Минималистичен начин на живот

  • 438 694
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: X
А защо да спестява? Щом имате средства, инвестирайте ги, за да ви носят още повече доход.

# 706
  • MI
  • Мнения: 11 803
Минимализъм определено не е равносилно на пестене. Консуматорски настроен може да е и сравнително беден човек, просто ще си дава парите в китайските магазини например или във вериги от сорта на Х&М, дори в дискаунтите. Минималистично настроен може да е и някой, който купува малко но дизайнерски мебели и дрехи или само етично произведени такива например и пак да не пести. А може и обратното - и бедният да е минималист, и богатият да купува каквото му се мерне пред погледа. Или друг пример - хора с едни и същи доходи и едни и същи спестявания или липса на такива, може да харчат еднакви пари но за коренно различни неща - някой да купува 5 кг. дрехи на намаление, от които половината хвърля след 2-3 месеца, другия купува 3 качествени неща, които носи следващите няколко години. Еднакви пари, различен резултат - за гардероба, за обществото, за природата. До човек и разбиране за живота е, не до пари.

# 707
  • Мнения: 367
За мен пестене и минималистичен начин на живот са две много различни неща.
Защото минимализъм не значи само да не купуваш излишното, но и нужното да е в определен ред, който иска инвестиция в мебели и разни неща за организация на шкафове и гардероби.
При пестенето човек се лишава и от нужни неща, при минимализма само от ненужни.
Поне в моите представи Simple Smile

И аз така разбирам понятията и това имах предвид.

# 708
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз купувам често от H&M, next, waikiki, pull&bear Simple Smile Вярно, не са най-качествената стока, но съм им свикнала, лесно ми е да вляза, да харесам нещо и да изляза. Миналата седмица забърсах няколко бели и черни тениски от Pull&Bear, памучни и семпли - точно мой стил.

Само от Зара се въздържам защото рядко намирам нещо, което да ми хареса и да не е изкелефещено. А и нося основно памук, пък това, което поне аз виждам, е изкуствено. 

# 709
  • MI
  • Мнения: 11 803
Не дадох пример с H&M като нещо лошо, а просто като място, където ако искаш можеш и с малко пари да накупиш куп ненужни неща при намаление. Simple Smile Ако искаш да се заринеш с ненужни дрехи или каквото и да е друго, начин се намира. Дори от втората употреба един ще вземе само каквото му е нужно, ще гледа да е качествено и т.н., а друг просто ще накупи куп ненужни парцалки просто защото струват малко.

# 710
  • София
  • Мнения: 12 374
Може би защото съм почти безразлична към дрехи, където и да вляза - даже и в Милано миналата година по магазините, оставам студена и не се впечатлявам Simple Smile

Моята лична Голгота, която ми пречи да превърна дома си в истински минималистичен рай, е Икеа. Да, знам, че продуктите им са масови, някои даже не особено качествени - всичко ми е ясно. И все пак, вляза ли там, разумът ми си бие шута и излизам с пълни торби. Понеже имам още 2-3 приятелки като мен, даже и мъжът на едната, сме се чудили дали не пръскат въздуха в магазина с нещо, подтикващо купуването Smile

# 711
  • MI
  • Мнения: 11 803
И на мен точно неща за дома ми е най-трудно да не купувам излишни - ММ само като ме види близо до покривки, чаршафи, разни сервизи и подобни и директно тръгва да ме дърпа с думите "да спасим съпругата". Joy Но Икея не ми допадна, от първия път като влязох. Не знам, стилът им не е моят просто. Имат и много некачествени неща, имат и добри, но просто не ми харесва този стил. И слава Богу де, че иначе щеше да си е живо разоряване. А тези, които ми харесват в най-добрия случай мога с намаление да купя по нещо, та само гледам повечето пъти. Joy

# 712
  • Мнения: 13 764
И аз в групичката, че минимализъм и спестовност са две съвсем различни неща. Някъде може и да се припокриват, но само отчасти. Малко като в тестовете за интелигентност - ако някои А са равни на В, а някои В са равни на С, то вярно ли е твърдението, че някои А са равни на някои С Stuck Out Tongue Winking Eye
Цитат
... другия купува 3 качествени неща, които носи следващите няколко години.
От такива качествени неща, които стават за по години, ми е писнало, честно казано. Имам чувството, че все едно и също нося.  Добре, че сега сушилните бързо им виждат сметката и на качествените Simple Smile

# 713
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Аз имам една позната дето ден не минава да не си купи нещо от втората употреба и после почва да се жалва , че няма къде да ги складира колко чувала изхвърлила.Но нейните деца вече са големи работят ,имат и апартамент под наем и всеки си разполага със заплатата и тя я влага предимно в парцали и козметика .

# 714
  • Мнения: X
Икеа си е краста и все се улавям, че преглеждам органайзъри, кутии за подредба и прочие неща, които да ми направят дома още по-подреден и организиран. Това ми е слабост и ще се укротяваме.

За мен минимализмът в пълната му прелест е невъзможен, защото не мога да живея във ферма, да се издържам сама като произвеждам всичко необходимо, да не ползвам модерни уреди и да имам 5 дрешки в чекемдже.

 За мен минимализмът е подреденост, организираност, изчистен дизайн с малко неща на показ, премерено пазаруване и удобство, без излишни разхищения.

Последна редакция: пн, 14 яну 2019, 22:17 от Анонимен

# 715
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Аз имам страст към минималистичния интериорен дизайн. Откъм това да не трупам излишни вещи за дома проблем рално отдавна нямам. От хората, които първо мислят и после купуват съм. Импулсивни покупки почти не правя. Много по-склонна съм ако нещо ми грабне окото, да премисля два дни дали наистина ми трябва, отколкото да бързам да го взема, че да не свърши. Това без значение колко струва. Често ако нещо пък ми трябва, не купувам какво да е, мога да чакам доста дълго, докато се появи “моето”. Това за дома. За дрехите - он лайн не мога да пазарувам, иначе бих го правила. Мразя да обкалям за дрехи, мразя да меря. Не обичам и да съм зарита с дрехи и обувки. Но пък съм капризна. Не много, но все пак. Освен да ми харесват, искам дрехите да издържат дълго, че да си огранича ходенето по магазини до минимум. Кръгът от магазини, които обикалям при нужда, също ми е стеснен.

За младежите у дома... На единия общо взето не му дреме много какво и колко носи и има. Другия обаче е.... мамата си джаса. Обаче стаите са им минималистични по мой вкус.

# 716
  • Мнения: 367
...Мъжа ми казва, че веднъж се живее.... нямало да си пести парите , а да си прахосва животът и толкоз....
Иди спори  с него! Grinning И понеже без пари никога не сме останали... просто губя аргументи че е нужно да се пести...  Confused
И при нас така. И децата свикнаха нищо да не им липсва.Дори и в излишък да имат. Притесненията ми идат от това, че когато са свикнали с много, ще им е доста трудно в някакъв момент да живеят с малко, ако животът им се стече неприятно (не дай си боже). Който е свикнал с малко, може и с много да живее, но обратното е доста по-трудно. Старомодна съм сигурно, но това е моето разбиране.

# 717
  • Мнения: 3 505

[/quote]
И при нас така. И децата свикнаха нищо да не им липсва.Дори и в излишък да имат. Притесненията ми идат от това, че когато са свикнали с много, ще им е доста трудно в някакъв момент да живеят с малко, ако животът им се стече неприятно (не дай си боже). Който е свикнал с малко, може и с много да живее, но обратното е доста по-трудно. Старомодна съм сигурно, но това е моето разбиране.

[/quote  ]
Споко, човек знае и две, и двеста. Бях студентка, когато доходите на баща ми, който изцяло ме издържаше, се сринаха и трябваше да се задоволявам с около 1/4 от парите, с които бях свикнала. Гледайки назад, ми се струва, че само ползи имаше от този срив.

# 718
  • Мнения: X
Работа на родителите е да научат децата си на отговорност към парите и никога не е прекалено рано. За жалост, хора, израснали без особено средства, и веднъж видели се с много, не винаги знаят как да реагират и почва безконтролното харчене. Закротването обикновено идва, когато фалират няколко пъти.

# 719
  • София
  • Мнения: 38 476
Аха. Нашите няха бедни учени. Все нямаше. Аз започнах работа при първа възможност, в ония времена изкарвах повечко и бях уау! Накупих си 10 чифта дънки, щото невидяла. После още 10 години така - каквото изкарам - фиуу.
И в един момент - майчинство на 160 лв. Направо паднах по дупе в първи клас!
Оттам нататък започнах да се уча какво е семеен бюджет и как се прави.

Общи условия

Активация на акаунт