Третата сливица - лечение, мнения, препоръки - 8-ма тема

  • 107 735
  • 695
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 8
Здравейте мами ! Blush
Искам да ви помоля да ми препоръчате поне двама добри специалисти за УНГ.
Моята дъщеря в момента е на 4г. и педиартаката ни препоръча вадене. И ни изпрати в Св. Анна при др. Нешков които също ни препоръча операция, но аз не останах с добро впечатление от него прегледът не беше нищо особено, а и освен това имах чувството, че са в комбина, защото веднага разбра кой лекар ни изпраща от Самоков. Моля ви препоръчаите ми някой от когото сте доволен и имате опит, за да направя консултация и с други лекари.
Благодаря ви предварително! Blush

ПС: Извинете за прекалено дългият пост, но просто искам да бъда изчерпателна. Детето ми има много от симптомите и колкото и да не ми се иска всичко клони към вадене. Нощем мнооооого хърка, спи с отворена уста има лош дъх, често имахме проблеми с ушите (аз се съмнявам дори за слаба загуба на слуха, но се моля да не е така) през деня е доста разсеяна. Помогнете много ме е страх.

# 286
  • Мнения: 1 380
Мария, не Ви препоръчвам Окръжна болница. Моята препоръка за преглед и операция е доц.Рангачев от ИСУЛ.

# 287
  • Мнения: 8
Мен много ме е страх да отида там, защото имаше случай които за съжаление завърши фатално след операция на едно 4г. момиче.

# 288
  • Мнения: 106
Включвам се и аз. При моя син, който е на 3 и 7 месеца, третата сливица не е уголемена, но все пак препоръчват да се извади. Оказва се, че заради честите ринити, които според УНГ-то са алергични и са причинявали инфекции често, в момента детето е с възпалено ухо, като има течност в ушния канал. В момента сме на кортикостероидни капки с продължителност на лечението 1 месец, след което ще се прецени дали да се премахне третата сливица, за да се оттече тази течност от ушния канал. В момента сливицата пречи за това оттичане. Въпросът ми е някой знае ли дали няма друг начин да се махне тази течност, без да се налага операция, защото третата му сливица не е проблемна, не е уголемена, не е болна... Не ми се иска да минаваме през операция, той е и със сърдечен порок и се страхувам

# 289
  • Мнения: 2 988
До колкото знам единственият друг начин да се отстрани тази течност е парацентвза (пробиване на тъпанчето),която се прави под пълна упойка.На сина ми е правено 3 пъти и за него тези процедури бяха много по-неприятни от ваденето на сливиците.

# 290
  • Мнения: 106
До колкото знам единственият друг начин да се отстрани тази течност е парацентвза (пробиване на тъпанчето),която се прави под пълна упойка.На сина ми е правено 3 пъти и за него тези процедури бяха много по-неприятни от ваденето на сливиците.

Благодаря за отговора. Май премахването на третата сливица е по-добрият вариант, така няма да се налага в случай на повторна поява на проблем да се упоява пак... Ще го обсъдя и с УНГ, ако се наложи. Дано тези капки помогнат. А Вашия син лекували ли са го, преди да се наложи такова вмешателство?

# 291
  • Мнения: 2 988
Беше на антибиотици заради ангини, в резултат, на които се беше събрала тази течност, но те не даваха ррзултат и затова се налагаше пробиването. За свиване на сливиците се мъчихме с Лимфомиозот, Имумотрофин, противоалергични и нищо не даде резултат. Накрая на 3 години и 5 месеца след 5 отита и поне 10 гнойни ангини извадихме сливиците  и детето се оправи.

# 292
  • Мнения: 106
Беше на антибиотици заради ангини, в резултат, на които се беше събрала тази течност, но те не даваха ррзултат и затова се налагаше пробиването. За свиване на сливиците се мъчихме с Лимфомиозот, Имумотрофин, противоалергични и нищо не даде резултат. Накрая на 3 години и 5 месеца след 5 отита и поне 10 гнойни ангини извадихме сливиците  и детето се оправи.
Ами на него не са му увеличени лимфни възли и сливици, все пак аз доста дълго време му давах имунотрофина, не че му повиши имунитета, но лекарката каза, че гърлото му е в много по-добро състояние от имунотрофината. Но я спрях, защото той не спря да боледува и се ядосах, че не действа, както обещава, че трябва да подейства. Като цяло при него хремата винаги му е била проблем, но гнойни ангини кара по веднъж вече две лета подред. Не са чести, така че не знам. От честата хрема каза че е тази течност.

# 293
  • Мнения: 445
Включвам се и аз. При моя син, който е на 3 и 7 месеца, третата сливица не е уголемена, но все пак препоръчват да се извади. Оказва се, че заради честите ринити, които според УНГ-то са алергични и са причинявали инфекции често, в момента детето е с възпалено ухо, като има течност в ушния канал. В момента сме на кортикостероидни капки с продължителност на лечението 1 месец, след което ще се прецени дали да се премахне третата сливица, за да се оттече тази течност от ушния канал. В момента сливицата пречи за това оттичане. Въпросът ми е някой знае ли дали няма друг начин да се махне тази течност, без да се налага операция, защото третата му сливица не е проблемна, не е уголемена, не е болна... Не ми се иска да минаваме през операция, той е и със сърдечен порок и се страхувам

Продължителен прием (1 месец) на прахчета Ердомед втечнява въпросната течност в евстахиевите тръби.
Задължително се консултирайте обаче с УНГ специалист за приема и продължителността, защото зависи от много фактори.
Другият вариант е ясен - пълна упойка и вадене на течността, но след това процесът започва отначало и е много вероятно след година положението да е същото.

# 294
  • Мнения: 106
Включвам се и аз. При моя син, който е на 3 и 7 месеца, третата сливица не е уголемена, но все пак препоръчват да се извади. Оказва се, че заради честите ринити, които според УНГ-то са алергични и са причинявали инфекции често, в момента детето е с възпалено ухо, като има течност в ушния канал. В момента сме на кортикостероидни капки с продължителност на лечението 1 месец, след което ще се прецени дали да се премахне третата сливица, за да се оттече тази течност от ушния канал. В момента сливицата пречи за това оттичане. Въпросът ми е някой знае ли дали няма друг начин да се махне тази течност, без да се налага операция, защото третата му сливица не е проблемна, не е уголемена, не е болна... Не ми се иска да минаваме през операция, той е и със сърдечен порок и се страхувам

Продължителен прием (1 месец) на прахчета Ердомед втечнява въпросната течност в евстахиевите тръби.
Задължително се консултирайте обаче с УНГ специалист за приема и продължителността, защото зависи от много фактори.
Другият вариант е ясен - пълна упойка и вадене на течността, но след това процесът започва отначало и е много вероятно след година положението да е същото.
Благодаря за мнението Ви. Ще го обсъдя с УНГ-то

# 295
  • София
  • Мнения: 1 355
Течността в ухото може сама да се резорбира след отстраняване на инфекцията. Началото на декември синът ми беше с отит, пи 10 дни антибиотик, гентазон и противоалергични капки, трябваха му 2-3 седмици от началото на възпалението, за да се изчисти течността и третата сливица да се "прибере". Разбира се през това време не е посещавал ДГ.

# 296
  • Мнения: 106
Течността в ухото може сама да се резорбира след отстраняване на инфекцията. Началото на декември синът ми беше с отит, пи 10 дни антибиотик, гентазон и противоалергични капки, трябваха му 2-3 седмици от началото на възпалението, за да се изчисти течността и третата сливица да се "прибере". Разбира се през това време не е посещавал ДГ.

Лошото при моя син е, че тази течност и възпалението са поне от 2-3 месеца. За съжаление, той по никакъв начин не е индикирал да има проблем с ушите. Винаги съм била много стриктна при боледуване и съм го водила на лекар, дори по няколко пъти на боледуване, но никой (нито личната, нито педиатърката, нито в спешния кабинет) не са преглеждали ушите и не са ме насочвали за консултация с УНГ. Нали уж да им се доверявам... Макар че зная, че не трябва и на доста неща се научих сама, но, за съжаление, не се сетих за ушите да проверяваме периодично. Затова и УНГ каза, че лечението може да не подейства, тъй като течността е много и възпалението е сериозно. Много се надявам да помогне и да не се стига до операция.

# 297
  • Мнения: 1 710
Моята дъщеря беше със серозен отит, течност и хлътнали тъпънчета над 3 години. Д-р Френгов многократно ми е казвал, че тези проблеми с ушите НЕ МОГАТ да се открият от педиатър или личен лекар, а само от специалист с необходимата техника. В много голям процент от случаите ушите на болят и няма индикации за проблем.
Така че радвайте се, че сте го открили и следете дали има подобрение или се влошава.

# 298
  • Мнения: 106
Моята дъщеря беше със серозен отит, течност и хлътнали тъпънчета над 3 години. Д-р Френгов многократно ми е казвал, че тези проблеми с ушите НЕ МОГАТ да се открият от педиатър или личен лекар, а само от специалист с необходимата техника. В много голям процент от случаите ушите на болят и няма индикации за проблем.
Така че радвайте се, че сте го открили и следете дали има подобрение или се влошава.
Да, разбира се, че няма как да установят дали има проблем, при положение, че нямат апаратурата. Но в случая на детето се виждаше в ухото възпалението, можели са поне да преглеждат не само гърлото, а и да погледнат в ушите и ако се усъмнят, да ме изпратят. От една година след прекарана ротавирусна инфекция детето е на антибиотици всеки месец, болно е всеки месец, с хрема е все месец. Чак сега личната ни лекарка ме препрати към УНГ за консултация заради честите хреми, а не заради съмнение за възпаление на ушите.
Разбирам и че ушите не е задължително да болят или да причиняват дискомфорт, просто го отбелязвам като факт, който не е насочил и мен да се погрижа детето да мине на УНГ по-рано.
Само да кажа, че УНГ ми предложи сама да погледна в ухото на детето си и да ми обясни къде да гледам. Отказах, защото не исках да изглежда, че се съмнявам в компетентността му. Това значи, че всеки лекар би могъл да разпознае възпалението. Не ги упреквам, упреквам по-скоро себе си, че не съм по-настоятелна за обстоен преглед.
Като цяло за всичко упреквам себе си.
Споделете как излекувахте Вашето дете? Стигна ли се до операция?

# 299
  • Мнения: 1 710
Аз по-напред в темата бях писала подробен коментар за лекарите, които сме посещавали и за лечението въобще, но и тук ще спомена с няколко думи.

Стигна се до операция. Махнаха третата сливица и сложиха т.нар. макарички на тъпанчетата, чрез които да се вентилират в продължение на 6 месеца. Моята дъщеря имаше често хрема, но не боледуваше сериозно. Не правеше ангини и отити, както е при други деца с трета сливица. За това много дълго изчаквахме да израсте този проблем и се опитвахме да повлияем с лекарства, но така и не се получи.
Третата сливица пречеше на дишането, нощем и хъркаше като спи, говорът беше носов, а и проблем беше тази течност в ушите. Имаше леко намаление на слуха, но все пак беше в норма. Към операция преминахме, когато осезаемо започна да й пречи да диша нощем. Винаги дишаша през устата, но в един момент нощем започна да спира да диша. През няколко минути спираше за по 9-10 секунди и после пак си поемаше въздух. Доста е стряскащо, особено при дете на 3-4 години.

Операцията беше успешна. Третата сливица не се появи отново, хъркането спря, започна да диша нормално през носа. Говорът се оправи.Сега като гледам клипчета снимани преди и след операцията, не мога да повярвам колко различно звучи детето ми. И по-напред бях споменала, че имаше огромна разлика и в поведението. Учителките в детската градина казаха, че това е съвсем различно дете - от затворено и необщително изведнъж, буквално за няколко дни е станоло усмихнато и контактно. Явно ушите са били непрекъснато заглъхнали, не е чувала добре, може би другите деца не са разбирали носовото говорене, не знам. Важното е, че имаше страхотна промяна.
За съжаление, лечението на ушите не приключи със слагането на макаричките. Докато беше с тях, беше много добре. Но на едното ухо макаричката беше паднала сама и после това ухо имаше проблеми. Тъпанчето отново хлътна, слухът осезаемо намаля, бях безумно изплашена. Ходихме при какви ли не лекари и всички бяха категорични, че трябва нова операция. Даже имахме насрочена дата. Всъщност не е операция, а поставяне на макаричка. Обаче се изисква поставяне на пълна упойка при слагането, после и при махането и въобще не исках да минаваме пак през това. Десетина дни преди манипулацията имахме планирано пътуване в чужбина и трябваше да летим няколко пъти със самолет в съвсем кратък интервал от време. Като се прибрахме и отидохме на финален преглед преди да й сложат макаричката, се оказа, че тъпанчето вече не е хлътнало и няма нужда от никаква интервенция. Вероятно голямата промяна в налягането при излитане и кацане, е помогнала по някакъв начин. Всички изследвания бяха нормални, аудиограмата също беше в норма. Та така самолетите ни спасиха от нови проблеми.Grinning

Общи условия

Активация на акаунт