Несхватлив бъдещ заместник

  • 9 188
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, имам дилема.
Връчиха ми предизвестие поради недостатъчно качествено представяне в работата - твърде много грешки (според тях). Имам още 10 дни на работа.
От 10 дни се обучава мой заместник, като всеки му обяснява на парче и после ми го оставят да работи под мое наблюдение.
Забелязвам, че някои обяснения се разминават с моят личен алгоритъм, но не казвам нищо, тъй като една от причините да ме махат е че смятат този алгоритъм за грешен.
Колегата обаче е доста разсеян и вече ми омръзна да обяснявам за 100тен път едно и също. Като казвам 100тен, не преувеличавам - правим едно и също вече 10 дни и само да шавна за 2 или 20 мин - работата се спира, подпираме се на бюрото с кахърно вперен в монитора поглед и чакаме завръщането ми. Бързина - нещо, за което мен критикуват - липсва - аз пиша документ от 5 реда за 2 мин, колегата го пише 15 мин и то под моя поглед. Ама така е под моя поглед, все едно сама го пиша - нито чете какво пише, нито нищо и все е супер изненадан, когато каже 'ама аз не го виждам',  а му покажа, че е написано в мейла пред очите му.
Офис пакет е задължителен - изобщо не може да го ползва, трябва и това да 'преподавам' - без резултат.
Днес излязох за час, връщам се - пак е имало 'обучение' и никаква практическа работа. Връщам се, има изостанала страшно много работа (още стои несвършена, от обяд още поне защото се учим, нали), натрупват се още и още неща. Колегата се паникьоса и започна да хленчи, че нищо не разбира. 'Нищото' е нещо, по което работим от миналата седмица и поне трима души сме го обяснявали и продължаваме да обясняваме.
Еми не поема и това е. А дори не сме стигнали сложното - справки, поръчки от доставчици и пр.

Този човек няма да се справи. Имах известни надежди в началото като се натискаше да работи, викам си а, ето, има желание и мотивация. Цъ!
Дилемата ми е дали да говоря с началството, или да ги оставя да се хванат за главите, когато колегата им увисне на вратовете с идиотски въпроси?

# 1
  • Мнения: 46 508
Дилемата ми е дали да говоря с началството, или да ги оставя да се хванат за главите, когато колегата им увисне на вратовете с идиотски въпроси?
Не се меси.

# 2
  • Мнения: 1 554
Зарежи ги да си сърбат попарата. Аз ако бях на твое място, нямаше да се ядосвам, а да се попикая от кеф, че са си скроили шапка.

# 3
  • Мнения: 4 007
Сподели им спокойно в някоя почивка или фас-пауза нещо от сорта на "Мисля, че на нови колега ще му трябва малко повече време за обучение" Без подробности и обиди... Да не стане после, че ти си виновна, че не си го обучила, защото теб като те няма, той няма да каже - аз съм бавен и разсеян, а - тя това не ми го е показвала въобще...

# 4
  • Мнения: 4 518
Дилемата ми е дали да говоря с началството, или да ги оставя да се хванат за главите, когато колегата им увисне на вратовете с идиотски въпроси?
Не се меси.
+1. Освен всичко друго, вероятно ще се сметне за злоба или нещо от този род. Да не говорим, че може накрая ти да си обвинена, че не си го обучила като хората.

# 5
  • Мнения: 2 838
Зсщо изобщо се ядосваш и го мислиш?
Очевидно е човек на някой, щом без дори офис пакет сяда да работи в офис.
Оставай ги да си блъскат главата с новия и не си давай зор в следващите 10 дни.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 476
Зарежи!
И мене така ме бяха нарочили - че не съм достатъчно ефектвна и мотивирана.
После назначиха даже двама, които разкараха след месец. Да се оправят!

# 7
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Абе да се спасяват бе. Удари го на уволнявка - пий кафе, чешИ клюките. И без това дните ти са преброени там, всеки да се спасява поединично.

# 8
  • Мнения: 3 480
Имат ли доказателства, че не се справят? Имала ли си официални атестации, където това е изтъкнато в писмен вид? Колко пъти? Бих почнала от там и ако не са в правото си бих ги съдила, ако държа на позицията си.

Иначе относно новия колега - и аз не бих се разправяла. Ти няма да получиш никакво удовлетворение от цялата история.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 476
Стардъст, в БГ все още всичко е ала-бала. Някой станал накриво и чао. Аз работих година и нещо за ония. Как пък не се сетиха по-рано, че ми има нещо? Даже забележка не бях получавала.

# 10
  • Мнения: 3 480
Ужасно е това, знам че е така, но все си мисля, че нещата започват да се подобряват.

# 11
  • Мнения: X
С удоволствие ще си пия кафето, както направи колежката преди мен, ама някой трябва да свърши работата. Няма значение кой от двама ни и за колко време. Ето, излязла съм преди почти час от работа - сега звъня колежка да пита за едни документи, които чака цял ден. Документите ги писахме преди да тръгна, като преди, по време и след всеки давам инструкция да ги прати по мейл. Аз се облякох и излязох, доволна, че поне нещо не остава за утре. И чувам служебния тел да звъни и като видях кой звъни, веднага ми светна какво е станало.
Наникъде не е.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Добре де, да попитам и аз - теб какво те касае това?

# 13
  • Мнения: 3 480
Явно е "парашутист" и не им дреме дали върши работа или не.

# 14
  • Мнения: 2 013
--Gal--, остави писмени инструкции, така както ти го правиш. В последния ти работен ден ги изпрати по имейл на новия колега и на прекия ти началник. Има написано черно на бяло - няма как да бъдеш обвинена, че нещо не си обяснила или направила.
Ако новия колега нещо не е разбрал - да чете. Ако прекия началник не харесва процедурата - да я редактира.

Общи условия

Активация на акаунт