Минималистичен начин на живот

  • 437 377
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 9 195
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Бенибъни, за контейнера за отпадъци съм съгласна, не е редно да се изхвърлят такива отпадъци без специален контейнер! Трябва да се викне фирма и да се изхвърлят, но Ганьо не иска да чуе, защото е 100 лв.
За другото обаче не съм съгласна. Човекът е починал. Не съм чула някой да е занесъл нещо на оня свят. Масово възрастните хора трупат стари вещи, които не им трябват, защото едно време не е имало и им е останало като комплекс. Не виждам какво толкова станало, че починал човека, изхвърлят му вещите. По-добре апартаментът да се ползва, отколкото да виси празен.
Не знам аз от дете знам,че 40дни нищо не се пипа,а някои дори го правят и до година.Баба ми беше попска щерка и така знам от нея.Баща ми като почина огледалата не сме закривали ,но до 1г в нас нищо не пипнахме на баща ми.Дори сега майка ми извади една керамична коледна украса,която двамата с него сме купували и ми стана много мъчно.Апартамент се ползва и без да изринеш всичко из основи.Не съм изхвърлила и спалнята на която почина,защото беше на 2г.Майка ми си спи на нея,а аз като правихме ремонта даже спах в неговата част.

# 9 196
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
С малката подробност, че контейнерите са специализирани - за строителни отпадъци, стъкло и т.н. Т.е. Сметищата са специализирани. Викала съм фирми за извозване на мебели, казаха, че ни им трябват. Обадих се в общината, казаха кой ден да ги изкарам. Ето например графика за една от столичните общини https://inspectorat-so.org/images/2020/EGO/16_Studentski.pdf

# 9 197
  • Мнения: X
Бенибъни, всеки си вярва в различни неща. Зависи и колко е близък роднината. Ако е недай си боже майка ми или баща ми, сигурно нямам сила да имам да се вдигна да хвърлям на третия ден вещите му. След известно време като се съвземе човек се позамисля, че тия неща не трябват и се започва разчистване. Не вярвам в някакви срокове и тн . Не мисля, че трябва да се брои година например и чак тогава да отворя гардероба и да хвърля старите дрехи. 40 дни да не пипнеш, разбирам, но да следиш мина ли година, че да хвърля еди си какво..

Това за огледалата наскоро го чух, не знаех, че се покриват.

Мисля, че човек не бива да се впечатлява от това, че вещите на съседът ви са били хвърлени. Реално всеки от нас някога ще си замине и нищо няма да си отнесе.

# 9 198
  • Мнения: 68 372
Тези неща са както всеки ги усеща...

# 9 199
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Тези неща са както всеки ги усеща...
Тези неща са както всеки ги усеща...
Сигурно ама ей сега изведох кучето и мангалите с каруците премятайки част от нещата са ги натрупали пред една кола.Дали на някой ще му е ок да тръгне за работа и неопределено време да мести чужди боклуци за да си изкара колата,а ако бърза за работа.

# 9 200
  • Мнения: 68 372
Коментирах църковните работи. Кой как ще ги направи, като почине близък...

Да бяхте се обадили където трябва, щом знаете кои са нарушителите.

# 9 201
  • Мнения: 7 172
Всеки решава какво да прави с наследството си. Е, то такава нетолерантност и ксенофобия, че няма накъде повече.

# 9 202
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Коментирах църковните работи. Кой как ще ги направи, като почине близък...

Да бяхте се обадили където трябва, щом знаете кои са нарушителите.
Не ставайте смешна в празнични дни няма кой да го глоби .Когато мислиш да правиш нещо се интересуваш как е правилно.Мен не са ме глобявали и затова да съм си викнала тая година фирма да ми извози мебелите.Просто човека е тарикатче що да дава грешни пари

# 9 203
  • Мнения: 10 410
С малката подробност, че контейнерите са специализирани - за строителни отпадъци, стъкло и т.н. Т.е. Сметищата са специализирани. Викала съм фирми за извозване на мебели, казаха, че ни им трябват. Обадих се в общината, казаха кой ден да ги изкарам. Ето например графика за една от столичните общини https://inspectorat-so.org/images/2020/EGO/16_Studentski.pdf


Точно така! В провинцията сменяхме стари мебели и звънях в общината, бяхме се уговорили за ден и казаха да ги подредим зад контейнерите до обяд. Разглобихме всичко и съответния ден ги свалихме долу. За стари мебели не се изискват контейнери.

# 9 204
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Тези неща са както всеки ги усеща...
Тези неща са както всеки ги усеща...
Сигурно ама ей сега изведох кучето и мангалите с каруците премятайки част от нещата са ги натрупали пред една кола.Дали на някой ще му е ок да тръгне за работа и неопределено време да мести чужди боклуци за да си изкара колата,а ако бърза за работа.
И за това, кой е виновен. Този дето си е изхвърлил нещата на определените места, или тези дето са ги разхвърляли.
Нещо бъркаш обектите за недоволство.

# 9 205
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Ако се пусне обява във ФБ, в съответните групи, че нещата се подаряват, винаги има кой да ги вземе. Аз съм подарявала така с условие да дойдат и сами да си ги изнесат. Чиста работа.

# 9 206
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
То и в олх да пуснеш нещо все има желаещи за подарък.Така пуснах един чисто нов фритюрнник и веднага една била нуждаеща се да й го подаря.Е при толкоз обяви използвани,но запазени точно на моя се спря.Не й го дадох естествено.Все авантаджии.Ами то всеки е нуждаещ се за нещо.Ако исках да го подаря щях да го пусна при подарявам.В Бг много авантаджии се навъдиха

# 9 207
  • Мнения: 2 570
Така е, аз например  много се дразня и тук във форума на темата за размяна на козметика. Като пусна за размяна, почти никога не успявам. Но като напиша подарявам и до 10 минути вече имам 2-3 съобщения.

# 9 208
  • Мнения: 5 035
Подарявахме преди време едни смарт гривни. Нови цената им беше около 40 лв. и нямаше никакъв смисъл да ги продаваме. Като ги пуснахме в една група, веднага се появиха нуждаещи се, които даже на лично съобщение се опитваха да ни вменят вина, ако не ги подарим на тях.

Иначе и аз като повечето хора в световен (ютюб) план започнах да обръщам повече внимание на вещите и минимализма покрай голямото седене вкъщи. Въпреки че живеем в малко жилище, ни отне немалко време да се освободим от ненужното. В някои области, нормално, ми беше по-лесно, в други - мисля, че още има какво да разкарам и подаря на близки, но имам някаква сантиментална привързаност към някои групи предмети. Като гримовете ми например. Рядко се гримирам от-до, но пък имам 3 кутийки хайлайъри, като две от тях не съм и почвала. Знам, че няма смисъл да ги държа, а е по-добре да ги дам на близки да ги ползват, но ги свързвам с местата, откъдето съм ги купувала и чудесните екскурзии до Париж и Рим. То, като погледне човек, те и не заемат толкова място. Всичко е в една кутия, а толкова много повече раздадохме.

Тук не сме обсъждали коледните празници постфактум. Аз съм изключително доволна от тях тази година. Получихме основно неща за хапване и пийване, които вече приключват. Като предмети получих две неща от половинката, които исках и той знаеше. От родителите ми по същия начин.

Внесохме в къщата и други неща, които не бяха предвидени. От половин година се чудих дали ми трябва airfryer или просто го искам. Накрая попаднах в една емоционална дупка и го поръчах. Не съжалавям и за ден за таки покупка. Предвид вкусовите ни предпочтания тази машина ни спестява много време, а и съм доволна от резултата. Така промених мнението си и за прахусмокачката робот и си взехме една.

В контекста на зимата пък не исках да изхвърлям от зимните си дрехи, макар че и там има какво да разкарам. Предпочетох да мине и тази зима, за да го направя, но и там ще подаря някои пуловери и панталони.

За тази година съм си поставила и някои цели, които са хем спестовни, хем минималистични. Знам, че едното не е равно да другото, но в моя ще бъде. Тази година мисля да не си купувам нови дрехи. Имам достатъчно. То е някаква нагласа, която все ти казва, че нямаш достатъчно, но истината е, че мога с малко без да изглеждам сред близките си по различен начин (зле). Няма да си купувам и нова декоративна козметика, колкото и изкушаващи неща да пускат марките постоянно. Ще купувам само, когато ми свърши нещо, което ползвам всекидневно като фдт или спирала например. Няма да си купувам нови аксесоари, колкото и да са красиви - опитът ми показва, че рядко нося нещо различно от бижутата, които и без това са по мен. Няма да купувам физически, хартиени книги. Първо, че нямам място, второ - имам ел. четец и не съм от хората, които казват, че "не е същото". Спирам и със спортните дрехи, като това го пиша отделно, защото ми е голямата страст, но истината е, че имам предостатъчно и от тях. Чанти - също, но то като че ли е към аксесоарите.

# 9 209
  • Мнения: X
Присъединявам се към stonefaced с това, че и аз имам достатъчно дрехи и гримове. Опитвам се да се сетя за нещо, което нямам и може би бих си позволила още 1-2 клина за тренировки от някое намаление.

Онзи ден бях в мола, имах 2 ч за утрепване и си тръгнах с две домашни тениски и един анцунг за вкъщи. Предвид, че седя хоумофис втора година вече домашните дрехи са се съсипали от носене.

В декоративната козметика имам толкова много. В последните години се опитах да не си купувам по 10 продукта от един вид и успях, но два хайлайтера имам - това нещо няма свършване, дори когато ходех в офиса и се гримирах ежедневно. Вероятно на някои продукти ще им изтече срока и просто ще изхвърля, но няма да взимам нови.

По Коледа и рождения ми ден (които са близки дати) не получих нищо излишно и много се радвам.

Общи условия

Активация на акаунт