Разходите като процент от приходите

  • 17 375
  • 67
  •   1
Отговори
# 30
# 31
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 371
Така за 5 години си купихме кола, къща и направихме скъпа операция на мъжа ми. От другата година започвам да пестя за още едно жилище.

# 32
  • Мнения: 2 998
Това си е сериозна самодисциплина и то с години. Браво, че успявате толкова дълго и имате желание за още.

# 33
  • Мнения: 9 052
да. и аз опитвам да съм по дисциплинирана, но понякога не успявам и се отнасям. Затова и като си знам капаните ги обикалям издале4е

# 34
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 371
Не е трудно, вече ни е навик.
Доходите ни се превеждат директно хо 2 сметки- спестовна и за дебитна карта. Принципът е, при никакви обстоятелства да не харчим от спестовната. При спешност използваме монети ( например като изтече картата платих в магазина с монети, но после върнах сумата).
От 1 година живеем в къща с голям двор и смятам да садя почти всичко така че и това да отпадне като разход. Инвестираме в соларни батерии и пилета и месото, яйцата и тока ще се избият.
Станах такава по принуда- колелото на живота се върти и днес имаш , утре нямаш. След инцидент с мъжа ми който едвам оцеля, загубихме всичко и почнахме от 0, искам да съм застрахована.

# 35
  • Мнения: 9 052
Топъл дъжд успех! Супер че сте имали сили да започнете и да се преборите.

# 36
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 676
Основен принцип ми е, да харчим 1/3 от това което имаме.
Трудно ми е да си представя как се постига това в четиричленно смейство с куче и ипотека/наем например (при средните нива на заплати в България). Може би е възможно ако доходите са поне 6000 лв чисто.

# 37
  • Мнения: 4 308
И без куче, и тричленно семейство - ако не плащаш наем/ипотека, може да се постигне, при по-високи доходи. И/или да си произвеждаш голяма част от храната. Но иначе ми се струва невъзможно. При средна заплата от около 1200 лв. това означава един човек да живее с 300 лв., двама - с 600 лв. Постига се, но ако нямаш наем, заем и сериозно се ограничаваш. Ако заплатата на единия е 2000+ вече е друго.

# 38
  • София
  • Мнения: 5 882
Ами не, струва ми се че човек или иска и може да спестява или не. Независимо от дохода. Thinking
Нисък доход, обичайно е свързан с по - скромно жилище и съответно по- ниска ипотека, по- скромна кола или без кола, по - евтини дрехи, ако щеш и по - евтина почивка на море, или не ходят изобщо по курорти. 
По - високи доходи, човек се подлъгва, позволява си по - скъпо жилище, изхвърля се с ипотека, купува по - скъпа кола, съответно разходите по нея са яки. После скъпа, ол инклузив почивка, 2 деца , по - лъскави дрехи и заведения. Казва си, "е аз имам пари или ще взема после и то ще взема доста" ( ама като харчи доста и сметката крива накрая  Grinning )
От опит ви казвам
Излиза,  че всички са с  няколко лева преди заплата ( и скъпо и евтино заплатените работници )  Stuck Out Tongue Winking Eye
Просто не бива да изкарваш 1 лев, а да харчиш 2 лева. Да не говорим за извънредните разходи които никой от нас не може да предвиди.
А,  то това е често в Бг !

# 39
  • Мнения: 54 038

Много интересно, не бях го срещала досега. Peace
Сумата не е голяма, но е начин за спестяваш регулярно.

Топъл дъжд, поздравления от мен! bouquet
И аз съм много дисциплинирана във финансово отношение. Ако не 2/3, то 1/2 от доходите ми се спестяват.
Не ги разбирам тези хора, които все нямат пари преди заплата. Crazy
Откакто работя, абсолютно никога не ми се е случвало.

# 40
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 371
При доход 5000лв живеем с 1500 най-много. 3 души, 2 котки и куче. Колата ни беше 5000лв, наема 7000 на година. Плащахме го на веднъж, другото спестихме и за 5г си купихме къщата в малък град с голям двор. Къщите тук са на приемливи цени - колкото стара панелка в краен квартал.
Спестените монети на година са около 800лв и спокойно си отивахме на 5 дневна почивка с включена закуска.
Дрехи купувам от една бг марка и нося поне 5 години, другите са втора употреба.

# 41
  • Мнения: 2 998
Да, в малък град е много по-лесно да се спестява. Някак си няма какво толкова да те дразни за купуване, а и повечето хора са доста по-скромни.
Апартамента, за който спестявате за наследника ли го мислите или за инвестиция? Питам защото имам едни познати, които така спестяваха за жилище на сина им. След като го купиха почнаха да спестяват за луксозен ремонт и обзавеждане, който приключи миналата година. И сега имам чувството, че се чудят за какво друго да спестяват, че им е много нетипично да им остават пари без цел.

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 13:06 от bubbata

# 42
  • Варна
  • Мнения: 5 065
Мда, аз една седмица лежах вкъщи след операция и като се забих в едни онлайн магазини... дали не направих 1001 излишни покупки? Grinning Grinning  В големия град като знаеш, че всичко ти е на две крачки и няма да избяга, някак си по-спокойно действаш.

# 43
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 371
В началото за инвестиция. Имам дете на което нещо да оставя след мен. Защото знам колко е трудно сам.
Като говорим за харчове, израснала съм точно в прехода от комунизъм към демокрация, майка ми здрава се набута в пирамиди. В момента в който станах самостоятелна и имах добри доходи започвам харча 😀 После си поставих за цел, на определени спестени пари да си правя подарък. Постепенно консуматорсвото отстъпи на спестовността. Имам всичко, обиколила съм света, живяла съм по екзотични места и сега мисля как да съм добре на старини. Няма за съм все на 30 - 40 години.

# 44
  • София
  • Мнения: 38 198
Никога не съм отделяла в началото на месеца. Както съм казвала правя бюджет и приходите и разходите ни дълго бяха едни и същи. В момента, в който малко ни нараснаха приходите, не сме ги харчили, а това, което остава, си остава в една карта и си седи там.
Монети не мога да пестя. Голямата си взима сутрин за джобни.

Общи условия

Активация на акаунт