Третата сливица - лечение, мнения, препоръки - 8-ма тема

  • 110 023
  • 718
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 39 757
kеtti, консултирайте се с лекуващият лекар.
Дъщеря ми пиеше Аугментин като малка (2-7г, два пъти годишно заради отити), но единствено се разстройваше от него.

# 526
  • Мнения: 5
Здравейте хора! Бях писала по темата скоро, затова, че детето ми доста хърка и се дави след "операция" на третата сливица.
Оказа се, че"докторът" е махнал парче от третата сливица на детето ми и оставил половината. Докторът беше Милен Гавраилов от Варна, той работи в Майчин дом и окръжна болница ДКЦ 4. НЕ СИ ВОДЕТЕ ДЕЦАТА ПРИ ТОЗИ ИНДИВИТ!!! Той е психично болен, разбрах го в деня на операцията. Когато постъпихме в МД за операцията, той все още не беше дошъл. Приемащата сестра, като видя изследванията на синът ми, изобщо не ги хареса(црп беше високо 10 при норма 6)  и извика друг лекар др. Габровски. Двамата ме предупредиха, че с това црп не трябва да се оперира детето. И аз като една майка, разбира се се притесних. След като дойде гавраилов( нарочно пиша с малка буква името му) споделих с него притесненията си и какво са ми казали колегите му. Той се нервира и започна да се кара със сестрата. След като се поуспокои малко, аз отидох при него и го попитах има ли някакъв риск. Той ми отговори, че ако има някакъв риск той ще го поеме ли. Затова и аз се съгласих за операцията, но той ми се ядоса, че не съм му имала доверие и съм търсила мнения от други. Ние попринцип сме в Германия и след 10 дена след операцията се върнахме. Детето с всеки изминат ден се влошаваше, пишех му постоянно, а той ми отговаряше, че ще хърка още известно време, но детето започна да посинява докато спи и разви сънна апнея и той ми предложи пак операция да махаме всички сливици. Трябваше да съм луда да ходя пак при него. Водихме го тук в Германия и ни приеха по спешност в болница и след два дена го оперираха, махнаха трета+ другите две сливици. Сета 2 седмици след операцията детето ми диша добре и спи като агънце.
А онзи касапин го оставям на Господ, нека всяка капка сълза, мъка, стрес което причини на нас и детето ни, да ги изплати първо на този и после на онзи свят.

# 527
  • Мнения: 3 944
Здравейте, детето ми беше опериран от трета сливица, както и й бяха поставени макарички и в двете уши. Интересува ме колко време давате на детето кашави храни? Имаше ли такива, които избягвате? Давахте ли арника за намаляване на отоците и в този ред на мисли, колко време отне възстановяването?
И още нещо - заради пазенето на ушите, някой използвал ли е тапи за плуване при къпане?

# 528
  • Мнения: 32
Здравейте Innocent

 Следя темата от доста време - за съжаление покрай сина ми, който в момента е на 2г7м почти. Имаме насрочена операция за другата седмица в ИСУЛ за премахване на третата сливица - бяхме на преглед при Д-р Йорданова,която преглежда и в ПТБ МЕД-Люлин - тя ни насочи за операция с необходимите предварителни изследвания. Имате ли наблюдения, скорошни, как протичат нещата там?
 Днес излезна резултата от рентгена на епифаринкса - пише аденоидна вегетация 4та степен. Уви, някой има ли идея какво означава тази степен? Доколкото успях да намеря из нета степените са само 3 Flushed
 Надявам се след това всичко да се оправи - той е с проблемна сливица... буквално откакто се е родил. Прибрахме се вкъщи от болницата и около седмица след това се почна - хъркане,дишане само през устата, на годинка и половина вече ядеше храни на по-едри парченца - от тогава до ден днешен е на пюрета - много ми е и злояд. Търчи като луд напред-назад - водихме го и на психиатър - изключи аутизъм и хиперактивност. Но закъсняваме с говора - често прави т.нар. регресии. Миналата пролет казваше 10тина думи - минаха се около 2 месеца и спря да ги казва (единственото,което остана в репертоара му - беше мама). Мислех,че е някакъв пасивен речник, но сега наново се опитва да ги казва,сякаш за първи път. Има намален слух заради сливицата - навярно тя е главния виновник. Килограмите му са едва 11,200 - ръст 86см - дълго време беше на 11,100,а на ръст скоро не е дърпал. Няма проблем с фината моторика (и на логопед ходихме)...невролог също посетихме през последната година - измери обиколката на главата му 51 см - било много - според педиатърката - не. Нищо не разбирам вече. Имам 2 по-големи дъщери (на 13 и на 8г) те такова чудо не бях виждала с трета сливица като неговото Head BandFlushed Някой от Вас с подобни проблеми откъм килограми и говор?

# 529
  • Мнения: 3 944
А защо от парчета е минал на пюрета? Яденето на твърда храна стимулира говора.
Иначе на моята дъщеря я махнах е на 2.7г и за месец е дръпнала 1см, но най-вече - диша нормално.
Махнахме я в токуда. Имах час за ИСУЛ, но в деня на приема ми скъсаха нервите и си тръгнахме.

# 530
  • Мнения: 32
А защо от парчета е минал на пюрета? Яденето на твърда храна стимулира говора.
Иначе на моята дъщеря я махнах е на 2.7г и за месец е дръпнала 1см, но най-вече - диша нормално.
Махнахме я в токуда. Имах час за ИСУЛ, но в деня на приема ми скъсаха нервите и си тръгнахме.

Явно му е трудно да преглъща по-големи парченца. Задавя се понякога дори от нещо кашаво. Явно е доста набъбнала и пречи на всичко. Да, това знам,че е предпоставка за закъснението в говора. И социални контакти няма кой знае какви заради нея - ходим на ясла веднъж на 2 месеца,защото по толкова време обикновено му траят хремите...
 Може ли малко повече информация относно приема в ИСУЛ? Open Mouth

# 531
  • Мнения: 852
Здравейте,а лечение имали ли сте преди решението за операция.Вземете второ и трето мнение ако трябва.

# 532
  • Мнения: 32
Здравейте,а лечение имали ли сте преди решението за операция.Вземете второ и трето мнение ако трябва.

Да, проблемът не е от вчера,както казах. Минахме през цялата аптечна мрежа (от сребърни разтвори, през пробиотици за нос, през Виброцил и производните,та до кортикостероиди) + всякаква хомеопатия (Тонзилотрен с Цинабсин, Коризалия, Лимфомиозот...) - ефект никакъв. Посетили сме няколко унг лекари + педиатри - всички са на мнение,че трябва да бъде премахната третата сливица, дори личната ни лекарка,която по принцип е против премахването на трета сливица. Има си изброени случаите,в които това се налага и за съжаление - ние сме си за това. Миналата година цялата зима я изкарахме на антибиотици - тази слава Богу не сме пили нито един благодарение на една есенна профилактика с хомеопатия,не е правил и отити, но симптомите, поради което се стига до махане на сливица остават.
1. Хъркане и спане с отворена уста продължително време.
2. Апноични пристъпи
3. Отнесен поглед
4. Постоянна секреция от носа.
5. Намален слух

И не на последно място,пак да кажа, рентгена показа 4та степен аденоидна вегетация...
По принцип лекарите не се наемат на такава стъпка преди 3г възраст, ние отглагахме колкото е възможно докато поне се доближим максимално до тази възраст. Щом лекарката ни упъти директно за прием,а тя го и прегледа щателно, значи е така.

Намерих статия (малко лошо преведена) но се разбира - със сигурност сме за операция - вътре е написано и защо храненето и говорът се нарушават.
https://bg-m.iliveok.com/health/stepeni-na-adenoidi-pri-deca-kak … 128314i15951.html

Последна редакция: пт, 24 мар 2023, 00:12 от FB591304BGM

# 533
  • Мнения: 2 988
Здравейте. Малкото ми дете е с отит. Днес ще му правят парацентеза на едното ухо, след това ще лекуваме с венозен антибиотик и след това вероятно ще продължим с такъв през устата. Общо взето до болка позната история (на баткото тази процедура е правена поне 4-5 пъти). И след това вероятно ще се насочим към махане на третата сливица (другите две не знам на какъв хал са). Операциите по премахването на сливиците на голямото ми дете ги правихме в Каспела (Пловдив) при д-р Кулов. Тази нощ ни прие д-р Янков в Хирургиите. Колебая се към коя болница и кой лекар да се насочим за последващи консултации.

# 534
  • Мнения: 85
Здравейте. Малкото ми дете е с отит. Днес ще му правят парацентеза на едното ухо, след това ще лекуваме с венозен антибиотик и след това вероятно ще продължим с такъв през устата. Общо взето до болка позната история (на баткото тази процедура е правена поне 4-5 пъти). И след това вероятно ще се насочим към махане на третата сливица (другите две не знам на какъв хал са). Операциите по премахването на сливиците на голямото ми дете ги правихме в Каспела (Пловдив) при д-р Кулов. Тази нощ ни прие д-р Янков в Хирургиите. Колебая се към коя болница и кой лекар да се насочим за последващи консултации.
Ние преди година точно в Пълмед вадихме трета сливица на щерката, при д-р Криворов.

# 535
  • Мнения: 170
Доволни ли сте от Пълмед и Криворов? Той прегледа дъщеря ми тази седмица, каза че е с уголемена сливица, но е още малка за операция. Тя сега ще прави тепърва 2 години, но от октомври ходи на ясла и съответно се борим с непрестанни сополи. Сега съм записала час за второ мнение при Марков.

# 536
  • Мнения: 2 473
FB591304BGM, може ли малко повече инфо за рентгена, който сте правили? Не знаех, че така може да се определи степента на аденоидната вегетация...

# 537
  • Мнения: 85
Доволни ли сте от Пълмед и Криворов? Той прегледа дъщеря ми тази седмица, каза че е с уголемена сливица, но е още малка за операция. Тя сега ще прави тепърва 2 години, но от октомври ходи на ясла и съответно се борим с непрестанни сополи. Сега съм записала час за второ мнение при Марков.
Преди да я извадим, ходихме повече от година при Криворов.Следеше я, изписваше  лекарства при необходимост.Но се наложи операцията.Спря нощното хъркане и постоянен заден секрет.За доктора нямам думи..уникален човек.

# 538
  • Мнения: 32
FB591304BGM, може ли малко повече инфо за рентгена, който сте правили? Не знаех, че така може да се определи степента на аденоидната вегетация...

Води се рентген - образно изследване на епифаринкса. Самата процедура трае 2-3 минути (детето стои право),а резултатът е готов на следващия ден - дават Ви лист с посочената степен и диск със снимката,който не не ни искаха никъде - май остана за спомен Laughing
Направление може да вземете за него от личния лекар на детето,иначе е около 30-35лв.

Нас ни изписаха на 29ти. Вече спим спокойно - няма ги паузите в дишането през нощта - няма го хъркането. Обаче, не знам каква е тази заблуда с храненето,че децата 2 часа след операцията ядяли кюфтета,при положение,че идните 10 дни са позволени единствено кашави храни, да си знаете... Rolling Eyes Satisfied

# 539
  • Мнения: 1 489
Моето 2 часа след операцията не яде кюфтета, а мусака. Даже се учудих и попитах няколко пъти дали е за него. Нямаше проблеми. Нямаше и изисквания да са кашести храни. Само да не са много топли. И сладолед на корем.

Общи условия

Активация на акаунт