Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата ?

  • 80 365
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 2 838
Голямата ми дъщеря е на 14 и от тази година й разрешавам да излиза сама с приятелки до близкия мол, стига да ми казва с кой е и кога ще се върне. Малката е на 10 (есента ще станат 11) и още не изявява желание да излиза сама с приятелки по-далече от близката площадка и двора на училището, което е под балкона ни.

# 691
  • Мнения: 19 290
Моята е на 11г. Понякога ги водя с приятелка на кино в мола и после обикаляме заедно магазините. Искали са сами да разглеждат, а аз да чакам пред магазина, което също е ок за мен.
За социалните мрежи и опасностите в нета говоря от няколко години.  Не разрешавах да качва никакви нейни снимки. Единствено гледаше разни клипчета в ютюб за слаймове и do it yourself. Периодично проверявам тел й и веднага хванах, че си е инсталирала инстаграм с публичен профил. Страшно се ядосах, но изчаках да ми мине преди да говоря. Тя естествено се ядоса, че съм разбрала и го деинсталира. Все пак успях да я уговоря да го направи видим само за приятелите си, защото от компютър също може да има достъп до него. Накрая загуби интерес и нищо не е качвала от тогава. Затова пък няколко месеца по-късно видях в тел.друго приложение за видео и още едно, което е уж детско, но с възможност за чатове. Направих си регистрации и в двете, за да следя какво качва. Периодично проверявам и чатовете от нейния телефон. Реших да не се карам и забранявам, за да споделя. Разпитвам какви са темите, които следи, кой какво казва и т.н., но е трудна работа.
За съжаление баща й не проявява никаква инициатива за разговори по темата и все аз съм лошото ченге.

# 692
  • Мнения: 8 929
Има правила, във фейсбук и инстаграм може да се регистрирате след навършени 14 години. Преди това не разрешавам. Когато социалните мрежи приемат датата ѝ на раждане - тогава.
И не става дума за забрани, а за спазване на правила.

# 693
  • Мнения: 4 722
Има фейсбук, инстаграм, мюзикли и много групи за чатове, постоянно е навън с приятели и в мола висят, когато е студено, иначе са навън.

# 694
  • Мнения: 18 524
Моята дъщеря скоро става на 13. От 11 годишна си обикаля сама с приятелки по центъра и по Моловете. Карат ролери, тротинетки, колела из парка. Самото дете е много предпазливо, научила съм я дори до тоалетна да не ходи сама, а с приятелка. Никога от нищо не съм я спряла. Тя е много страхлива и Господ да я пази, на нея й имам пълно доверие, че веднага би избягнала контакт със съмнителен човек. Научила съм я, че някой може да й каже дори, че е мой приятел, или на баща й или на който и да е близък - да не говори, да се маха и да не се качва никога в коли. да не откликва да търси загубени кученца и котенца с непознати хора. Да не са качва сама с мъж в асансьор - мен ме е нападал така един изрод, като бях на 14 години. И така....

Само не пускам вече на "пижамени партита", защото беше спала веднъж у приятелка и не смяла да си поиска допълнителна завивка, притеснила се, че й е студено и не спала добре. Където и да е на гости на приятелка, към 21.30 си я взимам у нас. Това е.

Няма никакъв интерес към фейсбука си и не го отваря с месеци. Знам, понеже проверявам. Но по Вайбър си пише с приятелки - и там следя, но по-рядко.

Noel, конкретно от Мола не знам защо те е страх - това е голямо обществено място и е пълно с хора. Ако момичетата са заедно и са групичка, не ми се струва опасно. Отделно вече там се черпят и ходят на кино за рожденни дни. Моето дете е и много кротко, където преценя, че не я пускам, не спори и не отива никога без мое разрешение. Но на мен Мола ми е даже съвсем безопасен.

# 695
  • София
  • Мнения: 38 431
И моята е така - доста е страхлива и предпазлива и навсякъде се движат в група. Даже без да я карам, ми звъни през час, чак е досадно.

# 696
  • Мнения: 19 290
Всъщност соц.мрежите изобщо не се изчерпват с фейса и инстаграм. Те даже ми се струват по-безобидни, понеже повечето хора на нашата възраст ги познават и знаят как да направят настройките. Ама това Мюзикли, Амино и кой знае какви други има още. Докато човек се ориентира е страшна загуба на време и нерви.

# 697
  • Мнения: 18 524
Абсурд е да проследим всичко, ако пожелаят да се крият. Затова аз залагам да силна връзка с детето. И въпрос на късмет е... не само на усилия от наша страна за съжаление.

# 698
  • София
  • Мнения: 38 431
При нас е много смешно, защото понякога ми ползва тела за Месинджър. Съответно той започва да вибрира и аз мога да вляза и да пиша в нейната група. А аз определено нямам такова желание!
Само се шегувам, че ще го направя.

# 699
  • при моите любими
  • Мнения: 2 521
Моята дъщеря е по-малка, на 10. За инстаграм ме пита веднъж и бях категорична, че няма да има, дори и аз нямам. За фейсбук си знае, че няма да има скоро, но и няма желание. Тя до скоро нямаше и телефон, но дядо ѝ и подари и сега е на вълна да гледа клипчета с експерименти и някакви подобни на 5 minute crafts, уж следя какво гледа, но съм обяснявала многократно за грозните, неприличните и опасните неща в интернет. Изнуди ме да си свали Снап чат и мюзикъли. И мен те ме притесняват повече от инстаграм и фейсбук, точно защото са непознати за мен. Мисля да и сваля тези дни някой филм, в който се разказва, за такива момичета тинейджърки подлъгани в интернет, за да си има едно наум. Към момента е малка и се стряска от такива неща и съм спокойна, но какво ли ще стане след 2-3 години, не знам. За мол сама е много малка и не е имала желание, но тя по-принцип не харесва да се шматка в мола дири и с мен, но знам, че това ще е до време. Излиза сама в квартала с приятелки, карат колела и ролери или седят около нашия и съседния блок и винаги ми се обажда, ако сменят мястото, за да знам къде е.

# 700
  • Мнения: 18 398
Приказки, приказки, но на практика теорията не е лесно да се приложи. Пример - 10 годишната ми щерка, която миналата седмица се заобяснява на телефонни измамници, че ядяла ябълка в момента, защото била убедена, че дядо ѝ се обажда. А не е като преди 2-3 месеца да не ѝ разяснявах на дълго и широко за тях.

# 701
  • Мнения: 18 524
Току-що ми звъннаха на мен май телефонните измамници! Някакъв женски глас почна да вика: "маме, маме, ти ли си?" Питам кой се обажда: "Майка ти, ама имам едни проблеми". Стана ми ясно и затворих. После от любопитство звъннах пак - отхвърлиха ме... те са най-вероятно.

# 702
  • при моите любими
  • Мнения: 2 521
На мобилен или стационарен телефон? Как не ги спря някой тези измамници не знам.

# 703
  • Мнения: 18 524
На мобилния, с изписан номер, не скрит. Гласът си звучеше женски глас, нормален. естествено, аз мога да позная, че не е майка ми Simple Smile Но дете може и да се заблуди - знам ли??

# 704
  • Мнения: 8 929
Как не ми звъннат на мен. Ще им направя капан, че да ги хванат.

Общи условия

Активация на акаунт