъхваме! Party Flutter

# 85
  • Мнения: 725
Браво, Мими!
Тези дни не съм разделна от едни пълнозърнести шоколадови и царевични мъфини на майка ми. Не че е оправдание за лакомията ми. Върнах си свалените кг и пак започвам отначало, 50+..., утре ще проверя колкото точно.
Мисля да следвам менюто на Леви, че вече се чудя какво да ям, за правилно и разумно отслабване.
Утре ще споделя повече, че все още не знам...

# 86
  • Мнения: 28 137
Е ти като си 50 кила добре си, ще си ги върнеш, а аз стигнах 60 те, та сега големи мъки, иначе няма да мога да си облека новогодишния тоалет!
Трябва да сме стриктни, това е истината! bouquet

# 87
  • Мнения: 1 040
Здравейте, минавам само да ви поздравя Heart На разделно хранене съм от почти вече 20 години...това е начин на живот, не мога да си представя друго Simple Smile По този повод, не се налага да пазя диети Wink Паралелно с РХ махнах и месото. Изкарах две бременности така, сега съм в трета. Успех желая на вдички, много се радвам, като ви чета...Когато аз започнах, нямах съмишленици Wink

# 88
  • Мнения: 90
Здравейте, момичета. От съвсем скоро реших да опитам и аз с разделното хранене. Минала съм през много хранителни режими и диети, но след като ги спра, кг се връщат с ужасна бързина. Надявам се с РХ да има по-трайни, макар и по-бавни, резултати. Аз съм 160 висока и съм 67.5 кг. Сами виждате колко много кг имам да свалям. Да споделя моето меню за днес Simple Smile. Закусих кафе с мляко Simple Smile
Обяд- шаран с много малко трушия
След 4 часа ще хапна салата от зеле, морков и малко майонеза
Вечерята ще е пил. филе с гъби
Хубав ден Simple Smile

# 89
  • Мнения: 16 868
Бебешки, да внеса малко корекции в менюто ти:
КИСЕЛО ЗЕЛЕ И ЗЕЛЕНЧУКОВИ ТУРШИИ, ПРИГОТВЕНИ НА ПРИНЦИПА МЛЕЧНО-КИСЕЛА ФЕРМЕНТАЦИЯ (само със сол) се комбинират с мазнини, гъби,домати и други леко скорбялни и безскорбялни зеленчуци.
Едни от лошите комбинации в РАЗДЕЛНО ХРАНЕНЕ са:
Скорбяла и киселини. При тази комбинация не се осъществява предварително храносмилане на скорбялата от слюнката в устата и това може да доведе до храносмилателни затруднения.Примери за подобни комбинации са хляб с домати, ориз с мариновани зеленчуци, картофи и кисели краставички и др.
Белтъчини и киселини. При тази комбинация разграждането на белтъчините се нарушава и процесът остава незавършен. Остатъците от белтъчините могат да се задържат в стомаха прекалено дълго и да започнат да се разлагат, което може да доведе до неприятен вкус в устата. Непълното смилане затруднява по-нататъшното разграждане на белтъчините в дванадесетопръстника, така че остатъците от белтъчините продължават да се разлагат в червата. Това е валидно при комбинация на белтъчини с продукти с високо киселинно съдържание. Примери за комбинация от белтъчини и киселини са месо с кисело зеле, ориз със сос, пиле с ананас, наденица с кисело зеле,
ДОБРИ КОМБИНАЦИИ:Мазнини и киселини. Киселините имат благотворно въздействие върху мазнините, които с тяхното посредничество се разграждат по-бързо. Например, малки количества лимонов сок или оцет (киселини) помагат за по-лесната преработка на храни с подчертано съдържание на мазнини. Нужно е да се внимава и да не се прекалява с употребата на големи количества киселини.

И една добавка:

ДОМАШНА МАЙОНЕЗА (2 ВИДА)

МАЙОНЕЗА ОТ ЦЕЛИ ЯЙЦА (прави се с помощта на пасатор)
Подходяща за добавка към салати от НЕУТРАЛНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ!
2 яйца
400 мл слънчогледово олио/зехтин
1/2 ч. л. сол
1 с. л. лимонов сок
МАЙОНЕЗА ОТ ЖЪЛТЪЦИ
Подходяща за добавка към ПРЕПЕЧЕНИ ФИЛИЙКИ!
2 жълтъка
130 мл слънчогледово олио/зехтин
1/2 ч. л. сол
1-2 ч. л. лимонов сок
Няколко съвета:
1. Всички продукти трябва да бъдат със стайна температура.
2. Може да направите майонезата от смес на олио със зехтин, но зехтинът не трябва да бъде повече от 20%, защото готовият продукт ще има горчив привкус.
3. Ако майонезата се получи много гъста, добавете 1-2 с.л. топла вода и разбийте още веднъж!
4. Количеството олио се определя "на око" - колкото повече е то, толкова по-гъста ще бъде майонезата. Когато достигнете необходимата гъстота, сложете лимоновия сок, който ще направи сместа малко по-течна, и разбийте до хомогенна смес.
5.При майонезата с жълтъци прибавяйте мазнината капка по капка като разбивате на бавни обороти до хомогенна смес.След това продължете да прибавяте олиото вече на  тънка струйка. Разбивайте на бавни или средно бързи обороти, докато не се сгъсти достатъчно. После сложете лимоновия сок и разбийте още веднъж.

# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 110
Запис,засега само ще ви чета:)

# 91
  • София
  • Мнения: 1 127
Здравейте,от 3 дена съм на рх .През годините съм била на куп диети ,но рх правя за пръв път.За сега чета и проучвам и съм доста надъхана.
Ще продължа да чета и ще се радвам на съвети.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 127
Момичета, през какъв интрвал трябва да бъде храненето при РХ .Еднакъв ли е при всички групи?

# 93
# 94
  • София
  • Мнения: 1 127
Благодаря

# 95
  • Мнения: X
здравейте и от мен, още чета, но много се изморих от четене; ще ми трябва време да асимилирам всичко, и най-вече ще трябва да се запася с търпение; май всеки продукт си има особеност;
може ли малко помощ за тази комбиниция:
варено яйце със зехтин и черен пипер (намачкано с вилицата го правя) - това ми е най-лесния вариант за яйце и така най-малко ми мирише след готвенето на яйца
(Най-омразно ми е, когато измия някакъв съд, в който е имало сурово яйце. След това чак от канала ми мирише това сурово яйце. Затова тоз метод ми е най-честия на пригатвяне на яйцата)

# 96
  • Мнения: 468
Хапвате ли призовки и с какво?

# 97
  • Мнения: 130
Много интересна тема момичета.Чета ви и мисля да променя начина си на хранене в тази насока.Ще се радвам на вашата подкрепа.

# 98
  • Мнения: 28 137
Хапвате ли призовки и с какво?
Призовки не ядем! hahaha
Ако са оризовки, аз лично избягвам всичко пакетирано, готвя домашна прясна храна! Дори хляб купувам от пекарна не в пликче! Wink

# 99
  • Мнения: 468
Хапвате ли призовки и с какво?
Призовки не ядем! hahaha
Ако са оризовки, аз лично избягвам всичко пакетирано, готвя домашна прясна храна! Дори хляб купувам от пекарна не в пликче! Wink
То е ясно, че не е добре пакетирани, но понякога няма как. За това питам Simple Smile

# 100
  • Мнения: 28 137
Хапвате ли призовки и с какво?
Призовки не ядем! hahaha
Ако са оризовки, аз лично избягвам всичко пакетирано, готвя домашна прясна храна! Дори хляб купувам от пекарна не в пликче! Wink
То е ясно, че не е добре пакетирани, но понякога няма как. За това питам Simple Smile
Самостоятелно, само с неутрални зеленчуци! Те са от ориз, третирам ги като ориз, но трябва да видиш и съдържанието!

# 101
  • Мнения: 130
Добро утро момичета. Преди време си бях купила книгата "Сила за живот" и сега я препрочитам. Надявам се с ваша помощ да се науча правилно да съчетавам храните и да се повталя.Имам доста за сваляне - тежа 93 кила при ръст 1,65. Много са знам , но не искам диети, след които се връща всичко. Искам да се науча да се храня правилно.Преди време бях на ВМ-НВХ но от него качих, пробвах със Зоната, но тя пък ми разбута цикъла и се наложиха хапчета. След това претърпях гинекологична операция - и резултата с килата е налице.Ще се радвам на всяка ваша помощ.
Стана малко дълго ...
Хубав ден от мен !!!

# 102
  • Мнения: 1 288
Здравей, Никол!
Аз дълго време спазвах принципите на Сила за живот и бях много доволна. После обаче след силен стрес и т.н. качих страшно много кг. Започнах да се лутам от режим на режим много години и стигнах до извода, че ако човек се храни разделно, спазва принципите от Сила за живот по отношение на храненето и не преяжда, животът му би бил много по - лесен и красив. В момента се опитвам да правя точно това - сутрин само плодове, но не задължително, може и да ги пропусна, на обяд храна от един вид + салата, за вечеря - същото като обяда. Стремя се да не ям пакетирана храна, както Мими.7299 беше споменала и да имам повече физическа активност.
Успех ти пожелавам, а темата е много полезна (аз не пиша много - много, но чета Wink
Усмихнат и успешен ден на всички!

# 103
  • Мнения: 130
  katerina_girl и аз съм решила да променя начина си на хранене, а ако и сваля малко килца ще е супер. За сега мога да кажа че закуската от плодове много ми допада.Да огладнява се от тях но на мен това не ми е проблем.Изчетох старите темички/ не всичките естествено/ и малко ми се поизбистриха нещата. Но с течение на времето и практиката и това ще стане.За себе си съм установила, че от диети файда няма.А и след бързото сваляне на килца после следва главоломно наддаване и връщане в изходна позиция.
  Ще споделям дали имам  напредък и какъв ,и ще се радвам да обменяме опит. Свалила съм си блога на разделните мами и рецептите от тук и ще експериментирам.
  Хубав ден от мен!!!

# 104
  • пловдив
  • Мнения: 1 088
Здравейте,имате ли инфо дали може да се съчетае с кърмене?

# 105
  • Мнения: 707
Здравейте, как се съчетават листата нори за суши?

# 106
  • Мнения: 16 868
Здравейте,имате ли инфо дали може да се съчетае с кърмене?
Може защо не?! Няма лишаване на група продукти.

# 107
  • пловдив
  • Мнения: 1 088
Здравейте,имате ли инфо дали може да се съчетае с кърмене?
Може защо не?! Няма лишаване на група продукти.

Преди време спазвах 90 дневната диета по време на кърмене с първото дете.Сега с второто дете ми се иска да опитам с разделното хранене,тъй като ми се струва не толкова ограничаващо като точно спазване на последователност на дните на хранене. Къде бих могла да получа повече инфо за РХ-например може ли да хапва филия хляб и с кое хранене, може ли плод няколко часа след вечерята?

# 108
  • Мнения: 16 868
Тази тема не е дълга, можеш да я прочетеш. Заглавния пост, както и аз съм слагала извадки от книги.

# 109
  • Русе
  • Мнения: 311
Запис

# 110
  • Мнения: 1 859
.

Последна редакция: пт, 04 яну 2019, 14:02 от Yogurina

# 111
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 845
Здравейте на всички!
От една седмица съм на разделно хранене и имам няколко въпроса.Четох доста ,но все още имам някой неясноти.Ако може да ме насочите.Примерно:
-може ли кисело мляко с чия и плод
-грах и царевица с какво може да се съчетае?
-домат с какви храни
-топено сирене или лютеница може ли на филия
-червеното цвекло?
Извинявам се предварително за може би глупавите въпроси, но никъде не можах да намеря отговори за моите терзания:)

# 112
  • Мнения: 16 868
Качила съм схеми за комбинация на храните,  погледни я и ако остане неотговорен въпрос- питай .

# 113
  • Мнения: X
здравейте мили мами, аз имам един такъв въпрос, не е точно за схемите ... разделното хранене помогна ли на някоя от вас за т.нар. метеоризъм? четох доста, има ползи от разделното, но ако има жив човек, на който му е помогнало точно за това, много ще се радвам да чуя, че има такъв човек

# 114
  • Мнения: 28 137
здравейте мили мами, аз имам един такъв въпрос, не е точно за схемите ... разделното хранене помогна ли на някоя от вас за т.нар. метеоризъм? четох доста, има ползи от разделното, но ако има жив човек, на който му е помогнало точно за това, много ще се радвам да чуя, че има такъв човек
Да, на мен помогна, когато се храня разделно нямам подуване, тежест и дискомфорт на стомаха и червата! Храните се съчетават така, че не се предизвикват гнилостни процеси, киселини и се усвояват лесно и бързо! Simple Smile

# 115
  • Мнения: 471
Оле колко много време и никой не е писал.Аз никога не съм била на разделно хранене и ме интересува дали може да се отслабне с него.Намирам разни статии че може ,но дали да се доверя?Иначе го намирам за разумно и здравословно хранене.

# 116
  • Мнения: 28 137
Оле колко много време и никой не е писал.Аз никога не съм била на разделно хранене и ме интересува дали може да се отслабне с него.Намирам разни статии че може ,но дали да се доверя?Иначе го намирам за разумно и здравословно хранене.
Нели, може, хората свалят много, самото ограничаване в комбинациите води до прием на по малко калории

# 117
  • Мнения: 471
Благодаря Мими

# 118
  • Мнения: 16 868
Може да, заради по-доброто усвояване на веществата.
Аз  съм -5 кг.

# 119
  • Мнения: 471
Верче за колко време?сигурно си и супер стриктна?Позволяваш ли си по поводи чаша вино или 50 гр ракия,примерно?И някакви ограничения в плодове налагащ ли си?

# 120
  • Мнения: 16 868
Не съм стриктна. Много съм сладокусна, много.
Сутрин,  винаги чийтвам, т е. Ям неразделно.
И шоколад си хапвам.
Ставам рано с детето и закусваме. Към 1ч плод, 12 обяд, 15ч. плод, или друго, 18 вечеря. Ако съм много гладна, гледам да хапвам плодове. Започнах сериозно май месец. Като имаш предвид, че като пътуваме не спазвам режима.
Стремя се да спазвам максимум от  правилата. Качила съм схеми , чожеш да ги погледнеш.
Мога да добавя:
* 30 мин след плод можеш да ядеш друго
* можеш да ползваш заквасена сметана 20 % и над с паста/спагети
* сирена над 60% мазнина се смятат за мазнини

# 121
  • Мнения: 468
Аз мога да кажа, че на мен разделното ми помогна - бях станала от 55 кг на 64 и свалих с разделно за една година пак до 55, след което не съм ги качвала. Става много бавно и постепенно, като понякога даже има застой като кг, но пък забелязваш как дрехите ти стават широки, дори когато не сваляш. Не съм го спазвала вманиачено, но и не съм чиитвала всеки ден Simple Smile

# 122
  • Мнения: 471
Благодаря момичета!

# 123
  • Мнения: 707
Момичета, киноа и амарант въглехидрат ли се водят?
Въпросът ми е заради богатото съдържание на белтъчини в тях...
А просото наричат "българската киноа"  - това значи ли, че и то е псевдозърнена култура?
Благодаря Simple Smile

# 124
  • Мнения: 16 868
Киноа като въглехидрат.
Предлагам ти салата Табуле   или салата с бейби спанак,също така може да комбинираш с варени зеленчуци:тиквички,морков,чушка, броколи,карфиол.

# 125
  • Мнения: 707
с варени зеленчуци:тиквички,морков,чушка, броколи,карфиол.
Точно така съм я правила, благодаря chef
Само че най ми е вкусна с ядки (орехи и канела) или семена, което явно е погрешно, за съжаление!
А закуска с киноа, кокосово мляко и малко годжи бери за сладост дали е окей?

# 126
  • Мнения: 16 868
Хм,
Честно казано в тези тънкости не съм запозната, защото просто не ми харесват този тип продукти. Потърси в нета съставките - мазнини, протеин и тн и евентуално се ориентирай по тях, или някъде по схемите.
Но годжи бери не може да те съчетава с ядки, със сигурност.

# 127
  • Мнения: 707
Според този калкулатор: http://www.moetodete.bg/calculator/razdelno-hranene.html  - може.
Плодове + ядки е разрешена комбинация, вероятно се има предвид по-киселичките, не фурми и банани например. Годжи ми киселее Simple Smile

# 128
  • Мнения: 16 868
Плодовете се консумират отделно. Разделят се на 3 групи,  ккато може да има комбинация между тях.

Ядките също се консумират отделно.

Прилагам отново основните таблици, по няколко автора:

Благодаря за новата тема.
Позволявам си да кача извадки от книги, които се надявам да помогнат на заинтересованите от режима.







# 129
  • Мнения: 725
Според една теория плодовете могат да се консумират с ядки, а според друга могат със сметана. Да и има и такава, че могат само и единствено самостоятелно да се ядат.

# 130
  • Мнения: 16 868
Кои са тези теории?

Защото една допуска консумацията само с кисели плодове.  

Качвам инфо, ако на някой му се чете.

Ако погледнете състава на заквасената сметана, ще направите извод, че тя е мазнина.

Сурови ядки като основно хранене. Но:

Ядките могат да се комбинират с тушия Joy (звучи ми .. неприятно )
Слънччогледови семки - Те са с високо съдържание на мазнини,и могат да се комбинират с въглехидрати,както и към неутралните зеленчуци.

Кестени - Спадат към въглехидратни.
В кестените се съдържат витамините С, РР, В1, В2 и А, както и калий, калций, натрий, фосфор, мед, магнезий. От желязомикроелементите най-значими са количествата на мед, флуор и силиций. Варените или печени кестени са с богато съдържание на танин и пектин. Кестените, за разлика от другите ядки и семена, имат ниско съдържание на калории и мазнини. Съдържат висококачествен протеин, сравним с този в яйцата и е изключително лесно усвоим от човешкото тяло.

Овесени ядки - с неутрални зеленчуци, накиснати с масло.

Има и още,  но в момента нямам време да допълвам.
 Повечето теории са единни по този въпрос.  Не е като вижданията за домата.

# 131
  • Мнения: 707
Супер инфо, благодаря сърдечно!
Само че с такива голи съчетания и факир да си, няма как да  сглобиш богато на нутриенти ястие (т.е. -> риск от дефицити), че и да е вкусно, честно казано. А здравето трябва да е вкусно, нали?
Извинявам се за отклонението, може би греша и ми липсва въображение...

# 132
  • Мнения: 16 868
Ха ха, да, трябва да е вкусно.  Но затова има доста комбинации.
На мен например, в началото ми беше трудно, защото обожавам сирене и го ядях с всичко.

# 133
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
Здравейте!
Заради хормонални хапчета, които пиех станах ужасна ...както казваше детето ...мамо търкаляш се. Стигнах близо 100 кг, което е много и така спряха ми хапчетата и започнах да действам. За този режим знам от доста години и съм го прилагала. Започнах отново , вече близо 4 месеца, като уточня, че си позволявах покрай рождени дни парче тортичка( 3-4 ч. след вечеря) отнесох се, извинявайте. Вече съм с 15 кг надолу и продължавам и се чувствам страхотно. Единственото лошо е , че сега ще ми трябват средства да подменям гардероба...

# 134
  • Мнения: 518
Страхотно това е супер.
Много успехи в начинанието.
Аз също съм за разделното хранене.
Не ям месо от няколко години и се чувствам доста по добре.
В последно време обаче смесвам храните повече и това ми се отрази в недобрия вариант.
Но си обещавам тази година малко повече старание и повече движение.
Пожелавам на Всички много успешна и здрава и много усмихната 2020г.

# 135
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
Страхотно това е супер.
Много успехи в начинанието.
Аз също съм за разделното хранене.
Не ям месо от няколко години и се чувствам доста по добре.
В последно време обаче смесвам храните повече и това ми се отрази в недобрия вариант.
Но си обещавам тази година малко повече старание и повече движение.
Пожелавам на Всички много успешна и здрава и много усмихната 2020г.

Благодаря за подкрепата. Продължавам напред, тъй като наистина се чувствам прекрасно. Изчезна тежестта в стомаха, надуването. О..не се притеснявай, аз също си позволявам понякога да смеся храните, но важното е да не се отказваш и да продължиш.
Честита нова година.
Нека да бъде изпълнена с усмивки и щастливи моменти.

# 136
  • Мнения: 17
Здравейте, моля за варианти на разделни закуски

# 137
  • Мнения: 28 137
Здравейте, моля за варианти на разделни закуски
Филия с маслинова паста/ пастет от авокадо/тахан/ кьопоолу/домашна лютеница

варени яйца/парче кашкавал/ парче сирене със зеленчуци

овесени ядки с вода, сол, масло

мекички с тесто от вода, брашно, сол, мая

# 138
  • Мнения: 707
Здравейте, как се съчетава елда?

Наричана още гречка, тя не е зърнена култура. Принадлежи на семейството на лападовите растения. Тя е изключително богата на протеини; съдържа големи количества от всичките осем незаменими аминокиселини.

# 139
  • Мнения: 725
Елда с неутрални зеленчуци.

# 140
  • Мнения: 707
Елда с неутрални зеленчуци.
Извинявай, но защо? Ако елдата е неутрално семе, подобно на лапада, не се ли съчетава с почти всичко? Flowers Leaves

# 141
  • Мнения: 35
Здравейте,има ли някой на разделно хранене  😇?
От няколко дни чета доста по темата и мисля да започна 😀
Имам близо 20кг за сваляне и се надявам да успея до пролетта 😇🍀
Днес за закуска мандарини и кафе
За обяд задушени патладжани,тиквички,лук ,червена чушка и морков с  1/2 ч. Бял ориз
А за вечеря мисля картофена салата с лук олио и оцет 🙃
Не съм много по месото,но ще го включвам и него от време  на време 😬
Ще се радвам да сме повече активни 💙💚❤🙋‍♀️

# 142
  • Sofia
  • Мнения: 1 042
Тази седмица почнахме със съпруга ми разделно хранене. За сега се справяме. Не сме гледали кг. 2000 година бяхме една година на разделно и успях да се изчистя от алергиите и мигрената. Сега го почнахме защото доста напълняхме и двамата и да свалим кг, Най-вече на корем сме сложили. Ще се радвам, ако и други се включат.

# 143
  • Мнения: 1 288
Аз от едно известно време насам се придържам към правилата на разделното хранене, кога по-успешно, кога не чак толкова. Много ли ям не знам, но не отслабвам. Факт е обаче, че всички показатели са ми добри (имахме фирмени профилактични прегледи), мигрената ми се обажда все по - рядко и се чувствам добре. Надявам се и обиколките ми скоро да намакеят. Успех и на теб, Ани Ка 🙂

# 144
  • Мнения: 468
Аз от едно известно време насам се придържам към правилата на разделното хранене, кога по-успешно, кога не чак толкова. Много ли ям не знам, но не отслабвам. Факт е обаче, че всички показатели са ми добри (имахме фирмени профилактични прегледи), мигрената ми се обажда все по - рядко и се чувствам добре. Надявам се и обиколките ми скоро да намакеят. Успех и на теб, Ани Ка 🙂
Моят спомен от времето, когато хапвах разделно, е че свалих бавно килограмите, но по-осезаемо свалях см и размер на дрехи. Не се отчайвайте, дайте си време и спокойствие Simple Smile

# 145
  • Sofia
  • Мнения: 1 042
Ние го правим, най-вече да нормализираме висок кръвно, виска захар, хлестерол, но всичко е заради килограмите. До преди 5 години бях 45 кг, но влязох в менопауза и напълнях на 70 кг. Спруга ми и той от 78 кг сега е 93

# 146
  • Мнения: 16 868
Кръвната захар не се регулира с разделно хранене. Тя се регулира с нисковъглехидратно хранене. Разликата е огромна и хранейки се разделно няма нито да свалите кг нито да се справите със захарта, а напротив. Това го казвам като човек хранил се разделно и вече нисковъглехидратно заради кр.захар.
В интернет има много информация,  прочетете. Освен това, всеки читав ендокринолог ще Ви каже същото.
И още един съвет - задълбаване в ендокринологични изследвания  - т.е. имате ли инсулинови резистентност или диабет тип 2. Това е важно.

# 147
  • Мнения: 170
Здравейте! Прочетох противоречиви статии зя комбинацията домати с моцарела или бурата, според вас приемливо ли е? Имам предвид моцарела лайт, знам, че със саламурено сирене не е ок. Благодаря предварително 🙏🏻

# 148
  • Sofia
  • Мнения: 1 042
Кръвната захар не се регулира с разделно хранене. Тя се регулира с нисковъглехидратно хранене. Разликата е огромна и хранейки се разделно няма нито да свалите кг нито да се справите със захарта, а напротив. Това го казвам като човек хранил се разделно и вече нисковъглехидратно заради кр.захар.
В интернет има много информация,  прочетете. Освен това, всеки читав ендокринолог ще Ви каже същото.
И още един съвет - задълбаване в ендокринологични изследвания  - т.е. имате ли инсулинови резистентност или диабет тип 2. Това е важно.
Ние ядем, най-вече месо и зеленчуци. Боб само в неделя, картофи и ориз не. Хляб понякога пълнозърнест със зеленчуци, лютеница или хайвер по изключение за закуска

Последна редакция: сб, 04 юни 2022, 09:36 от Ani Ka

# 149
  • Мнения: 17
Привет на дамите!

Изчетох доста теми за разделното хранене и имам един въпрос към специалистите тук:
От какво количество въглехидрати, белтъчини и мазнини се нуждае човек дневно? Може би според теглото?
Понеже никъде в указанията не е упоменато, това е основен недостатък на този метод според мен. Много лесно с течение на времето биха могли да се получат липси в организма и впоследствие други усложнения.
Аз току що направих 10 дневен детокс само на вода и отслабнах 10% от теглото си, от 72 на 64 кг.
Но с разделното хранене нямам за цел това, а просто искам да поддържам обмена в граници.
Ще се радвам на евентуални препоръки, за което благодаря.

# 150
  • Мнения: 360
Четене, книги и самообучение.

# 151
  • Мнения: 1 766
Аз по принцип съм слаба, но понеже имам колит слабея още тъй като не разграждам правилно хранителните вещества, дали мога да ползвам разделното хранене, но не за да слабея още, а да оздравея. Някой да е попадал на такава статия за съчетание на храните. Разбрах, че не трябва да ям ориз с месо и картофи с хляб и въобще хляба да го ям отделно, така ли е.

# 152
  • Мнения: 360
Прочетете книгата Съчетаване на храните за здраве по системата на доктор Хей. Най-доброто ръководство.

# 153
  • Мнения: 17
Имам един въпрос относно комбинирането на тофу.
Ние го правим на тиган оваляно с оризово или царевично брашно, става супер.
Със салати ок, със зеленчуци на пара ок.
Но става ли например с извара, прясно сирене котидж, пилешко месо, пълнозърнест хляб, картофи, кафяв ориз?
Какво ще кажат спецовете?

# 154
  • Мнения: 360
Принципът на разделното хранене е прост:
 

   основните две хранителни групи – въглехидрати и протеини НЕ се комбинират помежду си.
 

   Зеленчуците са съвместими и с двата типа храни,
 

   мазнините също, но в по-малки количества.
 

   Мястото на плодовете е по възможност отделени от всички други видове хранителни продукти.
 

   Особено внимание обръщам на въглехидратните храни със съдържание на нишесте.
 

   Такива са не само всички зърнени продукти и картофи, а и бананите.
 

   В този смисъл, ако решите да приготвите някое екзотично ястие, като например ориз с банани, можете да сте спокойни, тъй като различни по вид нишестени храни се комбинират без проблеми. Което обаче не се отнася за протеините.
 

   Различни по вид белтъчни храни НЕ се съчетават добре.
 

# 155
  • Мнения: 17
Въпросът ми бе следният:
Тофу с хляб
Тофу с картофи
Тофу с пилешко
Тофу с ориз
Тофу с прясно сирене
Тофу с извара

ОК или не?

# 156
  • Мнения: 360
"Основните две хранителни групи – въглехидрати и протеини НЕ се комбинират помежду си."

# 157
  • Мнения: 17
Въпросът е дали тофуто се счита за протеин или за зеленчук, понеже си е ферментирал соев продукт. Не са го вкарали никъде в диаграмите и затова не е ясно. Но след като е заместител на месото явно има повече белтъчини отколкото въглехидрати.
Благодаря!

# 158
  • Мнения: 360
За нищо. Минава за протеин. Аз не харесвам продукти със соя, защото 85% е гмо. Предпочитам продукти, които ги виждам и "имат майка", за да имам изчистено хранене. Усвояването на разделното хранене е истинско предизвикателство и остава като навик завинаги.

# 159
  • Мнения: 17
Аз взимам био тофу, доколкото може да се вярва. Освен това може да си го направи сам човек, от био соево мляко. Основният недостатък на животинските продукти е, че при разграждането им се отделя арахидонова киселина. Тя спомага възпалителните процеси в тялото, а и всичките хормони, антибиотици и т.н.
Препоръката е да не се консумира ежедневно, а макс. 3 дни в цедмицата. Но аз правя и 1 ден гладуване, 1-2 дни риба вместо месо. В малки количества мисля не е фатално.
Идеално щастие няма!

Последна редакция: ср, 14 фев 2024, 12:44 от keleme555

# 160
  • Мнения: 17
Пак зациклих, помощ: боб или леща яхния или чорба може ли да се яде с пълнозърнест хляб или картофи?
Тази кръглата диаграма е тотално непълна, нито хляб, тофу и др. неща ги няма. Нямам идея кое е въглехидрат, кое протеин, май ще е по-лесно да мина към зоната...

# 161
# 162
  • Мнения: 31 379
Аз пък знам, че леща с хляб, боб с леща не е ок. Въглехидрат с въглехидрат - велико, няма що.
Това е рецепта за освинване е май.
Ей с такова хранене хормоните ми отидоха на кино и станах над 100 кила.

# 163
  • Мнения: 5 593
Всъщност е допустима комбинация но не е желателна. Но пък зависи и от количеството.

# 164
  • Мнения: 17
Благодаря за отговорите, трудно начало хем от 2-3 седмици се мъча.
Мариела, в тази схема не са сложили изварата при протеините, интересно.
В крайна сметка има ли някаква финална диаграма без грешки, която да може да си разпечата човек?
Като ми изнася гледам да наваксам 20%, които не се спазват. Примерно след вечеря си сипвам червено вино, обаче без мезе не става. Малко мазничък кашкавал към него независимо каква е била вечерята и готово.
Мисля, че при мен главния проблем са мазнините, не спазвам никакви количества там. Зехтин и Омега3 в салатата, грана падано с виното, маслини, понякога кебапчета, пилешки пържоли от бут и т.н. Поне свинското и сиренето отказах, с исключение на прясното и изварата.
Не е лесно, направо си е мъка...
Confounded

ПС: Интересното е, че от месец успявам да държа теглото след гладуването. Малко е ниско кръвното, но не е фатално. Явно този начин на хранене е правилния, това е извода за мен.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 14:37 от keleme555

# 165
  • Мнения: 204
Основният недостатък на животинските продукти е, че при разграждането им се отделя арахидонова киселина. Тя спомага възпалителните процеси в тялото...
В това отношение много по-сериозен проблем са растителните мазнини (вкл. семена), заради Омега-6. Казвам го от личен опит, и не само. А тофуто и соевите продукти като цяло са добре  известни с фитоестрогените си и причиняването на естрогенова доминантност... Та.. за мен месото е по-добър избор (че и по-вкусен Simple Smile).

Общи условия

Активация на акаунт