Минималистичен начин на живот

  • 438 392
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 1 050
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
И аз трябва да си правя опис,защото майка ми само архивира и после нищо не можеш да си намериш и така забравям какво имам и купувам идентично като ми трябва.

# 1 051
  • София
  • Мнения: 12 374
Може ли малко повече инфо за този ''опис'' - как точно го правиш, как го следиш. Ако трябва да описвам всяка дреха на детето, ще ми отнеме седмица и повече - тя е на 8, но вече има трикрилен гардероб, плюс ракла и голям комод, само с нейни дрехи. Нещо страшно е.

Иначе ММ е минималист, носи само тениски и дънки и мрази да трупа дрехи. Аз съм по-скоро като него, но детето е изпусната работа.
Не мога да повярвам,че дете на 8 години може да има толкова дрехи-за какво са ви .В тази възраст много бързо умаляват.Моята дъщеря сега в пубертета няма толкова дрехи хем почна доста да се конти.
Съгласна съм, бързо умаляват и затова поне 2/3-ти заминават без да са обличани. В нашия случай две баби купуват нонстоп, особено майка ми, която разполага с доста средства и като излезе на шопинг с внучка си, се самозабравя. Иначе аз и мъжът ми се стараем да купуваме малко детски дрехи, но притокът и така е твърде голям. Тя няма чисто физическа възможност да износи всичко, още повече, че често пъти ходи с униформа на даскало.

Фивър, благодаря Simple Smile Много ми допада схемата.

Нямам “официален гардероб”, всичко ми е семпло и ежедневно.

# 1 052
  • Мнения: 367
….Ако трябва да описвам всяка дреха на детето, ще ми отнеме седмица и повече - тя е на 8, но вече има трикрилен гардероб, плюс ракла и голям комод, само с нейни дрехи. Нещо страшно е.
На тази възраст детето носи каквото му купите. Вие сте напълнили гардероба, то едва ли има толкоз претенции какво носи. А пък толкова бързо умаляват. Познавам майка на близначета във втори клас. Семейството има минимални доходи. Децата са много добре облечени, въпреки че нямат богат гардероб. От евтини материали спретнаха чудесна детска стая - цветна и уютна. Понякога със скромни доходи, може да се постигне повече уют отколкото с високи доходи, но без идея и усет.

# 1 053
  • София
  • Мнения: 13 015
Официалните дрехи не са ми много, а наличните съм свела до няколко по-изчистени модела, които да стават за важни поводи и да могат да изглеждат различно с добавянето на бижу, фишу или различни чанти и обувки. Държа ги във вакуумирани пликове в надстройката на гардероба и също са ми описани. Simple Smile
Имам точно 10 официални рокли - общо за различните сезони. Официалните обувки са ми 2 чифта (в момента имам черни и в черно и бяло). Официалните ми чанти са 4 броя и са тип портмоне, като така не заемат място и стоят в кутията с другите ми чанти. Всяка от роклите е обличана максимум по 2 пъти и не смятам да ги изхвърлям, а и не страдам, че може да ме видят някъде n-пъти с един и същи тоалет, ако тоалетът е хубав.

# 1 054
  • София
  • Мнения: 12 374
….Ако трябва да описвам всяка дреха на детето, ще ми отнеме седмица и повече - тя е на 8, но вече има трикрилен гардероб, плюс ракла и голям комод, само с нейни дрехи. Нещо страшно е.
На тази възраст детето носи каквото му купите. Вие сте напълнили гардероба, то едва ли има толкоз претенции какво носи. А пък толкова бързо умаляват. Познавам майка на близначета във втори клас. Семейството има минимални доходи. Децата са много добре облечени, въпреки че нямат богат гардероб. От евтини материали спретнаха чудесна детска стая - цветна и уютна. Понякога със скромни доходи, може да се постигне повече уют отколкото с високи доходи, но без идея и усет.
Кой и как купува обясних по-горе. Иначе тя от 5 годишна си избира сама дрехите, много внимавам да не й налагам собствения си вкус. ММ и аз се обличаме семпло, сутрин обичайно навличаме едни дънки, тениска и суичър и отиваме на работа. Природата обаче има чувство за хумор и ни е дала супер суетно дете, копие на майка ми. Обича цветни дрехи, има любими цветове, носи с кеф рокли и поли. Съчетава си нещата по нейн си начин - с часове може да седи пред огледалото и да пробва, отхвърля, одобрява. Пълна моя противоположност е, но съм го приела.

# 1 055
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Може ли малко повече инфо за този ''опис'' - как точно го правиш, как го следиш. Ако трябва да описвам всяка дреха на детето, ще ми отнеме седмица и повече - тя е на 8, но вече има трикрилен гардероб, плюс ракла и голям комод, само с нейни дрехи. Нещо страшно е.

Иначе ММ е минималист, носи само тениски и дънки и мрази да трупа дрехи. Аз съм по-скоро като него, но детето е изпусната работа.
Не мога да повярвам,че дете на 8 години може да има толкова дрехи-за какво са ви .В тази възраст много бързо умаляват.Моята дъщеря сега в пубертета няма толкова дрехи хем почна доста да се конти.
Съгласна съм, бързо умаляват и затова поне 2/3-ти заминават без да са обличани. В нашия случай две баби купуват нонстоп, особено майка ми, която разполага с доста средства и като излезе на шопинг с внучка си, се самозабравя. Иначе аз и мъжът ми се стараем да купуваме малко детски дрехи, но притокът и така е твърде голям. Тя няма чисто физическа възможност да износи всичко, още повече, че често пъти ходи с униформа на даскало.

Фивър, благодаря Simple Smile Много ми допада схемата.

Нямам “официален гардероб”, всичко ми е семпло и ежедневно.
Това е страхотно, че майка Ви има големи възможности и не че Ви се бъркам, ама аз бих предложила ,ако беше моята майка  половината пари да ги слага на влог на името на детето и след време дъщеря Ви да има добър старт в живота.

# 1 056
  • Мнения: 4 808
Преди година се сдобих с голям гардероб в една от спалните, която използваме рядко. В този гардероб отидоха всички летни дрехи през зимата и обратно, имам няколко официални тоалета и това ме подсеща, че и тях трябва да преместя там, че моят гардероб вече е претъпкан. Имам две официални рокли, които съм облякла по веднъж и са ми станали малки и ми се свидят да ги хвърля, чисто нови са. Една вече подарих, но тези няма на кого, приятелките ми са съвсем различни размери. Там стоят и всички завивки и възглавници за гости и за децата като си идват. Имах единични чаршафи и пликове, останали от тийнейджърските и студентските години на децата, обзаведох с тях баща ми и свекъра, че вкъщи вече навсякъде са само двойни легла. Имам един чифт официални обувки само, сиви са и вървят на всичко, имам нужда от черни, но все не мога да си харесам. Крайно време е да си купя гардероб за обувките.

# 1 057
  • MI
  • Мнения: 11 803
Всъщност въобще не е трудно постигането на минимализъм в гардероба, само много желание и малко време трябва. Сяда се, преглеждат се всички дрехи и без жал се слагат на страна всички, които са малко вероятни за обличане - не са обличани например 2 години, странни са, вече не ни харесват, не стоят вече добре и т.н. И според състоянието им заминават или в коша, или за благотворителност и на роднини/приятели. Ключовото тук е без жал. И ако останат прекалено много дрехи от един тип - например тениски или пуловери, просто се слага самозабрана да се купуват такива докато не се стигне нормален брой. Същото с обувките. Аз го направих при пренасянето ми в Италия навремето, вече не мога и да си представя да се затрупвам с ненужни дрехи и обувки, които няма да сложа на практика никога. Мини инвентаризация правя при всяка смяна на сезона, като слагам на о-удобно място дрехите за този сезон, но като е направена веднъж голямата, тази отнема половин час най-много.
А за "официалния" гардероб, все пак не сме от английското кралско семейство - 3-4 рокли и 2-3 чифта обувки са предостатъчни. Неща, които са очевидно демоде или не са по мярка просто няма смисъл да се държат.
Чаршафи, покривки и т.н. си имат тяхно място в шкафове и лесно се преглеждат и като нещо вече е остаряло просто го махам. Преди това гледам да не купувам други, само се заменя. И там имаше една голяма инвентаризация, при която всичко старо беше разкарано, от там нататък се поддържа този брой. Всъщност и с тенджери и подобни го направих, малко по малко подменихме всичко с качествени съдове, които просто няма да ми се наложи скоро да сменям.
Та всъщност не е толкова трудно в къщата да не се трупат излишни неща и да не трябва всеки сезон да се изхвърлят камари вещи. Само желание и самоконтрол са нужни.

# 1 058
  • Мнения: 367
Та всъщност не е толкова трудно в къщата да не се трупат излишни неща и да не трябва всеки сезон да се изхвърлят камари вещи. Само желание и самоконтрол са нужни.
Самоконтролът за някои хора не е лесен. Всъщност той е най-труден, особено когато са налице финансови възможности  Wink.

# 1 059
  • MI
  • Мнения: 11 803
Да, затова и написах няколко пъти че точно желанието и самоконтролът са най-важи, не че е чак толкова трудно за организиране. Аз лично по-леко дишам, като не съм затрупана отвсякъде с вещи, знам точно какво къде има, подредено и лесно за чистене е. Това ми бяха основните критерии освен чисто естетическите и като се местихме и обзавеждахме - да не е затрупано, да има въздух и светлина, да се чисти лесно. Което не значи да е празно или супер стерилно, а просто да няма нищо прекалено и да не затормозява.

А ако някой му е проблема какво да си прави парите, лесно е - просто си купува едно, но скъпо, вместо10 по-евтини. Grinning

# 1 060
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
С обувките реших проблема като купих 2 високи двойни шкафа - за мен и за ММ, които се отварят като книга /мале как го обясних/, и като ги отвъриш, всичко, което имам ми е пред очите. Събират страшно много, поне по 60 чифта всеки от тях. Жената, която ми помага в къщи, ги нарича с колоритното име "обущарниците" Mr. Green Така опис не се налага, защото всичко ми е пред очите и други обувки никъде няма в къщи. Разбира се, че нямам чак толкова чифтове, но вътре сложих даже и пантофи и джапанки, всичко побра.
 За гардероб - аз  сега провеждам едно хормонално лечение, от което ми се разказва играта, ту качвам много кг, ту свалям много и ще продължи още доста време сега, повече от година, та психически съм се подготвила да ставам слон. Преди 2г пак го правих и отслабнах с 20кг, всичко изхвърлих и си купих нови "слаби" дрешки но, то каква полза, като само след месеци си ги върнах същите килца. Сега вече краят не му се вижда и пак качих 5-6кг, почти нови дрехи не ми стават. Питането ми е - какво правите в случай като моят? Аз за сега подбрах някакви наистина нови и ще ги запазя до другата зима, но в миналогодишните летни е абсуд да вляза. Те също са подбрани по-нови и май ще хвърлям и раздавам, къде ли да ги държа, ако реша друго.

# 1 061
  • Мнения: 47 963
Роклите и полите позволяват повече вариации в теглото. Най-зле са панталоните. Прибирам и слабите, и дебелите дрехи. Всеки сезон вадя и меря и подбирам. Да, имам много дрехи в дома, но пък не купувам често. Нося някои дрехи от 20 години, съхранявам си ги и така.
За мен постоянното изхвърляне като единствен израз на минимализъм е разхищение и в противоречие с идеята му, както и с екологията. Предпочитам рационално ползване, рециклиране и като цяло повече мисъл и разум във всичко. Не само да снимам разчистена секцийка, а да оползотворявам максимално

# 1 062
  • MI
  • Мнения: 11 803
Питането ми е - какво правите в случай като моят?
Имам няколко чифта дрехи, които са ми за "подути" периоди - предполагам че не слагаш навсякъде, а само на определени места заради хормоните, та важното е например дънките горе да са по-широки или блузата да не е съвсем по тялото и т.н. Просто си ги държа и ги ползва само за тези случаи.

# 1 063
  • София
  • Мнения: 38 419
Аз по едно време си снимах дрехите. Сега ползвам тези стари албуми да ме подсещат какво трябва да изхвърля.
Иначе всяка пролет и есен правя ревизия на всички гардероби, а те при нас не са много.
Миналата седмица изнесох 4 торби. На децата умалелите дрехи просто няма какво да ги правя.
Аз трябва малко да се спра, особено с дрехите ВУ. Видя нещо по левче, награбвам 3 неща, а накрая нося едно.

# 1 064
  • Мнения: X
Официалните дрехи и на мен ми създават главоболия понякога. Имам няколко “класически”, които си ги държа в гардероба, но като цяло не обичам да повтарям тоалетите много-много, т.е една рокля за официален повод я нося 2-3 пъти и после предпочитам да я продам и да си взема нова. Не е особено минималистично, но поне влиза в употреба отново. Или разменям с приятелки или с майка ми.

Общи условия

Активация на акаунт