Минималистичен начин на живот

  • 438 429
  • 10 041
  •   2
Отговори
# 255
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 918
Всъщност, недоразбирането дойде от там,  че си мислиш, че ти говоря нещо конкретно на теб. Simple Smile Иначе за трети път да кажа, други мнения ме провокираха да пиша това, което пиша. После просто трябваше да се обяснявам няколко пъти какво съм имала предвид. Ха дано сме се разбрали вече. Simple Smile

Що се отнася до понятието минимамализъм, не че не се говори много за това, но наистина се използва с различни значения. Честно казано не знам дали има “правилни” или “неправилни” такива. По принцип минимализъм би трябвало да е противовес на културата на консуматорството, но пък постоянно да купуваш и хвърляш предмети, си е консуматорство. В същото време пък да не се затрупваш с вещи си е минимализъм. Противоречие си има, хич да не е. Размишлявам си сега, само да кажа, не ти опонирам, да не стане пак объркване. Simple Smile

# 256
  • Мнения: 19 289
Съгласна съм с Бандиера и още в началото на темата споделих същото.
За мен не е минимализъм да изхвърляш постоянно неща, за да не ги трупаш вкъщи, като в същото време купуваш нови. Това си е пак консуматорство.
Всъщност разковничето е в малкото купуване в крайна сметка, а не в това кой какво трупа вкъщи. Последното има значение само за комфорта на живеещия там, а първото би довело до спестяване на ресурси.

При пътуване с кола вземам всичко необходимо като багаж. Хич не обичам да пера по време на почивки, така че предвиждам и дрехи отгоре. Със самолет вече е друга работа.

Последна редакция: нд, 15 апр 2018, 08:37 от Дъждец

# 257
  • Мнения: 9 052
ЧеКа не разбрах само защо го възприе като @провокации@ и @объркване@. Всичко си е съвсем нормален диалог.
На мен ми е важно да си обясня някои неща сама за себе си и затова ме интересува темата. Пиша за себе си и заради себе си основно. Хорските постъпки обсъждам с цел да се позиционирам. Но това си е моя работа.

# 258
  • Мнения: 9 633
Bandiera, спокойно, човекът на мои мнения опонираше, не на теб Simple Smile

# 259
  • София
  • Мнения: 5 931
Аз пък имам проблем със натрупването на подаръци, никому не нужни.
Особено скъпи неща ( имам роднини в чужбина, които дали заради живота там или заради разбиранията си и възможностите си, подаряват безумно скъпи неща, главно на децата де, ама и на нас мъкнат по нещо)
Е,  как да им обясня, първо че няма смисъл, 2ро че по- добре едно клинче и суитчер да купят отколкото , официална рокля за дете на 6 години на Гучи, която струва към 200 евро и детето няма къде да носи ( я облече 2 пъти по повод нещо, я не... ) Ами какво да им кажа.... няма какво... отделно се чувствам неудобно, защото аз нито мога да отвърна със същите подаръци на техните деца.... нито бих купила такова нещо Confused поради пълната безмислица на подобен подарък...
 
И друго , казвате не хвърляте..... е как.... детски неща имам хиляди, умалели дрехи стотици всеки сезон, подарявам по - запазените.... ама другото.. и счупени играчки... ми аз трябва да имам още 1 апартамент за натрупани вещи направо...

# 260
  • Мнения: 9 052
Bandiera, спокойно, човекът на мои мнения опонираше, не на теб Simple Smile
това пък съвсем не го разбрах. Аз си приказвам с някои ... 
Yangdze за да не натрупваме излишни подаръци възприехме следната тактика.
Амазон например, но и доста други онлайн магазини, а при нас и доста кина, театри и зоопарка , както и книжарници и пр. Предлагат опцията купуване на ваучер. На амазон функционира елементарно и е най-лесния възможен подарък. Решаваш си колко искаш да дадеш за подарък, слагаш сумата, поръчваш и си го разпечатваш на принтера или си го пращаш по е-маил, или получаваш кода на хендито ...
Това е. Който иска и когато иска си купува каквото му трябва с парите, като има възможност да е получил повечко ваучери и да си ги ползва за едно нещо всичките.
Затова когато ни питат какво искаме за подарък или за децата също, то казваме разпечатай един ваучер от амазон. Друг е въпроса, че някои не искат да поръчват от амазон, затова ние им взимаме ваучер за зоопарка или за кино , пък те ни подаряват например за някоя книжарница ...
Така не трупаме ненужни неща.

... отделно се чувствам неудобно, защото аз нито мога да отвърна със същите подаръци на техните деца.... нито бих купила такова нещо Confused поради пълната безмислица на подобен подарък...

Няма нужда. Ти подаряваш каквото можеш. Ако на другия не му изнася да си регулира цената на подаръците спрямо теб.

Това е нашата практика . А ти можеш да си измислиш друга стратегия.

# 261
  • Варна
  • Мнения: 5 096
Да, идеята на размяна на подаръци не е да са еквивалентни финансово. Излишни дрехи подарявай, продавай, или носи в H&M.

# 262
  • Мнения: 145
И аз се интересувам от темата. Наскоро родих и още през бременността бях решила да не се затрупвам с излишни предмети. Много от необходимото взех от приятелки с по-големи дечица. Аз също си носих по-широките ми дрехи от преди да забременея.

# 263
  • Мнения: 5 259
и счупени играчки... ми аз трябва да имам още 1 апартамент за натрупани вещи направо...
Просто не ги купувам. Има играчки, които са много привлекателни за децата на пръв поглед и те много ги искат, но като ги получат, изобщо не ги поглеждат. На играчките им слагам един индекс - колко часа "човекоигра" ще запълни тази играчка. Преценявам им потенциала и ако ще е само за да задоволя текущия каприз, не купувам.
Достатъчно пластмаси задръстват океаните, храната и водата ни. Просто няма нужда да наливам още, а и за детето е безценно да се научи да получава откази.

Но аз и не съм водила кой знае колко люти битки. Дъщеря ми е на 10.5 и вече излиза от детската възраст с играчките. Прекара си детството без телевизия и не е видяла и една реклама на играчки, с които заливат disney channel всяка Коледа (а предполагам и през останалото време). Повечето неща, за които децата на нейната възраст са се тръшкали, тя даже не е разбрала, че съществуват. И пак не е останала без играчки, но са били такива, които да използва по много време. Сега сестра ѝ ги използва повторно.

# 264
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Чудесна тема. Баба ми и майка ми и въобще всички около мен цял живот ги гледам как само трупат излишни вещи и така съм се отвратила от "може да потрябва", че се превърнах в пълна противоположност. Обожавам да хвърлям.  Или подарявам, или продавам - според предмета. Става ми по-леко на душата, след като се отърва от излишни предмети. Негативна енергия ли събират, не знам, но ми е по-добре без тях. Мале само като се сетя като бях малка и чистихме мазата какво чудо беше... настръхвам. И след една година - същата работа. Имам чувството, че тия вещи се размножават в тъмното, честно...

Всяка пролет след като изчистя основно и пренаредя тук - там, се събират цели чували с боклуци. Дрехи, които не съм обличала 2 години е ясно, че никога няма да опра до тях. Даже забравям, че ги имам. Стари списания, учебници, дискове... в интернет вече има за всичко.

Миналото лято се захванах да наснимам доста неща и да ги кача в ОЛХ. Ами събрах 500 лв от продажби. Дрехи с етикети, обувки само пробвани, стари лаптоп, телефон, колело, неизползвани бижута, одеяла, мебели... Усещането хем да се отървеш от нещо излишно, хем да вземеш някой лев и най вече да видиш радостта в очите на купувачите,  като взимат за тях съкровища на символични цени... е близко до блаженство.

От както живея сама съм се обзавела с абсолютния минимум вещи, чувствам се щастлива и необременена, не си купувам нищо излишно. Опитвам се да избягвам импулсивни покупки. Единствено имам една колекция с магнити, от която хладилникът буквално не се вижда. Знам, че мога да живея и без тях, ама... само те са ми изключение. На едното магнитче пише: За да придобиеш знание, всеки ден прибавяй по нещо. За да придобиеш мъдрост, всеки ден изхвърляй по нещо. — Лао Дзъ Simple Smile
браво,че си успяла да продаде толкова неща в олх аз също качих дрехи с етикети ама никой не прояви желание

# 265
  • София
  • Мнения: 5 931
Проблема винаги е в цената , куп неща съм продала в олх, но само ако си струва и е на малка цена, тогава става от раз, сделката.

# 266
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Проблема винаги е в цената , куп неща съм продала в олх, но само ако си струва и е на малка цена, тогава става от раз, сделката.
не мисля че цена от 15-20 лв за дреха с етикет е много .просто зависи кой какво търси -от раз продадох един атлас по анатомия на руски език и един детски куфар за пътуване.

# 267
  • Варна
  • Мнения: 5 096
Зависи от дрехата, защото дрехи по 15 - 20 лв има и в мола чисто нови, особено като пуснат намаленията. Повечето хора, които пазарят употребявани неща в интернет, нямат големи възможности и търсят нещо евтино, без значение марката. Като продавате нещо не мислете колко пари сте дали вие за него и колко малко сте го ползвали, а се поставете на мястото на купувача и помислете колко пари бихте дали за това нещо, втора употреба, при положение, че нямате възможност да си го купите ново от магазина.

# 268
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Зависи от дрехата, защото дрехи по 15 - 20 лв има и в мола чисто нови, особено като пуснат намаленията. Повечето хора, които пазарят употребявани неща в интернет, нямат големи възможности и търсят нещо евтино, без значение марката. Като продавате нещо не мислете колко пари сте дали вие за него и колко малко сте го ползвали, а се поставете на мястото на купувача и помислете колко пари бихте дали за това нещо, втора употреба, при положение, че нямате възможност да си го купите ново от магазина.
дрехите които пускам не са употребявани , а са с етикета и съм го снимала за да е видно,че са нови.
На дъщеря ми съм пускала дрехи по 3 лв и пак не става явно на мен не ми върви:disappointed:

# 269
  • Мнения: 19 289
Ризи, рокли, блузи има по 15-20лв на намаления, където може да си избереш размер, да пробваш и да не плащаш доставка. Яке или някакви скъпи маркови дрехи си заслужават на тази цена, но друго не знам.
Така разсъждавам аз, а масовият купувач може да мисли друго.

Общи условия

Активация на акаунт