Клуб на храбрата шивачка - тема 20

  • 75 292
  • 787
  •   1
Отговори
# 570
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212

Майка ми беше шивачка и не ползваше ширина 115 см
Или единична ширина  70 см за по слабичките , или 80 за по пълничките или двойна ширина  1,40 .То и за това  115 см , се продаваше по евтино .  Просто остава  много излишен плат , който не става  за нищо. .
Значи единична ширина , 70,80 см  плюс една дължина за дълъг ръкав , плюс подгъвите .   

# 571
  • Добрич
  • Мнения: 5 448

Майка ми беше шивачка и не ползваше ширина 115 см
Или единична ширина  70 см за по слабичките , или 80 за по пълничките или двойна ширина  1,40 .То и за това  115 см , се продаваше по евтино .  Просто остава  много излишен плат , който не става  за нищо. .

Значи единична ширина , 70,80 см  плюс една дължина за дълъг ръкав , плюс подгъвите .  

Когато съм си избирала плат, винаги съм гледала да ми хареса като тъкан и десен. Какво като остане от ширината, особено за човек, който шие? Даже съм вземала последните парчета плат, нищо, че са по-големи от размера, който ми трябва. Редовно си купувах и си прибирах платове, които ми харесват. Някой ден, като реша да ушия нещо от тях. Имам два шкафа с парчета плат, които са нови и още един с парчета, които са ми останали, някои от ширината, някои от дължината. Няма парче, дето да не става за нищо. Апликации, портмонета, декорация и пр., стига да имаш фантазия...

Сега платовете не са евтини и не пазаря вече по този начин, обаче нямам и много време за шиене, та запасите ми от "едно време" не са свършили. /Говоря за 85-та до към 2000 год./
Относно ширината, обичайната единична ширина беше 90 см, а двойната 140 см. Да, имаше и отклонения от тези размери.

Последна редакция: нд, 17 фев 2019, 12:15 от Вела

# 572
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Разбира се че е така . Едно време обаче хората бяха бедни и се налагаше на майка ми , да пести всеки сантиметър .
Даже чак и от конците . 

# 573
  • Norge
  • Мнения: 2 311

на мен ще ми свърши работа, благодаря!

И аз благодаря задето се включи.  Hug
Ето и още нещо, вероятно се намира в магазините - или точно това, или подобен заместител.


# 574
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
 Help. Много съм нещастна. На Жаномето ми 6700 се счупи часта която държи иглата. Машината е в гаранция но вече трета седмица си чакам часта. Cold Sweat В момента шия с една Дива 91 на Сингер. Но прескача бодове.  На всякъкви платове. Сменях конци игли, трагедия. И бодовете не са равномерни. Почва добре и изведнъж стават супер ситни или широки. Уж машината беше на основен сервиз лятото и почти не е ползвана. Имам страшно много за шиене и съм отчаяна 😪😪😫

# 575
  • Мнения: 1 857
Здравей, мадам! Това, което ще ти пиша ти го знаеш, но все пак. Смъкни иглата с половин, един милиметър! Ако трябва да шиеш с прав шев, ший като си преместила иглата в най-ляво положение! Защо не шиеш на промишленото Juki?

# 576
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Благодаря. Това го бях забравила.
За промишленото Жуки е супер за по-плътни материи. Сега има едни гадни лигави перденца в които остават дупки ако е по-дебела иглата. Triumph

# 577
  • Мнения: 1 857
Добре де, постави на Джукито тънка игла! Нямаш ли? При такава машина, се тровиш с тези аматьорските. Срамота! Smile

# 578
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Засрамих се. Най-тънка ми е 90. Май ще пробвам с нея. Сингера направо бих го метнала през прозореца но съм го оставила уж голямата девойка да се забавлява.
Иначе с твоята техника резултатът е доста по -добър. Благодаря.  Cake (ти беше по сладкото)

# 579
  • Мнения: 4 192
Намислила съм да претапицирам 2 фотьойла и 2 табуретки. Отдолу са с пружини, купувани са преди 50г. Купих дунапрен, в магазина ми го нарязаха по мои размери. Мисля да го облека в калъфи и чак тогава отгоре да слагам тапицерията. Идеята е да направя всички части сваляеми, за да могат да се перат горните покрития. Сегашните бяха заковани с безумен брой  малки пирончета и бяха мръсни, гнусни и изпокъсани.
Мисля да прикрепя с ципове и велкро облечените вече  с двата пласта плат дунапрени към дървените части. Ако някой е правил подобно нещо- приемам съвети всякакви.

# 580
  • Бургас
  • Мнения: 1 984
Претапицирали сме дивани и фотьойли, а понякога от два фотьойла сме правили малко канапе. Сещам се, че за улеснение дунапрена сме го покривали с американ и после него приковаваме с такер /телбод за тапициране/, и после отгоре-същинската дамаска. Много  е добре, ако тя може да е сваляема, както искаш. Но /може би си се подготвила/ такерът е много по-удобен инструмент от пирончетата -и при тапицирането , при развалянето. Успех!

# 581
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Наскоро претапицирах столовете в кухнята и ползвах тапицерски габърки за седалките, а на облегалките просто нахлузих новите калъфки. Възглавнички от дунапрен оставих върху тапицерията на седалките, за да се свалят и перат лесно. В същия цвят подвижна възглавница сложих и на седалката на "диванчето" в кухнята.

# 582
  • Мнения: 4 192
Благодаря. Имам такер. Иска ми се да го ползвам възможно най-малко, да прикрепям трайно минимално, за да е сваляемо и да може да се пере. Има една още по-стара конструкция мебели, при които дървената рамка не е облечена с плат, а се вижда и възглавниците са прикрепени към нея. Дървото е здраво и хубаво, бук, мисля да го лакирам /дупките от пирончетата са основно отдолу и не се виждат много/и да прикрепя подвижно облечените дунапрени като обвия  възлови дървени части с плат като с маншон, който да съединя с ципове или велкро. Седалката отпред няма друг начин, освен да я прикрепя с велкро, като прикача отдолу на дървото с такера бодливото на велкрото, а на подвижната възглавница пришия мъхнатото. Другата опция е с връвчици, но сякаш не държат добре и лесно се късат. Или и двете.
Имам още време за обмисляне. За лакирането трябва да стане топло, за да мога да ги изхвърля на балкона и да ги мажа там, вътре ще смърди ужасно. Пък и махането на всичко до дървото и пружините е ужасно мръсен процес, опитах с едната табуретка и определено ще продължа навън.

# 583
  • Мнения: 2 332
В момента съм "съблякла" една табуретка до дървена рамка и пружини. Само това оставих, а махнах един материал като слама, върху който беше залепен дунапрен. Моята е на 45 години, но е супер все още.
Аз смятам да направя следното: ще облека табуретката с един стар чаршаф, върху който ще закрепя дунапрена. Ако сложа дунапрен директно върху пружините, много бързо ще се разкъса и ще почне да се рони. И без това остарява бързо. След като залепя дунапрена върху чаршафа, тогава ще сложа отгоре тапицерска вата, за да добие окончателно вида, който искам. Едва тогава ще сложа отгоре някакъв плат - чаршаф, американ или плат, който тапицерите ползват за дъно на мебелите. И чак тогава смятам да сложа дамаската. От дългогодишния ми опит, стигнах до извода, че е по - добре да я закрепя с такер, отколкото да има възможност да се сваля. Лесно махам телчетата, когато искам да изпера дамаската. Звучи сложно, но всъщност не е.
В момента диваните ми са с калъфи, но ги направих с малки халкички от ластик, които закачам на пирончета с по - голяма главичка, за да стоят изпънати дамаските. Но се изкушавам да нащракам всичко с такера и най - вероятно в близко бъдеще ще направя точно това.

# 584
  • Мнения: 4 192
Идеята за ластичета и пирони с голяма глава не ми беше хрумвала, благодаря. При нас имаше 2 пласта зебло върху пружините, а между тях слама, с обща дебелина макс 2 см.  Зеблото беше пришито с канап към рамката на пружината. Върху него имаше слой дунапрен, не по-дебел от 2 см към момента- общо най-много 4 см. Купила съм дунапрен с дебелина 4 см, т.е идва равна дебелина на свалената..
Мислех да възстановя слой плат между пружината и дунапрена, като го пришия към рамките на пружината- както си беше. После да сложа облечен като възглавница в калъф дунапрен, като го прикрепя към долния слой плат, може би с велкро. Най-отгоре тапицерията, която също мислех да прикрепя по външния периметър на дървената рамка с велкро. Бодливото на велкрото с такер към дървото, мъхнатото отвътре на тапицерията- сваляем калъф и евентуално да му направя връзки за закрепване отдолу. Идеята с ластика и пироните също е чудесна.
 Тази вата каква точно функция има? Не я бях предвиждала и може ли без нея?

Общи условия

Активация на акаунт