Минималистичен начин на живот

  • 438 726
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 8 850
  • София
  • Мнения: 13 105
Минимализмът като начин на живот има ясно определение, което не съм го измислила аз, а последователите на това течение:

"Минимализъм като начин на живот е стремежът да се отървем от всичко ненужно, за да живеем пълноценно и щастливо. Въвеждайки яснота и ред в живота си, освобождаваме пространство за истински важните неща и така имаме повече време, повече емоции, повече преживявания, повече удовлетвореност, повече свобода."

Тема за екологичната страна на въпроса има във форума. Но минимализмът не е нито екология, нито средство за пестене, нито пазаруване на промоция. Това са единствено нечии представи за него, без да се познава философията му.

# 8 851
  • Мнения: 28 463
И аз не свързвам минимализма у дома с екологията. Моята основна цел е да съм обградена минимално от безполезни вещи, да ми е просторно в гардероба и лесно да намирам дрехи и обувки и да чистя бързо.
Имаше времена с по 11 чифта сандали на сезон, и какво обувам ги най много по веднъж и нося най удобните или универсалните. Сега съм се ограничила до три чифта на сезон, въртя ги и съм пей сърце. Не е казано, че всяка година купувам нови...примерно с ботушите си, които са три чифта ще ходя трета зима. Но не мога да карам с един, налага ми се различен стил на обличане, по ежедневни, по официални и така...

# 8 852
  • Мнения: X
Откъм обувки съм много минималистична. Купувам по едни Скетчърс на година и имам ботуши от над 12 години. Последният чифт го смених след 7 години носене с нов, защото се скъса кожата на глезена и ми влизаше сняг и мокреше.

И мм си пази и носи маратонки от над 16 години, но той носи предимно работни обувки или крокс лятото та си стоят нови Simple Smile

# 8 853
  • Мнения: 3 505
Не ми е нужен минимализъм, за да живея щастливо и пълноценно. Така си живеех и по времето, когато не можех да вляза в магазин за парцали без да си купя нещо. В един момент усетих, че имам нещо като зависимост и започнах борбата с нея. Не ме интересува какво мислят минималистичните гурута, ако в минимализма няма стемеж към оосвобождаване от суетата и по-простичък живот, той е поредната модна шитня, която ще изтече в канализацията.

# 8 854
  • София
  • Мнения: 13 105
Точно затова минималистите се отказват от разните моди и вещи, за да не се налага да се тровят със суета. Затова носят малко дрехи, ползват прости мебели и малко уреди.
В същото време щастието е вътрешно състояние, което не може да бъде заменено нито от вещи, нито от притежания, към които се стреми потребителското общество.
Обикновено притежанието в днешно време носи щастие, а не простите и дребни неща. Затова минималистите заменят притежанието с удовлетвореност от простотата на битието.

П.П. Идеята идва от това, че малкото лични притежания ти дават възможност да ползваш буквално всичко останало, което можеш да си позволиш, без да го притежаваш.
Много интересна е гледната точка по въпроса на Стийв Джобс.

Последна редакция: чт, 23 сеп 2021, 20:25 от Fever Ray

# 8 855
  • Мнения: 3 505
Да, щастието е вътрешно състояние. Според ме не толкова притежанието, колкото придобиването носи удовлетвореност на консуматорски настроения човек. После идват мераците за още и още придобивки, които носят временна наслада. От много години съм луд фен на Диоген, но за първи път повярвах, че е възможно да се живее по-простичко и в наши дни, когато прочетох "Да имаш или да бъдеш". Някак си естествено се появиха мераците ми да преодолея слабостите си да придобивам, а с течение на времето от обкръжението ми се изчистиха и най-суетните и консуматорски настроени персони.

# 8 856
  • София
  • Мнения: 721
С простите стъпки (разтоварване на гардероба моя и на децата- успях да се разделя дори със дрехи, които са били с мен във всякакви периоди), закупуването на сушилня- тя си икономисва много покупки, защото и няколко броя дрехи ще ми свършат работа, без да се налага да се запасявам, успях да вкарам минимализма в живота си. Има още много ( за това и чета)- но дори простите неща ме радват, къщата стана по-подредена като хвърлих и подарих чували игачки, разкарах стари чршафи и тн.
Благодаря, че поне в тази част получих малко душевно спокойствие и се лиших от излишна суетня, пренареждане и разтурия в дома.

# 8 857
  • Мнения: 8 802
Наблюдавам бабичките по улиците, повечето  си носят стари дрешлета, някои качествени, (сигурно затова са оцеляли), но морално остарели.
Което ме навежда на мисълта да ви попитам дали пък не си оставяте някакви дрехи за старини, все пак тогава се предполагат по-ниски доходи, пък и стара жена в МОЛ да ходи на пазар, някак не ми се връзва?
А бабички-минималистки как се обличат на старини, те са изхвърлили всичко?

# 8 858
  • София
  • Мнения: 13 105
Еее, много далеч ми се струва да пазя отсега дрехи за стари години. Пък и защо да не ходи стара жена в мол?
Моите майка и свекърва са на 75+ и си ходят по магазините, обличат се добре, гримират се, поддържат се. Излизат на кафе или на торта. Приятелките им също. Да, далеч по-скромно пазаруват. И като бройки, и като цени, и като цветове и модели, но не са се изоставили. Ама не са минималистки.

Аз смисъл от пазене на дрехи за старини не виждам, защото не знам дали няма да отслабна или надебелея. След 20-30 г. може дори да не съм жива. Пък ако толкова закъсам, при 3 (засега) дъщери все някоя ще ми прехвърли някоя нейна дрешка.
Обожавам нагласени и със самочувствие възрастни жени и се надявам да съм такава и аз.

# 8 859
  • Мнения: 2 062
Много съм далеч от старините, но според мен бабите не пазарува по моловете, не просто защото нямат финанси, ами дрехите там са насочени за далеч по-млади жени. Аз дори нямам 30, но виждам доста голяма разлика в стила, който се е наложил в момента при 17-18 годишните - големи дрехи, разкроени дънки, абе като излезли от 70-те са. От тази гледна точка гледам да не хвърлям чували с дрехи, защото не зная какъв ще е следващия моден писък, и дали изобщо ще успея да си намеря дрехи, които да ми харесват.

# 8 860
  • Мнения: 10 993
Аз също много рядко хвърлям мои дрехи. Пазя си ги, защото модата периодично се връща.
Старая се да не надебелявам и като цяло ми стават повечето дрехи.

# 8 861
  • Мнения: 3 307
Аз изхвърлям често, защото унищожавам всичко много бързо. Износвам си всичко, отделно на това и отслабнах доста. Дрехите, които са ми големи вече, но са в добро състояние ги подарявам. Но са малко, като цяло всичко заминава за няколко месеца.
Непохватно същество съм, все се спъвам някъде, разливам нещо отгоре си или пък закачам дрехите за някой остър ръб или пирон...

# 8 862
  • Мнения: 3 505
Хвърлям само износени дрехи, но напълнях последните години и имам такива, в които не влизам.  Успях да подаря твърде малко от тези, които вече са ми малки, рядко се срещат толкова гърчави хора. Направила съм си и раздел „ако отслабна”, но вече загубих надежда да вляза в тях, та вероятно ще идат контейнерите за рециклиране.

# 8 863
  • Мнения: 8 802
старите бабички не влизат в МОЛ, какво да си купят оттам? Клинче Simple Smile
не знам дали е по финансови причини, или се притесняват...

# 8 864
  • Мнения: 7 261
Много недобре звучи бабички, стари баби, ужасно е. Би могло да се каже възрастните дами например, в краен случай възрастните жени.

Общи условия

Активация на акаунт