Природозащитници / защитници на животните и живота

  • 6 975
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 518
Огледах уж с търсачката за подобна групичка, но няма намерени резултати. Ще се радвам в темата да се включат всички онези, които се опитват да изпълняват ЧОВЕШКИ дълг.

Темата не е за веганите и месоядните, ами за ХОРАТА, които защитават живота като право на съществуване и право на въздух, както и правото на достойнство.

Понякога пускам теми в Клюкарника за кампании и подписки в подкрепа на живота на животните. Веднъж бях пуснала и тема за едно дърво. Случвало се е да се включа в някоя спасителна акция ин ситу, я на животинче, я на дърво, храст, цвете... Уважавам хората, но животните сякаш ги уважавам повече.

Като за начало, пускам една петиция за спасяване на лъвчетата от Разград, за които научих от имейл на Фондация "4 лапи" тази сутрин.

И да ви попитам: случвало ли ви се е да искате да помогнете, а да не знаете как? Към кого се обръщате в такива моменти?

# 1
  • Мнения: 128
Здравей, веднага подписах петицията за лъвчетата.
И аз съм на същото мнение - Уважавам хората, но животните сякаш ги уважавам повече. Даже бих казала обичам животните, а хората като цяло могат да са много лоши... но това е друга тема.
Имам прибран котарак от улицата, с голям любов се грижим за него.
Есента на миналата година намерих едно 1 месечно бебе коте, съвсем само и го прибрах в къщи. Обърнах се към всички оргазнизации за помощ на животните, но те ме отрязаха с мотива, че нямат места и няма как да помогнат. И тях ги разбирам, грижат се за много изоставени и безпризорни животинки.
В крайна сметка успях да намеря дом на бебето само за месец. Интересното е, че беше една англичанка, която си беше направил труда да ми пише с помоща на гугъл преводач на български, защото имаше голямо желание да помогне.

# 2
  • Мнения: 2 718
Доколкото разбирам от петицията, лъвчетата са собственост на Община Разград, която е собственик и на зоопарка. И Община Разград е взела решение за преместване на лъвчетата някъде, а не да бъдат пратени в Холандия, където несобствениците им искат.
Доколкото разбирам също, майката е отхвърлила и почти убила лъвчетата, а не Кмета на Разград и не виждам как може да се претендира, че неговото неглижиране е причина те почти да умрат и затова трябва да му се отнеме собствеността върху животните.

Дано някой не реши да ми спасява котарака, защото се беше изгубил, намерен и прибран в приют, лекуван и ми беше върнат, като си платих за лечението и грижите. Не мисля, че се е формирало някакво право на ветеринарния лекар, който се беше погрижил за него да прати котарака ми в Холандия, като аз съм решила да го заведа в селската си къща, където аз смятам да живея.

С големи глупости се занимавате, че и незаконни. Дайте една петиция да направим, че да легализираме присвояването на лъвчетата, щото повече ги харесваме от собственика им. Все едно някой да ми вземе БМВ-то и да иска да го задържи, защото аз не го мия редовно. Глупости

# 3
  • Мнения: 3 987
Диана, прочети за  целия казус, а не само от тази петиция..  Родени са на средата на зоопарка, като там е имало панаир, майката от стреса и шума ги е стъпкала, организацията е взела новородените и с дарения ги е изхранила и излекувала, бе никакви пари от общината на Разград. След протест по-висша инстанция е казала - да, пращайте ги в Холандия, ама кметът иска да ги прати в Пазарджик, чийто кмет е казал - нямаме клетка, нито хора, които разбират от лъвове, ама на Разградския кмет не му пука, защото някой някъде му е бутнал нещо и е казал - искам ги там и точка.

# 4
  • Мнения: 2 718
Диана, прочети за  целия казус, а не само от тази петиция..  Родени са на средата на зоопарка, като там е имало панаир, майката от стреса и шума ги е стъпкала, организацията е взела новородените и с дарения ги е изхранила и излекувала, бе никакви пари от общината на Разград. След протест по-висша инстанция е казала - да, пращайте ги в Холандия, ама кметът иска да ги прати в Пазарджик, чийто кмет е казал - нямаме клетка, нито хора, които разбират от лъвове, ама на Разградския кмет не му пука, защото някой някъде му е бутнал нещо и е казал - искам ги там и точка.
Коя по-висша инстанция се е разпоредила със собствеността на Община Разград?

# 5
  • Мнения: 10 518
Там е работата, че ти ще си платиш за лечението и грижите на изгубилият ти се котарак, твоя собственост (доказана или недоказана), и ще ти го върнат, но община Разград не възнамерява да положи някакви грижи за тези лъвчета, за това "4 лапи" са поели инициативата да не оставят лъвчетата в ръцете на "угрижената" община-собственик. Не е баш като да сравняваме лъвчетата с БМВ - това са живи същества и имат право на достоен живот.

# 6
  • Мнения: 2 718
Съгласно казуса, Община Разград, която е собственик на лъвчетата, защото фондацията не може да е собственик по закон, иска да изпрати въпросните в Зоопарка в Пазарджик, където зоопарка ИМА ЛИЦЕНЗ не само за отглеждане, а и за размножаване на лъвове. Също така имат ветеринарен лекар и в момента създават специални условия за лъвчетата.

Несобственикът "Четири лапи" иска да ги прати в Холандия, за което място нямаме данни или поне такива за пригодност не са били посочени. Дори да е пригодно мястото, то е извън България.

По каква причина трябва да се нарушат множество закони, за да отидат лъвчетата в Холандия на пригодно място, вместо в България на пригодно място?

Община Разград явно има желание да положи грижи за лъвчетата, чрез изпращането им в Пазарджик. Верно, не иска да положи точно същите грижи като "Четири лапи", но си е собственик.

Фондация "Четири лапи" може да представи сметката за отглеждането и лекуването на лъвчетата на техният собственик, и тъй като не ѝ е било възложено да направи това от собственика, а е решила да върши чужда работа без пълномощия, може да получи компенсация до размера на нанесените ѝ вреди.
Това ще се случи, след като докаже, че не е откраднала лъвчетата и да е нарекла операцията "спасяване", защото не знаем какво Община Разград би предприела по отношение на лъвчетата, без наместа на "Четири лапи". Може да си им е предвидила ветеринар, място и т.н. и "спасяване" да не е било необходимо, нито някой е имал нужда "Четири лапи" да върши каквото и да е.


Министъра по околната среда и водите МОЖЕ да конфискува лъвчетата, ако има причина. Не го е направил, значи вероятно няма причина.

# 7
  • Мнения: 10 518
Ако тези лъвчета наистина са се родили в условията, в които Хамстера каза, и майката ги е нападнала поради тази причина, и смъртта на едното лъвче се дължи на тази причина, значи има достатъчно факти за "наложително спасяване" и Община Разград ако иска да си измие ръцете с Пазарджик след дъжд качулка, а не преди смъртта на лъвчето, да заповяда, де... Пак ще подпиша за "4 лапи".

# 8
  • Мнения: 2 718
Ако тези лъвчета наистина са се родили в условията, в които Хамстера каза, и майката ги е нападнала поради тази причина, и смъртта на едното лъвче се дължи на тази причина, значи има достатъчно факти за "наложително спасяване" и Община Разград ако иска да си измие ръцете с Пазарджик след дъжд качулка, а не преди смъртта на лъвчето, да заповяда, де... Пак ще подпиша за "4 лапи".
На комшията свинята роди 12 малки и смачка 2 от тях, а едното го изяде /сигурно гладна я държи/. Да взема да ги спася останалите 9 и да ги подаря на някого?

# 9
  • Мнения: 10 518
Имам чувството, че се подиграваш, Диана. Говорим за лъвчета, все пак. Нещо за тези животни и техния хабитат да си чувала?

# 10
  • Мнения: 2 718
Имам чувството, че се подиграваш, Диана. Говорим за лъвчета, все пак. Нещо за тези животни и техния хабитат да си чувала?

Знам достатъчно за хабитата на лъвовете и те уверявам, независимо какво си чула по въпроса, че той не в Холандия. Нито в Пазарджик. Тъй като изяснихме този важен въпрос и установихме, че се касае за избор между две места, нито едно от които не е естествения им хабитат, ще ти кажа, че говорим за животни, нечия собственост, които са със специален лицензионен режим на собственост,отглеждане, развъждане и транспортиране, както и че няма никакви причини да лишим собственика им от правото му да се разпореди със собствеността си по свое усмотрение. Още повече, че не смята да ги евтаназира, а да ги остави в България, на подходящо за отглеждането им място. Къде ви е драмата, че няма Холандия да получи лъвчетата?

# 11
  • Мнения: 3 987
Като за начало Разградският зоокът няма подновен лиценз за такъв от години, от тук нататък те не трябва да имат никакви права за съдбата на тези животни.

# 12
  • Мнения: 25 449
Имам чувството, че се подиграваш, Диана. Говорим за лъвчета, все пак. Нещо за тези животни и техния хабитат да си чувала?

За първи път чувам, че хабитатът на лъвовете е в Холандия.
Като сте толкова загрижени, съберете пари и ги изпратете в Африка, където им е мястото. И където ще водят наистина достоен живот, а не зад решетките при несвойствен за тях климат и служейки за развлечение на скучаещи сеирджии.
Или, още по-зле – да попаднат в някой цирк.

# 13
  • Мнения: 3 987
Имам чувството, че се подиграваш, Диана. Говорим за лъвчета, все пак. Нещо за тези животни и техния хабитат да си чувала?

За първи път чувам, че хабитатът на лъвовете е в Холандия.
Като сте толкова загрижени, съберете пари и ги изпратете в Африка, където им е мястото.

По откъслечна информация не трябва да се възмущават хората толкова много...
Изпращат се в Холандия в спасителен център за големи котки, където ги отглеждат до определена възраст, след което отиват в убежище за големи котки ЛАЙЪНСРОК в Южна Африка.

# 14
  • Мнения: 10 518
Цитат
Разград, 26.01.2018 /БТА.bg/
Лъвчетата Терез и Масуд, родени в началото на септември в разградския зоопарк, ще бъдат дарени на зоопарка в Пазарджик. Това решиха на днешното си заседание общинските съветници в Разград. До повторното гласуване на докладната, свързана със съдбата на лъвчетата се стигна, след като областният управител върна решението на местния общински съвет с мотива, че общината няма документи за собственост върху животните. Решението на Общинския съвет бе прегласувано с допълнена нова клауза. По предложение на общинския съветник Божинел Христов съветниците приеха възрастните лъвове Асен, Рая и Хектор, също от разградския зоокът да бъдат предоставени на спасителен център в Холандия.
Внесена бе и докладна записка от независимия общински съветник Милена Орешкова оспореното решение да бъде отменено и петте лъва да бъдат предоставени на холандския спасителен център. Предложението обаче не бе прието.
"Не мога да коментирам дали съм удовлетворен или не, решението лъвчетата да бъдат дарени на пазарджишкия зоокът е на Общинския съвет", заяви след сесията пред представители на медиите кметът д-р Валентин Василев. Той бе категоричен, че желанието и на ръководството на общината, и на общинските съветници е лъвчетата да намерят най-добрия за тях дом. Милена Орешкова коментира, че казусите по темата за лъвчетата ще продължат, тъй като според нея документално гласуваната днес докладна не е законово издържана.


Борисов не даде Терез и Масуд на зоопарка в Пазарджик - 22.12.2017

Цитат
Министърът е заявил категорично, че животните няма да бъдат настанени в зоопарка в Пазарджик, както реши общинският съвет в Разград.
Причината е, че пазарджишката зоологическа градина не разполага с подходящи условия за отглеждане на малки лъвове.

Драмата не е правото на собственост, ами, че няма подходящи условия за отглеждане на лъвчетата в нито един зоокът в България. А, спасителния център в Холандия, ще пренасочи лъвовете към ЮАР, където ще бъдат пуснати на свобода.
Цитат
За двете лъвчета имаше план - те да бъдат изпратени първо в Холандия, където да свикнат с големите котки, а по-късно да заминат към Република Южна Африка, където да бъдат пуснати да живеят на свобода.
И така, до момента, в който кметът на Разград и общинския съвет на града не решават да гласуват да подарят двете лъвчета на зоокъта в Пазарджик, където условия за живот на двете котки няма.

Общи условия

Активация на акаунт