Минималистичен начин на живот

  • 438 659
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 1 455
  • София
  • Мнения: 3 159
Ами не, не става въпрос за трюфели и три грахчета. Който както си го интерпретира. "Българинът" дори и да не е заможен, може да преосмисли консуматорската си нагласа - дали му трябва Iphone/телевизор на изплащане НАИСТИНА, дали са му нужни 5 дрехи от китайския мол вместо една качествена, дали да инвестира 10-20% от дохода си в билетчета за лотария, и т.н.
Темата е много обхватна и всеки би могъл да извлече полза, независимо дали спестява за яхта или за да си плати парното. Стига да не подхожда с нагласата Нее, това няма как да стане.

# 1 456
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Твърде силно негативно усещане оставят у мен постовете на may-june, а темата досега си вървеше позитивно и небрежно... Жалко

# 1 457
  • Мнения: 72
Ами не, не става въпрос за трюфели ....

 Стига да не подхожда с нагласата Нее, това няма как да стане.
--------------------
Нелка, направих редакция с допълнение.  Стана малко дълго...сори.   

От доста време имам пряко наблюдение на търговските навици на българина...
Мога доста да напиша. Свидетел съм на много неща.  И най- вече на липсата на култура при пазаруването на българина.  Иска да опита от всичко и накрая казва нямам пари....     

-------------
пс......
Ако постовете ми , някого обременяват -  Моля да не ги чете !


 
 

# 1 458
  • MI
  • Мнения: 11 803
Айде сега яхти и грахчета. Joy Ако след наденицата идеш да напазаруваш една торба непотребни глупости в левчето или втората употреба, пак си чист консуматор - нищо че нямаш пари дори за свястна храна.

# 1 459
  • Мнения: X
Аз нямам намерение да се обременявам, то и темата не е за това!

Междувременно днес си деинсталирах приложението на Лидл, много ме привличат промоциите всяка седмица, ама като знам, че нищо реално не ми трябва, най-добре е да си замине.

# 1 460
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Във всяка тема има някой който да е агресивен в постовете си.Като не му харесва на някой темата да я подмине.Аз съм разведена и никак не съм богата-нямам кола нито имоти на мое име,но това не ми пречи да следвам минимализма-да не съм консуматор и както на няколко места писах ми е много по-лесно при почистване и подреждане.Хич не се стремя към луксозни стоки.

# 1 461
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Мисля че, консуматорското е по-широко разпространено, сравнено с минимализма. Някак си от край време благополучието се мери във вещи, количества и размери.
Колкото повече предмети, толкова повече нерви да се поддържат и подреждат, поне за мен, това е значително неудобство - вместо да си правя живота по-лек да го обременявам.

# 1 462
  • Мнения: 147


В съвременното общество, минимума го задава стандарта, който искаш да поддържаш.
2 коли в семейството вече не лукс, а потребност.
2 езика  да запишеш, че и трети-  виж теми / руски или еврейски или китайски да запишем детето/:sweat_smile:
2 телефона - / бизнес и личен/...
2ро жилище
и т.н. ... 

пс:
Всеки път ще казвам, че подобни теми в държава като БГ/ от третия  свят/ са смешни....  та ние 98% сме на минимума и оцеляваме....  Дори гледаме през крив макарон минимума и мечтаем дори за почивка в съботния ден... за масло и захар в храните от Европа. 
Е хе... минимум-  дай Боже всеки му
 

На минимума сме, пък имаме и доста излишни харчове и вещи.
Мечтаем за почивка в съботния ден, а улиците и заведенията са все пълни с хора.

# 1 463
  • София
  • Мнения: 13 082
Явно е лесно да се сбърка минимум и минимализъм.
Затрупването с вещи и ненужни неща може да се случи и с много, и с малко пари. Реалната субективна преценка колко му е нужно на човек е в основата на минимализма, докато минимумът не се влияе само от субективни причини.
Трупането на знания пък съвсем няма общо. Да си минималист не означава да си необразован.
 

# 1 464
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
За да се затрупаш с излишни вещи не е нужно да бъдеш богат.
И въобще не става въпрос за апартаменти,коли и езикови курсове.
Може да имаш и 5 апартамента и пак да си фен на минимализма.
Например може да ги обзаведеш в стил минимализъм....

# 1 465
  • Мнения: 147
За да се затрупаш с излишни вещи не е нужно да бъдеш богат.
И въобще не става въпрос за апартаменти,коли и езикови курсове.
Може да имаш и 5 апартамента и пак да си фен на минимализма.
Например може да ги обзаведеш в стил минимализъм....


Като лични наблюдения по-бедните хора имат сконност да трупат много вещи "за всеки случай", от страх да не изпаднат в нужда. Докато при богатите мотива за повече вещи е друг - "да изпъкнат".

# 1 466
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
За да се затрупаш с излишни вещи не е нужно да бъдеш богат.
И въобще не става въпрос за апартаменти,коли и езикови курсове.
Може да имаш и 5 апартамента и пак да си фен на минимализма.
Например може да ги обзаведеш в стил минимализъм....


Като лични наблюдения по-бедните хора имат сконност да трупат много вещи "за всеки случай", от страх да не изпаднат в нужда. Докато при богатите мотива за повече вещи е друг - "да изпъкнат".
Точно така си е  Peace

# 1 467
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Да Ви кажа преди да се разделя с мъжа ми живеехме близо до София и нямаше много магазини около мен, а и работех на място където пак имаше малко магазини и това също ми беше ок ,защото не се изкушавах да купувам какво ли не.А сега като се прибрах при родителите ми имам всички хипермаркети около мен-Била,Лидъл,Фантастико,Т маркет,345,един много готин македонски хипермаркет,ЦБА,Кауфланд и един куп малки магазинчета.Има и две книжарници, ама избягвам да влизам в тях да не се изкушавам.Преди обожавах да си купувам химикалки ,но от миналата година съм си наложила да изпиша всичките и да почна да си купувам пълнители.При службата имам и книжарница и офислан,но бягам като дявол от тамян изобщо не влизам в тях, ако супер много не ми се налага.Мисля,че колкото по-малко магазини има около теб толкова по-малко е изкушението.
А и преди нямаше толкова онлайн сайтове за пазаруване говоря за преди около 10 години.Сега се замислям как съм живяла тогава и някои неща преди не съм купувала и не съм страдала от това.Сега мисля да си наложа да не ги купувам тези неща.

# 1 468
  • Мнения: 553
Минимум и минимализъм- коментарите са в посока, че са различни неща. Тогава какво ги различава според вас? Давайте по конкретно.

Според мен- минимум апартаментче с минимум имущество вътре; 5 апартамента с минималистично имущество вътре.

Замислих се, минималистично какво ми трябва: дрехи, които са класика ( без никакви пайетки и сърчица), класически бижута ( халки, синджир с 2-3 висулки, 1-2 пръстена-жена съм де!), обувки (2-3 чифта зимни и 2-3 чифта летни), козметика (3-4 шишенца макс), една почивка годишно, 1 тел с две сим карти ( лична и служебна, на който му трябва), кола ( ако не беше тя здравето и живота на детето беше под въпрос)Това по 3, защото сме трима в семейството, като на 3тия и по една играчка месечно.
Не пестя единствено от храна, като пак внимавам да не съм разточителна.
А заведенията- ми каня си гости, те ме канят. Пак трябват пари, но трябва и социален живот.
Хаха...всичко това, за да ни стигнат парите. Опитвам се да следвам примера на майка ми, която сама е отгледала 2 деца без една стотинка кредит! Разбира се имах късмета да се омъжа за мъж с апартамент. Иначе вече щях да съм със солиден такъв.
 Всичко ме изкушава...по-красиво, по-ново, по-вкусно...и доста магазини са ми под ръка. Но от бедните години в миналото знам какво е нужно и важно, за да живея като бял човек. Аз трупам единствено консумативи „за всеки случай”- душ гел, гел за бръснене, прах за пране, четки за зъби и др. в повече, защото,когато изпаднем в дупка вършатт супер работа. Не съм фен на „хайде една чантичка още, тениска, чаша...”

# 1 469
  • София
  • Мнения: 38 476
Между другото, откакто се пооправихме финансово, съм все по-склонна към минимализъм.
Малко с чантите ми е трудно...

Общи условия

Активация на акаунт