Етажна собственост - между филм на ужасите и латино сериал - 5 тема

  • 50 141
  • 736
  •   1
Отговори
# 585
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
още преди събранието напиши възражение срещу това решение и посочи на кои параграфи на ЗУЕС противоречи.
добави и това
"Отмяна на решение на общото събрание
Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 30-дневен срок от получаването на решението по реда на чл. 16, ал. 7."
можеш да добавиш, че съгласно Глава 5 на ЗУЕС, таксите за делото и глобата за незаконосъобразните решения се поемат от домоуправителя и и членовете на съвета лично Simple Smile уверявам, те, много е мотивиращо.
сложи го на видно място и подновявай когато изчезне.

# 586
  • София
  • Мнения: 26
Много благодаря за получените отговори.Ще пиша каква е станало като мине събранието!

# 587
  • Мнения: 47 981
Е колко па ще им се вдигнат таксите и колко пък е по-голям вашия апартамент...направили ли сте сметки? Може би им звучи страшно, но всъщност разликата е минимална. Покажете цифри , така ще стане по-ясно( не на нас де, на съседите и домоуправителя)

# 588
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
Хепи, всичко зависи от общия брой обитатели на входа и от броя обитатели по апартаментите. Simple Smile
в стария ни вход имаше гарсониера с 6 човека.
и тристаен с един.
Simple Smile Simple Smile

# 589
  • Мнения: 47 981
Да, така е
При нас даже има хора с по няколко апартамента, които пък искат за всичките апартаменти да се регистрира един човек общо Simple Smile На всичкото отгоре не само, че не живее само един, ами имат и куче ( нерегистрирано, извежда се) и т.н.
Мъжът ми преди беше домоуправител, сега контрольор...аз нямам нерви за това. Това е пълно безумие с тази ЕС.

# 590
  • Мнения: 68 643
Те в случая на ГериГ съседите тръгнали да четат и прилагат закона, ама стигнали до средата и го приложили половинчато Satisfied Големи сладури...как го извъртяли, че изгодата да е на първо място...тц..тц..

# 591
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
Да, така е
При нас даже има хора с по няколко апартамента, които пък искат за всичките апартаменти да се регистрира един човек общо Simple Smile На всичкото отгоре не само, че не живее само един, ами имат и куче ( нерегистрирано, извежда се) и т.н.
Мъжът ми преди беше домоуправител, сега контрольор...аз нямам нерви за това. Това е пълно безумие с тази ЕС.

има си трески за дялане, но прозира и идеята нещо да се направи.
за съжаление е оставено на самотек и добра воля, а тя намалява. Sad
вчера попаднах на предложенията за изменения на ЗУЕС.
3 броя мотиви - лобистки, лобистки, лобистки. и според трите трябва да са само професионални домоуправителите, само инструктирани, обучени... по-скъпо платени.

за мен нещата могат да се уреждат и без професионални, но с малко повече подкрепа от властите - община, съд, полиция.

до проблема на гериГ не би се стигнало изобщо, ако в общината някой беше погледнал протокола от предишното събрание и беше казал, че е протвозаконен.
дo драмата с това колко обитатели има или няма в един апартамент нямаше да се стига, ако беше останала задължителната регистрация на адрес. пак я има, но никой не следи за нея, все едно я няма.
и нямаше да има проблеми с плащането на таксите, ако съдът разглеждаше по ускорена процедура исковете от домоуправителите съвети в случаите на неплащане на таксите.

все дребни неща, но спъват.

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 09:36 от st. Dobri

# 592
  • София
  • Мнения: 26
Здравейте отново, 

Не целя понижаване на таксата вход за нас(в момента е 30 лв),но има малки апартаменти,които плащат едва 10 лв и смятам ,че е несправедливо.Интересното тук е,че имаме и подземен паркинг и паркоместа(притежаваме 1 паркомясто) и аз попитах каква е таксата за тяхната подръжка-е,не се събирало отделно,а си е пак на база притежавани идеални части,но над кота 0.
Надали тези протоколи са подадени в общината-аз казах на домоуправителя,че ще ги изискам от там-каза-няма смисъл,те не са в общината,а в мен.Каза онзи ден,че ще ми прати протокола от събранието,на което е прието тази такса вход да е на идеални части,но до момента такъв протокол не е изпратен.Прочетох добре закона за етажната собственост,но там е упоменат срок на обжалване,а такъв отдавна е изтекъл(не знам кога е гласувано,но най-вероятно някъде към 2016 година).И не съм сигурна ако обжалваме това взето решение през 2016 година за начина на разпределяне на такса вход дали няма да се отхвърли поради изтекъл срок на обжалване?

# 593
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
останах с впечатление, че ще правите ново събрание и ще обсъдите и този въпрос.
следи да е записано като точка в поканата.

в общината не се дават всички протоколи, а само тези, с избора на управител/съвет.

# 594
  • Мнения: 68 643
Стария протокол няма смисъл да жалите. Имах предвид новия такъв, ако се гласува в същата насока...защото споменахте свикване на ново събрание.

# 595
  • София
  • Мнения: 26
Имаме насрочено събрание на 21.03.,няма я точка за преразглеждане на начина на разпределение на такса вход(понеже разговора с домоуправителя стана след оповестяването на събрание на входа),но той каза,че ще повдигне преразглеждането на таксите,но ще гласува против:).Ако той не повдигне гласуване за разпределянето на таксите,ние ще го повдигнем.Няма да оставя така нещата,не ми е за 30-те лева(те надали ще се променят,понеже блока е с 12 апартаменти,4-ри от тях необитаеми),но целта ми е справедливо разпределение.

# 596
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
започни с официално съобщение на дъската за обяви, че изискваш на събранието да се обсъди таксата, като задължително напиши, че е незаконна.
поговори с управителя и му обясни, че няма да плащаш таксата, защото е незаконна и че държиш решението от събранието и твоето възражение да се впише официално в протокола, и че ще го изпратиш в общината и съда за сведение.
поясни че ти е много неприятно, но ако решат да те съдят ще изгубят делото в съда и ще трябва домоуправителя лично да плати разноските.
дай му време да провери нещата.

# 597
  • Мнения: 68 643
Според мен настоявай да се включи в дневният ред такава точка за прегласуване размера на вноската за управление на общите части, защото:
Чл.16, ал.3
(3) Общото събрание на собствениците не може да приема решения по въпроси извън предварително обявения дневен ред, освен в неотложни случаи.

# 598
  • София
  • Мнения: 26
Благодаря за отговорите,ще пиша как е минало събранието.Искаше ми се да нямам конфликти с домоуправителя,но явно няма как да минем без такива:(

# 599
  • Мнения: 11
По принцип таксите се сформират така:
1. Хонорар домоуправиел - на апартамент, независимо от размера.
2. Режийни разходи - на обитател на възраст над 6 г.
3. Фонд ремонт - спред притежаваните ОБЩИ  части от сградата а не идеални от имота.

Ако общото събрание реши друго, то ще е друго!
Общо събрание може да свика Управителя, Управителния съвет или поне 20% от собствениците.

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 15:02 от Anri Isakov 619943

Общи условия

Активация на акаунт