Гестационен диабет - тема 2

  • 59 872
  • 771
  •   2
Отговори
# 450
  • Мнения: 1 091
При мен хубавото е, че сладко не ми се яде. Сутрин закусвам задължително трици от лимец, с кисело мляко 2% и сушени боровинки (не знам те дали са позволени), наблягам на салатите и чисто месо. Киви си хапвам следобяд.
Нещо, което много ми се яде е моцарела, позволена ли е? Като цяло за млечните нищо не ми казаха. Мога да ям всичко пълнозърнесто.

# 451
  • Мнения: 89
Ми според мен боровинките (макар че ми казаха специално сушени плодове да не ям) и млечните са позволени, но пак по колко и в какви комбинации си зависи от качването на захарта.
Аз лично точно плод ям за закуска, защото от препечени филийки примерно вдигам, а от ябълка, не, но като гледам различни правила и диети казват. За някой е ок да ядеш мед, но не и яйца, за други обратното.
Едно от сигурните неща е, че движението е много важно. Колкото повече се разхождаш и правиш някакви допустими упражнения, толкова повече се повлиява положително цялото ти състояние, а пък една 20 минутна разходка сваля напълно захарта, ако си се изпуснала нещо и си я качила (макар че пак не бива да я качваш, дори да можеш бързо да я свалиш).

# 452
  • Мнения: 275
Бъдещи и настоящи мами, имам следният въпрос: На някоя от вас изписвали ли са Инофолик Комби поради висока кръвна захар? В 36г.с.+4 дни съм и сутрешната ми КЗ стигна 6,61, след разговор с ендокринолога, ми изписа да пия това до раждането... чета че е за поликистозни яйчници... Направо не знам да и се доверявам ли на тази лекарка, преди 2 седмици сутрешната ми  КЗ беше 5, 56 - 5,74 в този диапазон, тя ми обясни, че е нормално в 9тия месец да се вдига и нищо не ми изписа, днес по телефона и звъннах като си видях резултата от лаборатоията и я питам дали да се притеснявам от резултат 6.61, тя ми се смее и казва, че всичко над 5 било притеснително... Направо ми писна от неадекватни лекари! Направо ми иде да запиша една медицина и сама  да си се лекувам, то не че ми дреме за мен, ужасно се притеснявам за бебчето и как му действа тая гадна захар... Sad

# 453
  • София
  • Мнения: 7 645
според мен не си за някаква добавчица, а за режим (по-стриктен)
Отиди ако си от София при друг ендокринолог, тук в темата повечето се доверяват на Яначкова от Щерев, аз съм при Хедер в Надежда, но и при Яначкова отидох, много е компетентна, успокоява! Ако и тя каже, че тази добавка е ок, пий я Simple Smile
За някои лекари нормата е до 6-6.2 на гладно, но това не е така за бременни. Нормата е 5.3 и всичко над нея се води диабет. Ноо той самия може да се контролира само с хранене, а ако не стане тогава се добавят допълнителни неща.
Ти си на финала, аз съм с диабет от 10-11гс и нещата загрубяват Simple Smile

# 454
  • Мнения: 275
Brayda, при теб как се движи сутрешната КЗ и взимаш ли някакви медикаменти?
Аз от 24-та седмица съм с открит гестационен диабет и от тогава режима ми е железен, през деня нямам проблеми с кръвната захар, но сутрешната винаги е била 5 и малко, от 8мия месец започва да се покачва леко, покачва и сега ме стресира тази стойност, да на финалната права съм, ама не искам последнте седмици, да тормозя панкреаса на бебока си..., не искам да страда заради моите бушуващи хормони, вечерям рано, ако ми се дояде нещо сладко си взимам шоколад за диабетици с 80% какао, много рядко си позволявам по някоя ягода и хляб Бонус по 2 филийки за деня, което не знам дали има 15-20гр, въглехидрати... Не съм от София, звъннах на още една ендокриноложка от града, тя ми казва, че няма какво да се направи, освен един мониторинг на захарите и ако стойностите са лоши, вече някакви малки количества инсулин да се добавят докато родя... аз от 2 седмици не си следя сутрешната захар, понеже като видя 5,5 или 5,7 се депресирам и реших, че на сутрешната нямам как да и повлияя, само да я гледам и да се шашкам допълнително, няма смисъл... Утре си правя един кръвно захарен профил и квото такова... само се чудя дали да започвам инофолик комбо... пише, че се ползва за поликистозни яйчници, не обичам да пия ей така някакви медикаменти, може би след утрешния профил ще го преценя в движение...

# 455
  • София
  • Мнения: 7 645
Ооо ти пак много ядеш Simple Smile
Плодове освен зелена ябъла през 2-3 дни не съм пипала, шоколад направо ми звучи космическо ...
Аз си слагам 15 единици Левемир вечер, вечерям рано и вечерята ми е без никакви въглехидрати и пак кь сутрин ми е 5 или до 5.3...
според мен вървя нагоре, днес ми беше 5.5, но ще го приема за инцидент за сега.

То докато оцелите дозата инсулин ще родиш Simple Smile
На мен от 6 единици В началото, през седмица вдигахме с 2 единици, така за 3 седмици стигнахме 15 и за сега стоя така от 2-3 седмици.
През деня стойностите са ми все още ок, но вече май ги няма тия хубави 4.5-4.6 преди ядене а все са по-близо до 5, като 4.9-5.0-5.1
От яденето не качвам въобще много - нааай-много до 6.2, но след 4 часа отново не ми е под 5 всеки път.

Но аз пия добавки - малтофера е със захар, сякаш откакто пия магнезий ми се вдигнаха стойностите също.
Взимам и мултивитамини плодови...

Сега ще искам смяна на желязото и се надявям малко да спаднат.


От ендокринолог знам, че задържат ли се извън нормата сутринта стойностите ми 3-4 дни съм за промяна на доза.
Не знам до колко ще стигна, голям зор ми е Sad

# 456
  • Мнения: 275
За плодове знам, че са ни позволени ягоди, малини и къпини, но в дозички колкото да ги опиташ, понеже те не са сладък плод, винаги като си позволявам нещо такова си меря захарта, защото все имам страх да не вдигна захарта, но всичко винаги е било наред, до 6 и нещо съм вдигала от храната през деня като се следя, само имаше един период дето изтървах положението, почнах билкова кръв за да вдигна желязото, в началото след прием се мерих, захарта беше в  норми, но после какво се обърка, не знам, но след едно регулярно мерене беше стигнала 8.5 и беше вечер и веднага излязох да се разходя и КЗ се смъкна и я спрях, хляб си купувам в месеца веднъж и го ям седмица и нещо, като съм си мерила захарта, не е скачала от него, аз си меря филийките на везна, за да знам колко въглехидрати съм си позволила 😂 луда работа. Яд ме е че толкова се ограничавам, толкова съм стриктна, вече сънувам всякакви вредни храни и по заведения не ходя с приятели, че само ми текат лигите като ги гледам... Единственото което съм променила е физическата си активност, сега ми е доста трудно ходенето, като хипопотам съм и ме боли корема като тръгна и спирам на всяка 2ра пейка която видя... 😂 Оф, дано нещо от стрес да съм вдигнала тия нива, че се шашкам... АГ-то като видя изследванията ме пита дали на гладно съм ги правила 😂 Ама разбирам го, прав е човека, и след хранене не вдигам толкова много 🙄

# 457
  • София
  • Мнения: 7 645
Стреса мн вдига.
Преди 2 дни венозната ми беше 4.4
Вчера сутрин в нас ми беше 5, отивам в лаб, киснах 45мин, вдигнаха ми нервите, закъснях си за прегледа, детето закъсня за училище, ядосах се, развиках се и стойността излезе 6.2 ...
Сега не знам какво се случва, но ще пусна пак др седмица венозна.

Честно казано на мен не ми се ядат толкова много въглехидрати ама в 9ти месец сигурно ще ми е ад Sad

# 458
  • Мнения: 222
Здравейте!
Не съм писала до сега, но ви чета и съм черпила много инфоромацив от съветите ви - благодаря Simple Smile!
С ГД съм от...дори не помня кога..май откъм 3-4 месец ..Не знам дали това, че чакам близнаци има общо, но...започна от рано.
Слава Богу се разминах само с диета и КЗ си беше в норма. Е, не нон стоп - стигала е и до към 8, но много рядко и се чувствах супер зле от това ..Предполагам с всички е така ..
Сега обаче (утре влизам в 36та седмица 🍀) наблюдавам друг феномен. От около 2-3 седмици кз ми е нормална. Дори след ядене понякога е под 5.. Е, вярно, че не е след хапване на въглехидрати. Но и хляб да хапна на закуска или обяд е до 5.7, рядко 6.3. Очаквах да се вдигне помеже съм чела, че 8-9 месец е завишена захарта...
Дали има някоя от вас с подобен случай?

Благодаря ви Simple Smile!

# 459
  • Мнения: 89
Здравейте!
Не съм писала до сега, но ви чета и съм черпила много инфоромацив от съветите ви - благодаря Simple Smile!
С ГД съм от...дори не помня кога..май откъм 3-4 месец ..Не знам дали това, че чакам близнаци има общо, но...започна от рано.
Слава Богу се разминах само с диета и КЗ си беше в норма. Е, не нон стоп - стигала е и до към 8, но много рядко и се чувствах супер зле от това ..Предполагам с всички е така ..
Сега обаче (утре влизам в 36та седмица 🍀) наблюдавам друг феномен. От около 2-3 седмици кз ми е нормална. Дори след ядене понякога е под 5.. Е, вярно, че не е след хапване на въглехидрати. Но и хляб да хапна на закуска или обяд е до 5.7, рядко 6.3. Очаквах да се вдигне помеже съм чела, че 8-9 месец е завишена захарта...
Дали има някоя от вас с подобен случай?

Благодаря ви Simple Smile!

При мен също е така, въпреки че аз си ям въглехидрати, макар и по-малко от по принцип, но определено между 32 и 34 седмица, в която съм сега, глюкомерът взе да показва по-ниски стойности от преди. Не знам на какво се дължи и аз очаквах да стане по-висока захарта.

Аз имам един въпрос към вече раждалите с гестационен диабет. Каква е процедурата с бебетата - взимат ли ги за по-дълго време от останалите, кога ги връщат и въобще как протичат нещата след раждането?

# 460
  • София
  • Мнения: 7 645
Не съм родила още, но до колкото знам им изследват кз дали не е много ниска. Ако е, се слагат на система с глюкоза. Ако е добра стойността не се различават от родените от майки без ГД Simple Smile

Естествено ако някой още сподели ще е добре и за мен.
Насочила съм се към Токуда, но ми е рано още (24гс)

# 461
  • Мнения: 89
Аз се чудех отделят ли се задължително за 24 часа, ако изследванията им са наред и дали има различна практика в различните болници.

# 462
  • София
  • Мнения: 7 645
А за какво да се отделят?
Мисля, че риска за бебетата е ако се родят с хипогликимия или със дихателна недостатъщност (заради конкретно одебеление на някаква стена в сърцето). Това са преходни състояния и бързо минават. Бях на ехокардиография да се проследи това, точно защото съм с диабет.

Бебетата на майки с контролиран диабет нямат проблеми Simple Smile
Чувала съм за система с глюкоза, но отделяне за цели 24ч - не.

# 463
  • София
  • Мнения: 23 162
Аз бях с контролиран гд.
Веднага пуснаха кз на бебето, казаха че всичко е наред.
Дадоха ми го след около 12 часа, тогава ме преместиха от реанимация.
Нищо друго особено не са му правили.

# 464
  • Мнения: 89
Благодаря ви за отговорите. Някъде четох, че се следят бебетата първите 24 часа, но не намирам къде и за това реших, че това може би е практика само в някои болници.

Общи условия

Активация на акаунт