Минималистичен начин на живот

  • 438 620
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 1 335
  • София
  • Мнения: 5 935
С деца е сложно хора, да си минималист.... Аз ако съм сама.... дето има една дума .... на картофи ще карам, ще издраскам до заплата... Ама с деца... ?
Т.е. ако имам цел ще се огранича, даже мога много да се огранича... но с тези малките... как да стане... ?

А инак, да, за минимализъм би следвало,    .... не да се отказваш от нещо, от което имаш нужда, а да си преосмислиш нуждите.... ще видиш че половината от собствените ти нужди са фалшиви.. и то не само за предмети и харчове говорим, ами за отношения, обкръжения, затормозяващи обстоятелства, "задължения" към роднини, суета... Да се откажеш от вечните желания да имаш и да бъдеш.... Така го разбирам.. Едва ли е напълно постижимо за съвременните хора , освен ако станеш будист.. Thinking

# 1 336
  • Мнения: 28 432
От две неща не мога да се откажа....от хубавите дрехи и обувки и от удобствата в кухнята - мултикукъри, фрайери и красиви съдове за съхранение на храната!
Всичко друго мога да сведа до минимум, общуване с хора, ходене по заведения, коли, вили, ходене по почивки, пътувания в чужбина, модерно обзавеждане и т.н. Не ми е нужно нищо от това, чувствам се доволна и щастлива с най близките си, щастлива ме правят дори най обикновени разходки край морето.... един уикенд прекаран с домашните с колелата...един красив букет пролетни цветя...обикновените ежедневни неща!

# 1 337
  • Мнения: 2 081
Знаете ли къде в ПЛовдив има такива контейнери за дрехи и обувки ?

# 1 338
  • София
  • Мнения: 5 935
Знаете ли къде в ПЛовдив има такива контейнери за дрехи и обувки ?
http://www.redcross.bg/campaign/active_campaigns/humanita_campaign
На доста места имате в Пловдив, виж списъка , на линка горе има прикачен файл.

# 1 339
  • MI
  • Мнения: 11 803
Минимализъм не значи да живееш само на картофи, да живееш облечен с един комплет дрехи или да ядеш всичко в една чиния или да не пътуваш. Означава да се откажеш от излишното, не от необходимото. Например да не си купиш поредния чифт обувки, който ще сложиш веднъж или никога, да не разхищаваш храната, да не купиш трети празниченлица сервиз за хранене, който седи да събира прах и т.н.

# 1 340
  • Мнения: 28 432
Минимализъм не значи да живееш само на картофи, да живееш облечен с един комплет дрехи или да ядеш всичко в една чиния или да не пътуваш. Означава да се откажеш от излишното, не от необходимото. Например да не си купиш поредния чифт обувки, който ще сложиш веднъж или никога, да не разхищаваш храната, да не купиш трети празниченлица сервиз за хранене, който седи да събира прах и т.н.
Ами аз като си купя поредния чифт обувки си ги нося, имам си различни цветове, модели, съобразявам ги с облеклото....и трябва ли да се откажа от тях, за да съм минималист, за мен те не са ми излишни! Wink
Същото и с уредите вкъщи, не ми стоят в шкафа, а си ги ползвам ежедневно!
Сервизи ВЕЧЕ не купувам, имам два - ежедневен и официален, напълно достатъчни са ми, същото и с покривките за маса, две ежедневни и две официални, сменят се при прането....същото и с комплектите за легла, сменям ги в уикенда, няма начин до другата седчица да не е изсъхнал изпрания!

Последна редакция: вт, 26 мар 2019, 10:27 от mimi.7299

# 1 341
  • MI
  • Мнения: 11 803
Щом си ги носиш, значи е ОК за мен. Имам приятелки наистина имат десетки чифтове, които просто не носят, дори купувани и никога не ползвани, от години. То и аз имах, но в един момент ги подарих и сега всичко го ползвам, та ако ще само по повод да е. Не са три чифта, но не са и 50.
И аз имам робот и всякакви джаджи, но ги ползвам почти ежедневно. Не виждам в това какво излишество има. Но пък изхвърлих всички стари и неползвани от много време тигани, чинии и т.н. Не са малко и сега нещата в кухнята, но знам точно какво къде има винаги и ползвам абсолютно всичко, без изключение.

# 1 342
  • Мнения: 28 432

И аз имам робот и всякакви джаджи, но ги ползвам почти ежедневно. Не виждам в това какво излишество има. Но пък изхвърлих всички стари и неползвани от много време тигани, чинии и т.н. Не са малко и сега нещата в кухнята, но знам точно какво къде има винаги и ползвам абсолютно всичко, без изключение.
Да, но понякога като кажат хората "пак ли си купи, имаш сто кукъра"...... примерно скоро купих фрайер..., ама какво общо има фрайера с кукъра, това са две различни машини...на едното готвя манджи тип стю, другото е за запичане. Но те и новата машина наричат кукър....  Simple Smile едно от нещата които не обичам е да стоя над тенджерите и тиганите, а обичам да ям домашна, ежедневно сготвена храна, така, че машините ми улесняват живота и ми спестяват време.

# 1 343
  • София
  • Мнения: 13 073
Минимализъм не трябва да означава мизерия или лишения.
Трябва да се лишаваш само от това, от което реално нямаш нужда.
Другото явно не е ненужно, щом се потребява.

# 1 344
  • MI
  • Мнения: 11 803
Да, но тези които те критикуват вероятно имат повече тави и тигани от теб. Simple Smile Не вярвам всичко в един съд да готвят. Ако не готвят и затова са супер минималисти, не се брои. Grinning

# 1 345
  • Мнения: 2 328
Ето на мен днес ми се обадиха от мобилния ми оператор. На дълго и широко ми обясняваха как специално за мен са изготвили оферта, ще получа еди си колко минути и мегабайти, еди си колко мегабайти на максимална скорост за сума, малко по-висока от месечната ми такса. Три пъти обясних, че сегашния ми план ме устройва идеално, нямам нужда от повече минути и мегабайти. Те обаче настояват. На четвъртия път казах само, че три пъти съм им обяснила, че нямам нужда от повече и затворих.
Нямам нужда нито от минути, нито от мегабайти, какво остава някаква мацка да ми рецитира няколко пъти едно и също,пък било и специална оферта, ай нема нужда.

# 1 346
  • София
  • Мнения: 5 935
Минимализъм ли е изобщо да не вдигаш на такива? Или да ги пръждосаш? Понеже аз се ядосвам понякога... и като хабя нерви не е никакъв минимализъм? То всеки ден има по нещо такова...

# 1 347
  • MI
  • Мнения: 11 803
Преди две години си инсталирах едно приложение на телефона, което ми разпознава всички кол центрове и направо се родих - може направо да блокираш тези, които те дразнят, ако искаш просто не отговаряш, идеално ми е. Минимизирах им обажданията от раз. Joy True caller се казва, но има и други подобни.

# 1 348
  • Мнения: 1 782
Да, но тези които те критикуват вероятно имат повече тави и тигани от теб. Simple Smile Не вярвам всичко в един съд да готвят. Ако не готвят и затова са супер минималисти, не се брои. Grinning
Аз имам една тава и ми е напълно достатъчна (двама сме), не мисля да купувам друга. Баба ми има сигурно 10. Grinning
Моят мъж също мрънкаше, че имам много вещи, но хич не му обръщах внимание. Grinning  Сега вече сама си слагам спирачки и се опитвам да съм минималист, но по моите си разбирания за минимализъм.
Подкрепям мнението на Fever Ray "Минимализъм не трябва да означава мизерия или лишения.".
Трябва да е нещо положително и да ти носи удовлетворение.

# 1 349
  • София
  • Мнения: 13 073
Аз имам повечко съдове, но съм решила да ги махам. Ние сме 6 човека и пак нямам как да наготвя в повече от 2-3 съда едновременно (примерно, супа, основно и десерт). И открих, че имам 2 любими тави и готвя само в тях (имам 5), 2 най-удобни тенджери (имам 2 пълни комплекта, но ползвам само най-големите и много рядко някоя по-малка, за да стопля мляко, да речем). Йенски тави също имам цял комплект, но ползвам само 2 от тях. Разбира се, за нищо не си сменям тиганите със специално покритие (забравих названието му), с които мога да пържа без капка мазнина (имам един дълбок и един за палачинки).
Решила съм всички съдове за готвене, които не ползвам у дома, да занеса на вилата или в апартамента, който приготвяме за големите дъщери. Каквото остане, ще изхвърля. Сега само ми заемат място.

Общи условия

Активация на акаунт