Минималистичен начин на живот

  • 438 447
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 315
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Много ми е логично, човек който няма нужда от нищо и го заявява, независимо какви аргументи изтъква за това, да прави богати многолюдни и често напълно излишни купони по поводи. Имам такива приятели, подбуждат ни да даряваме по техни тържества за някакви каузи и после правят разточителен, напълно излишен купон, с изхърляне за това и онова, като само половината от това да спестят и дарят, каузата им ще има към 100 % повече приход от самите тях, които уж много искат да помогнат.
да има и такива сноби които гледат да парадират , а уж не са таквиз.Иначе напоследък съм чела за две сватби на които вместо букети са давали пари които пасле са дали на приют за кучета.Аз винаги когато видя касичка в хипермаркет да събират пари за болно дете оставям колкото мога, защото аз в момента мога без един лев независимо как ще го обърнете в хляб или някоя глезотия, но за това дете или пострадал човек тези пари са много.Странно , че много хора не съм виждала да пускат ,ама да търкат билетчета за по 10лв най-редовно.

# 316
  • София
  • Мнения: 5 952
Случайно се зачетох в темата. А може и да не е случайно, защото напоследък са ме замъчили едни мисли точно за консуматорския начин на живот.
Така в нета попаднах на една статия в блог. Не знам дали сте я чели, но на мен доста ми помогна да взема решение как да си променя мисленето относно купуването и трупането на вещи и да разбера от къде се заражда този проблем. Искам да кажа, че преди години не бях такъв човек, но проблемите и стресът през последните години счупи нещо в мен и започнах да запълвам емоционалните си нужди с трупане на вещи.
Мисля обаче, че се осъзнавам на време и ще мога да променя нещата. Понеже преди не съм била консуматор и съм използвала вещите си до край преди да ги изхвърля и да купя нови на тяхното място, ми е трудно да изхвърлям неща, които са нови, запазени и годни за употреба, като първа точка реших, за срок от 3 месеца, да спра да купувам неща, които ги имам вкъщи и не са ми наложителни. Например имам достатъчно козметика, както и книги, които са нови непрочетени. Имам и достатъчно дрехи и обувки, които да нося през есента. Със сигурност имам реална нужда от зимни дрехи - ботуши, дебело яке и няколко пуловера. Така че няма да ми проблем 3 месеца да не си купувам нищо ново.
Когато успея да се справя със себе си, ще премина към домакинството и вещите на децата.
Ето и статията:
https://alephia.net/ot-konsumatorstvo-kam-minimalizam-krachka-ka … telno-ezhednevie/

# 317
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Искам да кажа, че преди години не бях такъв човек, но проблемите и стресът през последните години счупи нещо в мен и започнах да запълвам емоционалните си нужди с трупане на вещи.
И при мен се получи нещо подобно + тежка и страшна болест. Тогава чак лично усетих как шопинга силно намалява стреса и страхът особено. Избива често в купуване на всякаква домакинска техника и принадлежности за дома. Уж да ми улеснява живота, дръжки. Другите ми слабости са трупане на козметика, най-често за баня и купуване на книги, вече са библиотечни количества. Уж подарявах книги на библиотеки разни и пак са внушителни количества.
Понякога съжалявам, че не живея в САЩ, че да си спретна една хубва гаражна разпродажба  Simple Smile
А то е ясно, че точно книги няма да спра да купувам. Имам и много електронни, но и хартиените не са по-малко.
Напоследък чета и доста за фън шуй. Има много полезни неща за минмализъм и подреба.

# 318
  • Мнения: 9 634
Мен едно от нещата, които ме спира да трупам (не че не трупам, ама мога и повече по пинцип) е ужасния ми мързел да чистя Grinning. Всичко, което седи отвън на рафтчета - книги, козметики и подобни, всяка седмица да го раздигам, да бърша прах, пък шишенцата да забърсвам... ужас ми е Grinning

# 319
  • Мнения: X
В последните няколко години доста преосмислих настройката си спрямо купуването на вещи и това колко и какво е необходимо да имаш подръка. Но колкото по-дълго живее семейството в едно жилище, толкова по-трудна става поддръжката на ‘минималистчния’ стил, защото бавничко и малко по малко чекмеджетата и шкафчетата се запълват. Аз лично много се дразня на вещи зад вратата/ под леглото/ над гардероба и т.н, освен ако не си принуден поради липса на място. Ако няма място в гардеробите/ шкафовете, се прави нова организация и ако трябва нещо ще се сложи в мазето. Аз през няколко месеца решавам основно да подредя всички шкафове и чекмеджета в цялата къща и правя така - по разделение на ден. Ако знам, че имам време хващам нещо голямо- едно разделение на гардероба например. Някои дни имам работа за 3мин, едно малко чекмежде например, или правя няколко наведнъж. Така след 2/3 седмици съм минала цялата къща без да съм се скапала от работа наведнъж.

# 320
  • Сливен
  • Мнения: 4 216
Преди няколко седмици,започнах "радикално" почистване.Този път,абсолютно всичко което не ми ставаше-или беше подарено или хвърлено(неща които дори са били скъсани,а не съм разбрала и само съм ги премествала ,от едно на друго място).Обувките и тях,а майка ми беше във възторг от една тениска,която само си стои във шкафа от 8 години и като я видя,как я изхвърлям,"полетя" от щастие. Grinning  Тя направо пожълтяла от стоене... Това е единствената дреха,която стои от толкова време.. Както в по-предни коментари съм писала-дрехи,стоящи 2-3 години ,и накрая не ми стават,подарявам,а тази тениска не знам как е оцеляла ,и как въобще не съм я забелязала.Имаше и много други неща,които те последваха съдбата на тениската.. Казах си-вече е време за промяна,стига толкова.Само трупаме и трупаме,а накрая се чудим какво да  ги правим тези вещи..

# 321
  • Мнения: X
Откакто родих голяма част от дрехите не ми стават и/или не ми харесват, затова направих няколко големи акции за продаване. Първо не знаех дали си заслужава, но никоя приятелка не би ги взела или харесала и реших да пробвам. Последно като сметнах съм взела над 1000 евро само от тия продажби!

# 322
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Само да кажа, че проблемът с натрупването е масов. Една приятелка отлага ремонт в къщи много пъти с аргументът "само като си помисля какво трябва да разчистя и се плаша". У нас също предстои ремонт и се хванах, че мисля същото като нея...
Истина е, че колкото повече време човек живее в едно жилище, толкова повече натрупвания има. Също е истина, че мазето обикновено е склад за боклуци. В такъв склад се превръща често и вилата, или тавана, ако има такъв. Ненужното трябва да се изхвърля или продава, или подарява. Въпросът сега е как се разбира кое е ненужно...

# 323
  • Мнения: X
Въпросът сега е как се разбира кое е ненужно...
Много просто. Ако нещо не е ползвано/обличано в рамките на година, значи не ми трябва. Следователно, аут. Абсолютно безжалостен изхвърляч съм за ужас на дъщеря ми и Уишмастъров. Като беше малка, дъщеря ми редовно преравяше плика с боклука, за да провери дали не съм изхвърлила някой "безценен" боклук. Даже мазето ми е просторно, без натрупани ненужни неща.

# 324
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Уиш, за завиждане си Simple Smile

# 325
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 701
И аз хвърлям наред, всъщност май вече не толкова, тъй като не купувам толкова много. Дори вече не се и замислям ще ми трябва ли някога..то си е ясно че ако не е ползвано от " не помня кога" значи няма да потрябва

# 326
  • Сливен
  • Мнения: 4 216
Когато купихме апартамента,минаха няколко месеца,тъй като беше зима и по пролетно време изчистихме мазето.Ама като казвам изчистихме,буквално всичко махнахме-предишните собственици бяха оставили само празни кашони и 2-3 дървени предмета,скъсани гуми за колело. И в момента е изцяло празно,тъй като апартамента е голям и имаме място.Но иначе в къщите ни,е страшна работа.... Малко ,по малко доста неща изхвърлихме,трупани с години и вече е прилично.А да не говорим ,за празните буркани... добре че имаме познати,на които да ги дадем.

# 327
  • Мнения: X
В момента мазето ни е в такова състояние, че е Бермудски триъгълник за вещи - един път попаднала там, никакъв шанс да я намеря повече! Поръчала съм стeлажи до тавана и пластмасови кутии с капак и етикети. Като приключа с него се надявам да е като за Pinterest 😎

# 328
  • Мнения: X
Кажи го на Уишмастъров и Нейно Кифленство, които само се тръшкат за драгоценните боклуци, които съм изхвърлила. Laughing

# 329
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
При нас в мазето мъжете си държат гумите за колите. Другите неща - не знам какво има, не слизам там, че има мишки, а мен от мишка ме е страх Simple Smile
Уиш, може би наистина си им изхвърлила нещо нужно?
Аз и преди съм писала, че имам парцаливо хоби - правя кукли и играчки. Обаче място за ателие няма, така че...

Общи условия

Активация на акаунт