Минималистичен начин на живот

  • 438 728
  • 10 041
  •   2
Отговори
# 1 410
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
И на мен не ми е ок с това сгъване, всичко се мачка. А и нямам място за толкова чекмеджета. Така че, всичко на закачалки за мен си е добре.
Много се смях с твърдението и за чорапите, как се изморявали като са събрани един в друг, трябвало да се сгъват еди как си, че да не се изморяват. Дреме ми за чорапите, то аз се изморявам, как ли пък няма и тях да ги мисля Simple Smile

# 1 411
  • Мнения: 2 042
Аз пробвах с чорапите. И с кърпите. Насилих се няколко месеца, ми не е моето.
А и смятам че Мари Кондо определено е с ОКР, не може толкова натрапчиво да е обсебена да изхвърля нейни и чужди вещи.
А това дето си изкарвала на терасата чинията да изсъхне в легенче просто ме изуми...Ние обичаме красивите прибори и чаши. Дори само двамата да си вечеряме, на масата имаме поне 4 или 6 чинии, салатиера, чаши. Отделно тава и тенджера дето съм готвила.
Всеки ден пием сок, т.е.цапаме сокоизстисквачка. Няма как да не пусна миялна. И не си представям как ще се храним в две чинийки, ще ги мия на ръка и ще ги изкарвам в легенче отвън.

# 1 412
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Аз пък най-накрая трябвя да се наканя да разкарам една библиотека с книги, които никой не е отварял сигурно повече от 10 години и няма и да отвори. Наличието на голяма физическа библиотека не ни е важно. Нямам носталгия по хартиените книги. Отдавна с мъжа ми четем само на четец.

# 1 413
  • Мнения: 6 992
Аз купувам доста книги, но следя в Тайм Хироус кампании за даряване на книги и тези, от които не съм особено впечатлена, заминават за някоя кампания.

# 1 414
  • Мнения: 2 461
На мен ми свършиха работа някои от идеите на Мари Кондо. Разбира се, че няма как да приложа всичко, особено ако не ми харесва. Взимам за себе си това което е ОК. Много добре ми се получи сгъването със ежедневните дрешки. Освободи ми се място, виждам ги по-лесно и не се мачкат. За чорапи и бельо - по същия начин. Имам си и дрехи на закачалките и всичко е точно.

# 1 415
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
И на мен ми свършиха работа някои от идеите на Мари Кондо, например за подреждането на хавлиените кърпи и гащите - става бързо, виждат се всички и е удобно. Та с тази техника се родих - имам един недълбок шкаф, в който няма друг начин да ги подредя така, че да не ми се разпада подредбата, ако някой издърпа по-долна кърпа, а имам доста, сменям ги често и не пера през ден, а когато ми се понапълни торбата от съответния цвят пране. Тениските мъж ми си реши сам да се сгъват по същия начин. Ако се сгъват добре, което е въпрос на навик, не излизат смачкани изобщо, но и ние ги ползваме за фитнес и той ги ползва за бельо все пак, не са ни дрехи за излизане, така че няма особено значение. С чорапите не ми се получи и не го ползвам.

Мари Кондо няма много общо с минимализма, не знам защо се смята така. Аз не съм чела нейни книги, изгледах няколко клипа, но само онова, дето препоръчва да събереш всички дрехи от един вид и да изхвърлиш тези, дето не ти носят радост - само това е минималистично. Всичко друго не е - то е за организация на много неща на малко място. Но и тя е основно полезна действително за консуматорските западни общества - където е по-лесно да купиш нещо ново, ако не намираш старото някъде из къщи или просто си забравил, че го имаш, защото имаш прекалено много неща.

# 1 416
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Определено не разбирам желанието за изхвърляне на книги!

Мен пък подобни коментари ме озадачават. Наистина ли някой не може да разбере, че на други не им е важно да се затрупват с книги? Най-ценното на книгите е да се трупат колкото може повечето от тях по рафтовете ли?

Колкото и книги да трупа човек ако не му помагат да разширява мирогледа си, така че да умее да разбира ситуации и избори, които не са като като неговите, няма като че ли голяма полза от тях.

Аз днес започнах да сортирам книгите, които отдаван не са ми нужни и с които ще си кажем чао.

# 1 417
  • Мнения: 2 328
Определено не разбирам желанието за изхвърляне на книги!

Мен пък подобни коментари ме озадачават. Наистина ли някой не може да разбере, че на други не им е важно да се затрупват с книги? Най-ценното на книгите е да се трупат колкото може повечето от тях по рафтовете ли?

Колкото и книги да трупа човек ако не му помагат да разширява мирогледа си, така че да умее да разбира ситуации и избори, които не са като като неговите, няма като че ли голяма полза от тях.

Аз днес започнах да сортирам книгите, които отдаван не са ми нужни и с които ще си кажем чао.
Абсолютно.Важно е да четем книги,а не да ги трупаме вкъщи.

# 1 418
  • София
  • Мнения: 17 775
А трупащите книги само ги трупат по дефиниция ли?
Или все пак има някаква вероятност да ги четат, да се образоват, да увеличават обема на прочетеното и концентрацията на полезността? Laughing
По принцип при такива конфигурации има 4 варианта:
трупам, но не чета
трупам и все пак чета
не трупам и не чета
не трупам, ама чета в библиотека/на четец/взимам назаем
В бг- мама има и 5ти вариант. Не трупам, но знам, че трупащите само трупат и нищо друго. : ))

По принцип книгите са вещи, но не баш. (За мен) Така че принципите на вещоманията при тях не важат. При някои хора е възпитано едно специфично уважение към книгите, нищо че са само носител на информацията и насладата. Респективно тези хора ги пазят, не ги мацат с шоколад, не ги поливат, не ги захвърлят и си ги пазят и подреждат, да. Simple Smile

# 1 419
  • Мнения: 1 782
Не е лошо да се уточни за какви книги говорим. Едно е Вазов, съвсем друго е някакви любовни романчета или книги, които със сигурност няма да прочетеш повече от един път. Поне за мен. Simple Smile
Скрит текст:
Като се замисля... има доста неща и на Вазов, които не бих прочела повече от един път. Grinning

# 1 420
  • София
  • Мнения: 5 946
Има книги и книги. Да изхвърля книга на Андрач, Ремарк , Айрис, Бах или Моъм?  Трябва много да съм си повярвала. Че дори не особено стойностните книги могат да се дарят, какво остава за тези великолепни автори. Това в случай , че няма къде да ги държа.

# 1 421
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
А трупащите книги само ги трупат по дефиниция ли?

Не, разбира се. Който държи да има голяма физическа библиотека - чудесно. На който не му е важно - също. Просто ме озадачава това неумение да се разбере, че не на всички им е важно да трупат книги и надменния поглед върху този избор.

А книги могат да се ценят и от хора, които не държат да се затрупват с тях.  Надявам се, това не е чак толкова трудно за разбиране.

Последна редакция: нд, 31 мар 2019, 22:14 от ЧеКа

# 1 422
  • Мнения: X
В последните години все по-малко филми и сериали гледам, нямам търпение да довърша почти нищо. Затова пък като отворя книга, не я пускам, докато не я прочета. Имам много и редовно ги препрочитам. Ако нещо не ми хареса на първо четене, отива дарение за библиотеката.
Не е нужно една книга да е непременно на световно признато величие, за да заслужи място на рафта, важното е да доставя наслада на душата, когато я четеш. И аз дълги години четях на киндъл, но ми омръзнаха електрониките. Имайки предвид, че целодневно съм пред различни монитори, удоволствието да се изтегнеш с чаша вино и да разгърнеш страниците на нова книга е незаменимо.

# 1 423
  • Мнения: 28 464
И аз дълги години четях на киндъл, но ми омръзнаха електрониките. Имайки предвид, че целодневно съм пред различни монитори, удоволствието да се изтегнеш с чаша вино и да разгърнеш страниците на нова книга е незаменимо.
+1
Искам вечер като се опъна на лежанката, с меките възглавнички да си отворя с удоволствие нова книга... Blush

# 1 424
  • Мнения: 2 560
Аз, за съжаление, напоследък чета основно на киндъл. Причината е, че в чужбина няма къде да си купувам български книги, а от България не мога да домъкна количества, вземам по някоя книжка, но все пак има ограничения за багажа в самолетите.

Общи условия

Активация на акаунт