Филми за Холокоста в час на класа пред 10 годишни деца

  • 24 528
  • 308
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 673
На емпатия не се учи кампанийно и с ден в инвалидна количка и филми. Учи се всеки ден, още от момента, в който две деца тръгнат да тормозят трето или едно дете падне, а другото му помогне да стане. ей такива дребни работи.
Ама те и децата не се трепят/тормозят баш всеки ден? Когато се случи - за кампания ли да го броим? Никакви кампании не са това, а нови, визуални, hands on възможности да научиш нещо за живота. От опит се учи най-добре. И понеже никой не иска да живее във война, за да разберем тия, които и сега живеят във война - добре е да се види. Детските канали на дъщеря ми имат "детски новини". Единият говорител е в инвалидна количка, друга водеща е с половин ръка. През 1942 щяха да са в лагерите като "неперфектни" и по стандартите на ариеца. Дават новини на всякакви теми - терористични акции, бомбата на концерта на А Гранде, войната в Сирия, бедността в Африка. Завършват с "ако някой се е почуствал разтроен от кадрите, прочетете на сайта ни как да се справите с чувствата си".  За което шапка им свалям на местните! А у нас - майката е по-разтроена от детето, пуска тема във форума, пък изчезва, сигурно ядосана от мнението на другите и тя.

# 241
  • София
  • Мнения: 62 595
Глупости на търкалета! Дори няма да ги коментирам - не си заслужава да се хабя.

# 242
  • София
  • Мнения: 17 591

Мари, кои са тези канали? Или къде са?


Andariel, разбрахме вече, че чувствата на ДРУГИТЕ за теб да глупости на търкалета. Не е нужно да го повтаряш.

Добре, че все пак има още хора с гражданска позиция и смелост в Държавата ни! Като тази учителка. Достойни наследници на Възрожденците... на онези, които са запазили Народа.
Дано продължава да ги има!

# 243
  • София
  • Мнения: 62 595
Стига де, Кати, не ти ли омръзна да ме обвиняваш в какво ли не! Хубаво, щом ще те направи щастлива - права си! хиляди пъти си права! Само мирясай вече!

# 244
  • Перник
  • Мнения: 211
Аз се срамувам, че има хора, които наричат чувствителните деца ненормални!
О, чувствителните деца не са ненормални. Но майките, които зорлем правят децата си безмозъчни инфантили, наричайки това чувствителност, са малоумни.
Не, точно ненормални бяха наречени, сега вече и безмозъчни инфантили! Човек с подобен изказ да говори за морални ценности е чиста проба лицемерие!

# 245
  • Мнения: 1 673
Кати, дъщеря ми гледа детските канали на BBC. За деца от 6-7 годинки гледа CBBC. Новините са Newsround. Там е водещият в количка, симпатично и умно момче - пак да кажа, шапка им свалям на хората за толерантността. За Холокоста съм й пускала филми от ютуб, а също и събира инфо за домашните си от Bitesize. Учителките сами планират уроците си и ползват каквито си пожелаят ресурси, включително и много видео. Учиха и за Апартейда, пуснаха им филм с жестоки сцени - разстрел на цветнокожите.
Андариел, кое е глупости? Това, че не съществуват тия неща в твоя си свят, не значи, че не съществуват в света на другите. Ето, слагам ти линк към детската телевизия, който препоръчват за свръхчувствителни деца всеки път, когато съобщят за лоши новини. Всъщност, разбирам изумлението ти - БНТ, милата, си има Кошлуков, но си няма пукнато възпитателно и информативно детско предаване, а другите национални телевизии бълват само силикон и унижение от всякакъв вид. Как да ми вярваш, че другите хора по света правят други неща за децата си, а хем и те ги искат здрави физически и психически... http://www.bbc.co.uk/newsround/13865002
Допълвам: Забравих да кажа - заведоха класа да гледат параолимпийските игри лятото на Олимпийския стадион. 2 часа! Върнаха се с автографи. Това наказание ли е било? Тук родителите бяхме във възторг, но в родината ми сигурно още си плюят в пазвата, ако видят човек без ръце... Целият клас под строй щяха да го водят да му леят куршум сигурно. Големи, големи дупки в системата, ей затова Динковците са с по 100 000 последователи. И изобщо, не казвай с лека ръка "глупости", а помисли - може ли да е по друг начин направено?

Последна редакция: нд, 11 мар 2018, 02:07 от Маpи

# 246
  • Мнения: 5 259
Мерси много за линка!

# 247
  • Мнения: X
Не, точно ненормални бяха наречени, сега вече и безмозъчни инфантили!
Не бяха наречени нито едното, нито другото, но няма как да го схванеш- явно четенето с разбиране не е най-силната ти страна.

# 248
  • София
  • Мнения: 62 595
Мари, моля те, и ти ли подиграваш на Кати! Не е истина това, в което тя лично ме обвинява и ми приписва -че не ми пукало, за мен психичното насилие не било насилие и т.н. Удобно пропускаш обвиненията и вменяването й на всякакви такива психични характеристики или какво?
Ми, сори, ама ми е писнало от всякакви училищни истории и много се радвам, че остават три0четири месеца и второто ми дете да завърши. Слава Богу, че са големи и след началното и почти основното образование спряха да ги занимават с всякакви инициативи за какво ли не. Аз съм такъв родител - за мен училището е място, където трябва да си учат уроците, а не да имправят поолитическа и всякаква друга подготовка. Приемам го лично, защото съм от поколението, което беше подложено на върла пропаганда и още от детството си имам нетърпимост към тези неща. Да, съобразявах се, да правех каквото кажат, говорех каквотокажат, но нямах търпение да ме оставят на спокойствие, защото после виждах съвсем различни неща. Затова съм твърдо на позицията, че децата в училище учат и трябва да има дисциплина, да се приберат живи и здрави вкъщи и да си гледат живота. Ако някой сгафи - да го наказват, а не по самоинициатива дълго и напоително да набиват канчетата и да възпитават и моите. Моите нито имат проблеми с ученето, нито с дисциплината, имат си достатъчно активен и ползотворен живот извън училище. Аз и затова не искам да ставам учител - не защото не мога да се справя с материала или да изисквам да се спазват правилата в училище, а защото ще  ме занимават и ще искат от мен да правя сто други неща, и то от "възпитателен характер", и ще трябва покрай сухоото да гори и мокрото, просто защото така работи системата.

# 249
  • Мнения: X
Виж сега, ранобудна колежке,  Laughing ти си съвестен, отговорен и образован родител. Обаче огромна част от родителите не са. И все някой трябва да предаде на отрочетата им поне минимум морални и други ценности. Няма кой друг. Точно по тази причина, училището не може и не трябва има само академични функции.

# 250
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е, ама това пак не ми пречи да ме дразни. Дори ги съжалявам учителите, защото за да са учители, щат-нещат, трябва да правят какви ли не неща, дори когато  дори от човешка гледна точка или мораална не са съгласни.

Днес съм ранобудна съвсем служебно, защото имам деца да работим и сега да си изпия кафето на спокойствие. Simple Smile

# 251
  • Мнения: 5 259
Точно затова българските деца са толкова безхаберни. В по-западната половина на ЕС учениците имат всякакви доброволчески клубове от много ранна възраст и с времето свикват да са ангажирани по всички проблеми в обществото си, да имат позиция и да работят за реализиране на целите си и успяват да изградят доста по-добра среда за живот не само лично за себе си, но и за цялото общество.
В България всеки си е отделна вселена и гледа само себе си.

Покрай историята със собствениците на кучета, които не чистят след любимците си и на никого не пречат, попаднах и на този цитат:
"Онзи ден едно хлапе подритна една стъклена бутилка до контейнера - казах му не я подритвай, а я пусни в коша. Той ми заяви, че си хвърлял неговия боклук в коша и не бил отговорен за чуждия. Не му плащали за него. Имало си жени, на които плащали, за да чистят..."

За мен това обобщава както дискусията в тази тема, така и цялостно много от проблемите в обществото ни.

Сега знам кой категорично няма да е съгласен с мен, но все едно.

# 252
  • Мнения: 5 134
При мен пък главно в елитната ми гимназия с най-висок бал в София за времето ми (може би и сега) започнаха да ни "наказват" с образование по етика, философия и морал под формата на инициативи и примери от реалния живот.

# 253
  • София
  • Мнения: 62 595
О, да, българските са най-зле! Поне не се стрелят по училищата, сори, че го казвам! от безхаберност поне не са се изпотрепали. Като гледам, западняците цъфнали и вързали от емпатия и взаимна грижа!
Човешката природа си е една и съща и ти като учител вероятно си го видяла през годините - който си  е емпатичен, той си е емпатичен, и не му трябва да му прожектират филми за холокоста или  да има час по етика. Това човекк си го носи. Отделно децата си имат особености и да, те си живеят в техния си свят, но и възрастните не са по-различни.  Да напомня ли, че половината учебници по психология са пълни с класически експерименти именно при проучване на бели, образовани и прочие колежани-първокурсници "фор кредитс"? Холокостът не се е случил в България и не са го измислили българи, а и точно българите не са дали евреите в концлагерите. Не българи са направили класическите експерименти за подчинението, а Милграм. Какво ми приказваш изобщо, Юна! Разбирам да съм хваната от гората и грамм да не зная нищо, та да взема да се вържа как българските младежи били зле.

# 254
  • Мнения: 5 259
Очевидно познaвaш зaпaдния свят от новините зa стрелби в aмерикaнските училищa (пък aз кaзaх ЕС, но дa не издребнявaме), предстaвaтa ти зa етикaтa се изчерпвa с експериментите нa Милгрaм и Холокостa, a пред товa изчерпaтелно познaние aз нямaм кaкво дa кaжa, освен дa се респектирaм. Естествено, изводите, нaпрaвени нa бaзaтa нa товa обширно и безпристрaстно познaние, могaт дa сa сaмо и единствено верни и те сa, че от Искъро по-дълбоко немa, но aз товa и преди си го знaех.
Хaйде със здрaве. Остaвaм с дълбок респект към действието нa учителкaтa и се нaдявaм дa е млaдa и дa имa още много випуски дa обучи.

Общи условия

Активация на акаунт