Тибетска гъба/кефир/кефирена гъба 4

  • 90 152
  • 685
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 12 705
Eлица, дадоха ми замразени зрънцата в малко пликче. И аз така я давам на който иска. След размразяване на стайна температура си я ползвате по указанията.
Изплакнати ли са зрънцата преди замразяването с вода или само отцедени от кефира? Срещах някакви съвети да се измият хубаво, че да се отцедят, че да се слагало сухо мляко... нещо са ми съмнителни. А пък щом може да се съхрани и замразено за по-дълго, не е никак лоша опция да се намира - я за даване на някого, я в случай че уморя текущото или знам ли.

# 616
  • София
  • Мнения: 472
Разбира се са изплакнати с филтърна вода и отцедени върху салфетка /цедката със зрънцата е сложена върху салфетката/. При мен винаги става. Сега, понеже е по-студено /предполагам/ сгъстяването става по бавно. От 4-5 месеца си правя кефир и нямам неуспешен опит.Но ползвам винаги мляко от млекомат. С мляко от магазин става по-бавно и вкуса е друг.  А жената,  която ми го даде замразени от години така действа.
Момичета, знам, че да вземете храна от непознат е риск. Може да го сложите в малко количество мляко за 2-3 дни, да  изхвърлите млякото и да промиете зърната. Аз поне така направих - за всеки случай. Ако някой иска да ми пише на лични. Хубав ден!

# 617
  • Мнения: 12 705
А, аз от по-дълго време си гледам, но се случва по-малко да ми се занимава или да ме няма вкъщи, колко му е да го "изтърва" при някой от тия случаи. Щом има вариант, като ми стане пак много, ще замразя една част да си стои там, няма на кого да пречи. Уж не е лесно да го уморя, ама все пак.
Изсушен пробвах преди няколко месеца, че го пренасях много надалеч и нямах друг вариант - съживи се също, но отне няколко дни да стане както трябва. Само че тогава не го съхранявах дълго, просто ми трябваше да е сух и да не заема място. Не знам колко време може да изкара така и да оцелее. Но да кажа че става де, може пък да е полезно на някого.

# 618
  • Мнения: 1 906
Здравейте,
Попадаха ми рецепти с кефир. Основно тестени изделия. Някой пробвал ли е Simple Smile

# 619
  • Мнения: 12 705
Става си, защо не? То си е вид кисело мляко. Слагала съм и вместо нормално кисело мляко в нещо, когато се искат 2-3 лъжици и не ми се купува или не ми се отваря кофичка само за това. По-течно е, разбира се, но пак върши работа.

# 620
  • София
  • Мнения: 5 188
Здравейте! Аз сега започвам с опитите, но нямам пластмасова цедка и ще търся. Със средни дупки ли да взема, с едри ли? Можете ли да препоръчате?

# 621
  • Мнения: 14 966
Най- проста от магазините, които по-рано наричаха "Левчето". Дупките са ситни, но върши работа. С по-голям диаметър, по-плоска,  за да ляга на паничката, в която ще се изцежда . Моите са оранжеви.

# 622
  • Мнения: 12 705
По-едричка предпочитам, че с тия дето са супер ситни ме хващат нервите докато се прецеди. Поне аз не можах да си намеря единична и си купих цял комплект, май 4 размера бяха. Ама пък най-малката понякога си я ползвам ако искам да прецедя направо в бурканче и така да си го нося с мен примерно на работа. Евтини бяха действително, не помня но може и моите да са били от левчетата.

# 623
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Моята е направо решетка а не цедка Simple Smile

# 624
  • Мнения: 27 489
Моята е много фина /едно време я бях купувала за пресяване на пудра захар/.🙂 Но моята кефирена гъба има и много, много дребни частички. Прецеждам с помощта на силиконова шпатула, бързо става.
Бях си купила една цедка с дупки специално за кефира, уж много малки дупките, обаче не ме кефи да имам частички от гъбата в готовия продукт.😀 А и една част от кефира, заедно с малки частички от гъбата, отиват директно в долния съд и после дупките се запушват от по-големите парчета кефирена гъба; отгоре пак остава какво да се цеди и не става...Използвам си я обаче за отцеждане на по-малки количества макаронени изделия и др.

Последна редакция: пт, 10 фев 2023, 17:50 от dolce miele

# 625
  • София
  • Мнения: 5 188
Благодаря за отговорите за цедките! Намерих в Левче комплект от 3 цедки за 3 лв.

От десетилетия квася мляко и от години хляб с квас. Обаче тук се хвърлих неграмотно, мислех, че ми стигат гъба, мляко и цедка, с малко попрочитане. Ето, статията в 24 часа не я бях прочела и съм допуснала грешки.
Какво ще стане, като съм сложила 2 суп лъжици кефирна гъба в 1 л прясно мляко в еднолитров буркан.
Минали са 17ч. Покрит е със салфетка , с ластик. До ръба има само 2 пръста място.
Да го пресипя ли нежно в голяма стъклена купа?

Втори въпрос: как да процедирам с набавянето на суровината. Например вчера , със сварено от мен мляко, може би е трябвало да използвам само 1/3 от литъра, втората трета да съхранявам в хладилника, за втора доза кефир, а остатъка да замразя? Нито ми се търчи всеки ден до магазина, нито можем да изпием такова количество. Как организирате вие този процес?

# 626
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 263
Аз правя само 1 чаша кефир защото наистина не можем да го изпием Simple Smile Заливам гъбата в едно бурканче и в хладилника на вратата на най-топлото място става за 5 дни и сменям млякото на гъбата а готовия кефир оставям за още едно денонощие в хладилника да отлежи Simple Smile

# 627
  • Мнения: 311
Здравейте,

Доскоро не бях и чувала за тибетска гъба, но покрай гастрита си се зачетох и имам нужда от помощ. Направих първият си кефир, но е ужасно кисел. Никога не съм консумирала кефир( дори и от магазина) и не знам кога и дали се е получил. Държах го 2 ден на стайна температура( доста топло е вкъщи) и сега го сложих в хладилника. Прочетох в началната страница, че трябва да стой още 1 ден на студено. Сега с останалата гъба какво правя, как я съхранявам?  И полученият кефир за консумация каква трайност има?
Благодаря предварително.

# 628
  • Мнения: 12 705
Отцедената гъба в ново мляко и съответно кваси следващата партида кефир. А готовият спокойно можеш и няколко дни да си го пиеш, може да стане още малко по-кисел обаче.
Аз харесвам да си го пия разреден с малко вода до консистенция на айрян и с малко сол. Други го блендират и с плодове или там кой каквото обича, има много варианти за консумиране дето му попроменят вкуса.
Действително е малко по-кисел от кисело мляко купено от магазина, но за мен пак си има вкус на кисело мляко, а не на нещо друго.

# 629
  • Мнения: 1 906
Повече от месец си имам гъбка. Напоследък ми прави впечатлени, че като сипя готовия кефир и първо се стича като слуз 😤 - много е гнусно. И самите гъби са лигави. Изплаквам ги внимателно в преварена вода. Няма представа, къде бъркам Sad

Общи условия

Активация на акаунт