Минималистичен начин на живот

  • 438 630
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 3 840
  • София
  • Мнения: 5 187
За подаръците - старая се да пласирам всяко нещо. По поводи аз подарявам 90% нематериални - билети за театър,  концерт, урок по пеене,  свръхкратък курс разговорен английски, дори ваучер за авиокомпания. Фотосесия ми е любимия подарък за бебе Simple Smile

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 19:22 от Не се сърди, човече

# 3 841
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Аз пък си харесвам почти всички подаръци. Участвам в хоби група и там си подаряваме неща, свързана с хобито, супер. Подаряваме си и ваучери за хоби магазин, от който си пазаруваме материали.
В къщи си казваме кой от какво има нужда. Е, губи се изненадата, ама карай, практично е. Хората, на които подарявам си ги познавам добре, както и те мен, подаряваме си неща, които всеки от нас би харесал, така че няма лоши подаръци. Понякога, когато събирането е спешно и в последни моменти, и няма време за подготовка - пари в пликче и задължително цвете.
Между другото, някои книжарници продават ваучери за книги.
С нематериалните подаръци също трябва да се познава човека. Например, ако на мен ми подарят ваучер за масаж или спа процедури, нещо, което иначе всички хора харесват, аз веднага ще го дам на  някоя приятелка, няма начин аз да отида на такова нещо. Но пък бих се зарадвала на ваучер от книжарница или нещо, свързано с хобито ми. Така че хора всякакви.

# 3 842
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Защото тези вещи са свръх потребление. Ако на вас не са ви полезни или според възрастта/вкуса, то има деца, които нямат никакви играчки или дрехи. Винаги може да се намери начин.
Минимализъм не е да изхвърлиш всичките си вещи, защото са само вещи, това е точно обратното на темата.
Минимализмът е много различни неща, какво е си определя всеки човек индивидуално. Моят минимализъм е да не съм затрупана с вещи и също така да не се налага да прекарвам ужасно много време в мислене как да пласирам ненужните ми вещи. По тази причина спрях да продавам нежелани вещи (много загуба на време, което нямам, и малък приход, като се сравни с времето, което съм употребила, има и изключения, разбира се, но са много малко). Сега питам направо има ли някой нужда от това - ако има, той го получава. Ако няма, занасям вещта на магазините за благотворителна продажба (т.е. втора употреба). Когато съм си в България и няма на кого да подаря, просто слагам в чиста торбичка и оставям до кофата - винаги си намират притежателя. Не искам да слугувам на вещи и на чужди идеи за "добър" подарък за мен. Но ако ми е прекалено времеемко да се отърва от някой предмет, просто отива в кофата. Да не говорим, че и от фирмите, занимаващи се с рециклиране на боклука, пак доста вещи се връщат обратно в употреба. Знам го от хора, работещи там.

Последна редакция: пн, 13 яну 2020, 19:23 от Не се сърди, човече

# 3 843
  • София
  • Мнения: 382
И аз не виждам нищо лошо в това да се попита. При нас, когато някой приятел има рожден ден питаме половинката му. Примерно ММ нямаше нужда от нищо миналата година и им казах - съответно пари в пликче.

# 3 844
  • София
  • Мнения: 5 935
Айде сега ММ ти няма нужда от нищо. Нали е жив човек. Че като няма нужда, парите са за жена му предполагам? Stuck Out Tongue Winking Eye

# 3 845
  • Мнения: 427
Защото тези вещи са свръх потребление. Ако на вас не са ви полезни или според възрастта/вкуса, то има деца, които нямат никакви играчки или дрехи. Винаги може да се намери начин.
Минимализъм не е да изхвърлиш всичките си вещи, защото са само вещи, това е точно обратното на темата.
Минимализмът е много различни неща, какво е си определя всеки човек индивидуално. Моят минимализъм е да не съм затрупана с вещи и също така да не се налага да прекарвам ужасно много време в мислене как да пласирам ненужните ми вещи. По тази причина спрях да продавам нежелани вещи (много загуба на време, което нямам, и малък приход, като се сравни с времето, което съм употребила, има и изключения, разбира се, но са много малко). Сега питам направо има ли някой нужда от това - ако има, той го получава. Ако няма, занасям вещта на магазините за благотворителна продажба (т.е. втора употреба). Когато съм си в България и няма на кого да подаря, просто слагам в чиста торбичка и оставям до кофата - винаги си намират притежателя. Не искам да слугувам на вещи и на чужди идеи за "добър" подарък за мен. Но ако ми е прекалено времеемко да се отърва от някой предмет, просто отива в кофата. Да не говорим, че и от фирмите, занимаващи се с рециклиране на боклука, пак доста вещи се връщат обратно в употреба. Знам го от хора, работещи там.

Съгласна съм, времето което ще прекарам в продаване на ненужните вещи ми е прекалено ценно. А понякога подаряването също ти съсипва нервите. Купих си пералня със сушилня и реших да подаря все още работещата стара пераалня. Пуснах обява във фейсбук, без никакви условия, единствено хората, които дойдат да я вземат да си осигурят транспорта.  Е такова чудо не ми се беше случвало. Една дама ми писа, че много ще се радва да я вземе. Уговорихме се за края на седмицата. Върза ми тенекия. Здраве да е. Друг човек ми каза, че ще дойде в 19, с цялата си натлост ми се обади в 22.00 да ми каже, че му е по-удобно утре. Казах му да забрави. Накрая просто я оставих до кофите, ако някой си я хареса, да я взима.

# 3 846
  • Мнения: 2 328
Аз винаги ясно пиша,че вещта се взима от обект,съвсем близо до дома ми,в уречен ден и час,когато съпруга ми присъства.Всякакви откачалки има,аз съм сама жена с 2 малки деца,не ми се рискува да стане беля.Веднъж закарах бебешка количка до Пазарджик на едно момиче,но не бих повторила упражнението.

# 3 847
  • София
  • Мнения: 1 871
Всички дрехи, вещи, уреди, дори храни - пакетирани с изтичащ скоро срок на годност - даваме на една фамилия роми, които са с много деца на различна възраст, баби и дядовци, родители - имат нужда от много неща. Доволни са хората, доволни сме и ние, защото идват буквално пред гаража да си ги вземат. Веднъж подарих пералня на семейство в нужда. Уредът при мен си работеше безотказно. Обаче те като започнаха - еми не се отваря вратичката, елате да я оправите, после - протече отнякъде, елате да я поправите и т.н.И няма да повторя това упражнение повече - месеци наред се чувствах виновна, че съм им дала развален уред, а не беше така.

# 3 848
  • Мнения: 1 792
2 дена докато ви изчета
ЧеКа ЧРД на патерици!
В България близки започнаха основен ремонт на апартамента в който живее майката на мъжа. 80 годишна женица, всичко и е ценно, не иска нищо да хвърля. Ремонта е наложителен и те решиха да направят направо основен вместо след някоя година да правят наново.  Помагахме да се изпразнят стаите- 2 дена изнасяне на боклуци. Много неща се изхвърлиха и пак много останаха. Прибрахме се и някак почна да ми се струва прекалено претрупано вкъщи 😂 Най вече от към дрехи (на децата е ясно, още са малки и се налага често купуване)- на мм, като той ме дава да му "хвърлям" нищо и въпреки това не спира да купува. Другото са многото сервизи, чаши и прахосъбирачки- все подаръци, които няма на кого да дам, а мо е жал да хвърлям нови неща.
С фб подаряване не ми се занимава- бях пуснала играчки на децата, повечето плюшковци, с етикет, писаха ми само 2 и двете искаха да им ги пращам по пощата, че едната настояваше да е за моя сметка.. Ем нямам време за глупости

# 3 849
  • Мнения: 2 041
Така с ФБ подарих работеща пералня със сушилня миналата година. Взе я семейство от Сапарева баня. Ок, надявам се да им върши работа. Обадиха се веднъж да питат относно употребата.

По Коледа подарих хладилник, легло с матрак и телевизор. Скъсах си нервите. Голямо желание за леглото, отивам в 12, когато е уговорката и жената ми звъни-човека дето трябвало да го вземе бил несериозен и т.н. Казах й, че ако не осигури през деня вземането му, го давам на друг. Точно след 15 мин.се обади отново. По това време трябваше да дойдат за хладилника, обадиха се, че два часа закъсняват. Чаках ги три....
С леглото удариха вратата, абе......Всъщност несериозния беше чичото на момичето. Предложих им и телевизора, веднага го взе. Момичето дори и не се обади после.
Резултата беше, че си съсипах целия ден и ми обелиха вратата.
Следващия път си вземам двама хамали и всичко до кофите или на фирма за отпадъци!

# 3 850
  • Мнения: 18 495
Спираш първата каручка, минала пред входа, и след 10 мин. всичко е готово.

# 3 851
  • Мнения: 7 260
В България изнасяме всичко до контейнера. След половин час няма нищо. На ум не ми минава да подарявам и да си причинявам неудобства. В Германия пък всичко е регулирано.

# 3 852
  • Мнения: 787
Колко хубава тема и се радвам,че я открих Simple Smile
По отношение на подаръците-родена съм около Коледа,с години са ми подарявали Коледни сувенири и прочие,не съм толкова ентусиазирана за този празник и като цяло много се дразнех като ми се подаряваха такива вещи.Имам цял шкаф с подобни джунджурии,които съм зарязала при родителите си.Винаги съм казвала,че чифт чорапи да ми подарят,ще съм по-щастлива и благодарна отколкото поредната Коледна прахосъбирачка.
Когато започнах с този начин на живот-минимализъм в мои си граници,всичко,което разчистих от гардероба беше подарено,неотваряна козметика ,вещи от бита също.
Имах период ,в който свръхтрупах,а явно съм замествала други липси в живота си.Щом вече ми е неприятно да влезна "ей така"в дрогериен магазин,да се шляя по магазини за дрехи,техника и т.н...а търся и купувам целенасочено и когато имам нужда от нещо,значи съм си влезнала в правилния коловоз.
Бзкм ММ,че е минималист,тъй като все не иска да си купува неща,а къта парите,но си знам,че е еврейска душа просто.:Дд

# 3 853
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
BaklavaTa и аз съм родена малко преди Коледа и също съм препълнена с коледни подаръци от всякакъв вид. Някак си като е преди Коледа, на хората отвътре им идва да подаряват коледни украси.

# 3 854
  • Мнения: 1 792
А сина ми е точно на Коледа и все се сърди че личните му подаръци се смесват с коледните 😆 Какво да го направя, кой го е карал да се ражда толкова рано 😂 Термина му беше за почти средата на Януари

Общи условия

Активация на акаунт