Колко са разходите по изповядване на сделка за апартамент

  • 11 836
  • 38
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 565
Здравейте,

Извинявам се, ако се повтарям, но не намерих информацията, която ми е необходима. Моля скоро закупилите апартамент в София да ме ориентират колко са съпътстващите разходи за изповядване на сделката (тук не се включва комисионната на брокера по недвижими имоти). Става въпрос за такси за нотариус, за превод на парите по банки към продавача, за изваждане на документи, справки и каквото там има.

Говорим за апартамент, за който има лично финансиране и жилищен кредит към банка, тоест нотариусът трябва да впише и ипотека, както и да се направят два превода към продавачи- парите, които са собствено финансиране да му се изпратят, отделно банката да му преведе и финансирането, което е от кредита.

Ако някой може да ме ориентира и за цялата процедура как протича ще съм благодарна. Ние сме договорили имота, предстои да кажем на банката да праща оценител и да действаме по-нататък. КАкъв предварителен договор трябва да подпиша например, колко е нормалното капаро, което трябва да бъде платено





# 1
  • Мнения: 969
Ако някой може да ме ориентира и за цялата процедура как протича ще съм благодарна. Ние сме договорили имота, предстои да кажем на банката да праща оценител и да действаме по-нататък. КАкъв предварителен договор трябва да подпиша например, колко е нормалното капаро, което трябва да бъде платено
Много силно те съветвам да си намериш адвокат. Начина, по който представяш нещата ми подсказва, че не си на "ти" с материята. То и аз задължително винаги ползвам, макар че имам доста сделки зад гърба си вече.

# 2
  • Мнения: 25 673
Има тема в която е по удачно да си зададете въпроса.

# 3
  • Мнения: 9 825
1. намерете си калкулатор - показва нотариалните такси и държавните такива. И много внимавайте, като идете при нотариус, да не ви излъже. Нас се опита да ни вземе 2 000 лв повече. Казахме, че ще идем при друг нотариус, и миряса.

2. за банката - задължително преведете парите от вашата банка, в сметка на вашата банка. Иначе има голяма такса за извънбанков превод. Около 400-800 лв е тази такса. Обикновено, продавачът си отваря сметка във вашата банка, за да не плащате тази такса.

3. изваждането на документите и справките - зависи, дали няма да изскочи подводен камък. Примерно, при нас се оказа, че за единия офис има проблем, и платихме 60 лв допълнително, за да дойдат на място да видят.
Та, ако няма такива изненади - 300 лв трябва да стигнат. А времето - 1 месец някъде
успех

# 4
  • София
  • Мнения: 565
Благодаря за съветите. Адвокат задължително ще наемам, професиите ни са съвсем други и въобще не мога да разчитам на обща култура за такива сериозни договори и с банки, и по сделка. В момента обаче правим калкулация на разходите, парите ни са направо "на ръба" и затова ми се иска да знам колко пари ще ми вземат да изповядам сделката. Затова се обръщам с въпроси. Примерно това с еднаквата банка е много ценно. Да си спестя 800 лева за преводи е много важно за мен предвид, че наистина сме в ситуация, в която много харесваме апартамент, но трябва да изстискаме до последната стотинка, за да успеем да го вземем. Ще съм благодарна на всякакви подобни съвети как да си намаля тези разходи и все пак някакъв ориентир колко долу горе ще дойдат

# 5
  • Мнения: 138
Относно нотариалните такси, може да се ориентираш от тук:

http://www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html

Важно е още отначало да се уточни на каква сума ще се изповядва сделката – на данъчна оценка или на реална продажна стойност.

Документите сами по себе си не са толкова скъпи – мисля, че към 200 лева ги покриват (ако както пишат, няма някакъв проблем).

Би следвало да сключите Предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот. При него се плаща капаро. Доколкото знам принципно е утвърдено да е от порядък на 10% от стойността на имота.

Уточнете още отначало в каква валута ще се изповядва сделката – направо в лева или левовата равностойност на сума в евро, както и по какъв курс ще се изчислява еврото – официалния фиксинг на БНБ или курс „купува“ или курс „продава“ на определена банка. Казвам ти го, защото при превалутирането могат да се получат сериозни разлики (100 000 евро х 1 ст. разлика = 1000 лева). Най-чисто е ако сметките на продавача и купувача са в една банка и в еднаква валута - най-добре в лева, но това зависи и в каква валута се отпуска кредита. Трябва да си направите сметка кое е най-изгодно и удобно за Вас.

Последна редакция: чт, 28 дек 2017, 16:31 от lachezarna

# 6
  • Мнения: 9 825
да, и за обръщането на левовете в евро щях да забравя. ММ обърна валутата, и го удари на голям пазарлък с Уникредит Булбанк. в резултат - над 2000 лв спестихме. Близо 3000. Та - не дейте чака в деня на изповядването - обърнете си ги предварително, и то - идете в банката, и им искайте курс обръщане, на едно. Или нещо такова. Да не ви таксуват, все едно че обръщате 50 евро.
При обръщане на хиляди евра, правят отстъпки. Ама само ако попиташ Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 3 129
Има значение и дали ипотеката е договорна или законна, таксите им са различни.

# 8
  • Мнения: 296
Предварителен договор би трябвало да ви изготви посредническата ви фирма. Там поискайте да се напише таксата по прехвърляне на имота и как се договаряте с продавача, кой точно каква част плаща, или вие цялата част. Има калкулатори по интернет. Най-добре попитайте някой нотариус за конкретния случай, защото вие имате реално 2 неща - покупко-продажба и ипотекиране. Зависи и колко нотариални акта ще искате.

# 9
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Здравейте, въпросите Ви са много хубави и не се притеснявайте да питате. По принцип можете да попитате в банката с кой нотариус работят и служителят може да го пита за таксите. Процедурата е около месец. Документите от ваша са около 60 (до 100 лв). След като кандидатствате за кредит и Ви одобрят, от банката изпращат оценител 100-200 лв (зависи от банката). След това банката отпуска определен % от тази оценка. Според мен тогава капарирайте имота, след оценката. Капарото го уточнете с агенцията и там задължително се сключва договор. Ако продавачът има сметка в евро (или друга валута), а вие в лева и сметките ви са в различни банки, наистина има големи такси за превода, но ако сметката му е в лева е 2-3 лв. По- добре теглете кредита в лева, даже цената да е в евро. Ако е превеждате в евро, наистина има преференциален курс. Попитайте и за това служителя, ако пропусне да Ви го каже. На нотариусите цените са едни и същи, но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте

Адвокат не ви е необходим, защото Вие плащате около 100-200 лв на банката за правно становище. Това правно становище е от адвокат, който преглежда всички документи и е възможно да изиска и други, но това е с цел да си закупите апартамент без тежест и банката да е сигурна, че е без тежест. Така, че не си давайте парите и за друг адвокат. Нотариалните такси и таксите на Банката са Ви достатъчни.

Последна редакция: пт, 29 дек 2017, 09:02 от bubanka

# 10
  • Мнения: 296
но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте
Банката прави своя оценка на имота, която може да се различава от пазарната и от данъчната. Банката изисква и предварителният договор, където е описана пазарната на имота (примерно 100000Е).
В случая се купува с кредит и банката няма как да се съгласи да даде  искания кредит  от примерно 90000Е, ако после те предтавят нотариален акт с цена 40000Е. 

Според мен, и при сделки без кредит, в позицията на купувач не ви съветвам да изповядвате сделка на по ниска цена от продажната, макар, че ще заплатите някой лев повече. Има някои събития, които ако възникнат, губите.
Например, ако се разведете със съпруга си, фактически жилището ви е купено за 40000Е, а не за 100000Е.

# 11
  • Мнения: 258
Ако се разведат, съдът ще възложи имота за оценка на оценител. Няма да има значение за колко са го купили.

Да разбирам ли, че тези предварителни договори се правят от агенциите за недвижими имоти? Ако няма посредник се минава направо към действие?

# 12
  • Мнения: 11 737
Моят опит. Април 2017г продадох апартамента, в който живеем (без посредник и предварителен договор, на познати, които имаха готови пари, т.е не са ползвали заем) и същия ден подписах предварителен договор, през агенция и с ипотека. Купих за 41 000 евро, като разплащането беше в левовата равностойност по курса на БНБ за деня, така таксите са драстично по-ниски дори при междубанкови преводи. След 7 работни дни банката отпусна ипотеката (действаха максимално експедитивно, тъй като продавачът заминаваше за дълго в чужбина, а и аз не исках да се протака).
Нотариалната такса по прадажбата на моя имот не помня точно, но беше малко под 1000лв (областен град, но не София, не върху реалната цена, но не и върху данъчната оценка, а някъде по средата). При покупката в същия град - 2400 лв на агенцията и 3500 на нотариуса. Под 100лв за документи. Банкови такси по одобрение, оценка, усвояване на ипотеката - 300лв в ОББ (техен клиент съм). Калкулаторът при мен даде разлика, но зависи и от броя на продавачите и купувачите. При повече купувачи се увеличава и цената за изповядване на сделката. Таксата, която платих при нотариуса включваше всичко - държавни и местни данъци и такси, както и услугите на самия нотариус.
Моят съвет е да си предвидите 8-10000 лв за данъци, такси и документи. Каквото ви остане е добре дошло и влиза в употреба. Сделката беше изповядана на реална цена по настояване на продавача.
Капарото е 10%, но имай предвид, че ако продавачът се откаже връща капарото в двоен размер, ако вие се откажете от сделката губите капарото. Имотът се проверява за тежести 10 години назад. Нотариусите имат достъп до данните на агенцията по вписванията. Поискайте да направи тази справка преди самото изповядване на сделката. Макар и по-скъпо е добре сделката да е на реалната цена, това за ваша сигурност. Ако, не дай боже и въпреки всички проверки, изскочи нещо в бъдеще, което да развали/ анулира сделката ще можете да претендирате за цялата сума, на която сте купили. В противен случай ще имате право на претенции само върху сумата, записана в договора (данъчна оценка ...)

Последна редакция: пт, 29 дек 2017, 06:23 от Mama Ru

# 13
  • Ловеч
  • Мнения: 328
но има значение на коя цена ще изповядвате сделката за покупко- продажбата (по- добре е да е на данъчната, а не на продажната), но тук продавача може да откаже, ако е на длъжност, която изисква да си декларира всички продажби, но тогава Вие може да искате да си поделите нот.такси. Това ще го уточните с брокера, кой поема нот.такси, по принцип купувача, но може и да са споделени. Ако има нещо питайте
Банката прави своя оценка на имота, която може да се различава от пазарната и от данъчната. Банката изисква и предварителният договор, където е описана пазарната на имота (примерно 100000Е).
В случая се купува с кредит и банката няма как да се съгласи да даде  искания кредит  от примерно 90000Е, ако после те предтавят нотариален акт с цена 40000Е. 

Според мен, и при сделки без кредит, в позицията на купувач не ви съветвам да изповядвате сделка на по ниска цена от продажната, макар, че ще заплатите някой лев повече. Има някои събития, които ако възникнат, губите.
Например, ако се разведете със съпруга си, фактически жилището ви е купено за 40000Е, а не за 100000Е.

Прави се предварителен договор с агенцията и предварителен договор за пред банката за покупка и ремонт и тогава се изповядва на данъчна оценка. И банката приема нот.акт за 40000 Е и ипотека за 100000 Е

# 14
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Под 100лв за документи. Банкови такси по одобрение, оценка, усвояване на ипотеката - 300лв в ОББ (техен клиент съм). Калкулаторът при мен даде разлика, но зависи и от броя на продавачите и купувачите. При повече купувачи се увеличава и цената за изповядване на сделката. Таксата, която платих при нотариуса включваше всичко - държавни и местни данъци и такси, както и услугите на самия нотариус. Сделката беше изповядана на реална цена по настояване на продавача.
Капарото е 10%, но имай предвид, че ако продавачът се откаже връща капарото в двоен размер, ако вие се откажете от сделката губите капарото. Имотът се проверява за тежести 10 години назад. Нотариусите имат достъп до данните на агенцията по вписванията. Поискайте да направи тази справка преди самото изповядване на сделката. Макар и по-скъпо е добре сделката да е на реалната цена, това за ваша сигурност. Ако, не дай боже и въпреки всички проверки, изскочи нещо в бъдеще, което да развали/ анулира сделката ще можете да претендирате за цялата сума, на която сте купили. В противен случай ще имате право на претенции само върху сумата, записана в договора (данъчна оценка ...)
 Тежести се вадят 2 пъти, когато е с кредот, един път от продавача, преди сделката и после от купувача, за да е видно, че има  само 1 ипотека, в полза на банката, отпускаща кредита. Това е задължителен документ.
За изповядването избират и купувач и продавач, но след като банката е отпуснала кредит, за това се плаща и правно становище, няма да има пречки след това.
Нот. такси наистина включват всичко, което сте описала.

Общи условия

Активация на акаунт