Отговори
# 600
  • Мнения: 3 048
Интересно!
"Разпоредено е с парите да напечатат учебници." е съобщително от друга страна.

# 601
  • Мнения: 5 900


Упражнение 4.

# 602
  • Мнения: 22 867
Според мен в първия абзац - съобщително, във втория - първото съобщително, следващите подбудителни, в третия - възклицателно. Но нека се включат още момичета.

# 603
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Не виждам много добре на снимката, но това, което разчитам, е: "От моите пари в брой ще се напечатат буквари за селските училища..."

За мен това е 100% съобщително изречение.

# 604
  • Мнения: 22 867
Аз се страхувам, че съм под влияние на един превод за перформативност, перформативни глаголи и изрази, области на използване, имаше и завещания, та затова направо не смея да съм категорична. Simple Smile А, като си помисля, че е материал за 4 клас.....

# 605
  • Мнения: 5 900
Хем мисля, че е съобщително, хем разсъждавам, че той се разпорежда, де факто заповядва, как да се използват парите му. Т. е. заповедно /подбудително/.

Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 20:09 от W

# 606
  • Мнения: 25 571
"В завещанието той се разпорежда: С парите да се напечатат учебници..."
Съкратено упражнение за 4 клас. Та питам - второто изречение съобщително ли е или подбудително?Имаме спор с младежа, затова търся мнение.

Пет пари не давам какво е изречението, но ми липсват кавичките:
„В завещанието той се разпорежда: „С парите да се напечатат учебници..."

Предварително приемам, че не съм права. Все пак последно тези неща съм ги учила по времето на соца...

# 607
  • Мнения: 5 900
Как Сийке, като прецених, че съкратеният ми цитат не дава представа за примера, прикачих снимка на листа от учебника.И зададох въпрос. Какво общо имат кавичките?
А относно тях ще ми позволиш да не се съглася. Сложила съм кавички, за да оградя цитата. А след двоеточието кавички не са необходими.

# 608
  • Мнения: 25 571
Какво общо имат кавичките?

Че трябва да ги има. Simple Smile
И ги има, доколкото мога да различа на снимката.

# 609
  • Мнения: 5 900
Съгласна.

# 610
  • Мнения: 1 118
И аз съм на мнението на labrex, че изречението е подбудително. И изобщо съдържанието на завещанието. И разпореждането е подсказване, че не става дума за предсказване или съобщаване какво ще стане в бъдещето. "Ти да мълчиш", "Ти оставаш тук" и "Ти ще ме слушаш" (в определен контекст) са също императивни, макар че глаголите не са в повелително наклонение. В момента не мога да дам източник.

# 611
  • Мнения: 5 900
Въпрос 4 клас-
дъщеря и щерка сродни думи ли са? Водим спор с младежа-заради "щер".

Последна редакция: пт, 10 апр 2020, 19:00 от W

# 612
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Въпрос 4 клас-
дъщеря и щерка сродни думи ли са? Водим спор с младежа-заради "щер".
За мен са синоними.

# 613
  • Мнения: 5 900
Благодаря. И аз мисля така, но тази сричка "щер" ме кара да се замисля. От друга страна това е въпрос за 4 клас.

# 614
  • Мнения: 3 048
Но дъ- не е представка, т. е. не е щер коренът, затова и аз съм за синоними.

Общи условия

Активация на акаунт