През 2019: Въвеждат ваксина за варицела

  • 44 418
  • 429
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 429
Някой случайно да има отговор на въпроса ми, защото и аз търсих информация, и листовката на ваксината внимателно четох и не мога да намеря. Лекарите да ви кажа не са особено запознати с тази ваксина и ние и за грипната като сме ходили, не ни отговаряха на въпроси, ами директно слагат.
@Притеснява ме, че сега като го ваксинирам понеделник, а тръгне на градина и там лепне Ковид да речем,или друг вирус... възможно ли е да го тресне и варицела, и друг вирус?
Днес трябва да реша да му я сложа ли,много се чудя... В градината ни в момента няма варицела и се чудя. Знам, че много закъсняхме, лятото трябваше, но

# 241
  • Мнения: 680
Нашият педиатър точно за това ни предупреди - не толкова, че си зарАзен след ваксината, а че при всяко имунизиране, докато се задейства имунният отговор, човек е в рисков период 1-2 седмици и е по-лесно да олепи друг вирус. И си трябва пазене.
Миналата година, например,  сложихме на детето от задължителните ваксини по време на онлайн обучението, за да сме сигурни, че през това време е с изолирани контакти.

# 242
  • Мнения: 10 597
Някой случайно да има отговор на въпроса ми, защото и аз търсих информация, и листовката на ваксината внимателно четох и не мога да намеря. Лекарите да ви кажа не са особено запознати с тази ваксина и ние и за грипната като сме ходили, не ни отговаряха на въпроси, ами директно слагат.
@Притеснява ме, че сега като го ваксинирам понеделник, а тръгне на градина и там лепне Ковид да речем,или друг вирус... възможно ли е да го тресне и варицела, и друг вирус?
Днес трябва да реша да му я сложа ли,много се чудя... В градината ни в момента няма варицела и се чудя. Знам, че много закъсняхме, лятото трябваше, но

Ама защо бъркате варицелата с грипа?!? Fearful Не мога да разбера... Като сложиш ваксина против варицела, изграждаш имунитет срещу ВЗВ. Грип и други вируси може да си кара без значение дали има или няма имунитет срещу варицела. Важното е, като слагаш ваксина против варицела, детето да е здраво.
Пък докато си изгражда имунитета срещу варицела, може да хване някой сопол от градина/училище/ясла/рожден ден, но това няма нищичко общо.
Народа се панира страшно покрай тоя ковид, за съжаление, и не мислите трезво.
Ето аз преди 2 седмици си ваксинирах детето против тетанос. Използва се момента докато детето е здраво, за всякакви ваксини, че тръгне ли сред групи деца, не можеш да си сигурна, че е здраво и "годно" за ваксина.

Относно информацията, да вярно, бг педиатрите не знаят бъкел за тази ваксина, и не могат да ви отговорят на въпросите, като четат листовката. За това, обаче, имате интернет. И двата източника на информация, които аз посочих в предишен пост, са достоверни. Ако проблемът е че не знаете английски или испански, пуснете един гугъл преводач и ще се ориентирате.

# 243
  • Мнения: 2 429
Първо, говоря два езика и много добре съм прочела. Второ, обясних, че след ваксината от грип падна имунитета на детето и прекара вирус  много по-тежко от обикновено.
Трето, ваксината против грип не е от живи вируси, а ваксината против варицела Е. И натоварва вероятно още повече имунната система. Резонно е на база предишен опит да се притеснявам, че ако се разболее от нещо след като съм му сложила ваксината, ще го изкара по-тежко.
Последно, пише се тетанус, и тази ваксина е против бацил, анаеробен микроорганизъм, а не вирус. Така че това няма никаква връзка към питането ми.
На потребителя Мак, който разбра питането ми, благодаря за информацията.

# 244
  • Мнения: 10 597
Първо, говоря два езика и много добре съм прочела. Второ, обясних, че след ваксината от грип падна имунитета на детето и прекара вирус  много по-тежко от обикновено.
Трето, ваксината против грип не е от живи вируси, а ваксината против варицела Е. И натоварва вероятно още повече имунната система. Резонно е на база предишен опит да се притеснявам, че ако се разболее от нещо след като съм му сложила ваксината, ще го изкара по-тежко.
Последно, пише се тетанус, и тази ваксина е против бацил, анаеробен микроорганизъм, а не вирус. Така че това няма никаква връзка към питането ми.
На потребителя Мак, който разбра питането ми, благодаря за информацията.

1. Какво ще рече "натоварва още повече"? По-скоро имунната система е на щрек, докато произвежда антитела срещу ВЗВ.

2. Да се разболее от друг вирус е чист късмет, който няма никаква връзка с "падане на имунитет след ваксина", за което ти се притесняваш. Пък това кой вирус как ще го изкара, също не е задължително да е "по-тежко", тъй-като ти не знаеш дали няма да преболедува някой вирус "по-тежко" и без ваксина (каквато и да било ваксина). Не е правилно да си мислиш, че точно тази ваксина е предпоставка за "още по-тежко" боледуване, според мен. Търсиш връзка между ваксина и боледуване от съвсем друг вирус, а такава няма.

3. Благодаря за поправката. Писах бързо. Това, обаче, не променя фактите. Simple Smile Връзката беше, че съм си ваксинирала детето преди да почне училище, а не след, защото се ваксинира здраво дете.

По твоята логика, не бива да си ваксинираш детето с нищо, от страх да не се разболее от каквото и да било друго. Confused

Информацията я има. Решението си е твое. Ако, все пак, решиш да си ваксинираш детето, можеш да споделиш след това дали са се оправдали страховете ти.

# 245
  • Мнения: 2 429
Аз ще го ваксинирам със сигурност и против грип, и против варицела. Ваксината е купена, другата я дебна да излезе. Просто реших да изкара две седмици на градина сега и октомври да го спра за 2-3 седмици. Двете ваксини могат да се сложат едновременно. Слагаме ги и си стои вкъщи две седмици след тях за мое успокоение.
Просто много се чудех дали сега да не му я сложа отделно тази против варицела, но пусти страх.
Малко е на риск работата в момента тези две седмици на септември няма ли да лепне нещо, дано не бъркам и не ми излязат криви сметките...

# 246
  • Мнения: 10 597
Няма гаранция кога може да лепне нещо от градината, но според мен, докато времето още не е захладняло и децата са на слънце (а когато има слънце, в градината ги изкарват навън да играят), шансът да лепне нещо сега е по-малък от този да лепне нещо през октомври, като застуди.
Успешни ваксинации ви желая, при всички положения! Hands V

# 247
  • Мнения: X
Аз съм доволна, че сложихме ваксината. Теории на вероятностите и сценарии не съм си развивала. 2 седмици след първа доза се сблъска с дете с варицела и не се зарази още тогава. На 3-тата седмица се разболя с хрема 3 дни и това беше, не го отдавам на имунитета след ваксина, вероятно от някое дете на площадката го е лепнал. Реакции от самата ваксина не е имал абсолютно никакви, не бих отлагала заради това, че хипотетично можел да има реакция и хипотетично да зарази някого. Ваксината е достъпна за всички след 9 м., ако някой много го е страх друг да не го зарази, да се ваксинира също. Аз съм бременна, така че не ми се рискува големия да донесе догодина на бебето варицела за старт.

# 248
  • Мнения: 680
Въпроси и отговори, които се разискват и тук, за ваксината - фейсбук група “Да растем здрави”:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=445382843480003& … d=107973907220900

Има доста полезно инфо ✌

# 249
  • Мнения: 2
Здравейте !
Бих искала да си поставим ваксините аз (30), мъжът ми (46)  и синът ми ( 5г) . Крайно наложително ни е и няколко пъти но се разминава разболяването . Изчела съм листовката и пише , че до 21 дни контакт с бебета , бременни и т.н не е препоръчителен . , А ние си имаме и бебе на 10 м . Поставям ли. Я риск по някакъв начин и всъщност нещо , с което трябваше да започна - все още кърмя - мога ли да си поставя изобщо такава ваксина ?

# 250
  • Мнения: 10 597
Здравейте !
Бих искала да си поставим ваксините аз (30), мъжът ми (46)  и синът ми ( 5г) . Крайно наложително ни е и няколко пъти но се разминава разболяването . Изчела съм листовката и пише , че до 21 дни контакт с бебета , бременни и т.н не е препоръчителен . , А ние си имаме и бебе на 10 м . Поставям ли. Я риск по някакъв начин и всъщност нещо , с което трябваше да започна - все още кърмя - мога ли да си поставя изобщо такава ваксина ?
1. Контактът с бебето след ваксината е противопоказан само ако някой от ваксинираните развие симптоми на варицела седмица след поставянето на ваксината.
2. Ваксинирането с варицелна ваксина не е противопоказано по време на кърмене, тъй-като е установено, че ВЗВ не се предава в майчиното мляко. Противопоказано е единствено да се вксинират бременни, не кърмещи. С кърмата можеш да предадеш антитела, но не и вируса.

В твоя случай, аз бих започнала със синът ти. Ако след седмица не е получил варицелен обрив, всичко е ок и продължаваме с мъжа. После след две седмици и аз. И накрая бебето след 10 месеца.

Последна редакция: сб, 26 мар 2022, 08:58 от amy_nka

# 251
  • Мнения: 2 429
Аз пък бих ваксинирала всички заедно. Защото ако детето развие варицелен обрив, според листовката той е заразен. Ще се натръшкате всички, докато дойде време да се ваксинирате. Честно казано единственото, което ме притеснява в цялата листовка е, че не могат да се взимат определени лекарства като аспирин, както и че преливането на имуноглобулин до месец след ваксинацията е противопоказно. Което при коронакризата не е много хубаво. Аз затова изчаквах, но вече като че ли и аз ще се ваксинирам в понеделник.
Синът ми е на 5 и отскоро съвсем има и втора доза от ваксината. Дано всичко е наред.

# 252
  • Мнения: 10 597
Мисли се първо за децата (бебето). И трябва да има кой да гледа децата.
Малка, почти нулева, е вероятността някой да развие варицела след ваксина, но 5-годишното е най-подозрително, тъй-като е градинарче. За това аз бих ваксинирала първо него.

# 253
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 410
В листовката е описано, че при поставяне на ваксина до три дни след контакт с варицела, се намалява шансът за заболяване с много проценти.

# 254
  • Мнения: 2 429
Мисли се първо за децата (бебето). И трябва да има кой да гледа децата.
Малка, почти нулева, е вероятността някой да развие варицела след ваксина, но 5-годишното е най-подозрително, тъй-като е градинарче. За това аз бих ваксинирала първо него.
Ами в листовката не пише нулева вероятност. И да, именно защото трябва да има кой да гледа децата да се ваксинират всички заедно. Защото и след ваксина, пак може да се разболее и да пренесе зараза на неваксинираните си родители.
И аз самата смятам уж в понеделник да се ваксинирам.

Общи условия

Активация на акаунт