160 благодарни Американки въртят тиквеници и пазаруват Коледни подаръци!

  • 94 520
  • 730
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: X
Gaaal, момичетата са ти дали много добри съвети. NJ/NY са многолики. Като цяло очаквай да плащаш големи суми за детска градина. Относно училищата - повечето ми познати в НЙ (град) изпращат децата си на частни училища (също с главозамайващи такси). В NJ - много зависи точно къде ще си. В САЩ не е изключено от едната страна на улицата да си в добър квартал и добро училище, а от другата страна на улицата - не толкова добри училища и квартал. Наемите в тези райони са високи и доста от жилищата малки. Често специалистите, което се занимават с деца, също са скъпи и не винаги покрити от здравна застраховка.
Аз на твое място 1) бих си задала въпросът дали искам аз и семейството ми да живеят в САЩ не само сега, но и след 5-10 години. Първоначалното преместване, колкото и да е уредено с подкрепа на работодателя, ще е придружено със стрес и необходимо време за адаптация; 2) бих се уверила, че преместването ще е добро за всички от семейството  и дали всички (най-вече мъжът ти) е склонен да премине през това предизвикателство и да те подкрепи; 3) бих узнала в кои райони можеш да отидеш да живееш - ако не си ограничена до  NJ/NY, бих погледнала и на други места с добри образователни системи.

Аз обратно на Gaaal, правя планове как да стигна до България това лято. ММ ми каза, че моите "фантазии" за лятото са му като deja vu от предишното лято ... Close

# 586
  • Бостън
  • Мнения: 13 470
Ние живеем до Бостън (в топ 20 училищен окръг за щата) и на пешеходно разстояние от 1-вия и 4-тия училищни дистрикти в тази класация
https://backgroundchecks.org/top-school-districts-in-massachusetts.html
И съм свидетел как се изливат десетки хиляди долари допълнително всяка година за допълнителни класове и уроци на деца, които посещават едни от най-престижните в страната публични училища. Интересното за мен е, че 1-во поколение имигранти като нас, които не са продукт на местната образователна система са много по-склонни да плащат сериозни суми и често изразяват недоверие в образователната ни система.

Просто за ориентир ще постна линк, който показва наемите в най-добрият училищен окръг в щата ни. С две малки деца 2 спални на първо време биха били достатъчни.
https://www.zillow.com/lexington-ma/rentals/2-_beds/1.0-_baths/? … apZoom%22%3A13%7D

# 587
  • Мнения: 2 980
Уха, Агенте.... При вас наемите са точно два пъти по-високи от нашите тук, за сравними условия и тип жилища. Също за добър училищен район.

# 588
  • Мнения: 1 846
Gaaal, доколкото разбирам дори не е на ясно ТИП виза, която ще и предложат, за да реши какво да прави. Ако няма опция за ЗК, след това няма смисъл, визата не може да се удължава нон-стоп и тъкмо свикнали децата и с живота и айде пак в БГ. Трябва да се мисли напред.

# 589
  • Мнения: 4 290
Gaaal, доколкото разбирам дори не е на ясно ТИП виза, която ще и предложат, за да реши какво да прави. Ако няма опция за ЗК, след това няма смисъл, визата не може да се удължава нон-стоп и тъкмо свикнали децата и с живота и айде пак в БГ. Трябва да се мисли напред.
да Л1 не може да се удължава безкрайно, но да направиш едно силно резюме да речем за 7 години престой с платено частно училище за детето ( обикновено интернешанъл скул, с английска или американска програма) и платен наем + други бенефити не елошо. Пък после гаранции няма за нищо. Ако Gaal им хареса и работодателя е склонен да спонсорира ЗК, за не индийци и не кеитайци, перм процеса без Ковид е около 18-24 месеца.

# 590
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
не знам как е от опит в основното и средно училище в щатите, само съм слушала от познати. Но от личен опит мога да кажа, че е в университета обучението по всичките медицински специалности - много по напред от това в 95% от държавите в Европа! Като се замисля, че още първия семестър се започва с работа с кадаври, а в много страни от Европа това изобщо не е в образователната програма, като се замисля за материалната и техническа база, за това, че дефакто стажа в болниците е = ти работиш рамо до рамо с всички в отделението, ... не бих си и помислила да дам съвет да се ходи да се учи в друга държава! Да, тунелно ми е виждането, но като слушам познати и за други специалности, инжинерни - същата работа.

Та... по въпроса с образованието - зависи е!

За жилищата и наемите, също - зависи.

За визите, дано Април започнат да разглеждат, но ще е голямо чакане.

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 17:11 от Baby*

# 591
  • Мнения: 2 980
Съгласна съм за висшето образование, особено в специалности с практическа насоченост, но по-ниските степени (К-12) са съвсем друга бира.

# 592
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Аз пък съм за местене - и 3 години да са, кой ти ги дава. Това е опит който няма как да се натрупа без да се преминат трудностите.
Ние живяхме в НДж 11 години, но едва ли питаш за нашия район, защото ние бяхме на село - Южната част на Джързи. наеми бяха $1500 тристайна къща, детска градина $2000 за бебе и около $1500 за по-големи деца. На север, по-близо до НЙС, цените скачат доста, но и заплатите са различни.
Образованието е смешка, ако децата не са в някакви напреднали и екстра-кърикюлъм класове. Но съм съгласна с всички че има добра система и традиция в специалното образование, и допълнителни услуги като логопед, физиотерапия, ОТ, които са към пъблик ущата. Естествено са на английски или с преводач, но е трудно ако не се говори езика на някакво ниво. Децата ще наваксат според мен бързо без да съм някакъв експерт. Работила съм с двуезични деца с образователни затруднения като терапевт и имаха чудесни резултати с допълнителни съпорт. Не знам как се оправяха, защото аз използвах преводачески услуги за сесиите, но се справяха в уще добре.

# 593
  • Бостън
  • Мнения: 13 470
Уха, Агенте.... При вас наемите са точно два пъти по-високи от нашите тук, за сравними условия и тип жилища. Също за добър училищен район.
А интересното е, че в момента наемите са дори ниски! Ковид кризата основно удари цените на наемите, защото много млади професионалисти се изнесоха на 50-100 мили извън метро ерията и купиха къщи при възможността да работят дистантно. Стандартните наеми по хубавите училищни дисктрикти около Бостън са убийствени, все пак ние не сме нито НЙС, нито Сан Франциско въпреки биотехнологичните компании наоколо.

PS Когато насред голямата криза 2008-2012 търсехме къщата най-сигурният индикатор за качеството на кой да е скул дистрикт беше факта, че цените на имотите в дадения не падаха.

# 594
  • Мнения: X
В търсене на подходящ сериал за гледане с децата (9 § 12 години), случайно попаднахме на The Men Who Built America - https://www.amazon.com/The-Men-Who-Built-America/dp/B07F232GH5. Не е нов - продукция на History Channel, но го открих на Amazon Prime. Много добре направен, интересен, с известна доза healthy patriotism. На места дразни, защото често напомнят какво се е случило в предишния епизод, но предполагам, че ако сериите не се гледат често, това напомняне би било полезно. 9-годишният не го оцени, но 12-годишният беше целия в слух непрестанно. Знам, че темата не е за филми/сериали, но реших да споделя, защото не съм сигурна, че би бил от голям интерес към другата публика.
Ако имате други идеи за филми/сериали, подходящи за цялото семейство и не прекалено детински, ще се радвам да споделите.

# 595
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
От утре важат нови правила за влизане в щатите, независимо дали си американски гражданин или не: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-inte … ng%20the%20flight.

# 596
  • Мнения: 3 295
Здравейте, приемате ли нови членове?
След 1 месец заминаваме и хем се вълнувам, хем ми е притеснено много.
Ще се радвам да имам другарчета Simple Smile
А този тест трябва ли да е преведен? И ако е отрицателен слагат ли те пак под карантина?
Хубав ден на всички!

# 597
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Здравейте, приемате ли нови членове?
След 1 месец заминаваме и хем се вълнувам, хем ми е притеснено много.
Ще се радвам да имам другарчета Simple Smile
А този тест трябва ли да е преведен? И ако е отрицателен слагат ли те пак под карантина?
Хубав ден на всички!
Попътен вятър!

Прочетохте ли в линка който дадох в предния пост, или английския е проблем?

"After You Travel
Get tested 3-5 days after travel AND stay home to self-quarantine for 7 days after travel.
Even if you test negative, stay home to self-quarantine for the full 7 days.
If your test is positive, isolate yourself to protect others from getting infected.
If you don’t get tested, it’s safest to stay home to self-quarantine for 10 days after travel.
Avoid being around people who are at increased risk for severe illness for 14 days, whether you get tested or not.
Always follow state and local recommendations or requirements related to travel."

# 598
  • Мнения: 3 295
Опа, пропуснах тази част!
Благодаря много, не знаех че и след като пристигнем пак трябва да се тестваме.

# 599
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Доколкото мимоходом чух, 7 дневната карантина, след влизане в страната ще зависи от изискванията на щата?

Общи условия

Активация на акаунт