Минималистичен начин на живот

  • 437 352
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 1 470
  • Мнения: 2 033
Между другото, откакто се пооправихме финансово, съм все по-склонна към минимализъм.
Малко с чантите ми е трудно...
И аз съм така.
В бедните ми години /бях и съвсем млада де Simple Smile/, исках дрехи, обикалях по магазини. Бях склонна да трупам количества....с цената на лишения от друго. Харчех всичко, което имам.
Сега мога да си купя почти всичко. И все по-малко купувам. И почти нищо излишно...Стана ми странно като се замислих.
 

# 1 471
  • София
  • Мнения: 12 654
palmi4kata
Минимум е да живееш с малко. В повечето случаи, защото не можеш да си позволиш повече. На минимум живееш с идеята да пестиш.
Минимализъм е, когато съзнателно решаваш да не ползваш неща, които не са ти необходими. Можеш да си ги позволиш, но не се изкушаваш. Целта не е финансова, а практична, която е ясно, че дава и финансово отражение (не е задължително обаче да е в посока пестене на пари, а на място, усилия, време, поддръжка и т.н., защото можеш да си купиш, например, 10 слънчеви очила по 20 лв. и им отделяш специален шкаф или само 1 за 200 лв. - даваш същите пари, но имаш 1 чифт, който се предполага, че е по-качествен и не се чудиш къде да го прибереш).
Темата не е за пестенето, а за минимализма като начин на живот. За пестенето на усилията ни да подреждаме, чистим, пререждаме, търсим място за нужни и ненужни неща. И далеч не включва пестенето на емоции, знания, социален живот, почивки и др.
Идеята е да не трупаме точно консумативите, защото не живеем извън цивилизацията и тспокойно можем да си купим нещо, когато старото е вече за подмяна. Примерно, паста за зъби и прах за пране не са жизненоважни, за да имаме шкаф със запаси, когато можем да имаме повече "въздух" в помещението и този шкаф изобщо да го няма, а нова паста за зъби да си купим, когато свърши старата.

# 1 472
  • София
  • Мнения: 5 885
Между другото, откакто се пооправихме финансово, съм все по-склонна към минимализъм.
Малко с чантите ми е трудно...
И аз съм така.
В бедните ми години /бях и съвсем млада де Simple Smile/, исках дрехи, обикалях по магазини. Бях склонна да трупам количества....с цената на лишения от друго. Харчех всичко, което имам.
Сега мога да си купя почти всичко. И все по-малко купувам. И почти нищо излишно...Стана ми странно като се замислих.
 
Това все едно аз съм го писала.
И аз така... все от най- най -скъпите дрехи и обувки купувах.... някаква компенсация ли е било за времето когато нямахме избор и бяхме в лишения?
То беше едно препускане по магазини и салони за прически... да се чудиш защо
Хем аз особено бедна не съм било никога и особено бедно семейство не съм била, но някак общото нямане и лишения и празните магазини и кризите през които минахме.... Ни бяха докарали до там...
Или е въпрос на възраст ... като си на 18 сет всичко ти е до колене...

# 1 473
  • Мнения: 28 137
Между другото, откакто се пооправихме финансово, съм все по-склонна към минимализъм.
Малко с чантите ми е трудно...
И аз съм така.
В бедните ми години /бях и съвсем млада де Simple Smile/, исках дрехи, обикалях по магазини. Бях склонна да трупам количества....с цената на лишения от друго. Харчех всичко, което имам.
Сега мога да си купя почти всичко. И все по-малко купувам. И почти нищо излишно...Стана ми странно като се замислих.
 
Това все едно аз съм го писала.
И аз така... все от най- най -скъпите дрехи и обувки купувах.... някаква компенсация ли е било за времето когато нямахме избор и бяхме в лишения?
То беше едно препускане по магазини и салони за прически... да се чудиш защо
Хем аз особено бедна не съм било никога и особено бедно семейство не съм била, но някак общото нямане и лишения и празните магазини и кризите през които минахме.... Ни бяха докарали до там...
Или е въпрос на възраст ... като си на 18 сет всичко ти е до колене...
Абсолютно, вече дори не ми е интересно да купя пет чифта слънчеви очила по цвят за тоалетите примерно, сега избирам много по уравновесено, понякога дори отегчено....не като едно време всичко най модерно и най скъпо, и то по многоооо, обземайки ме някаква радост от придобитото! Що тоалети са купени ей така необлечени по закачалките, преди година изхвърлих костюми с етикети, качествени, нооооо вече отдавна демоде!

# 1 474
  • София
  • Мнения: 38 206
О, аз от 19 /когато почнах работа/ до 29 какво пръскане беше! Първо, 10 чифта дънки, че нямаше. После, с такси на работа, поръчка на храна, заведения... Абе - разсипия!

# 1 475
  • Мнения: 28 137
О, аз от 19 /когато почнах работа/ до 29 какво пръскане беше! Първо, 10 чифта дънки, че нямаше. После, с такси на работа, поръчка на храна, заведения... Абе - разсипия!
Имам приятелка, която дори пазарува ден за ден и хладилникът е почти празен....пробвах и аз така....и наистина е чудесно, всичко е прясно, количество, което ще се изяде за ден, два, не се изхвърля храна, мухлясало по кутиите сирене, кашкавали, хладилникът чист и правилно подреден с най необходимото....след работа минавам, пазарувам, обмислям меню най много за ден напред!След работа минавам през чудесни магазини по пътя за вкъщи, живея на 10 минути от работа...

# 1 476
  • София
  • Мнения: 5 885
Явно много ни се е искало да живеем с имане и охолство... все нови неща
Някаква компенсация от детството, когато имахме по 1-2 чифта дънки или какво
Изведнъж Б-я се наводни със западни марки, фаст фууд ресторанти и бюти студиа... и ние млади и глупави работехме по цял месец за чифт обувки или хубав часовник Grinning
Сега, май са повече виждали младите, и повече имат, едва ли е така, или пък харчат за технологии или пътувания...

# 1 477
  • Мнения: 7 172
Аз си ценя времето, абсурд всеки ден да ходя по магазините и да купувам нещо за 1- 2 дни.

# 1 478
  • София
  • Мнения: 38 206
Аз пазарувам ден за ден, обаче не ми се получава съвсем. В магазина се надъхвам - ей това ще правя! В къщи - децата - мрън, врън и нещото се заседява, а ядем друго.

# 1 479
  • Мнения: 28 137
Аз си ценя времето, абсурд всеки ден да ходя по магазините и да купувам нещо за 1- 2 дни.
Нямам усещане че така губя време, пътят ми е  десет минути от работа, когато пазарувам е минал максимум половин час от края на работното време! Но ние сме двама, съответно и торбичката с пазалувано е малка...така имам прясна салата всеки ден, прясно месо, никога не ям замразено, и непакетиран хляб от чудесна фурна!
Загубено време ми е да се кача на колата и да отида да се туткам два часа в хипермаркетите през почивния ден! Дори два часа не ми стигат...през почивния ден гледаме да сме максимално навън и по разходки...

# 1 480
  • Мнения: 5 955
В хранителен магазин два пъти седмично максимум.Даже преди малко се чудех какво трябва  да се купува и се оказа, че са повече от 5 неща иначе нямаше да изляза . Ако не е хляб и мляко мога и седмица да не влизам.
Колкото до излишното пазаруване, имаше един период в майчинство когато хобито ми беше сладкиши  толкова тави, форми и фирмички, имам че  сега се чудя как само да ги съхранявам.Ползвам ги, но не така както тогава.

# 1 481
  • Мнения: 28 137
Не мога да си представя и ден без да изляза навън, разходките ми действат тонизиращо, ободряващо, успокояващо....! Дори в събота с въпросната дружка тръгваме на разходко пазар, тук пет минути с продавачката, там десет с месаря и си става една чудна разходка!Вече не се оплаквам и от липса на свободно време, мога да си позволя и да спортувам и да уча език! Но детето ми е вече голямо!

# 1 482
  • Мнения: 18 322
У нас се пазарува ден за ден, максимум за ден напред. Всичко ни е наблизо - месарница, млекарница, плод зеленчук, така че за нас е перфектен вариант.

# 1 483
  • Мнения: 28 137
У нас се пазарува ден за ден, максимум за ден напред. Всичко ни е наблизо - месарница, млекарница, плод зеленчук, така че за нас е перфектен вариант.
Да, и при мен е така...по път имам плод и зеленчук, любим супер маркет, пекарна с фантастични най различни хлебчета - родопски с подправки, бял с квас и маслини, от лимец, ръжен, пълнозърнести питки и фирмена млекарница на производител! Разбира се това в София трудно може да се случи...! Трябваха ми години да осъзная, че неделното продължително пазаруване в хипермаркета е безкрайно затормозяващо и финансово неизгодно, защото винаги се купуваха твърде много неща, които като не изядем заминаваха в боклука!

# 1 484
  • София
  • Мнения: 12 374
У нас се пазарува ден за ден, максимум за ден напред. Всичко ни е наблизо - месарница, млекарница, плод зеленчук, така че за нас е перфектен вариант.
Да, и при мен е така...по път имам плод и зеленчук, любим супер маркет, пекарна с фантастични най различни хлебчета - родопски с подправки, бял с квас и маслини, от лимец, ръжен, пълнозърнести питки и фирмена млекарница на производител! Разбира се това в София трудно може да се случи...! Трябваха ми години да осъзная, че неделното продължително пазаруване в хипермаркета е безкрайно затормозяващо и финансово неизгодно, защото винаги се купуваха твърде много неща, които като не изядем заминаваха в боклука!
Че защо да не може? Месарницата ни е на бул. Васил Левски, млекарницата - 200 метра по-нагоре на Дондуков, а любимата пекарна - на ул. Кракра. На това разстояние даже ни е даскалото на детето, плюс занималнята й, и парка, в който ходим всяка вечер. Това е нашият шестоъгълник, всичко е на съвсем кратко пешеходно разстояние Simple Smile Иначе мъжът ми пазарува, обичайно 2 пъти седмично, аз не се занимавам.

Общи условия

Активация на акаунт