Тибетска гъба/кефир/кефирена гъба 4

  • 89 921
  • 685
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 10 835
Дадоха ми от гъбата. Сложих я в голям буркан с 1 л мляко на топло, но не слънчево място за 2 дни и стана като айрян. Млякото прецедих в бутилка, а гъбата върнах в буркана и сипах ново мляко. И двете ги прибрах в хладилника. Мисля след 1 седмица да го сменя отново. Трябва ли преди да заредя отново в буркана, гъбата да я мина под течаща вода? И по принцип правилно ли процедирам?

# 376
  • Мнения: 28 396
Аз още чакам някой от Бургас  Praynig

# 377
  • Мнения: 2 600
Първо зависи, колко гъба са ти дали. Ако е една лъжица, ще може да преработи примерно една купичка мляко.
Второ, виж прибраното в хладилника- наистина първо е течно, но след ден в хладилника се сгъстява малко. На вкус трябва да е като кисело мляко или - ако е престояло повече - като леко газирано кисело мляко.

# 378
  • София
  • Мнения: 22 694
Гъбата не е задължително да се мие всеки ден.

# 379
  • Мнения: 2 600
Всъщност пропуснах частта за миенето, аз никога не я мия. Но ако я миете - да не е под течаща т.е. от чешмата вода. Прекалено набъкана е тази вода с химикали.

# 380
  • Мнения: 5 405
Винаги я мия под течаща чешмяна вода. Simple Smile

# 381
  • Мнения: 1 381
Аз също я мия под течаща студена вода всяка вечер. Simple Smile

# 382
  • София
  • Мнения: 6 249
Аз не я мия и затова ми расте супер бързо, все се чудя на кой да подарявам.

# 383
  • Мнения: 1 381
Налага ми се да пътувам.. как да съхраня гъбката? Някъде бях чела, че се слага във фризера?

# 384
  • Мнения: 49
Когато ми дадоха моята, беше престояла месеци във фризера, в бурканче с мляко.
След като се размрази изхвърлих първото зареждане, въпреки че беше станал кефира, но не посмях да го пия.

Сега и аз съм си замразила 2 дози за всеки случай, да не си уморя гъбката и да остана без нея.
Четох че може да издържи до 18 месеца във фризера

# 385
  • София
  • Мнения: 6 249
Не съм замразявала, държала съм по 2-3 месеца в хладилника с мляко (колкото да покрие гъбата).

# 386
  • Мнения: 49
Аня и така става, но четох че трябва да се сменя млякото всяка седмица.
Ако е за по-дълъг период замразявам.

# 387
  • Стара Загора
  • Мнения: 4
Здравейте, търся си гъбка! От Стара Загора съм. Ако някой е отгледал повечко от необходимото и иска да я сподели, съм на разположение!
Благодаря предварително!

# 388
  • София
  • Мнения: 6 249
Здравейте, търся си гъбка! От Стара Загора съм. Ако някой е отгледал повечко от необходимото и иска да я сподели, съм на разположение!
Благодаря предварително!
Имам пак за подаряване, ако по Еконт ви устройва.

# 389
  • Стара Загора
  • Мнения: 4
Устройва ме!
Пратих ви лично съобщение за адреса.
Благодаря!

Последна редакция: чт, 27 юни 2019, 14:06 от GalinaRA

Общи условия

Активация на акаунт